RIBASHKIMI I SHQIPËRISË... e vetmja alternativë! www.fbksh-aksh.tk . PER ANTARSIM NE FBKSH-AKSH JU LUTEM JEPNI TE DHENAT NE E-mail : fronti-web@hotmail.com

identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit

» PER SHQIPEN
Wed 30 Mar 2011, 23:21 nga erald nuhaj

» KU JANE POETET
Wed 12 Jan 2011, 20:37 nga shaban cakolli

» NJE GJAKE, NJI GJUHE
Sat 11 Dec 2010, 14:57 nga biligoa

» Alarm Ne IJRM gjendja kaotike
Wed 17 Feb 2010, 23:10 nga refik

» emblema e UKSH-se
Thu 17 Dec 2009, 02:12 nga UKA

» Faton Osmani dënohet tre vjet burgim si pjestar i AKSH-së !!
Thu 26 Nov 2009, 00:21 nga UKA

» REAGIM I AKSH-SË
Wed 28 Oct 2009, 23:52 nga AKSH

» A na duhet aleanc shqiptaro-kroate.
Tue 27 Oct 2009, 02:49 nga urani29

» MOSKOORDINIMI I FORCAVE VEPRIMTARE
Mon 26 Oct 2009, 02:06 nga AGU

RIBASHKIMI I SHQIPËRISË... e vetmja alternativë! www.fbksh-aksh.tk   Free counter and web stats

                                                               Free counter and web stats

  KOMBI E POLITIKA

  Share
  avatar
  AGU
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 114
  Join date : 05/01/2009

  KOMBI E POLITIKA

  Mesazh nga AGU prej Tue 13 Jan 2009, 06:17

  KOMBI E POLITIKA  Nuk është çështja që po bëhet ndonjë ballancim njësishë, siç mendon dikush
  'cila është më e rëndësishme, koka a trupi', por mu këtu fillon filli i mbarëdhe devijimi nga kuptimi i veprimit kombëtar, na prore thomë konceptet: çështja kombëtare, çështja politike, çështja fetare dhe posa të fillon veprimi organizativ, nuk nisemi në esencë, thelb, bërthamë të shëndoshë dhe i përziejmë këto koncepte në histori - kur një gjë themerore, primare duhet të dihet që në fillim - cili koncept na bashkon të gjithve - kombi e gjuha kombëtare është Një, e tjerat koncepte sipër, janë pjesë të kombit, të cilat ndihmojnë kombin, të bashkohet atdheu - si e drejtë e patjetërsueshme, që nuk mund ta mohoi askush! Të gjitha konceptet tjera, si çështja politike, çështja fetare, janë të kontestueshme në veprim organizativ, sepse asnjera nuk përbën tërësinë e kombit, po si pjesë, faktorë organizativ, mund të bëjnë shumë efekt, poqëse veprojnë drejtë, në aparatin kombëtar, pa pretendime e ndikime vërtet, kur mendojnë a janë ''koka a trupi'', mund të jenë fuqitë e popullit, në luftën e tyre të veçantë! Si psh.lufta politike e liderëve partiak në irjm, për thyerjen e arbitrarizmit maqedonas, për njohjen e pavarësisë së Kosovës (anipse prej ndërprerjes së tre luftërave çlirimtare në trojet tona po çalon lokomotiva historike, po ecën binarëve, por ende historia jonë nuk po flet e vendosë shqip;), apo lufta politike e klerikëve fetarë, në senzibilizimin e çështjes së pavarësisë, tek vendet islamike, ku edhepse kishin mundësira, të bëjnë luftë konstante politiko-fetare, në aspektin njëfetar, nuk ia dolën, se presioni sistematik eurolindor rus e ai aziatik, ishin e janë me ndikim të fuqishëm politik, ekonomik e social, jovetëm në botën arabe, po edhe në kombet e mëdha kinez e hindian e ma gjërë. Ku bota arabe duhej ta njihte kosovën me kohë, por ata kërkuan që populli shqiptar i Kosovës, me përkatësi islame, paskësha qenë dashur, të prezantohet si popull musliman (siç e thonë burimet e sigurta atje), çka do të binim ndesh, me ardhmërinë tonë! Ardhmëria i prinë botës! Ajo është qëllimi i botës! E pse na nuk i kuptojmë drejtë këto koncepte, ku edhe kur vendosim të shprehemi e veprojmë drejtë, sikur me zor e nxierrim esenciale fjalën Komb, duke aluduar në botën shpirtërore, kur gjuha shqipe është shpirti i kombit shqiptar! 'Njësia e gjuhës është njësia e kombit'!

