RIBASHKIMI I SHQIPËRISË... e vetmja alternativë! www.fbksh-aksh.tk . PER ANTARSIM NE FBKSH-AKSH JU LUTEM JEPNI TE DHENAT NE E-mail : fronti-web@hotmail.com

identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit

» PER SHQIPEN
Wed 30 Mar 2011, 23:21 nga erald nuhaj

» KU JANE POETET
Wed 12 Jan 2011, 20:37 nga shaban cakolli

» NJE GJAKE, NJI GJUHE
Sat 11 Dec 2010, 14:57 nga biligoa

» Alarm Ne IJRM gjendja kaotike
Wed 17 Feb 2010, 23:10 nga refik

» emblema e UKSH-se
Thu 17 Dec 2009, 02:12 nga UKA

» Faton Osmani dënohet tre vjet burgim si pjestar i AKSH-së !!
Thu 26 Nov 2009, 00:21 nga UKA

» REAGIM I AKSH-SË
Wed 28 Oct 2009, 23:52 nga AKSH

» A na duhet aleanc shqiptaro-kroate.
Tue 27 Oct 2009, 02:49 nga urani29

» MOSKOORDINIMI I FORCAVE VEPRIMTARE
Mon 26 Oct 2009, 02:06 nga AGU

RIBASHKIMI I SHQIPËRISË... e vetmja alternativë! www.fbksh-aksh.tk   Free counter and web stats

                                                               Free counter and web stats

  NGA KOMUNIZMI NE ABSOLUTIZEM POLITIK SHQIPTAR

  Share
  avatar
  AGU
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 114
  Join date : 05/01/2009

  NGA KOMUNIZMI NE ABSOLUTIZEM POLITIK SHQIPTAR

  Mesazh nga AGU prej Thu 05 Mar 2009, 22:43

  Nezir Myrta / NGA KOMUNIZMI NE ABSOLUTIZEM POLITIK SHQIPTAR


  - Ne prag te zgjedhjeve 2009  Per ju kujdestaret e femijes se quajtur 'demokraci' , qe flisni nga
  shpati duke thithur cibukun me duhan, me retorike te semure, gjoja po
  jepni keshilla elementare te demokracise shqiptare - por po harroni se
  gjate gjithe kesaj periudhe kohore, qe nga renia e komunizmit,
  demokracia as qe MENDONI u lind ne trevat tona dhe eshte ende nje femij
  i palindur edhe ju disa kujdeseni per edukimin e tij,rritjen e tij me
  pergdhelje edhe duke e ndihmuar qe te ecen, a mos po rrexohet dikund
  udhes... keto mendime te paskrupullta, duke menduar veten si te rritur
  dhe demokracine si nje femij, ua servoni femijeve, por jo te rriturve,
  qe dine krejt cfare dha historia e politika per shqiptaret!

  Disa jane mesuar te flasin kutrrum, fushe e gjere gjoja si
  universalizem ideo-politik, duke mos ditur te perdorni peshojen e
  vlerave ideore e politike, ku tregon lavjeresi politik kah anon pesha e
  hidhur apo e embla, pikerisht per popullin tone, qe pret syhapur vetem
  cfare po i bie ne garuzhe.

  Te analizosh nje person a personalitet politik drejte, guximshem e me
  drejtesi, duhet peshoja: veni gramet dhe peshen ne anen tjeter dhe
  konstato drejte, sa peshon vlera, jo te flisni kutrrum njeanshem vetem
  per ato qe ua ka endja, apo jeni ithtare a vegla partiake te nje partie
  politike a liderit politik.

  Nga gjithe sa lexova ketu, shohe vetem nje turbullire rasti jo
  evventuale por te qellimshme, duke u munduar me zor te nxierresh dhjam
  nga pleshti, apo sikur duke rraplluar me gishta, per gjerat qe nuk na
  pelqejne dhe nuk duam a nuk guxojme te shprehemi hapir e te lire me
  mendime te lira, si njerez te lire!

  Faktet jane edhe me kokeforta se sa mendimet e ngjyrosura te disave
  ketu, qe ende jane mesuar ta shohin boten me syze te ngjarosura e jo
  ashtu realisht sikur eshte bardh e zi. Trumpetat e regjura gjoja
  mbrojtese ende po vazhdojne te nxierrin ate zerin e tyre te cjerrur,
  duke u munduar ta mbulojne diellin me shoshe. Jo ore jo, nuk behen
  vleresimet as matjet as peshimet e personaliteteve ne kete menyre te
  njeanshme - por duhet folur hapur e te paanshem,sepse eshte vetem nje e
  vertete, e kurre dy, duhet qitur ne peshoj fakte e kunderfakte reale
  dhe tregon lavjersi mathematik, kah anon pesha e sa vlera ka!

  Duke e pare realitetin shqiptar e ballkanik, sot nuk mund te pajtohemi
  se as ka lindur femia me emrin demokraci ne Ballkan, sepse nese i
  referoheni historise, fjala demokraci nuk u lind as nuk zbatohet as ne
  vendlindjen e saj te hershme, lere me ne politiken shqiptare, ku trazon
  mica e kuca te gjitha labirinthet politike shqiptare edhe ato me
  sekrete, aq sa udh;zuesit e demokracise e politikes sone, jane vetem
  dublere, robotik, te sinjaleve te jashtme, kryesisht greko-sllave, qe
  aty ne qender veprojne e manevrojne, duke i bere edhe ata politikaj
  trufshire, lere me deri te keta trumpetaret nga shpati te forumeve, qe
  as e kane idene, per kend flasin e sa ia qellojne fjales e mendimit te
  drejte ideo-politik!

