RIBASHKIMI I SHQIPËRISË... e vetmja alternativë! www.fbksh-aksh.tk . PER ANTARSIM NE FBKSH-AKSH JU LUTEM JEPNI TE DHENAT NE E-mail : fronti-web@hotmail.com

identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit

» PER SHQIPEN
Wed 30 Mar 2011, 23:21 nga erald nuhaj

» KU JANE POETET
Wed 12 Jan 2011, 20:37 nga shaban cakolli

» NJE GJAKE, NJI GJUHE
Sat 11 Dec 2010, 14:57 nga biligoa

» Alarm Ne IJRM gjendja kaotike
Wed 17 Feb 2010, 23:10 nga refik

» emblema e UKSH-se
Thu 17 Dec 2009, 02:12 nga UKA

» Faton Osmani dënohet tre vjet burgim si pjestar i AKSH-së !!
Thu 26 Nov 2009, 00:21 nga UKA

» REAGIM I AKSH-SË
Wed 28 Oct 2009, 23:52 nga AKSH

» A na duhet aleanc shqiptaro-kroate.
Tue 27 Oct 2009, 02:49 nga urani29

» MOSKOORDINIMI I FORCAVE VEPRIMTARE
Mon 26 Oct 2009, 02:06 nga AGU

RIBASHKIMI I SHQIPËRISË... e vetmja alternativë! www.fbksh-aksh.tk   Free counter and web stats

                                                               Free counter and web stats

  SHQIPONJA*

  Share
  avatar
  AGU
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 114
  Join date : 05/01/2009

  SHQIPONJA*

  Mesazh nga AGU prej Sat 10 Jan 2009, 20:20

  Nezir Myrta / SHQIPONJA

  Shqipëri.......................................... .......Kosova thrret
  ...O sot o kurrë!...............................Motrën e Vet!
  .......Të Bashkohemi......................Shqipja Jonë!
  ...........Dy Kokë!......................Me një Kokë!
  ...............Shqiptarë!...........Do të Bashkohemi
  .............................Në Një Tokë!.......................
  Shqipërisë t'i Prijë Shqiponja Zemërzjarrta ma e Zonja
  Në Sy - ka Mprehtësinë e Tehut të Guximit e Guximin E Tehut të Mprehtësisë -
  Mprehtësinë dhe Tehun e Shikimit e ka tok G u x i m - Sy Argusi! Në Mendje ka -
  Maturinë e Shpatës të Vëndosmërisë dhe Atë Vëndosmërinë e Shpatës së Maturisë -
  Mendjen e Ka Shpatë! Në Zemër ka Vrullin e Orës së Pamposhtëshmërisë dhe Atë
  Pathyeshmërinë e Vrullit të Orës -Zemrën e ka me Orë! Në Flatra ka -
  Mjeshtrinë e Shpejtësisë së Rrufeshme dhe Atë Rrufenë e Mjeshtrisë të Shpejtësisë!
  Flatrat i Ka Rrufee! Në Kthetra ka - Fshehtësinë e Forcës të Rrëmbimit -
  dhe Atë - Forcën e Rrëmbimit të Fshehtësisë! Kthetrat i ka Forcë!
  - Në Shpirt ka Mbretërinë e Paskajshme të Yllësive, të Paskajshmerisë Qiellore dhe Ate
  - Pakapshmerinë e Universit Mbretëror!- Shpirtin e ka Mbretëri të Qiellit - Diell Hyjnor Hillir!
  Në Dashuri - Ka Fuqinë e Tërheqjes së Bukurisë dhe Ate - Bukurinë e Fuqisë Magjike!
  .....- Dashurinë e Ka Magjii! Në Jetë ka - Pavdekshmerinë!
  .............E Qendreses...........Jetë të Yllësisë!
  ........E Yllësinë e Saj.................Të Pavdekshmerisë!
  ...Në Vdekje Ka - .........................Mbijetesën Madhore!
  ..E Madhështinë............................. E Mbijetesës Të Sajë!
  Madhështia e Vdekjes........................Vdekja - Madhështi!
  .....................Bashkohu o Yllësia e Shqiponjes!
  .............................Dardhania - Arbania!
  ......................................NJË
  .................................Shqipëria!
  avatar
  AGU
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 114
  Join date : 05/01/2009