  A duhet të përmbahemi tek TËRËSIA, ajo që është esenca e atdheut, thelbi i atdheut, kur duam e dëshirojmë të jemi ATDHETARË, ku ka madhështi ma të madhe dhe heroizëm, se të thirremi atdhetarë?

  Kombi (Nation) është justifikimi politik e fetar i një populli!

  Kush na bashkon të gjithve përveç - kombit?

  Në cilindo koncept tjetër sipër, pa e cenuar assesi, do të ishim të kontestueshëm, e do të hasnim në pengesa kolosale, deri tek shtypja kombëtare (ashtu si edhe e kemi prezente, me moton politike ''jo ndryshim harte'' kur mund të vendosim për bashkimin e kombit edhe ma e keqe se sa shtypja e tre luftërave çlirimtare - të cilat luftëra ishin për bashkimin e kombit!

  Pra cili është koncepti tjetër kryesori, përveç këtij - bashkimi kombëtar?
  avatar
  AGU
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 114
  Join date : 05/01/2009

  Re: KOMBI E POLITIKA

  Mesazh nga AGU prej Tue 13 Jan 2009, 06:21

  Të nderuarit e mi, emri kombi kur po e dijmë fortmirë se është mbi të gjitha (komb-nation), e qenka sipas ndonjë stabilit, pyetje e panevojshme, pse atëherë disa qesin para tij disa çështje tjera
  pse kur hyjnë disa e kanë si primare, esenciale një çështje politike, pse dikush në emër të kombit, çjerret për propagandë politike të një partie politike? Pse derdhen aq energji në emërtë kombit, duke folur për një lider politik, kur politika është e vlershme,për vetëm aq kohë sa është në pushtet (po flasim për Ballkanin, apo edhe më gjërë), pse dikush e bën liderin e partisë së tij politike mbi kombin, se ai mund ta bëj këtë e atë, jep energji të panevojshme, bile edhe të dëmshme, e përçarëse brënda kombit?
  Parimisht psh. një i ashtuquajturi stabili, kur po e dijtkemi, a është e dëmshme, përçarëse për kombin, kur dikush krijon konflike ndër ma të ndryshmet, bile edhe të rrezikshme, në emër të një lideri politik
  e ku pikërisht duke dëmtuar inisiativat kombëtare, pikërisht kur organizohet diçka për kombin e deri tek çështja madhore e bashkimit të kombit? E pse të thirremi në bashkimin e kombit, kur për një ide politike tënden psh. në vend se të bëhet diç organizative për bashkimin e kombit - jovetëm se dëmtohet e përçahet kombi, por mu nga këto shkaqe edhe derisot ka mbetur e pazgjidhur çështja kombëtare shqiptare!?! A nuk jemi dëshmitarë të gjallë, kur vetëm një inisiativë e bashkimit, po të fillohet, secila ide e ideologji politike, kërkon medoemos që vetëm lideri i asaj partie duhet ta bëjë - kur dihet se kishim e kemi disa rryma politike!? Psh. rrymat politike të shkuara: zogista, ballista, indipendent, enverista, demokrat, socialista etj., pse nuk e vejnë gishtin kokës, se të gjithë janë sëpari shqiptarë, i përkasin kombit shqiptar dhe pse nuk janë unike të gjitha rrymat politike, kur dihet se të gjitha e kanë veç një komb?! Pse nuk jemi të bashkuar për - një komb - një shtet? Posecila rrymë don ta vëjë liderin e saj në krye të kombit? Pse jemi të ndarë edhe veprojmë të ndarë për kombin, kur dijmë e kuptojmëse tëgjithë i takojmë një - kombit shqiptar?

  Për bashkimin e kombit, aspak nuk na duhen ideologjitë politike, por vetëm një Ideologjia Kombëtare! Kjo jovetëm që të gjitha rrymat politike janë nën kombin, e duhet të jenë në shërbim të kombit (e ato as që mendojnë përkombin, kur vet shprehen edhe u shprehen, se nuk ka bashkim kombëtar edhe as qëmunden historikisht ta bëjnë bashkimin e kombit). Derisot historikisht, rrymat politike e lideret e tyre, vetëm shkatrruan ideologjinë kombëtare, duke ruajtur karriget e tyre politike, sistemet, se nuk bën e nuk len bota të bëhet bashkimi i kombit shqiptar! Ata shuan ideologjinë kombëtare saherë u filluan inisiativa bashkimi, ata kundlrshtuan dhe sot kundërshtojnë deri tek Sali Berisha, Rugova, Nano etj. Një Rexhep Meidan, paraqiti një moto - një komb - një qendrim (edhe ai nëvend të thoshte - një komb - një atdhe, një shtet, e fshihte nën pezhishkë politike me fjalën - qendrim)!

