RIBASHKIMI I SHQIPËRISË... e vetmja alternativë! www.fbksh-aksh.tk . PER ANTARSIM NE FBKSH-AKSH JU LUTEM JEPNI TE DHENAT NE E-mail : fronti-web@hotmail.com

identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit

» PER SHQIPEN
Wed 30 Mar 2011, 23:21 nga erald nuhaj

» KU JANE POETET
Wed 12 Jan 2011, 20:37 nga shaban cakolli

» NJE GJAKE, NJI GJUHE
Sat 11 Dec 2010, 14:57 nga biligoa

» Alarm Ne IJRM gjendja kaotike
Wed 17 Feb 2010, 23:10 nga refik

» emblema e UKSH-se
Thu 17 Dec 2009, 02:12 nga UKA

» Faton Osmani dënohet tre vjet burgim si pjestar i AKSH-së !!
Thu 26 Nov 2009, 00:21 nga UKA

» REAGIM I AKSH-SË
Wed 28 Oct 2009, 23:52 nga AKSH

» A na duhet aleanc shqiptaro-kroate.
Tue 27 Oct 2009, 02:49 nga urani29

» MOSKOORDINIMI I FORCAVE VEPRIMTARE
Mon 26 Oct 2009, 02:06 nga AGU

RIBASHKIMI I SHQIPËRISË... e vetmja alternativë! www.fbksh-aksh.tk   Free counter and web stats

                                                               Free counter and web stats

  EULEX-si..........

  Share
  avatar
  biligoa
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 308
  Join date : 08/01/2009
  Location : MK. DIBËR

  EULEX-si..........

  Mesazh nga biligoa prej Wed 14 Jan 2009, 04:01  Edituar për herë të fundit nga Orfe@ në Wed 14 Jan 2009, 04:39, edituar 1 herë gjithsej
  avatar
  biligoa
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 308
  Join date : 08/01/2009
  Location : MK. DIBËR

  Re: EULEX-si..........

  Mesazh nga biligoa prej Wed 14 Jan 2009, 04:02

  Nebih Maxhuni: Dyfytyrëshat në Kosovë pajisen me pasaporta të Serbisë!  Edituar për herë të fundit nga Orfe@ në Wed 14 Jan 2009, 04:41, edituar 1 herë gjithsej
  avatar
  biligoa
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 308
  Join date : 08/01/2009
  Location : MK. DIBËR

  Re: EULEX-si..........

  Mesazh nga biligoa prej Wed 14 Jan 2009, 04:03

  avatar
  biligoa
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 308
  Join date : 08/01/2009
  Location : MK. DIBËR

  Re: EULEX-si..........

  Mesazh nga biligoa prej Wed 14 Jan 2009, 04:04

  avatar
  biligoa
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 308
  Join date : 08/01/2009
  Location : MK. DIBËR

  Re: EULEX-si..........

  Mesazh nga biligoa prej Wed 14 Jan 2009, 04:05

  avatar
  biligoa
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 308
  Join date : 08/01/2009
  Location : MK. DIBËR

  Re: EULEX-si..........

  Mesazh nga biligoa prej Wed 14 Jan 2009, 04:06

  avatar
  biligoa
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 308
  Join date : 08/01/2009
  Location : MK. DIBËR

  Re: EULEX-si..........

  Mesazh nga biligoa prej Wed 14 Jan 2009, 04:07

  avatar
  biligoa
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 308
  Join date : 08/01/2009
  Location : MK. DIBËR

  Re: EULEX-si..........

  Mesazh nga biligoa prej Wed 14 Jan 2009, 04:09

  [center]
  avatar
  biligoa
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 308
  Join date : 08/01/2009
  Location : MK. DIBËR

  Re: EULEX-si..........

  Mesazh nga biligoa prej Wed 14 Jan 2009, 04:10

  avatar
  biligoa
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 308
  Join date : 08/01/2009
  Location : MK. DIBËR

  Re: EULEX-si..........

  Mesazh nga biligoa prej Wed 14 Jan 2009, 04:11

  avatar
  biligoa
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 308
  Join date : 08/01/2009
  Location : MK. DIBËR

  Re: EULEX-si..........

  Mesazh nga biligoa prej Wed 14 Jan 2009, 04:12

  avatar
  biligoa
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 308
  Join date : 08/01/2009
  Location : MK. DIBËR

  Re: EULEX-si..........

  Mesazh nga biligoa prej Wed 14 Jan 2009, 04:13

  avatar
  biligoa
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 308
  Join date : 08/01/2009
  Location : MK. DIBËR

  Re: EULEX-si..........

