RIBASHKIMI I SHQIPËRISË... e vetmja alternativë! www.fbksh-aksh.tk . PER ANTARSIM NE FBKSH-AKSH JU LUTEM JEPNI TE DHENAT NE E-mail : fronti-web@hotmail.com

identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit

» PER SHQIPEN
Wed 30 Mar 2011, 23:21 nga erald nuhaj

» KU JANE POETET
Wed 12 Jan 2011, 20:37 nga shaban cakolli

» NJE GJAKE, NJI GJUHE
Sat 11 Dec 2010, 14:57 nga biligoa

» Alarm Ne IJRM gjendja kaotike
Wed 17 Feb 2010, 23:10 nga refik

» emblema e UKSH-se
Thu 17 Dec 2009, 02:12 nga UKA

» Faton Osmani dënohet tre vjet burgim si pjestar i AKSH-së !!
Thu 26 Nov 2009, 00:21 nga UKA

» REAGIM I AKSH-SË
Wed 28 Oct 2009, 23:52 nga AKSH

» A na duhet aleanc shqiptaro-kroate.
Tue 27 Oct 2009, 02:49 nga urani29

» MOSKOORDINIMI I FORCAVE VEPRIMTARE
Mon 26 Oct 2009, 02:06 nga AGU

RIBASHKIMI I SHQIPËRISË... e vetmja alternativë! www.fbksh-aksh.tk   Free counter and web stats

                                                               Free counter and web stats

  VËNI RE! VËNI RE!

  Share
  avatar
  AGU
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 114
  Join date : 05/01/2009

  VËNI RE! VËNI RE!

  Mesazh nga AGU prej Mon 19 Jan 2009, 00:16

  Vëni re! Vëni re! Thuase po paraqes diçka të re (gjoja se nuk e dini), por në realitet po formon një problematikë të re ndërshqiptare, që duket ende për dikend si një mjegullirë, apo me vetdashje, mund të paraqiten disa shqiptarë, gjoja në forma superiore të identitetit kombëtar, në krahasim me gjoja shqiptarët 'tjerë' kur në realitet secili shqiptar, ka vëtëm një identitet nacional-kombëtar - SHQIPTAR!
  IDENTITETI KOSOVAR ËSHTË IDENTITET SHTETËROR

  KOSOVAR + ALBANAS = SHQIPTAR
  KOSOVA + ALBANIA = SHQIPËRIA


  IDENTITETI KOMBËTAR ISHTE ËSHTË E DO TË MBETET - SHQIPTAR

  KOMBI SHQIPTAR NUK NJEH KUFINJ SHTETËROR NDËRSHQIPTAR, PO VEÇ KUFINJT ETNIK BALLKANIK!


  Njohjet, e Bisedat ndërshqiptare që bëhen përditë, duke u paraqitur rreth dy gjoja etninomeve të reja: shqiptar e kosovar, duhet të marrin fund dhe nuk kanë pse keqpërdorin vetveten, vet shqiptarët: ''jam shqiptar nga Shqipëria, e kosovar nga Kosova'' - shqiptar e kosovar, janë dy terma të papajtueshme me identitetin kombëtar shqiptar. Nuk mund të jenë dy shqiptar, njeri shqiptar e tjetri - kosovar! Termi kosovar është vetëm term juridik shtetëror, ashtu sikur termi - albanas, albaner, albanian, për shtetasit albanas.

  Ndërkombëtarisht, shqiptarët e dy shteteve Albania e Kosova, njihen: albanian, albaner, albanaise, albaneze, pra të gjithë shqiptarët, quhen më këtë identitet nacional-kombëtar dhe nuk ka pse të ndërthuret ndërkombëtarisht, asnjë shqiptar, gjoja e ndien veten ma superior botërisht, për një identitet shtetëror, që tjetri zyrtarisht, në legjislativin ndërkombëtar nuk e ka, kur të gjithë shqiptarët quhen botërisht: shqiptar nga Albania, shqiptar nga Kosova, kurse përkatësitë e vërteta, të drejta të shqiptarëve, që ende janë nën nënshtetësitë tjera, duhet të njihen, si shqiptar nën ato shtete, përkatësisht nën të cilat edhe jetojnë, e jo me fjalën (nga), por më fjalën (nën) - shqiptar nën Malin e Zi, shqiptar nën Servinë, shqiptar nën fyrom-irjm (Maqedonia), shqiptar nën Greqinë - ngase nuk ka shqiptar nga Servia, as nga mali i Zi, as nga Maqedonia, as nga Greqia - por ka shqiptar, nën ato shtete, shqiptar nën ato rregullime shtetërore, me ato nënshtetësira!

  Ndërshqiptarisht, të gjithë shqiptarët, janë kombëtarisht - shqiptar, që nuk njohin kufinj kombëtar, ndërshqiptarë, por vetëm kufinj shtetëror e nënshtetëror, ashtu sikur shkoi rrjedha e historisë ma të re, apo të Historisë të Sotme Shqiptare, që gradualisht ecën deri në ribashkimin kombëtar shqiptar!

  Kombëtarisht, të gjithë shqiptarët kanë vetëm një identitet kombëtar - shqiptar, shtetasit e ardhëm të ribashkimit të Shqipërisë Etnike, si shtete të ribashkuara shqiptare, në një shtet nacional-kombëtar, krejt kah janë tokat shqiptare ballkanike - një komb - një shtet shqiptar ballkanik, i Ballkanit illirik!

   Ora është Fri 14 Dec 2018, 16:56