  Pse liderët politik:asnuk dijnë, as nuk ndihmojnë, por vetëm penguan historikisht edhe sot pëngojnë bashkimin e kombit, bile edhe shkatrruan e shkatrrojnë, secilen nismë kombëtare, deri edhe tek ndëshkimet ndaj nismëtarëve, organizatorëve të një procesi tëbashkimit kombëtar edhe i burgosen, vranë, zhduken tërësisht personalitetet që filluan bashkimin e kombit - me pretekst se po ua prishin pozitat politike shtetërore!A nuk ishte edhe është ky krim kundër kombit? Pse? Sepse u rrezikuan historikisht pozitat politike tëliderëve politik e shtetëror edhe rrezikohen edhe sotekësajdite! Mu këtu qëndron esenca e pengimit të bashkimit kombëtar! U fillua më '92 për një Kuvend Mbarëkombëtarë, zgjodhem Prof. Teki Tartarin, Rexhep Qosjen e Ismail Kadarenë - tre bashkëkryetarë të kuvendit, kur posa filloi zbatimi në Tiranë, filluan rrebeshet politike nga Tirana e Prishtina e Beogradi, e Shkupi, e Athina e Moska - se nuk bën se socialistët në pushtet, duan ta bëjnëbashkimin kombëtar shqiptar, se nuk bën ish-komunistët ta bashkojnë kombin, filluan shantazhet, injorimet, demaskimet politike ndër ma të ndryshmet e ma çnjerëzoret - posa u formua, u lexua dhe filloi aplikimi i Platformës kombëtare - filluan spijunimet, tradhëtitë pikërisht nga partitë e liderët politik - me pyetjet: kush janë ata që duan ta bëjnë bashkimin kombëtar, pse ata, ata nuk kanë të drejtë, ata duan të veprojnëmbi politikën e kohës - ata janë shkatrruesit e kombit, ata duna tëna rrezikojnë botërisht pozitat politike dhe bien ndesh me të fuqitë e politiken botërore, ata... ata... edhe kuvendi dështoi (ishja e jam dëshmitarë i gjallë)! Edhe posa rifilluan lëvizje bashkimi, u arrestuan, burgosen liderët e lëvizjeve kombëtare deri tek i madhi Ukshin Hoti, mu për shkak të kësaj tentative të tij, UNIKOMBI edhe e pësoi me burgosje e deri në rrezikim jete, e deri sot mbeti i zhdukur!

  Shihni pse shtrova këtë pyetje!

  Kjo pyetje jo e panevojshme përdikend, por është shumë madhore, shihni sa e ndërlikuar është kjo pyetje - kombi a politika!

  Vera
  Ushtar
  Ushtar

  Numri i postimeve : 15
  Join date : 04/03/2009
  Age : 44
  Location : Prishtine

  Re: KOMBI E POLITIKA

  Mesazh nga Vera prej Wed 04 Mar 2009, 12:06

  AGU,
  Qe te sintetizojme: ka politike kombetare komb-shtet-berese, ajo qe ndjek parimet e zgjidhjes se ceshtjes kombetare dhe politike jo-kombetare, antikombetare, "integruese" komb-shperberese. Ne rastin konkret, politika komb-shtet-berese, e vazhduar nga nacionalistet shqiptare, ne krye me Frontin per Bashkim Kombetar Shqiptar dhe strukturat e tij ndjek krijimin e nje shteti te vetem kombetar shqiptar ne Ballkan dhe keshtu forcimin e kombit shqiptar, kurse politika komb-shperberese ndjek, nen masken e "integrimit" (lexo: neokolonizimit) evropian ndjek ndaljen e procesit te mesiperm dhe shperberjen, zhdukjen e kombit shqiptar. E para mbeshtetet ne vet forcat krijuese, organizuese te kombit shqiptar, ne konceptin e mbledhjes se energjive dhe potencialeve kombetare, ne te drejten pozitive nderkombetare - e drejta e vetevendosjes dhe dekolonizimit, kurse e dyta mbeshtetet ne konceptin e servilizmit para qarqeve nderkombetare dhe kolonizuese sllavo-greke, konceptin e "multietnicitetit" - qe nuk eshte gje tjeter pervec mbajtjes se parimeve te vjetra titiste te bashkim-vellazerimit, dhe integrimit ne Bashkimin Evropian. Koncepti i pare politik nuk hedh poshte kete integrim, por e ve ne rend te dyte, sepse shqiptaret "te integruar" ne BE pa u ribashkuar do te shkrihen si komb. Pra, vetem nje Shqiperi e Ribashkuar mund te integrohet edhe ne Bashkimin Evropian dhe te kete nje peshe brenda saj.
  avatar
  AGU
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 114
  Join date : 05/01/2009

