RIBASHKIMI I SHQIPËRISË... e vetmja alternativë! www.fbksh-aksh.tk . PER ANTARSIM NE FBKSH-AKSH JU LUTEM JEPNI TE DHENAT NE E-mail : fronti-web@hotmail.com

identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit

» PER SHQIPEN
Wed 30 Mar 2011, 23:21 nga erald nuhaj

» KU JANE POETET
Wed 12 Jan 2011, 20:37 nga shaban cakolli

» NJE GJAKE, NJI GJUHE
Sat 11 Dec 2010, 14:57 nga biligoa

» Alarm Ne IJRM gjendja kaotike
Wed 17 Feb 2010, 23:10 nga refik

» emblema e UKSH-se
Thu 17 Dec 2009, 02:12 nga UKA

» Faton Osmani dënohet tre vjet burgim si pjestar i AKSH-së !!
Thu 26 Nov 2009, 00:21 nga UKA

» REAGIM I AKSH-SË
Wed 28 Oct 2009, 23:52 nga AKSH

» A na duhet aleanc shqiptaro-kroate.
Tue 27 Oct 2009, 02:49 nga urani29

» MOSKOORDINIMI I FORCAVE VEPRIMTARE
Mon 26 Oct 2009, 02:06 nga AGU

RIBASHKIMI I SHQIPËRISË... e vetmja alternativë! www.fbksh-aksh.tk   Free counter and web stats

                                                               Free counter and web stats

  LAJME NGA TREVAT SHQIPTARE

  Share
  avatar
  biligoa
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 308
  Join date : 08/01/2009
  Location : MK. DIBËR

  LAJME NGA TREVAT SHQIPTARE

  Mesazh nga biligoa prej Wed 14 Jan 2009, 22:49

  Doris Pak: Beogradi synon ta ndajë Kosovën
  08 January 2009


  Eurodeputetja, Doris Pak është cituar të ketë deklaruar se çdo incident në Kosovë, shihet me sy të mirë nga Qeveria e Beogradit, pasi që kreu politik i Serbisë dëshiron t’i përdorë këto incidente si një dëshmi se pavarësia e deklaruar nuk po funksionon, duke shtuar se serbët e Mitrovicës jetojnë nga mbështetja e Beogradit, i cili nuk e njeh qeverinë e Kosovës. Pak ka veçuar me këtë rast se serbët nuk kanë interes që në veri të vendoset rendi dhe qetësia, meqë ata janë të interesuar ta ndajnë këtë pjesë të Kosovës, ka saktësuar Doris Pak.


  Edituar për herë të fundit nga Orfe@ në Wed 18 Mar 2009, 05:16, edituar 1 herë gjithsej
  avatar
  biligoa
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 308
  Join date : 08/01/2009
  Location : MK. DIBËR

  Re: LAJME NGA TREVAT SHQIPTARE

  Mesazh nga biligoa prej Wed 14 Jan 2009, 22:51

  Të lirohen të arrestuarit pa kushte

  07 January 2009

  Mijëra shqiptarë të Kosovës Lindore, kanë protestuar për lirimin e dhjetë shqiptarëve të kësaj ane të arrestuar më 26 dhjetorë të vitit të kaluar, nga forcat speciale serbe, nën akuzën për krime të rënda të luftës të shkaktuara gjëja si pjestarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, në vitin 1999, ndaj serbëve dhe jo shqiptarëve, në rajonin e Gjilanit. Para masës protestuese, në një deklarat të përbashkët, të gjitha subjektet politike shqiptare që veprojnë në Kosovën Lindore, kanë kundërshtuar arresitimin e të rinjëve shqiptarë, ndërkoh që kanë shtruar kërkesën për lirimin e të arrestuarve.

  Muhamet Azizi, Kryetar I Këshillit Organizativ të Protestave i ka dënuar siç i quajti politika millosheviqiane të cilat sipas tijë nuk ka dyshim se janë fajtore për diskriminimin e shqiptarëve në vazhdimësi. Ndërkaq, Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇPMB-së, ka parashtruar një sërë kërkesash konkrete, për tejkalimin e kësaj gjendjeje të imponuar nga regjimi i Beogradit. Kryesuesit e protestës së sotme, në fund të protestës, kanë ftuar qytetarët që përmes firmave të tyre të shtojnë presionet duke filluar që sot peticionin për lirimin e të arrestuarve shqiptarë. Protesta ka kaluar pa incidente të regjistruara ndonëse e përcjell nga forca të shumta të sigursë serbe.
  avatar
  biligoa
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 308
  Join date : 08/01/2009
  Location : MK. DIBËR