  Re: SHQIPONJA*

  Mesazh nga AGU prej Sat 10 Jan 2009, 20:24

  Nezir Myrta / ORA E POPULLIT
  (from his book, Poema Per Popullin)


  Ora e popullit-
  Ishte gjarperi i madh ne themel te shtepise
  Ora e shtepise- roje kunder te ligave
  Shtepia ka pas Ore
  e njeriu ka pase Ore
  me dy gjarperinj be bark ka luftuar
  po njeri prej tyre flinte ne gjume
  e si behej vone per kurgje
  njeriu e gjarperi jetojne ne nje truall
  as nuk ia sheh njeriut enderrat
  mesa ia sheh gjarperit kembet
  Njeriu me Ore e ka shpetuar nje shtepi nje katund
  Nje qytet nje popull e ka shpetuar nje bote
  mallkimi me i madh eshte me te vdek Ora
  popullin mund t’a shpetoj vec nje minut
  Ora e popullit- Ora qe rrin zgjuar
  Ora e gjalle
  varet a e ka populli Oren e zgjuar
  a e ka Oren vet brenda
  mosozot dikush te shkeli ne sofren e bukes
  e te beses
  nga padituria ben cdo gje te lige
  edhe e vret veten
  kur nuk gjen tjeter shteg te kaloj ferrin e ligesise
  mosozot njeriu me shkele mbi gjakun e vet
  nuk i del askund ilac brenda tokes e qiellit

  -Qofte Ora e Mire e zgjuar!
  avatar
  AGU
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 114
  Join date : 05/01/2009

  Re: SHQIPONJA*

  Mesazh nga AGU prej Sat 10 Jan 2009, 20:27

  Nezir Myrta / KËNGA E POPULLIT


  Kenga e popullit
  e kenduar nen hund kur nuk donte te merr vesh mali
  as te sheh fusha

  kur vlon e gufon shpirti
  i ka ardh deri ne fyt

  kenge e kenduar neper tymera flake e lote

  kenge e kenduar e pashkruar
  pa shkronja as ortografi pa laps as shtypshkronje
  kenge qe gufon ne zemer e vlon pergoje shkrum i gjall
  e kenduar ne hasra cerga qylyma
  -ne gryka maja e shkembinj malesh

  gjith naten e lum pa shtie gjum ne sy
  me vaj ne buze
  e lotet piken ne cerge e lotet piken ne shkemb

  e pika e shpoi gurin duke rreh ne nje pike!

  Kenga e popullit u kendua
  deri ju kepute fija lahutes e teli ciftelise
  lahuta e ciftelia mbeten atditesot vare
  u pre kenga ne kulla u pre kenga ne shkembinj

  kenga eshte vaj i burrit

  edhe para djepave edhe para varreve
  edhe kur hena u pergjak mbi mal
  edhe kur dielli u lind si gjaku ne agim

  edhe kur hena ishte sosur
  edhe kur vaji ishte nisur

  edhe kur dielli u zu me kuceder
  jehoi kenga e popullit e
  shpertheu vaji i burrit:

  -O lum per ty o per te lumin Zot
  ne kembe u cua Sokol e Halili

  doli zana e malit e
  mali ushtoi prej djalit

  kur keqyren ne varr
  gjeten vec 'i grusht eshtra

  e zana mori malin
  e toka mori djalin

  kenga mbet vaj i burrit!
  avatar
  biligoa
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 308
  Join date : 08/01/2009
  Location : MK. DIBËR