  Re: KOMBI E POLITIKA

  Mesazh nga AGU prej Sat 07 Mar 2009, 08:17

  COPËTIMI TERRITORIAL DHE COPËTIMI KOMBËTAR


  Vera,

  Sintetizim i qëlluar. Pikërisht në atë sintezë të politikes kombëtare dhe anti-kombëtare, kombshpërbërëse ku ka qëllim integrimin neokolonial, gjëndemi ne sot, shumë më keq se sa përpara kur nuk dinin as kishin forca politike, ngase po shihet hapur një copëtim i ri kombëtar, përkundër atij copëtimit politik të derisotëm. Derisot pamë copëtimin e trojeve, territorit shqiptar dhe sot shohim me dy sytë copëtimin e kombit, sepse po e nënshrkuan vetiu dënimin e copëtimit kombëtar, duke u munduar gjoje të përvidhemi labirintheve politike rajonale e kontinentale edhe syçelë na imponohet krijimi i kombit kosovar, e nesër atij tjetrit komb në ish-irjm, ndoshta kombi i ri illir! Gjatë copëtimit territorial ndahej udha në mes nacionalizmit dhe intrnacionalizmit, sado që përpiqen të ecin tok, për qëllimet e përgjithshme dhe u pa sa shkoi - e sot nacionalizmi si politikë kombëtare, është i shpërndarë nëpër të gjitha partitë politike vetëm formalisht në statutet e tyre, po edhe formalisht në kushtetuten e shtetit shqiptar, ku as që ka gjasë të futet në veprim, veç si lexim vërbal!
  Forca politike nacionaliste, si vazhdimësi historike e politike dhe ushtarake, sikurse Froni i Bashkimit Kombëtar, kërkon një ngritje politike të kohës, në politikë kombëtare - sot shumë më e nevojshme se kurrë më parë, ngase sot në poato territore të copëtuara ende nën pushtime sllavo-greke, po tentohet të veptohet kundër vet kombit dhe me prezencën e forcave politiko-ushtarake ndërkombëtare, për atë janë momentet historike, të veprohet në kohë të duhur. Ne kishim një luftë çlirimtare (1998-2001) dhe u desht të ndahet në tre luftëra, gjoja në tre ushtri shqiptare, në çlirim e mbrojtje territoriale dhe e gjithë ajo luftë ishte për çlirimin e bashkimin e trojeve tona - pasoi me një Kosovë të pavarur multietnike, në vijim të krijimit të një kombi kosovar, një Kosovë Lindore përsëri më keq nën pushtimin serv, një Iliridë të imagjinuar (themi praktikisht) përsëri nën një shtet falls me emër e me komb maqedonas, një Çamëri nën shtetin grek, ende e pangritur si çështje as politike as kombëtare dhe një Malci Mbishkodre, nën shtetin malazias .

  Nacionalizmi duhet të jetë vet politika kombëtare, për të cilën sa kohë nëpër ndrydhje e shtrydhje histerike, u fol dhe u veprua, nuk kishte mundësi veprimi të tërësishëm nacional, ngase mungonte një platformë politike kombëtare, me vetëm disa projektplatforma të derisotme, të krahut nacionalist. Shih derisot kishin një krah, herë lëvizje, e herë parti politike, që do të thotë na mungonte trupi i kombit dhe veproi vetëm si ball i kombit, që sot nuk është më vetëm një krah, poqëse arrijmë në një platformë politike kombëtare, të jetë e gatshme për veprim konkret - por nuk mendoj në asnjë mënyrë që bëhet diçka pa edhe një lëkundje historike ballkanike, që vetëm shqiptarëve na takon - sepse tjerët i kanë vesht në lesh, duke u munduar t'i mbajnë sa më gjatë në kthetra territoret tona nën pushtimin e tyre!