  Mesazh nga biligoa prej Wed 14 Jan 2009, 23:06

  BAN KI MUNI MIRATOI PROJEKTIN SERBOMADH, QË DO TË SHPIE NË NJË LUFTË TË RE NË BALLKAN(!)


  Shkruar nga Prof.Dr.Mehdi HYSENI

  *** Aprovimi i “Planit 6-pikësh”-Eulexit-2 serbomadh nga Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara në Nju-Jork, më 26.11.2008, përjashton në tërësi pavarësinë e Kosovës, të shpallur më 17 shkurt 2008, “provokimi” dhe “testimi” i së cilës, ashtu sic ka deklaruar për “Top Chanel” presidenti kroat, Stipe Mesiq, pa dyshim do të cojnë në një luftë totale në Ballkan.

  Kjo, do të thotë kthim prapa dhe me pasoja të paparashikuara jo vetëm për marrëdhëniet midis Kosovës dhe Serbisë, por për gjithë Ballkanin, sepse, sic është shprehur objektivisht, edhe presidenti i Republikës së Kroacisë, Stipe Mesiq: ” "Ndarja e Kosovës, sipas oreksit serb, është një ëndërr e Beogradit, që na kujton epokën e diktatorit Millosheviç. Dhe nëse vërtet do të ndodhte ashtu siç pretendon Beogradi, kjo do të thotë kthim prapa. Do të thotë realizim i ëndrrës për krijimin e Serbisë së Madhe".(www.lajme.net,25.11.2008).

  Pse deklaratën e ministrit të Jashtëm serb, askush nuk e denoncoi në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, i cili hapatazi dhe, pa kurrfarë ngurrimi, pohoi kërkesën e vjetër të politikës kolonialiste dhe hegjemoniste serbomadhe të regjimit policor-ushtarak dhe gjenocidal të Slobodan Milosheviqit, se “Kosova është province e Serbisë dhe, pavarësia e saj, kurrë nuk do të njihet nga Serbia.”(!?)

  *** Vuk Jeremiq:” Kosova është krahinë jugore e Serbisë.”(!!!???)

  *** Në vend të përgjigjes së atypëratyshme të kryediplomatit të Republikës së Kosovës, Skënder Hyseni, Vuk Jeremiqit, i përgjigjet autori:– “Po, ashtu është, aq sa Nju-Jorku dhe Uashingtoni janë krahina serbe”, “po aq edhe Kosova shqiptare është krahinë jugore e Serbisë”(!?)

  *** Pse Ministri i Jashtëm i Kosovës, Skender Hyseni nuk e përgënjeshtroi dhe, nuk e denoncoi botërisht deklaratën e rreme dhe të falsifikuar të ministrit të Jashtëm të Serbisë, Vuk Jeremiq, se “Kosova është krahinë jugore e Serbisë, të pohuar në praninë e pjesëmarësve të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, më 26.11.2009?!

  Tanimë, e kam më se të qartë se, diplomacia amerikane “got very tired” me problemet e shumta dhjetëvjecare të Kosovës, si dhe me problemet e vendeve të tjera ballkanike (Shqipëria, Mali i Zi, Maqedonia, Serbia, Bosnja e Hercegovina dhe Kroacia). Mirëpo, megjithatë, mua, personalisht më habit dhe, njëherazi më shqetëson tej masës, diskursi momental i diplomacisë dhe i politikës së jashtme të SHBA-ve (si aleat numër një i shqiptarëve dhe, si kreator dhe, si mbështetës numër NJë i pavarësisë së Kosovës), pse janë dakorduar me diplomacinë serbo-ruse, të mbështetur nga BE-ja e Havier Solanës dhe nga OKB-ja e Ban Ki Munit, kur dihet se miratimi i “EULEX-it-2” serbomadh, është rreziku më i madh për copëtimin e territorit të Kosovës së pavarur, si dhe për sigurinë dhe paqen në Ballkan.


  Me “interpretues diplomatikë” dhe, me kuadro seleksionuese negative, është i sigurt kapitullimi diplomatik, jo vetëm para Serbisë!

  - Nëse ministri i Jashtëm i Kosovës, Skender Hyseni ka qenë i penguar të marrë pjesë në debatin e zhvilluar të seancës së KS të KB-së (sikurse dikur delegacioni i Kosovës me në krye Rugovën në një “kthinë” të ndërtesës, ku mbahej Konferenca e Londrës, më 1992, sepse Kosova as në “erën” e Rugovës, as pas Rugovës, ende nuk ka statusin e anëtarit me të drejta të plota të anëtarit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara), atëherë, mund të jusitifikohet heshtja e “diplomacisë interpretuese” e kryediplomatit të Kosovës.Ndryshe, jo, asesi!

