RIBASHKIMI I SHQIPËRISË... e vetmja alternativë! www.fbksh-aksh.tk . PER ANTARSIM NE FBKSH-AKSH JU LUTEM JEPNI TE DHENAT NE E-mail : fronti-web@hotmail.com

identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit

» PER SHQIPEN
Wed 30 Mar 2011, 23:21 nga erald nuhaj

» KU JANE POETET
Wed 12 Jan 2011, 20:37 nga shaban cakolli

» NJE GJAKE, NJI GJUHE
Sat 11 Dec 2010, 14:57 nga biligoa

» Alarm Ne IJRM gjendja kaotike
Wed 17 Feb 2010, 23:10 nga refik

» emblema e UKSH-se
Thu 17 Dec 2009, 02:12 nga UKA

» Faton Osmani dënohet tre vjet burgim si pjestar i AKSH-së !!
Thu 26 Nov 2009, 00:21 nga UKA

» REAGIM I AKSH-SË
Wed 28 Oct 2009, 23:52 nga AKSH

» A na duhet aleanc shqiptaro-kroate.
Tue 27 Oct 2009, 02:49 nga urani29

» MOSKOORDINIMI I FORCAVE VEPRIMTARE
Mon 26 Oct 2009, 02:06 nga AGU

RIBASHKIMI I SHQIPËRISË... e vetmja alternativë! www.fbksh-aksh.tk   Free counter and web stats

                                                               Free counter and web stats

  NJË SHTET NË SHEKULL - KOSOVA

  Share
  avatar
  AGU
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 114
  Join date : 05/01/2009

  NJË SHTET NË SHEKULL - KOSOVA

  Mesazh nga AGU prej Sun 15 Feb 2009, 01:41

  Nezir Myrta / NJË SHTET NË SHEKULL – KOSOVA
  Në Ditën e Pavarësisë të Kosovës, 17 Shkurt, 2008!


  Ditët Historike Shqiptare, derisot ishin shumë të rralla, nganjëherë në
  shekull! Kongresi i Manastirit 1908 dhe Pavarësia e Kosovës 2008, janë Dy Datat
  më të rëndësishme Historike Shqiptare! Viti 1908, shenon përgatitjen e nismën për kryengritjen
  shqiptare, Luftën e Kaçanikut (1910), kundër ushtrisë turke, menjëherë pas Kongresit
  të Manastirit, të drejtuar nga Idriz
  Seferi, Isa Boletini...’’Kaçanik ty të raftë pika / nandë sahat tu u pre me
  thika’’ ...’’ka ra kali me not n’gjak’’, një shekull gjak, kundër dy pushtuesve
  ma të egjër turk e sllav, deri më 2008, me shpalljen e Pavarësisë të Kosovës, e
  sotetutje: me Kosovën Lindore ende të pushtuar, Me Shqipërinë Lindore, deri në Manastir
  e Prespë, e deri tej Janinës, Arbania Shqiptare, ende nën pushtimin grek, e me
  Malcinë e Mbishkodres, deri në Tivarin Historik, ende nën pushtimin malazias!


  Viti Historik 1908, i priu viteve
  tjera historike, atij 1911, Kryengritja e Malcisë, shpallja e Flamurit Kombëtar
  Shqiptar në Deqiç, nga Kelmendasit heroik, e Dedë Gjon Luli, ku mund të merret
  Shpallja e Pavarësisë të Shqipërisë edhe në pamundësi të realizimit historik,
  nga shtypja e invazionit sllav mbi tokat shqiptare – një vit ma vonë, 1912, nga
  Ismail Qemali, në Vlorë, u bë Shpallja e Pavarësisë të Shqipërisë! Ky iswhte
  Shekulli ma Historik Shqiptar, duke mos anashkaluar as shekujt e maparshëm, atë
  Shekullin Tragjik të Toplikut e Abllanikut, zhbimjen e shfarosjen e gjithë
  popullësisë shqiptare nga vatrat stërgjyshore, deri në Citibardhin e Bardhyllit
  parahistorik, Luftërat ma të përgjakshme në Toplik e Abllanik (1874-1876), kur
  u vendosen ardhacakët rashkët (rusët), dhunshëm në territoret shqiptare (vonë
  me emrin, etninomin serv) dhe u pushtua Dardhania antike! Atë shekull e bën
  madhështor, Lidhja e Prizreni (1878-1881), ku u shtyp dhunshëm për Dy Krahësh
  armiq, e nuk mundi të mbetet Prizreni Historik - Shpallja e Pavarësisë të
  Shqipërisë, nga Abdyl Frashëri, Ymer Prizreni, Sylejman Vokshi...që duhej të
  ishte me të drejtën historike shqiptare!