  Se a do të integrohen shqiptarët kështu të copëtuar në Europën e Bashkuar, tregon vet brëndia e kësaj fjalie - Shqipëri e copëtuar, në Europë të Bashkuar, me identitet e territor të ndarë - nuk mund të qëndrojë, përderisa ne e mbajmë veten shqiptar. Politika kombëtare sot ka brënda e jashtë vetes një politikë anti-kombëtare fshehtë e hapur - brënda si politikë integruese që çon në neokolonializëm dhe tjetra e jashtme, që pretendon të ruaj Kartën e Helsinkut, që do të thotë: kundër kujt po ngritesh krye?! Edhe në forma eventuale politike mos të mendoj askush se bëhet diç pa një rradhitje në front kombëtar, unik të përgjithshëm e të bashkuar forcash, nëse mendojmë në ribashkimin kombëtar! Vetëm ribashkimi i forcave kombëtare, bie ribashkimin kombëtar!
  avatar
  biligoa
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 308
  Join date : 08/01/2009
  Location : MK. DIBËR

  Re: KOMBI E POLITIKA

  Mesazh nga biligoa prej Sun 08 Mar 2009, 04:48

  Sot problemi kryesor i kombit shqiptar është politika zyrtare kombëtarisht centrifugale që shquan elitat politike shqiptare nëpër çdo pjesë të ndarë të kombit. Secila punon në drejtim të konservimit vetanak dhe afirmimit të të veçantës, por asnjëra kah tërheqja dhe drejt të përbashkëtes.

  Vera
  Ushtar
  Ushtar

  Numri i postimeve : 15
  Join date : 04/03/2009
  Age : 44
  Location : Prishtine

  Re: KOMBI E POLITIKA

  Mesazh nga Vera prej Mon 09 Mar 2009, 10:04

  AGU,
  Me shume, nderkohe qe copetimi territorial nuk i ka cenuar kombit shqiptar thelbin e saj te perbashket, copetimi kombetar synon shperberjen e shqiptareve, krijimin e "identiteteve" te tjera, "ndergjegjeve" kolektive te ndryshme nga ajo shqiptare. Nuk e di sa ke ndjekur ti komentet dhe deklaratat publike te FBKSH-se; ne nje moment, Zedhenesi Politik i FBKSH-se, Mr. Gafurr Adili, pohonte se kuzhina sllavo-evropiane po gatuan disa llojra "kombesh" prej atij shqiptar, sic vijon:
  -Ne Kosove, te krijohen "kosovaret", ashtu sic ne Austri eshte krijuar nje "komb" austriak, i ndryshem nga ai gjerman
  -Ne IRJM, te krijohen "arnautet"me identitet te ndryshem nga ai shqiptar
  -Ne Lugine te Presheves, shqiptaret te shkrihen dhe te quhen "serbe"
  -Ne Malesi te Madhe, shqiptaret te konsiderohen "malazias"
  Do te shtoja edhe shqiptaret e Sanxhakut, qe pushteti beogradas po i quan "boshnjake", megjithese plaket flisnin shqip. Ky eshte modeli i "suksesit" te politikes asimiluese sllave.
  Tani, kur flasim ne permasat e "integrimit" evropian, duhet pohuar se BE-ja favorizon dhe inkurajon kete plan. Jo kot, ministri i jashtem slloven, Rupel, pohonte se Kosova dhe Serbia do te integrohen ne BE, kurse Shqiperia, jo, derisa lejon per te bindur se nuk do fare krijimin e nje "Shqiperie te Madhe". Pra, suksesi i projektit asimilues i kombit shqiptar varet nga suksesi i heqjes se kufijve, qarkullimin e mallrave midis Kosoves dhe Serbise. Kurse ne nivelin e trojeve te tjera shqiptare, "integrimi" ne BE i shqiptareve te behet ne kohen kur shtetet koloniale, Serbia, IRJM dhe Mali i zi do te hyjne aty!Pra, nga nje ane, miti i "bashkimit te shqiptareve ne kuadrin e BE-se" del ne pasqyren e tij te vertete absurde dhe qesharake, sepse ky "bashkim" perjashton shtetin shqiptar te pergjysmuar, nga ana tjeter, nepermjet "integrimit" shtetet koloniale do te mbajne zoterimin e tyre ndaj trojeve shqiptare dhe asiminilimi do te jete i ngadalte, por i sigurt. Me shume, duhen theksuar efektet negative te planit Ahtisaari, ku ne Kosove krijohen permasat e realizimit te nje "kombi kosovar", me flamur dhe himn te ndryshem nga ai shqiptar, me struktura "multietnike" si SHPK apo FSK, etj etj.
  Une jam shume te shqetesuar nga keto plane dhe shikoj shpresen e vetme ne Frontin per Bashkim Kombetar Shqiptar, ne aftesite e tij per t'i dale zot ngjarjeve, sepse kjo eshte e vetmja force qe eshte ne gjendje te ndale proceset antikombetare "integruese". Politika zyrtare tradicionale, nuk eshte centrifugale, sic pohoi Orfe, por centripidale, komb-shperberese, edhe pse mund te themi se ne nje fare menyre ka ide te ndryshme ne rrafshin ekonomik, per integrimin ndershqiptar. Por ky integrim ndershqiptar duhet bere pike se pari ne nivelin territorial dhe te praktikave arsimore, te shkrirjes se akademive, te nje Asambleje te Pergjithshme gjithekombetare, sepse ne nivelin ekonomik shqiptaret kurre nuk kane qene te ndare, nyjet midis tyre mbeten te lidhura me gjithe copetimin territorial. Keto nyje don t'i ç'lidh vetem politika komb-shperberese "integruese" "multietnike"
  avatar
  AGU
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 114
  Join date : 05/01/2009