  - Debakli i “diplomacisë interpretuese” shqiptare në OKB dhe jashtë saj, provon se DIPLOMACIA ëSHTë SHKENCë e jo PëRKTHIM “TRALALA”, ashtu si e kanë keqkuptuar dhe keqinterpretuar (për plotësimin e nevojave të tyre private, grupore dhe partiake “ekzistenciale”) qe më se 20 vjet politikanët dhe përkthyesit e “elitës shtetërore” të Kosovës.

  Realisht, me kësi ministra, politikanë dhe diplomatë të jashtëm të rangut të lartë të “DIPLOMACISë INTERPRETUESE” të Kosovës, nuk mund të “nxirret as macja prej përsheshei”, lere më, të fitohej beteja në KS të KB-së kundër Rusisë putiniste dhe, kundër Serbisë kolonialiste dhe gjenocidale të Vuk Jeremiqit (“student i diplomacisë” për nga mosha). Për më tepër, disfata e tillë e palës shëiptare në OKB, është edhe një argument më shumë provues se, Kosova ende nuk ka kurrfarë diplomacie, as politikë të jashtme të saj. E gjithë ajo, që është arritur deri tani në Kosovë (si në planin politik, juridik, administraiv, demokratik, ashtu edhe në atë diplomatik), është meritë dhe kontribut i drejtpërdrejtë i politikës së jashtme dhe i diplomacisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

  -Mosndërtimi dhe mungesa e mekanizmave të strukturës së politikës së jashtme dhe të diplomacisë së Kosovës, është shkaku kryesor pse Kosova sot është “shpërblyerë” me një pavarësi të cunguar nën obrellën e “euleksave” dhe të “eurokeksave” të “shuttle diplomacy” të Marti Ahtisarit, të BE-së së Havier Solanës dhe të Ban Ki Munit.

  Derisa me vite (2005 -2007)“politika dhe diplomacia” e grupeve decentraliste, përkatësisht e “teatrit shetitës” të Kosovës, pranoi dhe nënshkroi drafte të ndryshme për “decentralizimin” e territorit të Kosovës, edhe lauruesi i cmimit nobel për paqe, Marti Ahtisari, e mori vesh se me cfarë partnerësh seriozë diplomatikë ka të bëjë, ndaj, ai më pas, edhe nuk e pati fare vështirë, që mbi atë “bazë strukturore diplomatike”, t’ua vërë edhe “kapucin universal” =EULEKXIN-1, si garant kryesor të “mbrojtjes së pavarësisë së kushtëzuar” të Kosovës. Pranimi i Planit të Marti Ahtisarit për Kosovën ka qenë gabimi kardinal dhe fatal i qeverisë dhe i parlamentit të Kosovës, sepse pikërisht ai Plan bëri që populli i Kosovës, të zhvishej nga e drejta historike dhe, nga e drejta e vetëvendosjes sipas normave dhe rregullave të së drejtës ndërkombëtare, si dhe, së këndejmi ua hapi “autostradën” serbo-evro-ndërkombëtare-kalimit papengesa të EULEX-it numër një të Marti Ahtisarit dhe, të EULEX-it numër 2 serbomadh të Ban Ki Munit në Kosovën shqiptare, si “stozherë” mbikëqyrës të pushtetit shtetëror dualist dhe të pavarësisë me “bisht”, të “gatuar” nga “arkitekti” i OKB=së Ban Ki Muni.


  * * *

  Kosova koloni serbe(1912-1999)

  Edhe një kohë të gjatë difekti i politikës sklerotike dhe paranoide kolektive i shkencës, i kastës intelektuale, i propagandës politike dhe diplomatike të Beogradit dhe të Kishës Ortodokse Serbe, se “Kosova është djepi dhe zemra e Serbisë”, do t’i “bëjë robër” shqiptarët, deri në atë moment, kur SHQIPëRIA ZYRTARE, të dalë para gjithë botës dhe, në stilin patriotik të rapsodit popullor shqiptar, t’i thotë : “Oj Serbi, oj shtrigë e vjetër, po nga Kosova cka po do tjetër?” – A pak, po të duket, që si koloni tënden, e mjele qe më se 100 vjet? – Stop Serbi, se Kosova është e Shqipërisë, jo Beogradit e as e Shumadisë! – Këtë të vërtetë, Shqipëria e sotme e sali berishëve dhe e fatos nanove, patjetër, duhet t’ia përplasë në fytyrë Serbisë së madhe kolonialiste të ministrit të Jashtëm, Vuk Jeremiq, duke kërkuar edhe dëmshpërblimin për shfrytëzimin e saj 100-vjecar, e jo të ketë marrëdhënie tregatre, ekonomike dhe diplomatike me Serbinë kolonialiste.