  Re: SHQIPONJA*

  Mesazh nga biligoa prej Sat 10 Jan 2009, 20:34

  ag shkruajti:Nezir Myrta / SHQIPONJA

  Shqipëri.......................................... .......Kosova thrret
  ...O sot o kurrë!...............................Motrën e Vet!
  .......Të Bashkohemi......................Shqipja Jonë!
  ...........Dy Kokë!......................Me një Kokë!
  ...............Shqiptarë!...........Do të Bashkohemi
  .............................Në Një Tokë!.......................
  Shqipërisë t'i Prijë Shqiponja Zemërzjarrta ma e Zonja
  Në Sy - ka Mprehtësinë e Tehut të Guximit e Guximin E Tehut të Mprehtësisë -
  Mprehtësinë dhe Tehun e Shikimit e ka tok G u x i m - Sy Argusi! Në Mendje ka -
  Maturinë e Shpatës të Vëndosmërisë dhe Atë Vëndosmërinë e Shpatës së Maturisë -
  Mendjen e Ka Shpatë! Në Zemër ka Vrullin e Orës së Pamposhtëshmërisë dhe Atë
  Pathyeshmërinë e Vrullit të Orës -Zemrën e ka me Orë! Në Flatra ka -
  Mjeshtrinë e Shpejtësisë së Rrufeshme dhe Atë Rrufenë e Mjeshtrisë të Shpejtësisë!
  Flatrat i Ka Rrufee! Në Kthetra ka - Fshehtësinë e Forcës të Rrëmbimit -
  dhe Atë - Forcën e Rrëmbimit të Fshehtësisë! Kthetrat i ka Forcë!
  - Në Shpirt ka Mbretërinë e Paskajshme të Yllësive, të Paskajshmerisë Qiellore dhe Ate
  - Pakapshmerinë e Universit Mbretëror!- Shpirtin e ka Mbretëri të Qiellit - Diell Hyjnor Hillir!
  Në Dashuri - Ka Fuqinë e Tërheqjes së Bukurisë dhe Ate - Bukurinë e Fuqisë Magjike!
  .....- Dashurinë e Ka Magjii! Në Jetë ka - Pavdekshmerinë!
  .............E Qendreses...........Jetë të Yllësisë!
  ........E Yllësinë e Saj.................Të Pavdekshmerisë!
  ...Në Vdekje Ka - .........................Mbijetesën Madhore!
  ..E Madhështinë............................. E Mbijetesës Të Sajë!
  Madhështia e Vdekjes........................Vdekja - Madhështi!
  .....................Bashkohu o Yllësia e Shqiponjes!
  .............................Dardhania - Arbania!
  ......................................NJË
  .................................Shqipëria!


  Me vjen mire qe jeni aktivizuar ne kete forum te shum pritur
  ehhhh sa bukur keni moderuar shqipen .
  Me sa di une dy kokat te cilat jane ne kahe te kunderta me njra tjetren tregojne per percarjen e shqiptareve mes njeri-tjetrit ne shekuj


  Edituar për herë të fundit nga Orfe@ në Sat 10 Jan 2009, 20:59, edituar 1 herë gjithsej
  avatar
  AGU
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 114
  Join date : 05/01/2009

  Re: SHQIPONJA*

  Mesazh nga AGU prej Sat 10 Jan 2009, 20:43

  Faleminderit Orfe@!


  Nezir Myrta / KOHA NE ZGRIPC  Nuk është jetë
  as i thonë kohë
  ku nuk i thohet bukës - bukë
  ku nuk i thohet ujit - ujë

  të huajt s'kanë ujë n'sy

  shoh botën në fundpusi
  shoh pusin përkrye bote

  kohë në zripc

  grimcon miu kangaru
  telat e lyres së motshme illire

  pip në këmbë -
  çohet varri
  shtat i gjallë

  drithmat e kohës
  rrënqethjet thupër
  dridhin buzët e moteve
  si thupra n'ujë
  po -
  kurrë nuk jemi me krye ulur

  kujtimi kotet si kalë plak
  ngarkuar gur brëngash të huaja
  potkoni i mbeti gurrë në shkëmb

  gurra e fatit në zhleb

  ulurima ujqish në simfoni
  ndjellin kob për klysht e vet
  klyshi klyshin e lëpinë n'prag

  tmerrohen -
  kur shqipet bashkohen

  vakt o vakt o Kolë Delia
  derisa të çohet nga kllapia
  Oso Kuka me flakë n'gojë

  dridhet si thupra n'ujë
  - koha në zgripc.  __________________
  Mbushe Një Vrimë Të Hojeve
  Të Mjaltit Në Vojshtina -
  Me Nektar Lulesh Të Trojeve:
  Nga Shkupi Tirana e Janina,
  Presheva Medvegja Bujana -
  Tivari Preveza dhe Prishtina!

  http://www.arbitalia.it/cultura/inte...i_archivio.htm
  Reply With Quote
  avatar
  AGU
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 114
  Join date : 05/01/2009