  Re: KOMBI E POLITIKA

  Mesazh nga AGU prej Tue 10 Mar 2009, 13:58

  Orfe@ shkruajti:Sot problemi kryesor i kombit shqiptar është politika zyrtare kombëtarisht centrifugale që shquan elitat politike shqiptare nëpër çdo pjesë të ndarë të kombit. Secila punon në drejtim të konservimit vetanak dhe afirmimit të të veçantës, por asnjëra kah tërheqja dhe drejt të përbashkëtes.

  po mendon në forcën centripetale, apo nëse mendon në atë centrifugale, ajo është e pasuskseshme
  sepse tash Ballkani nuk është në terr politik mesjetar, sikurse deri më 24 Mars, 1999, kur e zdriti 'dielli nga perëndon' dhe sado që elitat politike shihen në një drejtim të konservimit, kombi shqiptar është fuqi reale ballkanike, as nuk ka më shfarosje e ndjekje në masë, as në ndonjë Luftë të Tretë Botërore - vetëm ndonjë Përmbytje e Madhe eventuale, mund ta shfarosi krejt Ballkanin e më gjërë!
  Arsyeja është e kjartë: kombi po vështron, analizon thellë çdo lëvizje, horizontale apo vertikale dhe janë këputë prangat e robërisë shqiptare përjetë të jetëve - vetëm se kjo kohë tranzitore, nuk do ketë mëshirë për një pjesë popullësie shqiptare, që nga mosangazhimi si komb në tre luftërat e fundit (1998-2001), na mbeten pjesët trevat tona si nën okupim ende - që do të ishin sot bashk, të gjitha trevat shqiptare nën ish-jugosllavinë - ashtu sikurse u formua republika serve e Bosnjes, me luftë! Nuk ka forcë që mund të shkeli mbi identitetin shqiptar, pavarësisht lojërave politike, armike! Dihet se politika e konservimit shkas që do të ndikoj edhe për shqiptarët jashtë Shqipërie e Kosove, në një të ardhme të afërt - poqëse do të jemi më të zgjuar, që mos të krijojmë ndonjë vetvrasje politike!
  avatar
  AGU
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 114
  Join date : 05/01/2009

