RIBASHKIMI I SHQIPËRISË... e vetmja alternativë! www.fbksh-aksh.tk . PER ANTARSIM NE FBKSH-AKSH JU LUTEM JEPNI TE DHENAT NE E-mail : fronti-web@hotmail.com

identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit

» PER SHQIPEN
Wed 30 Mar 2011, 23:21 nga erald nuhaj

» KU JANE POETET
Wed 12 Jan 2011, 20:37 nga shaban cakolli

» NJE GJAKE, NJI GJUHE
Sat 11 Dec 2010, 14:57 nga biligoa

» Alarm Ne IJRM gjendja kaotike
Wed 17 Feb 2010, 23:10 nga refik

» emblema e UKSH-se
Thu 17 Dec 2009, 02:12 nga UKA

» Faton Osmani dënohet tre vjet burgim si pjestar i AKSH-së !!
Thu 26 Nov 2009, 00:21 nga UKA

» REAGIM I AKSH-SË
Wed 28 Oct 2009, 23:52 nga AKSH

» A na duhet aleanc shqiptaro-kroate.
Tue 27 Oct 2009, 02:49 nga urani29

» MOSKOORDINIMI I FORCAVE VEPRIMTARE
Mon 26 Oct 2009, 02:06 nga AGU

RIBASHKIMI I SHQIPËRISË... e vetmja alternativë! www.fbksh-aksh.tk   Free counter and web stats

                                                               Free counter and web stats

  PËRVEHTËSIMI I HISTORISË

  Share
  avatar
  AGU
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 114
  Join date : 05/01/2009

  PËRVEHTËSIMI I HISTORISË

  Mesazh nga AGU prej Thu 12 Feb 2009, 21:48

  Përvetësimi i historisë sonë nga ata që s’kanë komb!