  Re: LAJME NGA TREVAT SHQIPTARE

  Mesazh nga biligoa prej Wed 14 Jan 2009, 23:09

  Incidente në fshatin Suhadoll  07 January 2009

  Dy vetura civile, njëra pronë e një serbi dhe një tjetër pronë e një shqiptari, janë dëmtuar nga persona ende të paidentifikuar në fshatin Suhadoll. Rasti ka ndodhur mbrëmë rreth orës 19:30 minuta, ndërsa pak më vonë, banorët shqiptar dhe serb të fshatit Suhadoll kanë bllokuar rrugën kryesore të këtij fshati.
  Situata është normalizuar pas intervenimit të forcave policore të cilët kanë biseduar me banorët shqiptar dhe ata serb të fshatit Suhadoll.
  avatar
  AGU
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 114
  Join date : 05/01/2009

  Re: LAJME NGA TREVAT SHQIPTARE

  Mesazh nga AGU prej Thu 15 Jan 2009, 02:07

  PRESHEVA E MITROVICA SINJALE TE REJA

  http://www.top-channel.tv/new/video.php?id=2885
  avatar
  Prof. Flamur BAJRAMI

  Numri i postimeve : 5
  Join date : 19/02/2009
  Age : 105
  Location : Gjilan, Vilajeti i Kosoves, Shqipria Natyrale

  Re: LAJME NGA TREVAT SHQIPTARE

  Mesazh nga Prof. Flamur BAJRAMI prej Tue 17 Mar 2009, 22:55

  HERA E DYTE EDHE E FUNDIT SE LUGINA PRESHEVES ËSHTË PJESË E SHQIPRISE ETNIKE?


  Gjilan 17 mars 2009
  Ndodhi edhe ndalesa e dytë për delegacionet e Serbisë në kufijtë e vilajeti te Kosovës.

  Kësaj radhe një delegacion deputetësh u ndal në pjesën lindore të kufirit. Përfaqësuesit e Serbisë nuk pranojnë të pyesin institucionet tw vilajeti te Kosoves

  Ministri i Punëve të Brendshme, Zenun Pajaziti, porosit që ata të mos ia mësyjnë zyrtarisht vilajeti tw Kosovës pa marrë leje nga autoritetet Shqiptare.

  Pa arritur të shkelin në vilajet të Kosovë, shtatë deputetë të Parlamentit të Serbisë të cilët ishin nisur të hënën për në Ranillug të Dardanes ku do të njoftoheshin për gjendjen e serbëve lokalë, janë kthyer në kufi nga Policia.

  "Për shkak të mosrespektimit të procedurave të parapara me ligj, tetë personave serbë, të hënën, në orën 11, në pikën kufitare 'Dheu i Bardhë', nuk u është lejuar të hyjnë në vilajetine e Kosovë", ka konfirmuar Zëdhënësi i Policisë, Arbër Beka. Sipas Bekës, ndalimi i zyrtarëve të shtetit fqinjë për të hyrë në territorin e vilajeti të Kosovës ishte thjesht respektim i vendimit të Ministrisë së Punëve të Brendshme.

  Delegacioni i deputetëve ka rritur në dy numrin e ndalesave të zyrtarëve serbë. Ndalimi i parë i ishte bërë pikërisht Ministrit për Kosovën, Goran Bogdanovic, muajin shkurt.

  Në të kaluarën zyrtarët serbë, të cilët kanë qenë të interesuar për të vizituar vilajeti e Kosoves, i kanë dërguar njoftime UNMIK'ut. Ky mision pastaj shpesh edhe u ka siguruar përcjelljen e nevojshme policore.

  Prej datës 9 dhjetor kur UNMIK'u nuk ka më policë active në vilajeti e Kosovë, ky mision vetëm u përcjell kërkesat EULEX'it respektivisht Ministrisë së Brendshme të Vilajetit të Kosovës. Ministri i Brendshëm Zenun Pajaziti u ka bërë thirrje zyrtarëve serbë që të respektojnë procedurat ligjore nëse dëshirojnë të vizitojnë vilajetin e Kosoves.

  "Këto grupe duhet të kuptojnë se nuk është Zyra e UNMIK'ut në Beograd mekanizëm adekuat ku ata duhet të drejtohen, por organet kompetente të vilajeti të Kosovës", ka thënë Ministri Pajaziti, për Express.

  "Ne kemi marrë një vendim si Ministri e Brendshme për të mos i lejuar zyrtarët serbë që të hyjnë në vilajeti e Kosovë, pasi ata nuk i kanë respektuar rregullat e institucioneve tona", ka shpjeguar ministri.

  Ai ka thënë se serbët mund ta vizitojnë vilajetin e Kosovën si qytetarë të lirë dhe të zhvillojnë aktivitete private, por për qëndrime zyrtare "duhet të marrin leje përkatëse tek autoritete shqiptare".