  Re: KOMBI E POLITIKA

  Mesazh nga AGU prej Tue 10 Mar 2009, 15:02

  Vera shkruajti:AGU,
  Me shume, nderkohe qe copetimi territorial nuk i ka cenuar kombit shqiptar thelbin e saj te perbashket, copetimi kombetar synon shperberjen e shqiptareve, krijimin e "identiteteve" te tjera, "ndergjegjeve" kolektive te ndryshme nga ajo shqiptare. Nuk e di sa ke ndjekur ti komentet dhe deklaratat publike te FBKSH-se; ne nje moment, Zedhenesi Politik i FBKSH-se, Mr. Gafurr Adili, pohonte se kuzhina sllavo-evropiane po gatuan disa llojra "kombesh" prej atij shqiptar, sic vijon:
  -Ne Kosove, te krijohen "kosovaret", ashtu sic ne Austri eshte krijuar nje "komb" austriak, i ndryshem nga ai gjerman
  -Ne IRJM, te krijohen "arnautet"me identitet te ndryshem nga ai shqiptar
  -Ne Lugine te Presheves, shqiptaret te shkrihen dhe te quhen "serbe"
  -Ne Malesi te Madhe, shqiptaret te konsiderohen "malazias"
  Do te shtoja edhe shqiptaret e Sanxhakut, qe pushteti beogradas po i quan "boshnjake", megjithese plaket flisnin shqip. Ky eshte modeli i "suksesit" te politikes asimiluese sllave.
  Tani, kur flasim ne permasat e "integrimit" evropian, duhet pohuar se BE-ja favorizon dhe inkurajon kete plan. Jo kot, ministri i jashtem slloven, Rupel, pohonte se Kosova dhe Serbia do te integrohen ne BE, kurse Shqiperia, jo, derisa lejon per te bindur se nuk do fare krijimin e nje "Shqiperie te Madhe". Pra, suksesi i projektit asimilues i kombit shqiptar varet nga suksesi i heqjes se kufijve, qarkullimin e mallrave midis Kosoves dhe Serbise. Kurse ne nivelin e trojeve te tjera shqiptare, "integrimi" ne BE i shqiptareve te behet ne kohen kur shtetet koloniale, Serbia, IRJM dhe Mali i zi do te hyjne aty!Pra, nga nje ane, miti i "bashkimit te shqiptareve ne kuadrin e BE-se" del ne pasqyren e tij te vertete absurde dhe qesharake, sepse ky "bashkim" perjashton shtetin shqiptar te pergjysmuar, nga ana tjeter, nepermjet "integrimit" shtetet koloniale do te mbajne zoterimin e tyre ndaj trojeve shqiptare dhe asiminilimi do te jete i ngadalte, por i sigurt. Me shume, duhen theksuar efektet negative te planit Ahtisaari, ku ne Kosove krijohen permasat e realizimit te nje "kombi kosovar", me flamur dhe himn te ndryshem nga ai shqiptar, me struktura "multietnike" si SHPK apo FSK, etj etj.
  Une jam shume te shqetesuar nga keto plane dhe shikoj shpresen e vetme ne Frontin per Bashkim Kombetar Shqiptar, ne aftesite e tij per t'i dale zot ngjarjeve, sepse kjo eshte e vetmja force qe eshte ne gjendje te ndale proceset antikombetare "integruese". Politika zyrtare tradicionale, nuk eshte centrifugale, sic pohoi Orfe, por centripidale, komb-shperberese, edhe pse mund te themi se ne nje fare menyre ka ide te ndryshme ne rrafshin ekonomik, per integrimin ndershqiptar. Por ky integrim ndershqiptar duhet bere pike se pari ne nivelin territorial dhe te praktikave arsimore, te shkrirjes se akademive, te nje Asambleje te Pergjithshme gjithekombetare, sepse ne nivelin ekonomik shqiptaret kurre nuk kane qene te ndare, nyjet midis tyre mbeten te lidhura me gjithe copetimin territorial. Keto nyje don t'i ç'lidh vetem politika komb-shperberese "integruese" "multietnike"


