RIBASHKIMI I SHQIPËRISË... e vetmja alternativë! www.fbksh-aksh.tk . PER ANTARSIM NE FBKSH-AKSH JU LUTEM JEPNI TE DHENAT NE E-mail : fronti-web@hotmail.com

identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit

» PER SHQIPEN
Wed 30 Mar 2011, 23:21 nga erald nuhaj

» KU JANE POETET
Wed 12 Jan 2011, 20:37 nga shaban cakolli

» NJE GJAKE, NJI GJUHE
Sat 11 Dec 2010, 14:57 nga biligoa

» Alarm Ne IJRM gjendja kaotike
Wed 17 Feb 2010, 23:10 nga refik

» emblema e UKSH-se
Thu 17 Dec 2009, 02:12 nga UKA

» Faton Osmani dënohet tre vjet burgim si pjestar i AKSH-së !!
Thu 26 Nov 2009, 00:21 nga UKA

» REAGIM I AKSH-SË
Wed 28 Oct 2009, 23:52 nga AKSH

» A na duhet aleanc shqiptaro-kroate.
Tue 27 Oct 2009, 02:49 nga urani29

» MOSKOORDINIMI I FORCAVE VEPRIMTARE
Mon 26 Oct 2009, 02:06 nga AGU

RIBASHKIMI I SHQIPËRISË... e vetmja alternativë! www.fbksh-aksh.tk   Free counter and web stats

                                                               Free counter and web stats

  PELLGU SHQIPTAR

  Share
  avatar
  AGU
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 114
  Join date : 05/01/2009

  PELLGU SHQIPTAR

  Mesazh nga AGU prej Fri 27 Mar 2009, 20:09

  - DISKUTIME

  Po Ju si mendoni?

  1. gjuhët sllave janë me alfabet grek, me përjashtim të dsave që paten ndikim latin

  2. sllavët e moren fjalën pelazgi, nga grekët edhe ta detyruan ty e disave këtu,ngase ia detyruan vet shkencës albanstike, në Albanistikë.

  3. Fjalori albanistik i sotëm është derivat i fjalorit sllav, që assesi nuk kishte guxim as mundësi asnjë albanolg shqiptar të depërtonte tej Ballkanistikës, në asnjë sympozium linguistik të derisotëm, por krejt iu përshtaten direktives sllave, që mbizotëroi mbi atë greke përmes fuqisë së llavës sllave - e ti ende nuk ke guxim as dituri ta pranosh, por ndyen tjetrin po nga ajo fëlliqësirë serbe edhe nën nofkë fshehur!

  4. ta kanë futë zanafillen e shkences në SHQIP me direktiva sllave: pelazg, temë, teori, teatër, teo, teolog, teologji, tezë, metatezë, anitezë, diotezë, antonime, sinonime, etnonim, patronim, antikitet ...ti je i rreshtuar pas tyre, përderisa flet si ata këto termine.

  5. Unë i flas shqip nga fjala pellg (jo pelag): pellgas, themë, theori, theatër, theo, theolog, theologji, thezë, metathezë, antithezë, diothezë, antinome, synonome, etninome, patronome, antikuit (antikuni, kundër kuniformit pellgasisht Cuneiform Language) - ju po flisni e po rreshtoheni pas sllavëve ashtu sikur derisot edhe me shkencë e fjalor shkencor albanistik! Sllavët e kanë përshtatur në gjuhët e tyre - pelazgi - pelag, arkipelag - ti ece pas tyre - jo unë - a po ta kap rradakja tash?

  6. nuk mund t'i detyroni as grekët as sllavët të mos thonë në gjuhët e tyre emërtimin për fjalën - pellgas (pelasg, pelazgi, pelagonia - pela edhe kali pela... Por ti duhet ta thuash shqip - pavarësisht si është derisot, sepse është gabim prej mijëra gabimeve!

  7. Ti e disa si ti këtu, nëse nuk e dini bile atëtë thjeshten: nga Thrrakishtja illire u formuan gjuhët greke e sllave, që sot janë të përziera, një sallatë ruse, që ata e dinë si mund tëdalin në krye... Ti merr shembuj nga greqishtja e lashtë - thuase nuk i dimësi janë emërtimet greke e sllave, aq banalisht, sa as vet nuk ia ke idenë!

  8. Është më shumë se fëlliqësirë e hipokrizi, kur edhe vet mundohesh gjoja po drejton diç përmes shembujve të nënvizuar nga greq. e lashtë dhe vet bie po në ato fëlliqësira, duke mos e pranuar TË VËRTETEN SE 'POPULLI I PELLGUT TË UJIT' PËRDERISA THIRRET ''I PELLGUT' SHQIP, E JO POPULLI I PELAGUT A PELARGUT, ATËHERË DUHET TË JESHË TRIM E TA THUASH SHQIP - PELLGAS!

  9. UNË I THEM SHQIP - PELLGAS, PELLGASIA, PELLGASISHTJA, E JO AS GREQ. PELARGOS, AS PELAGOS, POR THEM E FLAS KRENAR E GUXIMSHËM NGA FJALA SHQIPE - PELLG!

  10. ju po siellni shkrime të njohura, e të pranuara DHUNSHËM me direktiva politike sllave, mbi shkencën shqiptare, ashtu sikurse pranohet sot dhunshëm Sllavistika mbi Hellenistiken, ashtu sikurse nuk thirret Hellenicos, po Greqia, ashtu sikurse Thrrakishtja (që ti duhmon me termat sllave: trak, traka, trakishtja, fisi trak e kak...trakase e kakase), kur ajo thohet shqip - thrrak, thrrakishtja, fisi thrrak, fiset thrrakase (në mungesë të tingullit th në sllavishtet)!!!!!


  Ky 'dekameron' dhjetpyetës' le të shërbej për tëgjithë ata si ti të mbetur në fëlliqësirat sllavo-greke!


  UNË FLAS SHQIP - TRUMAT E BACIT!

  JAM VET NEZIR MYRTA!
  post scriptus: të gjitha shkrimet e mia janë botërisht të njohura në shumë gjuhë, që u mundovatë shkruaj në mënyrën më të thjeshtë, pa i hermetizuar me nocione kadente e dekadente, mish-mash formulash e dokrrash që të dhëmb koka nga leximi i tyre i zërit njëtrajtshëm - e mund t'i rishkruaj në atë stil, sa pakkush mund ta kuptojë, ashtu sikur nuk kuptohen shkrimet pseudoshkencore të deritashme, duke iu siellur mullarit greko-sllav rretherrotull - dhe shkrimet e mia janë në disa forume, ku vetëm këtu ka 6300 lexues kjo themë dhe shkrimet e mia nuk zhduken përderisa të zhduket ELEKTRONIKA KIBERNETIKE!

  Le të mbetet ky shkrim përgjigje për të gjithë diskutantët si dias-dhiasi!

  (diskutime nga forumishqiptar.com)

   Ora është Fri 14 Dec 2018, 16:57