  I pyetur për mundësinë e acarimit të mëtejshëm të marrëdhënieve ndërmjet vilajeti të Kosovës dhe Serbisë, Ministri Pajaziti është përgjigjur duke thënë se institucionet nuk po bëjnë asgjë më shumë sesa po e zbatojnë legjislacionin. "Kjo do t'i disiplinojë këto grupe të njerëzve që vijnë zyrtarisht në vendin tonë".

  Ministri Pajaziti ka thënë se veprimet e institucioneve nuk po bëhen në bazë të emocioneve, por po veprohet për të respektuar Kushtetutën viljetit të Kosovës.

  Autoritetet serbe refuzojnë të marrin leje nga institucionet e vilajetit të Kosovës. Zyrtarët serbë thonë se ata asnjëherë nuk kanë kërkuar leje për të vizituar vilajetin e Kosovën as nga UNMIK'u, por vetëm përcjellje adekuate.  Ktu është Fronti për Bashkimi Kombtar Shqiptar, konkretishte Armata Kombtare Shqiptare, qe ti prete çetniket serbo-sllave.

  Lugina e Presheves është pjesa e Shqiprise ETNIKE.  Kemi Plumba sa ti presimi deputetë serbo-sllave.

  Prof. Flamur BAJRAMI
  Gjilan, Vilajeti i Kosoves, Shqipria NATYRALE
  17.03.2009
  avatar
  biligoa
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 308
  Join date : 08/01/2009
  Location : MK. DIBËR

  BOJKOTO "Zgjedhjet", kërko PROTEKTORAT!

  Mesazh nga biligoa prej Wed 18 Mar 2009, 05:36

  BOJKOTO "Zgjedhjet", kërko PROTEKTORAT!

  SHKRUAN: Aurel Dasareti, 2009-03-17 Arizona

  Shqiptarët e FYROM-it kanë krizë të thellë identiteti, si rrjedhojë, sakrifikojnë ardhmërinë e tyre në favor të kolonizatorëve dhe zagarëve të tyre shqipfolës të organizuar në “parti politike” ose shakaxhinjve të llojllojshëm që formojnë “lëvizje” të ndryshme (gjoja se pro-shqiptare) të cilët për shkaqe përfitimesh personale, vetë-shpallen si “shpëtues” dhe “këshilltarë” të tyre duke ua pastruar trurin që të dalin në ato zgjedhje farse ku rezultati dihet qysh më parë: DO TË FITOJNË ATO TË CILËT FITOJNË VEÇ 20 VJET.

  Këto krijesa flasin gjithçka që nuk është relevante (nuk është me rëndësi) për avancimin e çështjes shqiptare në at trevë të okupuar, por nuk flasin aspak për at më kryesoren: SHQIPTARËT të BËHEN SHTETFORMUES, barazimin e të drejtave etnike me ato të okupatorëve stalinist – fashist sllavo-folës. Nuk flasin aspak se në ZGJEDHJET e “LIRA” DALIN VETËM KOMBET E LIRA E JO TË KOLONIZUARIT, ama duan me çdo kusht edhe këtë herë ta rrejnë popullatën tonë me premtime boshe duke e joshur me pisllëqet e deritanishme se gjoja këtë radhë do të fitojnë. Ku mund të fitoj një popull i kolonizuar i cili nuk mundet ta përdore as gjuhën e vet amtare? Ku mund të fitoj një popull i kolonizuar i cili në vend që të ketë vetëm një parti të denjë e cila do të mbronte me nder dinjitetin e popullit të vet, - ka 100 “parti” të formuara nga të papunësuarit, aventuristët, shakaxhinjtë, analfabetët, të pamoralshmit, tradhtarët, dallaveraxhinjtë, kriminelët, mafiozët të cilët e shtypin popullatën shqiptare edhe më tepër se vet armiku i jashtëm? Ku mund të fitoj një populli i okupuar i cili 20 vjet me radhë vullnetarisht lejon të mashtrohet nga të njëjtit aktorë duke mos dyshuar aspak se: o nuk është diçka në rregull me “politikanët” e tyre - o nuk është diçka në rregull me trurin që i simpatizon të tillët? Ku mund të fitoj një komb i robëruar i cili 9 orë pa pushim, nga 3000 ushtarë dhe polic barbarë karpatian, nga aeroplan, helikopter luftarak, nga tanke, topa dhe mjete tjera artilerike, u masakrua në BRODEC nga armiqtë e jashtëm kurse vetë shqipfolësit ishin simpatizuesit më të mëdhenj të masakrimit të tyre? Ku mund të fitoj një komb indiferent i cili aspak nuk është solidar me bashkëkombësit e vetë dhe nuk mërzitet aspak të ngrihet në demonstrata masive për lirimin nga burgu të viktimave të Brodecit? Ku mund të fitoj një popull i cili në mjedisin e vet ka aq shumë plehra biologjik? Ku mund të...