  Vera,

  Çështja politike e derisotme, ashtu sikur u shpreha në shkrimin: Nga copëtimi politik territorial, në copëtim kombëtar, ishte tragjika më e tmerrshme për shqiptarët edhe në vatrat e trojet autoktone edhe të copëtuar, e të tëhujësuar, ideologjikisht, e politikisht, që sot kemi ende problem uniteti me pasoja - por kulmi tragjik është prekja në çështjen kombëtare, tëndarjes së kombit nëpër pjesë e identitete tëreja të ardhme, ashtu sikurse tha analisti austriak Vranicki, më 1998, gjatëluftës në Kosovë, e pjesë tjera e nën ish-irjm: Shqipërinë e Kosovën i shoh dy shtete, si Gjermaninë e Austrinë, anipse janë të të njejtit komb. Kjo edhe po shihet si një realizim, nëse e 'han pazari shqiptar', por duhet të jemi të sinqertë mesveti, e diplomat me tjerët mëshumë se kurrë në nivel euro-botëror, sepse sot është më vështirë se kurrë më parë, ngase fuqitë janë vrojtuese në Ballkan dhe duhet të mos bijmë në kurtha tjera të kohës politike, ngase po dihet se kjo politikë mbi Ballkanin Shqiptar, preku nervin e kombit dhe niveli i organizimit politik, duhet të shkojë krahas me ata edhe ushtarak frontal në moment të caktuar. Organizimi FBKSH, kërkon ngritje e forcim të gjërë kombëtar, si një front i padukshëm lehtë, pavarësisht se shihet hapur, ky formacion është i vetmi shpëtim nga copëtimi kombëtar, i politikës gjoja integruese, që sikur e shikon në prizmin politik të një Balli të Ri Kombëtar, që sa kohë vuajti për gjysëmshekulli, rrethuar e shtypur nga forca të brëndshme staliniste shqiptare të organizuara pikërisht nga sllavët edhe sa dëmtuar nga forcat politiko-ushtarake armike edhe botërore. Organizimi FBKSH poluan rolin sikur të guerilave politike, si arsye duke mos iu besuar mirë politikave gjoja integruese, të qeverive tona, që mos të na dalin të huaja (!). Veprimi është i mirë, kur na flasim e veprojmë besënikërisht, sipas kushteve pavarësisht ku veprojmë hapur, por të plotësohet kuadri politik me forca të reja, të ditura, e të guximshme, si detyrë mbi detyra mbrojtja e kombit nga copëtimi, ashtu siç e cëkët edhe Ju, nëpër pushtimet e shteteve prrreth... Pasojat janë katastrofale, për atë që e kupton nocionin komb dhe konceptin - komb shqiptar!
  Neve mund të na lexojë çdokush edhe këtu, por të mos na lexojë nëntekstin e fjalëve të veprimit! Po ta pyesesh secilin shqiptar (që i thotë vetit shqiptar), çfarë të bëjmë - ai thotë me plotgojën po, por sa do të realizohet qëllimi ynë, mbetet në riorganizim kuadrovik sa më profesional e frytdhënës, aq edhe në riozganizim gjithkombëtar, duke u plotësuar secila zbrasëtirë kuadrovike, me njerëz vërtet kombëtar, duke e ndihmuar e mbajtur ngritur, secilin shqiptar me vlera kombëtare, jovetëm me fjalë, po me vepra konkrete - të mos ketë unitarizëm politik, bashibuzuk e kapadahinj të fjalës, e asgjë të veprimit, të hyjnë në thelb esencë veprimi ata që vërtetë meritojnë dhe tok me të nderuarin Gafurr Adilin, që bëri e po bën sakrifica të mëdha, të forcojmë rradhët me forca gjithkombëtare! Forma diplomatike me elitat politike nëpër kotare të ndara politike, të jetë në nivel vërtet kombëtar, që mos të shkaktohen plasaritje politike, aq sa kemi mundësi pengimi të huqeve, tekeve, arbitrarizmit politik, e deri tek çelulat reale të FBKSH, duke ofruar bashkëpunim të sinqertë, të sigurtë, e të kthjelltë mbi nivelin politik, në atë kombëtar - përndryshe nëse nuk tejkalohet niveli politik, në nivel kombëtar, do ketë pasoja përvet veprimin real në përmasa kombëtare! Ne duhet të jemi shumë më të ngritur, në të gjitha aspektet, nga politika gjoja integruese e sotme kotareve politike dhe guximshëm me mjeshtri e dituri, t'i thejmë barrikadat politike, që në forma të nëndheshme e hapur, na quajnë realizues të një Shqipërie të Madhe, për interesat e tyre politike dhe atyre ndërkombëtare - që na nujk bëjmë asgjë në kundërshtim me botën - por i themi e veprojmë hapur sipas rasteve e momenteve historike, se ky komb shqiptar, kur nuk u copëtua kombëtarisht derisot edhe nëpër terrin mesjetar politiko-ushtarak të armiqëve e ndihmësve të tyre - sot as kurrë nuk lejojmë copëtim kombëtar dhe atë qëllimin final, do ta realizojmë, me identitet kombëtar, gjithkund aty ku ka shqiptare e toka tona! Të zëhet momenti historik dhe mos të ligështohet zëdënësi i FBKSH, në asnjë kurthë politike e diplomatike që i shtrohet me kushte e çfarë tjetër, por elita jonë, ta kryej detyrën e plotfuqishme kombëtare, pa asnjë lëkundje e hamendje veprimi, ashtu përpikërisht zbatimit të rregullores e statutit kombëtar, me kënddo ballafaqohemi! Nuk do ketë ndarje e copëtim kombëtar, poqëse ne jemi të bashkuar në një veprim e qëllim kombëtar! Krejt kjo politikë gjoja integruese, është një prekje e fundit e pulësit kombëtar shqiptar! Kjo forcë reale FBKSH duhet të kryej amanetin shekullor!

  Sponsored content

  Re: KOMBI E POLITIKA

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora është Fri 14 Dec 2018, 16:59