  Re: SHQIPONJA*

  Mesazh nga AGU prej Sun 11 Jan 2009, 02:58

  Orfe@ shkruajti:
  ag shkruajti:Nezir Myrta / SHQIPONJA

  Shqipëri.......................................... ...Kosova thrret
  ...O sot o kurrë!...............................Motrën e Vet!
  .......Të Bashkohemi......................Shqipja Jonë!
  ...........Dy Kokë!......................Me një Kokë!
  ...............Shqiptarë!...........Do të Bashkohemi
  .............................Në Një Tokë!.......................
  Shqipërisë t'i Prijë Shqiponja Zemërzjarrta ma e Zonja
  Në Sy - ka Mprehtësinë e Tehut të Guximit e Guximin E Tehut të Mprehtësisë -
  Mprehtësinë dhe Tehun e Shikimit e ka tok G u x i m - Sy Argusi! Në Mendje ka -
  Maturinë e Shpatës të Vëndosmërisë dhe Atë Vëndosmërinë e Shpatës së Maturisë -
  Mendjen e Ka Shpatë! Në Zemër ka Vrullin e Orës së Pamposhtëshmërisë dhe Atë
  Pathyeshmërinë e Vrullit të Orës -Zemrën e ka me Orë! Në Flatra ka -
  Mjeshtrinë e Shpejtësisë së Rrufeshme dhe Atë Rrufenë e Mjeshtrisë të Shpejtësisë!
  Flatrat i Ka Rrufee! Në Kthetra ka - Fshehtësinë e Forcës të Rrëmbimit -
  dhe Atë - Forcën e Rrëmbimit të Fshehtësisë! Kthetrat i ka Forcë!
  - Në Shpirt ka Mbretërinë e Paskajshme të Yllësive, të Paskajshmerisë Qiellore dhe Ate
  - Pakapshmerinë e Universit Mbretëror!- Shpirtin e ka Mbretëri të Qiellit - Diell Hyjnor Hillir!
  Në Dashuri - Ka Fuqinë e Tërheqjes së Bukurisë dhe Ate - Bukurinë e Fuqisë Magjike!
  .....- Dashurinë e Ka Magjii! Në Jetë ka - Pavdekshmerinë!
  .............E Qendreses...........Jetë të Yllësisë!
  ........E Yllësinë e Saj.................Të Pavdekshmerisë!
  ...Në Vdekje Ka - .........................Mbijetesën Madhore!
  ..E Madhështinë............................. E Mbijetesës Të Sajë!
  Madhështia e Vdekjes........................Vdekja - Madhështi!
  .....................Bashkohu o Yllësia e Shqiponjes!
  .............................Dardhania - Arbania!
  ......................................NJË
  .................................Shqipëria!


  Me vjen mire qe jeni aktivizuar ne kete forum te shum pritur
  ehhhh sa bukur keni moderuar shqipen .
  Me sa di une dy kokat te cilat jane ne kahe te kunderta me njra tjetren tregojne per percarjen e shqiptareve mes njeri-tjetrit ne shekuj


  Dy kokat e shqiponjes për symbolin tonë kombëtar, paraqesin dy forca shqiptare: gega e toska, të një trupi shqiponje - Shqipëria.

  Nuk është edhe lehtë dy koka të kenë një mendim, ndoshta edhe i ngjajmë symbolit, ngase çdo gjë i përngjet natyrshëm emërtimit, emrit të vet, kanë diçka të përbashkët me emrin, apo e marrin ngjajshmërinë gjatë jetës, ashtu sikurse natyrshëm emërtimi i pështatet, natyrës së emrit, qoftë personit, apo diçkaje tjetër, qoftë: antroponom, toponom, hidronom, etnitet, komb, yll, planet, kometë, gjithësi etj.

  Mos po mendoni se shqiponjes sonë i duhet edhe një kokë e madhe në mes, që t'i bashkojë dy kokat anash me drejtime të kundërta?! Ndoshta edhe mu për atë kemi mbetur komb i vogël, kur kishim mundësi tëjemi një komb i madh sëpaku 100 milionësh, kur dihet nataliteti ynë aq i lartë, më i larti europian! Ndoshta edhe mu për atë dykokëshin edhe popullëzuam, kulturuam, shtetformuam botën...! Moj Rrezon@ jo çuditshëm mendon ti! Kanë dallim shqipo, albo, shqiponja e shqiptari...Një duhet ditur përgjithmonë: me dy mendje kurrë nuk fiton askush - veç me një mendje! E bën mendjen Një - hyn e del fitues! Me dy mendje kurr me zor as mund të ngritesh, as të fitosh, vetëm aq sa je, e sa din vlenë! Kurora nuk e bën mbretin - mbret - por mbreti e bën kurorën mbretërore!