  Pasi shqiptarët e kësaj treve të okupuar kanë një krizë shumë serioze identiteti, trurin e kanë të pastruar nga çdo gjë racionale prandaj edhe logjikojnë në stilin: “O shtypësi im, unë jam si më do ti”. Humbja e personalitetit e bën akoma më të domosdoshme nevojën e tyre për t`u konfirmuar: kjo do të thotë se mund të jesh i sigurt në vetveten vetëm në qoftë se nuk zhgënjen dëshirat e të tjerëve. Përmes të konfirmuarit me dëshirat e të tjerëve (në rastin tonë konkret, me dëshirat e sllavo-“maqedonëve” dhe zagarëve të tyre shqipfolës), përmes të mosqënurit ndryshe, këto dyshime mbi vetë identitetin bëjnë që të heshtin dhe kështu fitohet një farë “sigurie”. Por, çmimi që paguhet është i lartë. Të heqësh dorë nga spontaniteti dhe individualiteti do të thotë t`i zësh frymën jetës. Megjithëse jeton biologjikisht, ka vdekur si ndjenjë dhe si mendim. Megjithëse bën gjeste sikur jeton jetën, jeta i rrëshqet nga duart si rëra.

  ZGJOHUNI o të gjorë, mos lejoni më të luajnë me ju, tregoni botës se prej tash do të jeni të mençur, të organizuar dhe civilizuar. Tregoni botës se jeni akoma të kolonizuar, të shtypur, të diskriminuar e të masakruar nga mafia ballkanike. Dalja e juaj në zgjedhje edhe më tej do të legjitimon sistemin stalinist-fashist që ushtrohet mbi ju, dhe ju me decenie do të vazhdoni diskutimet se kush është më i mirë e kush më i keqi. Juve ju duhen ndryshime radikale, leni më mumiet e deritashme le të kalben në qetësi. Katedralet që janë shkatërruar njëherë nuk duhet rindërtuar, janë ato veçse gurë. MOS dilni në zgjedhjet e mafiozëve, BOJKOTO farsën, kërko PROTEKTORAT. Kaosi do të njehsohet e do të jetojë derisa të vendoset një rend i ri.

  Armiku i jashtëm me ndihmën e armikut të brendshëm akoma synon t`ju mashtroj, manipuloj, t`ju konfirmoj duke kërkuar bashkëpunimin e juaj në planet e tyre.
  avatar
  biligoa
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 308
  Join date : 08/01/2009
  Location : MK. DIBËR

  Re: LAJME NGA TREVAT SHQIPTARE

  Mesazh nga biligoa prej Wed 18 Mar 2009, 05:48

  Mallkimi i rëndë do të bjerë mbi ju  P Ë R T E J M A LL K I M I T


  …mallkimi i rëndë do të bjerë mbi ju

  ia ndërruat ngjyrat flamurit

  gjakoni një komb të paqenë

  ia hapët gropën e thellë UÇK’së

  mallkimi i thellë deri në zjarrin e tokës

  mallkimi i lartë mbi zenitin e qiellit

  nga thellësitë e zemrës së dheut

  do të vërshojë gjaku i kuq i të rënëve

  do të zgjohen nga varrët ata që ranë për liri

  do t’i përmbysin mermerët e rremë

  do t’i çjerrin maskat e rrenave të mëdha

  me fjalë boshe të demokracisë evropiane

  do ta përpijnë hipokrizinë moderne

  do t’i gjejnë gjurmët e lashta të gjarprit të ilirit

  do t’i shkrepëtijnë të gjitha rrufetë e frombos.

  do të shpërthejnë me vruskuj të gjitha burimet e bindit

  do të përzihen lahuta e fishtës me lulet e verës së naimit

  do të pihet deri në pikën e fundit vera e kuqe e dionisit

  nga dehja shekullore do të përmbusen në fund të ferrit prangat

  e robërisë pastaj do të bjerë ai shiu i madh

  shiu që përmbyt mite e legjenda të stërlashta

  dhe askund nuk do të gjendet barka e nuhit

  askund toka e premtuar e moisiut

  krejt do të bëhet ujë

  krejt do të bëhet gjak

  por kurrë nuk do të shuhet lavdia

  do të dëgjohet himni triumfues i UÇK’së

  do të shpaloset flamuri i madh i lirisë

  vetëm i kuq dhe i zi

  si dheu - si gjaku ynë

  o do të vijë

  si bumbullimë e rrufeve qiellore

  do të vijë i sigurt si Dielli

  i butë me shkëlqime vesore

  do të vijë

  pranvera e vërtetë

  e shqiptarisë

  e nën hijen e lisit të madh

  do të pushojë kambëkryq

  Adem Jashari

  bashkë me të gjithë ata që ecën rrugës së tij të dritës…

  Shkruan: Dr. Sadri Fetiu
  avatar
  biligoa
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 308
  Join date : 08/01/2009
  Location : MK. DIBËR

  Re: LAJME NGA TREVAT SHQIPTARE

  Mesazh nga biligoa prej Wed 18 Mar 2009, 05:50

  Orfe@ shkruajti:BOJKOTO "Zgjedhjet", kërko PROTEKTORAT!