  Nese dikush emndon se demokracia eshte nje femij i posalindur tek ne,
  une mendoj se as qe ka lindur ende, sepse nuk e lene te lindet,
  pikerisht llafazanet e hajvanet gjoja po merren me politike - anipse
  qellimet amerikane dhe europerendimore, po mundohen ta fokusojne nje
  fekondim demokratik qe nga 1992 e kendej, me qellim te ndricimit
  politik nga mjegullirat e humnerave gllaberuese lindore mbi shqiptaret
  si nje trup totalisht i xhveshur nga cdo e drejte edhe e shprehjes se
  lire, se lere me te veprimit te lire e demokratik!

  Kur flisni per nje ceshtje a personalitet politik, duhet PESHOJA, anet
  pozitive e negative hapur pa asnje droje dhe mos te iu dhemb aspak
  ithtareve politik e trumpetareve rigoroze te bestytnive politike, se
  kaloi koha e bestytnive ideologjike, duke i menduar si te shenjta - po
  hyn brenda e shiko cfare behet e veprohet realisht! Ketu u dhane disa
  fakte e kunderfakte, dikund shabllone te gatshme e dikund ndonje xixe
  shprese e shprehese politike, por qitni ne shesh hapur: cfare kemi
  progres e regres ne politiken shqiptare sot? Flisni hapur, jovetem per
  politiken shqiptare te kotareve politike qe jane praktikisht, por ne
  permasa kombetare dhe kur flasim ne permasa kombetare, duhet ditur se
  politika e shtetit ame, eshte prijese e politikes kombetare dhe kur
  analizohet, cfare eshte sot ne te vertete ajo - gjejme perfundimin e
  duhur te mendimit real.

  Cfare ndryshoi per te mire politika e shtetit ame nga renia e
  komunizmit, qe ishte pasoje e gjere euro-lindore e boterore e kohes, e
  jo e disa lidereve tane, se kjo ishte vrima e fundit e fyellit politik
  europian, qe as ndrron sado t'i fryejsh.

  Cila eshte ne te vertete demokracia shqiptare, kur ajo as ekziston, po
  vetem nje udhezim demokratik - a po ecim perpara, apo po kthehemi
  prapa? Lehte eshte te rradhiten germa te bukura e fjale miradie, por
  duhet realiteti - ku jemi e kah shkojme? Shumica as nuk dine as ku
  jane, se lere me kah shkojne! Si mund te behet nje popull i mpire, si i
  droguar politikisht pas nje politike shterpe, sterile dhe mendon se u
  lind femia demokraci? Krime, korrupcion, ikje, arratisje masive, here
  ithtare te njeres partie politike, e here te tjetres jashte, mjerim
  social, ekonomik, mungese elementare e lirise se njeriut - e ju disa me
  thoni, se po rritim femi demokratik? Mund te pyet dikush: po cfare te
  bejme pra? Pergjigja ;shte e thjeshte: nese nuk ke njohuri - rri e
  hesht, ose fol drejte i paanshem, i pavarur, se nuk ka pavaresi me
  njerez te varur deri ne shpirt e mendje!

  Ku jane rinia shqiptare sot, ku eshte inteligjencia shqiptare, ku
  vepron e kujt i sherben, ku eshte forca vitale e veprimit ekonomik e
  politik shqiptar sot, sa u ngrit vetedija kombetare shqiptare pas
  renies se komunizmit, ku jane studentet, pedagoget, fuqia e popullit
  sot? Kush po i fryne qe populli te shperndahet e te iken botes sot, kur
  paska femi demokratik, sa ne nivel ;sht;shkollimi e studimi universitar
  e pasuniversitar sot? Pse te vuaj sot populli ende per kafshaten e
  gojes brenda e jashte atdheut - pse mos te vuaj per te arriturat
  ekonomike e shkencore, nga gara me popuj tjere, e ne hap me kohen? Ku
  je ti ne hap me kohen?

  Per ata qe ende kane memorje te shendoshe, e kane shpetuar pa infektime
  e pasoja te tmerrshme katastrofale ne jete e mendime te lira - te
  shprehen bile hapur e realisht - ku jemi e kah shkojme, te flasim e
  veprojme ne aspektin kombetar edhe nese flasim per nje figure politike
  te kohes - te mos flasim e veprojme per dje - por per sot e neser, per
  ardhmerine e kombit tone!

  Kur do te vendoset njeriu yne e rendi yne me njerezit e afirmuar, qe
  populli te kete vertet besimin e plote ne ta, qe nuk japin premtime
  boshe derisa te hypen ne kolltukun politik, athua nuk ka njerez tjere
  te rinj gjith kombi yne, vetem kemi mbetur duke ndrruar figura politike
  te njejta si figura shahu (hiq njerin e vendos tjetrin), thuajse eshte
  me tapi turku ende politika shqiptare?

  Duhet ndrrim rrenjesor politik dhe duhet kuptuar se nuk ka me njerez
  aprior absolut ne politike dhe gabojme rende fatalisht, nese kalojme
  nga nje komunizem theorik qe ishte - ne nje absolutizem politik, duke
  kryer referimet e politikes rrethore!

  Cili eshte femia demokratik 18 vjecar, shqiptar, qe ende nuk po dijtka
  te ecen dhe duhet akoma ta pergdhelim, po sa vjecar duhet te mesoj te
  ecen ai femi? Leni keto dokrra ideologjike!

   Ora është Fri 14 Dec 2018, 16:55