  Vërtet, Kosova ka qenë koloni ilegale e Serbisë (1912-1999). Mirëpo, kjo as historkisht, as ligjërisht, as politikisht, as moralisht, nuk nënkupton se “Kosova ka qenë apo është krahinë jugore e Serbisë”, ashtu sic është shprehur paturpësisht, kryediplomati serbomadh, Vuk Jeremiq në fjalën e tij përshëndetëse në seancën e Këshillit të Sigurimit të KB-së në Nju-Jork, më 26.11.2008, me rastin e aprovimit të “Planit 6-pikësh=EULEXIT-2 SERBOMADH për rikthimin e sovranitetit kolonial të Serbisë në Kosovë.

  Si ministri i Jashtëm serboamdh, Vuk Jeremiq, si kyretari i tij, Boris Tadiq dhe kryeministri i tij, Mirko Cvetkoviq, si dhe Kisha Ortodkse Serbe, njëherë e përgjithmonë, duhet të kuptojnë se Kosova historikisht dhe ligjërisht është pjesë e pandashme e territorit indigjen të Shqipërisë Etnike, e jo kurrfarë “krahine jugore e Serbisë”.

  Pse ministri Jashtëm i Serbisë, Vuk Jeremiq ka deklaruar botërisht në KS të Kombeve të Bashkuara, se “Kosova është krahinë jugore e Serbisë, dhe se Beogradi kurrë nuk do gta njohë pavarësinë e saj.” (ëëë.lajme.net,27.11.2008), kjo nuk është kurrëfatë novus-i i politikës dhe i diplomacisë propagandistike antishqiptare të Serbisë, por është slogan shumë më i vjetër serb sesa, edhe vetë “sufleri” dhe mëkëmbësi i ri i saj, Vuk Jeremiq.

  Gjithashtu, ripohimi i Vuk Jeremiqit në KS të OKB-së (me rastin e falenderimit të tij Ban Ki Munit dhe Federatës Ruse për aprovimin e “Planit 6-pikësh”-EULEXIT-2 SERBOMADH për rikthimin gradual-fazor të sovranitetit kolonial të Serbisë në Kosovë), se Serbia kurrë nuk do ta njohë pavarësinë e Kosovës, edhe këtë parullë serbomadhe jemi duke e dëgjuar vite me radhë. Kjo nuk është kurrfarë risie as për politikën shqiptare e as për atë ndërkombëtare. Njohja e pavarësisë së Kosoës nga ana e serbomëdhenje kolonialistë dhe e Serbisë, është cështje e brendshme e tyre dhe e saj, jo e Kosovës, as e shqiptarëve.

  Mirëpo, me gjithatë, shtrohet kjo pyetja reaguese: - Pse përmbajtja e deklaratës së Vuk Jeremiqit, është e diskutueshme në aspektin historik, moral, politik, diplomatik dhe juridik ndërkombëtar?

  Sepse, së pari, askush nga debatuesit pjesëmarrës të asaj seance të KS të KB-së lidhur me dislokimin e “EULEXIT-2 SERBOMADH në Kosovë, bërë më 26 nëntor 2008, nuk u kritikua se ajo, vërtet ishte një gënjeshtër, një turp dhe një manipulim i haptë i të gjithë shteteve anëtare të KS të Kombeve të Bashkuara, që nuk kishte të bënte fare me të vërtetën mbi Kosovën shqiptare, sepse historikisht dhe ligjërisht kjo i përket Shqipërisë Etnike, jo Serbisë.

  Prandaj, teza deklaruese e Vuk Jeremiqit në KS të KB-së, se “Kosova është krahinë jugore e Serbisë”, është e paqëndrueshme dhe e papranueshme mbase ai, ende nuk e njeh historinë e Kosovës shqiptare, ndaj, edhe turpërisht shërbehet me tezat e vjetra falsifikuese të shkencës dhe të politikës kishtare dhe qeveritare të Serbisë së Madhe kolonialiste dhe militariste.

  Duhet të riktheksojmë se deklarata e theksuar e ministrit të Jashtëm të Serbisë, Vuk Jeremiq, të paktën është dashur të jetë objekt disktutimi dhe kontestimi, sidomos për Amerikën, Anglinë dhe Gjeremaninë, të cilat e kanë njohur Kosovën si shtet të pavarur dhe sovran. Heshtja e tyre në këtë rast, justifikon akuzat e paqëndrueshme të Beogardit dhe të Moskës, se njohja unilaterale e pavarësisë së Kosovës nga ana SHBA-ve dhe e BE-së, “është një akt precedent i shkeljës së rregullave dhe të normave të së drejtës ndërkombëtare.”

  Sponsored content

  Re: EULEX-si..........

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora është Fri 14 Dec 2018, 16:57