  SHKRUAN: Aurel Dasareti, 2009-03-17 Arizona

  Shqiptarët e FYROM-it kanë krizë të thellë identiteti, si rrjedhojë, sakrifikojnë ardhmërinë e tyre në favor të kolonizatorëve dhe zagarëve të tyre shqipfolës të organizuar në “parti politike” ose shakaxhinjve të llojllojshëm që formojnë “lëvizje” të ndryshme (gjoja se pro-shqiptare) të cilët për shkaqe përfitimesh personale, vetë-shpallen si “shpëtues” dhe “këshilltarë” të tyre duke ua pastruar trurin që të dalin në ato zgjedhje farse ku rezultati dihet qysh më parë: DO TË FITOJNË ATO TË CILËT FITOJNË VEÇ 20 VJET.

  Këto krijesa flasin gjithçka që nuk është relevante (nuk është me rëndësi) për avancimin e çështjes shqiptare në at trevë të okupuar, por nuk flasin aspak për at më kryesoren: SHQIPTARËT të BËHEN SHTETFORMUES, barazimin e të drejtave etnike me ato të okupatorëve stalinist – fashist sllavo-folës. Nuk flasin aspak se në ZGJEDHJET e “LIRA” DALIN VETËM KOMBET E LIRA E JO TË KOLONIZUARIT, ama duan me çdo kusht edhe këtë herë ta rrejnë popullatën tonë me premtime boshe duke e joshur me pisllëqet e deritanishme se gjoja këtë radhë do të fitojnë. Ku mund të fitoj një popull i kolonizuar i cili nuk mundet ta përdore as gjuhën e vet amtare? Ku mund të fitoj një popull i kolonizuar i cili në vend që të ketë vetëm një parti të denjë e cila do të mbronte me nder dinjitetin e popullit të vet, - ka 100 “parti” të formuara nga të papunësuarit, aventuristët, shakaxhinjtë, analfabetët, të pamoralshmit, tradhtarët, dallaveraxhinjtë, kriminelët, mafiozët të cilët e shtypin popullatën shqiptare edhe më tepër se vet armiku i jashtëm? Ku mund të fitoj një populli i okupuar i cili 20 vjet me radhë vullnetarisht lejon të mashtrohet nga të njëjtit aktorë duke mos dyshuar aspak se: o nuk është diçka në rregull me “politikanët” e tyre - o nuk është diçka në rregull me trurin që i simpatizon të tillët? Ku mund të fitoj një komb i robëruar i cili 9 orë pa pushim, nga 3000 ushtarë dhe polic barbarë karpatian, nga aeroplan, helikopter luftarak, nga tanke, topa dhe mjete tjera artilerike, u masakrua në BRODEC nga armiqtë e jashtëm kurse vetë shqipfolësit ishin simpatizuesit më të mëdhenj të masakrimit të tyre? Ku mund të fitoj një komb indiferent i cili aspak nuk është solidar me bashkëkombësit e vetë dhe nuk mërzitet aspak të ngrihet në demonstrata masive për lirimin nga burgu të viktimave të Brodecit? Ku mund të fitoj një popull i cili në mjedisin e vet ka aq shumë plehra biologjik? Ku mund të...

  Pasi shqiptarët e kësaj treve të okupuar kanë një krizë shumë serioze identiteti, trurin e kanë të pastruar nga çdo gjë racionale prandaj edhe logjikojnë në stilin: “O shtypësi im, unë jam si më do ti”. Humbja e personalitetit e bën akoma më të domosdoshme nevojën e tyre për t`u konfirmuar: kjo do të thotë se mund të jesh i sigurt në vetveten vetëm në qoftë se nuk zhgënjen dëshirat e të tjerëve. Përmes të konfirmuarit me dëshirat e të tjerëve (në rastin tonë konkret, me dëshirat e sllavo-“maqedonëve” dhe zagarëve të tyre shqipfolës), përmes të mosqënurit ndryshe, këto dyshime mbi vetë identitetin bëjnë që të heshtin dhe kështu fitohet një farë “sigurie”. Por, çmimi që paguhet është i lartë. Të heqësh dorë nga spontaniteti dhe individualiteti do të thotë t`i zësh frymën jetës. Megjithëse jeton biologjikisht, ka vdekur si ndjenjë dhe si mendim. Megjithëse bën gjeste sikur jeton jetën, jeta i rrëshqet nga duart si rëra.