  Nga Gani MEHMETAJ
  Sllavët
  e Maqedonisë, në mungesë të historisë së tyre shpikin historinë e
  paqenë, në mungesë të kombësisë marrin emërtimin gjeografik, në mungesë
  të personaliteteve përpiqen të përvetësojnë personalitetet më të mëdha
  të shqiptarëve: Skënderbeun para ndonjë dhjetëvjetëshi, Nënën Terezë
  tash.
  Sllavët e Maqedonisë në kohën e re patën probleme të
  vazhdueshme me identitetin e tyre. Më herët nuk janë përmendur fare,
  askush nuk i ka njohur me ndonjë emërtim kombëtar, sepse kjo hapësirë
  në pjesën më të madhe ishte shqiptare, pra territori ishte shqiptar,
  popullata shqiptare, ndërsa sllavët e Maqedonisë ishin pakicë, raje që
  i solli në Luginën e Vardarit Perandoria Osmane për të punuar tokën,
  meqë otomanët me shqiptarët patën probleme të vazhdueshme, kështu që si
  kundërvënie popullatës së rebeluar shqiptare, sollën kolonë sllavë nga
  Pirineji dhe nga Bullgaria. Kronistët më herët nuk i përmendin fare,
  ndërsa vllahët ishin të pranishëm në këtë hapësirë, ndërkaq, tash gati
  që janë asimiluar në sllavomaqedonas.
  Në kohën më të re, kombësinë maqedonase e pranoi dhe e lansoi Tito
  për të krijuar një zonë tampon në mes të serbëve e bullgarëve,
  përkatësisht për ta dobësuar ekspansionin serb, por edhe për ta penguar
  afrinë e serbëve me grekë. Mirëpo, për ta ngulfatur ndjenjën
  probullgare te një pjesë e tyre, që kishin ardhur nga Bullgaria, të
  merituarve maqedonas iu dhanë shumë beneficione. Kështu, u investua
  shumë në Maqedoni nga federata jugosllave, ndërsa iu dha detyrë që të
  ngufasnin shqiptarët vendës të cilët pavarësisht dhunës e vrasjeve
  sistematike, pos shpërnguljeve në Turqi, edhe më tutje ishin shumicë.
  Për këtë arsye sllavët e Maqedonisë, të cilët në pjesën më të madhe
  banonin nëpër fshatra që nga koha e Perandorisë Osmane, i sollën në
  qytet, pra i zhvendosën në qendrat më të mëdha duke i sjellë madje edhe
  nga Greqia. Me ndihmën e sivëllëzerve të tjerë sllavë, ata krijuan
  administratën në gjuhën sllave, sipas modelit jugosllav, duke i
  përjashtuar gati tërësisht shqiptarët, ndërsa të gjithë ata që nuk
  ishin shqiptarë u detyruan të emërtoheshin maqedonas. Kështu,
  komuniteti i numërt vlleh u bënë sllavomaqedonas, pavarësisht se ua
  shtuan mbaresën sllave, ata edhe më tutje dihen, por që në pjesën më të
  madhe e flasin gjuhën e imponuar sllave.
  Fatkeqësisht edhe shqiptarët e besimit ortodoks, që në Maqedoni
  ishin të shumtë, të cilëve më parë ua morën kishat, u regjistruan dhe
  ua imponuan emërtimin maqedonas. Kështu, ka ndodhur me dhjetëra herë na
  ka qëlluar që nëna shqiptare e besimit ortodoks nuk e di asnjë fjalë
  sllavishte, ndërsa djali publikisht nuk e thotë asnjëherë ndonjë fjalë
  shqipe, madje e mohon qenien kombëtare.
  Sllavët e Maqedonisë, të cilët kanë kapur majat e të gjitha
  institucioneve, sikurse që janë shumicë në të gjitha strukturat e
  shtetit pos emërtimit që e kanë të blerë, megjithëse Maqedonia kurrë
  nuk ka qenë as e Greqisë, as e Bullgarisë, meqë vendësit ishin ilirë, e
  më vonë shqiptarë, ka kohë që kanë filluar të përvetësojnë edhe
  personalitete të të tjerëve.
  Një kohë është e njohur përpjekja e akademikëve sterilë të Shkupit,
  që të përvetësojnë Gjergj Kastriotin- Skënderbeun. Bënë libra, shkruan
  tekste të porositura nga maja e tyre e piramidës, mirëpo kurrsesi nuk u
  dilte hesapi, sepse të tjerët nuk ua pranonin Skënderbeun për të tyrin,
  ndërsa edhe ata qeshnin me përpjekjet e akademikëve e të zyrtarëve të
  tyre që të pronësojnë njeriun e madh të një kombi, i cili me asnjë
  shenjë nuk mund të ishte i tyre. Kur e panë se kjo përpjekje është si
  puna e Don Kishotit me mullinjtë e erës, atëherë filluan një fushatë të
  egër kundër Gjergj Kastriotit-Skënderbeut, ndërsa ata që e mbronin, e
  ata ishin shqiptarët, dënoheshin në mënyrë mizore nga zyrtarët sllavë
  të Shkupit. Disa bënë përpjekje ta bëjnë të tyrin edhe shkrimtarin
  Migjeni, mirëpo nuk kishin si e arsyetojnë se ai shkroi në gjuhën
  shqipe dhe nuk e bëri asnjë rresht në gjuhën maqedonase, e cila ç’është
  e vërteta në atë kohë as flitej dhe as shkruhej.
  Kur u bë e njohur në botë Nëna Terezë, sllavet e Maqedonisë një herë
  nuk e përmenden fare, sepse që në fillim bota e theksonte se ajo ishte
  shqiptare, pastaj të gjithë e dinin se në Maqedoni katolikë janë vetëm
  shqiptarët, sepse sllavët e Maqedonisë, qofshin ata të Bullgarisë,
  qofshin ata që erdhën nga Greqia ishin të besimit fetar ortodoks me
  kishën e pavarësuar shumë vonë, kur këtë po ashtu ua tumiri Brozi. Më
  vonë filluan dalëngadalë të konsolidoheshin, sidomos përpiqeshin të mos
  e theksonin përkatësinë e saj kombëtare, duke e mjegulluar me
  përkatësinë e saj qytetare nga Shkupi. Kështu, e shmangnin kombësinë
  dhe ia vënin në pah- shkupjania Nëna Terezë, megjithëse në Shkup pjesa
  dërmuese në kohën e Nënës Terezë ishin shqiptar të besimit katolik apo
  mysliman.
  Përpjekjet e fundit për përvetësimin e njërës ndër gratë më të
  njohura shqiptare në botë-Nënës Terezë është një skandal që dinë ta
  bëjnë vetëm zyrtarët sllavo maqedonas. Duke u përpjekur t’u vardisen
  ndërkombëtarëve, sidomos Vatikanit e botës katolike, të cilin deri dje
  e shanin me tërbim ashtu sikurse që bënte propagande serbe e Beogradit,
  e shmangin fare nga skena politike elementin shqiptar prej nga rrjedh
  kjo shenjtore shqiptare me përmasa botërore. Dhe këtë e bëjnë në
  mënyrën më të pafytyrë duke shmangur nga solemniteti i përvjetorit
  bashkëvendësit dhe bashkëkombësit e Gonxhe Bojaxhiut. Ajo që habit
  është fakti që vetëm shqiptarët në tërë rajonin e Gadishullit ua
  pranojnë kombësinë e tyre të paqenë, sepse këtë kombësi-sajesë të Josip
  Broz Titos nuk ua pranojnë në Greqi, nuk ua pranojnë në Bullgari, ashtu
  sikurse që nuk ua pranojnë as në Serbi.
  Sllavët e Maqedonisë, në mungesë të historisë së tyre, të cilën nuk
  e patën, atë e shpikën në mungesë të emërtimit gjeografik dhe morën
  emërtimin Maqedoni, që e bën edhe nocion kombi, ndërsa sllavët ishin
  banorë të vonshëm të kësaj krahine shqiptare, në mungesë të
  personaliteteve përpiqen të përvetësojnë personalitetet më të mëdha të
  shqiptarëve kryesisht. Por është e habitshme që megjithëse thonë se nuk
  janë bullgarë shumë nga personalitetet bullgare i kanë bërë të vetët,
  pra e ndërtojnë tërë të kaluarën mbi bëmat e tyre, ndërsa të njëjtën
  gjë e bëjnë edhe bullgarët.
  Vetëm se sllavët e Maqedonisë, ku po ashtu janë kolonë, tregohen
  mospërfillës, arrogantë, herë-herë edhe mizorë vetëm ndaj
  shqiptarëve-vendës, ndaj të tjerëve as që u shkon ndërmend një gjë e
  tillë, sepse janë tepër të pafuqishëm për një gjë të këtillë.

   Ora është Fri 14 Dec 2018, 16:59