  Për atë kam moton time: ma e fortë është një ushtri gomarësh, që kanë prijës luanin - se sa një ushtri luanësh, që ka prijës gomarin! Krejt fatkeqësia është, kur nuk ia lë mjeshtrit - mjeshtrinë, e shegyrti prinë si mjeshtër, aty nuk ka punë as hair kurrë!
  avatar
  AGU
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 114
  Join date : 05/01/2009

  Re: SHQIPONJA*

  Mesazh nga AGU prej Wed 14 Jan 2009, 03:34

  Nezir Myrta / GJUHA E GURIT

  GJUHA E GURIT
  Gjuhë të çuditshme
  ka guri im -

  askush nuk mundi
  t'ia mësoj shkronjat

  shkronjat e emrit tim
  plasje rrufeshë

  guri im
  gojëgur!

  (1987)

  MOLLA E EVËS


  Gjysma Dashuri
  gjysma Urrejtje
  tok u mbollën
  në Kopsht Zemre

  Eva - Burim i Jetës
  e Mkatnore mbete

  unë çka kam Faj...?

  (1987)

  NJË PYETJE


  Jeta lumë me një Breg

  ku është Bregu tjetër
  gjith jetën do të pyes

  (1987)

  BJESHKËT E NEMUNA


  Në vend të Pagëzimit
  mbeti emër Mallkimi

  Bjeshkët e Nemuna
  mbeti dashuria ime

  Frynë Erë Mallkimi
  deri në Fjalën pa Zë

  Kush ju mallkoi kështu
  me këtë emër të rëndë
  më tregoni -

  se u dogja nga Dashuria!

  (1987)

  I BININ MALET BORISË  I binin malet borisë
  rrëxoheshin grykave shkëmbinj e
  ngriteshin majave plisat e bardhë
  e shkrepave shkreptima
  binin plisa gjaku

  Kohërat vënin nganjë vulë në ballë
  Muranë pesëqind myhyra dovletesh
  murana rënie e ngritje miletesh

  erdhen e shkuan
  nuk u kthyen kurrë me
  e lan gjurmë e vrragë në gjakun tim

  erdhen e thanë se jemi miq
  e mbi supe mbanin armë
  mbi koka plisa të hekurt
  në zemër mbajnë shtypje masakra robëri

  Guri im prore me armë nënkrye
  baballarët me ta i ndrruan kapuçat

  E kohërat Kapuç me Mangë

  I binin Malet Borisë
  hynin kolonat e bardha grykave
  e dilnin të kuqe fushave djerrina

  Lisat i digjshin rrufetë
  plisat i dridhshin bubullimat
  binin shkëmbinj mbi ujëra të skuqura

  Notonin në Vorbulla Plisat
  deheshin nën hije Pisat -
  dridheshin ne maja Lisat

  I Binin Malet Borisë!

  (2.mai,1986)

  LULET E GURIT


  Në thelb të Gurit
  Fara e Drurit

  brënda Gurit
  Rrënja e Drurit

  rritet Trungu
  lart kah qielli

  lëshon Degët
  Rreze Dielli

  Zemra e Gurit
  e shkrumbuar
  Dega e Drurit
  e lulëzuar

  Syri i Gurit
  mbushur Lot
  Dega e Drurit
  blerim plot

  Qendron Druri
  Me Lule Guri!

  (1986)

  THEATRI I KOHËS SONË


  Prova prova prova

  Në Theatër
  derisa të ndahen Rolet...
  Premiera duhet të japet sëshpejti

  Regjisori Sylejman Lokaj
  është në hall të madh

  as në Qiell as në Tokë

  nuk e gjenë askund -
  aktorin kryesor Nik Bardhin
  Heroin e dramës "Ura e Shënjtë"

  as në Tokë as në Qiell

  Roli Kryesor jam Unë
  Kapedan i kapedanëve të Rrafshit të Dukagjinit
  qysh para Epokës së Re
  mjellmat e bardha nga kaltria
  korba të zi mbi lisa të varreve tona
  paralajmërojnë

  Përsëritjen e Historisë

  Ku gojohen mesveti
  Urata e Mallkimi në Kosovë
  si rriçnat i hanë sorrat e larme

  Historia e shtrirë Shtat'bojë njeri!

  Nuk dua të shtrihem
  Dua të Flijohem -
  Mbi Urën e Shënjtë!