  ZGJOHUNI o të gjorë, mos lejoni më të luajnë me ju, tregoni botës se prej tash do të jeni të mençur, të organizuar dhe civilizuar. Tregoni botës se jeni akoma të kolonizuar, të shtypur, të diskriminuar e të masakruar nga mafia ballkanike. Dalja e juaj në zgjedhje edhe më tej do të legjitimon sistemin stalinist-fashist që ushtrohet mbi ju, dhe ju me decenie do të vazhdoni diskutimet se kush është më i mirë e kush më i keqi. Juve ju duhen ndryshime radikale, leni më mumiet e deritashme le të kalben në qetësi. Katedralet që janë shkatërruar njëherë nuk duhet rindërtuar, janë ato veçse gurë. MOS dilni në zgjedhjet e mafiozëve, BOJKOTO farsën, kërko PROTEKTORAT. Kaosi do të njehsohet e do të jetojë derisa të vendoset një rend i ri.

  Armiku i jashtëm me ndihmën e armikut të brendshëm akoma synon t`ju mashtroj, manipuloj, t`ju konfirmoj duke kërkuar bashkëpunimin e juaj në planet e tyre.

  Brodeci do t’i bojkotojë të gjitha zgjedhjet përderisa nuk lirohen nga burgjet bashkëfshatarët e tyre

  Këshilli familjarë i të burgosurve të Brodecit kanë bërë të ditur sot se do t’i bojkotojnë zgjedhjet vendore dhe presidenciale të 22 marsit.

  Përmes një komunikate ata kanë theksuar se banorët e këtij fshati do t’i edhe bojkotojnë të gjitha zgjedhjet e ardhshme, përderisa nuk lirohen bashkëfshatarët tanë të pafajshëm.
  “Nëse për të tjerët dita e zgjedhjeve është ditë feste dhe kanë ndjenjë festive, ju rikujtojmë se në Brodec çdo ditë (edhe dita e zgjedhjeve) është ditë zie dhe do të jetë kështu përherë, përderisa djemtë tanë mbahen në burg. Shprehim keqardhje për partitë më të vogla shqiptare të cilët ndoshta nuk kanë faj dhe përgjegjësi për tragjedinë tonë, e që detyrimisht do të duhet të respektojnë këtë vendim njëjtë si kolegët e tyre nga partitë më të mëdha të cilat, nëse njëra nuk meriton votën tonë ngase na vrau, burgosi dhe maltretoi djemtë tanë, tjetra heshti para dënimit të tyre me 120 vjet burg dhe vazhdon të heshtë edhe pse është partner në Qeveri”, theksohet në komunikatë.

  Ata kanë thënë se nuk do të lejojnë që askush në Brodec të bëjë fushatë me tragjedinë e tyre, andaj i ftojnë partitë politike që në karvanët e tyre parazgjedhore ta harrojnë rrugën për në Brodec dhe mos të na rëndojnë më tepër tragjedinë, krizën, pikëllimin dhe gjendjen e rëndë. /B. Iseni//07 Mar 2009/V.I. në www.lajmet.com
  avatar
  biligoa
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 308
  Join date : 08/01/2009
  Location : MK. DIBËR

  SHQIPTARËVE NË “MAQEDONI”, T’U NJIHET STATUSI I KOMBIT DHE E DREJTA E VETEVENDOSJES

  Mesazh nga biligoa prej Fri 20 Mar 2009, 08:32

  SHQIPTARËVE NË “MAQEDONI”, T’U NJIHET STATUSI I KOMBIT DHE E DREJTA E VETEVENDOSJES
  Shkruar nga Prof.Dr.Mehdi HYSENI
  Thursday, 19 March 2009

  *** Koço Danaj: “ Shqiptarët nuk kanë pse ta mbjanë gjallë Maqedoninë duke sakrifikuar interesat e tyre.”(www.mekulipress.com,17 mars 2009).

  Plotësisht pajtohem me këtë vlerësim të peshuar politik, kombëtar dhe, absolutisht të drejtë dhe objektiv të analistit të shquar shqiptar, Koço Danaj nga Tirana, se “shqiptarët në Maqedoni nuk kanë pse ta mbajnë gjallë atë ngrehinë artificiale, duke i sakrifikuar interesat e tyre.”

  Nëse e mbajmë parasysh njëzetvjeçarin e fundmë të skenës së përgjthshme politike në “Maqedoni”, qëkur kjo u shkëput nga ish-Republika Socialiste Federative e Jugosllavisë, në fillim të viteve të 90-ta të shekullit XX, mund të nxjerrim përfundimin se, partitë politike shqiptare në “Maqedoni” më tepër kanë luajtur rolin negativ, duke favorizuar më tepër objektivat e politikës sllvaomaqedone, si rrjedhim i luftës së tyre për pushtet, kur është fjala për mbrojtjen dhe për avancimin e interesave dhe të kërkesave legjitime politike dhe kombëtare të shqiptarëve në “Maqedoni”, edhe pse numri i tyre është më i madh sesa ai i “maqedonëve” (mbi 50%).