  Molla e Kuqe - Guri i Shpuar,
  tek Naissa (Nishi), mbetet kufiri shqiptaro-serv, nga Vilajeti-Krahina e
  Shkupit (që tevona u ndryshua, si vilajeti i Kosovës), e mbeti vetëm emri i një
  krahine titiste – Kosova e sotme, ku pas të gjitha gjakderdhjeve historike
  shqiptare, më 17 Shkurt, 2008, shpalli pavarësinë, me inisiativen e Luftës
  Çlirimtare të Kosovës (UÇK), e ndihmen e botës demokratike perëndimore,
  kryesisht amerikane, pas veprimeve ushtarake të NATO-s dhe çlirimit të Kosovës
  – 12 Qershor, 1999!


  Këto fakte mbahen mend fortmirë, e
  duhet kuptuar drejtë historinë, e të drejtën për ribashkimin t tokave
  shqiptare, deri në realizimin e plotë – një shtet shqiptar në Ballkan, ku
  përkundër interesave politiko-diplomatike tjera, e drejta e vetëvendosjes të
  kombit shqiptar, është e patjetërsueshme dhe nuk mund tëketë Ballkan të lirë e
  të qetë – pa kombin e lirë e të ribashkuar shqiptar!


  Pavarësia e Kosovës (17. Shkurt,
  2008), është shtet njëherë në shekull, një shtet në shekull, një shtet i ri
  shqiptar, që përkundër fërkimeve politike të ditës, ku qëllimet shihen hapur,
  anipse për dikend duken të nëndheshme – vetëm për t’i harruar tokat tjera nën
  pushtimin sllav: Preshevë, medvegje e Bujanoc – Shqipëri Lindore nën fallson
  irjm – Malcinë e Mbishkodres, e deri tek Çameria – për të harruar dy fjalët:
  Tivar e Prevezë!


  Kosova shtet sovran dhe i pavarur,
  po kalon ditët tranzitore të shtetësisë, përkundër një pushteti të brishtë, nën
  mbikëqyrjen ndërkombëtare, e vendosur dhe e plotfuqishme, e pakontestueshme,
  anipse nën divergjencat e një shteti të ri multietnik (duke vendosur një rend
  demokratik bashëkohor dhe duke treguar një siguri për pakicat, që kryesisht, e
  gabimisht sikur sigurohet veç pakica serve me as 5% të Kosovës)! Në këtë vijë
  politike, Kosova po ecën me të gjitha vështirësitë e brëndshme e të jashtme, me
  ndihmen e botës demokratike, derisa të bëhet plotësisht e zonja e vetvetes –
  por, decentralizimi dhe eksterritorialiteti, janë dy pika të kontestueshme për
  Kosovën, sepse ose të ketë për të gjitha etnitë, ose për asnjë! Kjo e rëndon
  situatën, që ndanë vendin, e bën pakicën serve 5 % një hegjemoni, e në të
  njetën mënyrë, nxitë Kosovën, që edhe ajo të lidhet me Shqipërinë, në të
  njejten kohë dhe pyetja është: ku e çon Kosovën decentralizimi e
  eksterritorialiteti vetëm për servët pakicë, që po zbatohet në vitin e parë të
  pavarësisë së saj? Përgjegjen e din
  secili shqiptar, me vetëdije të plotë kombëtare!


  Viti i Pavarësisë të Kosovës,
  17.Skurt,2008-17.Shkurt,2009, Viti Historik i Kosovës, është vazhdimësi e
  mundshme historike, duke treguar historikisht – kaq bëmë dhe kemi edhe shumë
  për të bërë, është ofshamë e bukur edhe
  për trevat tjera shqiptare ende nën pushtim e okupim, ende në pamundësi ta gëzojnë të gjithë shqiptarët një shtet – një
  komb ballkanik! Urime Kosovë Shtetësinë njëvjeçare, je Djepi i Dardhanisë dhe
  fat e bashkim kombit shqiptar! Shpresojmë të mos përsëritet ma shumë historia!  Një shtet në shekull –
  Kosova!

  14. Shkurt, 2009.

   Ora është Fri 14 Dec 2018, 16:57