  Vertikalisht!

  Prova prova prova
  Provohet Mbrëmja me Aktorët
  Në Theatrin e Kohës Sonë -

  Derisa të shfaqet Premiera!

  (1987)


  FITORJA ËSHTË ZEMRA


  - Bajram Currit  Lodhesh e lodhesh deri Buzë Vdekjes
  sa ngreh Krye mbi Krahët e Tu
  Spartak - pa njeren Dorë!


  Ngjitesh e ngjitesh deri afr Majës
  sa pushon pak mbi Fjalë të Urtë
  Spartak - pa njeren Këmbë!


  Shikon e shikon Tej Bjeshkëve të Jetës
  sa mendon pak me Kokë në Bjeshkë -
  Spartak - pa njerin Sy!


  Ece, deri në Dragobi dragonj
  Trupa Mbërthyer nëpër Hunj
  E deri në Dukagjin - Spartak
  Bajram Trup i Gjallë Trimërie!

  Fitorja është Zemra!

  (1983)

  post sript: TROJE TRIME u botua ne "Shtigje"
  në Kosovë, poashtu u emitua nga RTirana më 1992
  recitoi Kastriot Çaushi, redaktore Luiza Musta.


  ***

  KUNORË SONETESH  GJAMA E ORËS SË MALEVE


  - Luigj Gurakuqit -

  - akrostik


  Lot Thoni gjakpirës i Kuçedrës Dheun nën thembër ta rrëmihu,
  U hap Syri i Zjarrtë i atdhedashësit e shkrepi - gacë e Rrufesë!
  Idhull i Vendlindjes bukuroshe - Atë Flokun me rreze ia krihu,
  Gurakuq o Shpirt - Orë e Maleve, që Fisit Tonë i dole në Besë!

  Jehon kujtimi o Jakin Shkodra sa e gjatë Qe Qendresa Jote!
  Gllauki që të urrejti një Dhëmb shtrige Ty o Shpirt Luftetari -
  U kalle Kandil që zdrite zemrën e përgjakur të këtij Behari!
  Roje Guri bilbil që Larg Folesë derdhe Kangën nëpër Mote!

  Athua nuk ndigjoi Vasha e Parnasit tej detit në tëhuajin Dhee,
  Kur Pushoi kangën në Mallengjim një Shtegtar që s'shtegëton!
  Unë s'Qajë pra, se Ra Theror për Atdhe të vetin ku është Lee!

  Qëndro luftëtar me Pëndë në Dorë vllau n'këto Vargje t'këndon,
  I Gjallë N'Qiell të Shqipes e në Syrin tim sot meteor i zjarrtë Je!
  Trofe Bilbil i Maleve i Ringjallur në Shpresa të zemrës m'ligjëron!
  Reply With Quote
  avatar
  AGU
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 114
  Join date : 05/01/2009

  Re: SHQIPONJA*

  Mesazh nga AGU prej Fri 16 Jan 2009, 23:01

  GUXO E JETO
  Jeta top i larëm,
  fëmiu i mëshon me këmbë,
  e ndjekë nëpër bar, nëpër
  therra, bregujit, breghumnere, breggremine, bregbote
  herë i gëzuar,
  herë sylot,
  nuk din kah e gjuan, sa larg e gjuan,
  ndodh mund ta gjuan
  në ujë, greminë, në therra, a para qenve, e merr qeni i huaj...
  ndodh edhe qeni yt luan me të, herë duke luajtur, herë duke
  u ngërdhuzur
  e fëmiu qanë e qeshet në të njejten kohë
  - ndodh dikush tjetër luan me topin,
  e fëmiu shikon, ecën, vrapon pas tij,
  rrëxohu-çohu, gaz e lot -
  e kujton se topi është i tij përherë,

  mashtrohet fëmiu pas topit të larëm.
  E,
  Një ditë topi i larëm mbetet në
  një qoshe oborri në bar, në therra,
  kryesore mos të mbetet në rrugë...
  e
  të luaj gjithkush me atë!

  jeta është gjallëria, të gjallit e qenies
  jetoje gjallëroje ashtu si e ke, e ku gjindesh
  mos lejo dikush ta merr parasyve
  ndryshoje po munde po dijte po guxove

  guxo e jeto!

  Sponsored content

  Re: SHQIPONJA*

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora është Fri 14 Dec 2018, 16:58