  Pse disa parti dhe disa opozita?

  Parimisht, sipas rregullave të “lojës” demokracisë, duhet të ekzistojnë disa parti për të garuar për pushtetin shtetëror, mirëpo, kjo vlen për shtetet demokratike, siç është Amerika, shtetet e Evropës Perëndimore, Kanadaja, Australia etj.

  Ndërkaq, kur është fjala për vendet dhe për popujt me status kolonial apo gjasmëkolonial, siç janë shqiptarët nën “Maqedoni”, shqiptarët e Anamoravës (Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë) nën Serbi dhe shqiptarët e Malësisë së Madhe nën Mal të Zi, nuk ekziston nevoja, që t’i kenë dy a më shumë (ose 100 parti) parti politike me të njëjtin program, apo me program të ndryshëm politik, sepse në atë rast krijohen dilema, diferenca, kundërti dhe papajtueshmri ideore dhe programore (dikush thumbit, tjetri patkoit) politike në popull, i cili në atë rast, vihet në pozitë të vështirë, në konfuzion dhe në dilemë, se cilës parti, duhet t’i mbështeten dhe, duhet t’i besojnë më shumë për të arritur objektivin e caktuar politik, kombëtar dhe shtetëror.

  Në këtë rast, krijimi i shumë partive, pa dyshim se çon “ujë në buti të mullirit” të kundërshtarit kolonizator, siç është rasti konkret i shqiptarëve nën “Maqedoni”, të cilët qe 20 vjet, politika partiake dhe shtetërore sllavomaqedone i shfrytëzon për realizimin e interesave të saj për ta “mbajtur gjallë” (siç ka konstatuar me të drejtë Koço Danaj) “Maqedoninë”.

  Minimumi-federalizimi

  Logjikisht, praktikisht dhe në kuptimin pragmatik, derisa populli shqiptar në “Maqedoni” ende ka statusin e robit të kolonizuar, ai nuk ka nevojë as për dy parti politike e as për kurrfarë opozite politike, por vetëm për një parti, e cila përfaqëson kërkesën legjitime të popullit shqiptar, që të jetë i lirië, i pavarur dhe i barabartë me popullin sllavomaqedon. Ky do të duhej të ishte kompromisi politik i shqiptarëve me sllavomaqedonët, këtu e njëzetë vjet më parë. Ky është minimumi i kërkesës dhe i të drejtave legjitime të shqiptarëve në “Maqedoni”, i cili ka mundur të arrihet, në saje të këmbëngulësisë së politikës së partive shqiptare në pushtetin shtetëror sllavomaqedon, duke kërkuar që, në radhë të parë, të ndëryshohej Kushteta në fuqi e “Maqedonisë” me përmbajtje kolonialiste dhe diskriminuese ndaj popullit shqiptar në “Maqedoni” (mbi 50%).

  Mirëpo, ndryshimi i Kushtetutës së “Maqedonisë” (sipas së cilës shqiptarët janë qytetarë dhe shtetas së rendit të dytë, domethënë “minoritet”, kurse elementi konglomerat sllavomaqedon “komb”, edhe pse mbi 50% të territorit të së ashtuqujaturës “Maqedoni”, është e kombit shqiptar dhe e Shqipërisë Etnike), i cili, do të bënte të mundur federalizimin e “Maqedonisë”, ku shqiptarët dhe sllavomaqeodnët, do të participonin dhe do të gëzonin të drejtat e barabarta me Kushtetutë dhe me ligj. Kjo zgjidhje e kompromisit politik ka mundur të arrihet gjatë 20-vjeçarit të shkuar, mirëpo, sllavomaqedonët me politikën e tyre të rafinuar kolonialiste kanë ditur t’ua “luajnë lojnë” partive politike shqiptare, sepse i kanë lexuar, se kryeliderët e tyre kanë qenë të prirur dhe të gatshëm më shumë, se si të vijnë në pushtet në koalicion me partitë e ndryshme politike “maqedone”, përkatësisht me ndihmën e tyre, jo për artikulimin dhe për çuarjen përpara të kërkesave legjitime dhe të drejta të shqiptarëve për liri, për pavarësi dhe për vetëvendosje, sipas së drejtës së tyre historike dhe asaj juridike ndërkombëtare.

  Për statusin e ekzistues të “minoritetit” (sipas Kushtetutës dhe, sipas ligjeve aparteide dhe diskriminuese të qeverisë sllabvomaqedone) shqiptar në “Maqedoni” fajin dhe përgjegjësinë kryesore e kanë partitë politike shqiptare, të cilat (hera njëra, e herë tjetra) për të mos e humbur statusin e tyre të privilegjuar në pushtetin shtetëror sllavomaqedon me vetëdije i kanë sakrifikuar interesat vitale të kombit shqiptar nën “Maqedoni”.

  Nëse jo federalizim, atëherë, secili në shtëpinë e vet!

  -Shqiptarët, le të mbesin aty ku janë-në shtëpinë e vetë stërgjyshore ilire-shqiptare-Shqipërinë Etnike, kurse sllavomaqedonë në Bullgari! -Nuk ka zgjidhje tjetër politike, nëse sllavamaqedonët nuk pranojnë formulën e federalizimit si kompromis politik me shqiptarët në shtëpinë e tyre etnike.

  Ndryshe, kjo “Maqedoni”, e cila me ligjet dhe me Kushtetën e saj diskriminuese (të mbështetur dhe të miratuar me ndihmën, me veprimin dhe me pleqimin e partive politike shqiptare), segregeuse dhe aparteide, shqiptarët i ka sanksionuar dhe, i ka ndëshkuar historikisht, ligjërisht, politikisht, juridikisht dhe demokratikisht, duke iu rezervuar “statusin minoritar”, edhe përkundër faktit se ata janë komb mbi 50%, dhe janë në shtyëpinë e tyre etnike.

  Është turp i madh, dhe humbje e pakomensueshme, kur në politikë të jipet shansi e nuk di ta shfytëzosh, ashtu, sikruse po verojnë qe 20 vjet rresht kryeliderët dhe partitë e ndryshme politike shqiptare në “Maqedoni”, ku merita kryesore e tyre është konservimi i statusit minoritar të kombit shqiptar nën “Maqedoni”. Ja, kjo është fitorja më e madhe e të gjitha partive politike “maqedone” (pozitë – opozitë) dhe e politikës zyrtare e qeverisë dhe e parlamentit të “Maqedonisë” në këto 20 vitet e fundit (1990-2009).

  “Maqedonët” duhet dhe kanë asrye të kenë opozitën e tyre, sepse ndryshe (juridikisht dhe demokratikisht) nuk mund të kenë as qeverinë e tyre. Ndërkaq, shqiptarët (mbi 50%) nuk duhet t’i kenë as dy, as tri e as tridhjetë parti politike, por vetëm një parti gjithëpopollore, e cila, do të kishte energji dhe kapacitet të njëmendtë dhe të mjaftueshëm intelektual, politik dhe kombëtar shqiptar, në mënyrë që ta ndryshonte statusin ekzistues politik dhe juridik të “minoritetit” shqiptar, të imponuar nga qeveritë, nga politikat dhe nga partitë e deritashme sllavomaqedone – shqiptare në pushtetin shtetëror të Shkupit.

  Pra, nëse duam ta shpëtojmë vetëvetën nga sundimi kolonial dhe i aparteidit sllavomaqedon, atëherë, ka ardhur koha, që të gjitha partitë politike (pozitë-opozitë) shqiptare në “Maqedoni”, të shkrihen vetëm në një parti politike dhe kombëtare shqiptare, e cila me mjete politike paqësore dhe demokratike do të luftonte me këmbëngulje për realizimin e së drejtës dhe të kërkesës historike dhe të vetëvendosjes së shqiptarëve mbi territorin e vet etnik.

  Thjesht, për hir të veprimit pragmatik politik dhe kombëtar, të gjitha partitë politike shqiptare në “Maqedoni”, duhet të shkrihen vetëm në një parti gjithëpopullore shqiptare, e cila do të jetë në funksion të realizimit të së drejtës së vetëvendosjes. Ndryshe, me këto “100” parti shqiptare, të cilat janë duke vepruar (jo kombëtarisht, demokratikisht dhe ndërkombëtarisht) vetëm për inetresat e tyre politike, ekonomike, tregtare dhe karrieriste, edhe më tutje, do të jenë vetëm dekor i intersit nacional shqiptar (në njërën anë), dhe shtyllë e parrëxueshme e mbështetjes së politikës shtypëse dhe kolonialiste sllavomaqedone, në anën tjetër, sikurse këtu e 20 vitet e shkuara.

  Kuptohet, veç gabimeve dhe të metave të partive politike shqiptare në “Maqedoni”, pse shqiptarët ende vuajnë në prangat e politikës dhe të praktikës kolonialiste të shtetit sllavomaqedon, si “PAKICË KOMBËTARE” dhe si qytetarë të rendit të dytë në truallin e tyre indigjenë shekullor, fajin dhe përgjegjësinë kryesore e bartë, edhe politika zyrtare shtetërore e Shqipërisë (1990-2009), e cila, siç është shprehur edhe Zoti Koço Danaj në vlerësimin e tij kritik objektiv për “Top Channel”: “ka një mungesë të ndikimit të Tiranës në mbrojtjen e interesave të shqiptarëve në vendin fqinj.”(www.mekulipress.com,17.03.2009).


  Sponsored content

  Re: LAJME NGA TREVAT SHQIPTARE

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora është Sat 17 Nov 2018, 14:58