RIBASHKIMI I SHQIPËRISË... e vetmja alternativë! www.fbksh-aksh.tk . PER ANTARSIM NE FBKSH-AKSH JU LUTEM JEPNI TE DHENAT NE E-mail : fronti-web@hotmail.com

identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit

» PER SHQIPEN
Wed 30 Mar 2011, 23:21 nga erald nuhaj

» KU JANE POETET
Wed 12 Jan 2011, 20:37 nga shaban cakolli

» NJE GJAKE, NJI GJUHE
Sat 11 Dec 2010, 14:57 nga biligoa

» Alarm Ne IJRM gjendja kaotike
Wed 17 Feb 2010, 23:10 nga refik

» emblema e UKSH-se
Thu 17 Dec 2009, 02:12 nga UKA

» Faton Osmani dënohet tre vjet burgim si pjestar i AKSH-së !!
Thu 26 Nov 2009, 00:21 nga UKA

» REAGIM I AKSH-SË
Wed 28 Oct 2009, 23:52 nga AKSH

» A na duhet aleanc shqiptaro-kroate.
Tue 27 Oct 2009, 02:49 nga urani29

» MOSKOORDINIMI I FORCAVE VEPRIMTARE
Mon 26 Oct 2009, 02:06 nga AGU

RIBASHKIMI I SHQIPËRISË... e vetmja alternativë! www.fbksh-aksh.tk   Free counter and web stats

                                                               Free counter and web stats

  INTERVISTA

  Share
  avatar
  shqipo
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 59
  Join date : 05/01/2009

  INTERVISTA

  Mesazh nga shqipo prej Sat 10 Jan 2009, 07:47

  INTERVISTË E MR. GAFURR ADILIT DHËNË AGJENCISË INFORMATIVE SHQIPËRIA E BASHKUAR

  Friday, 08 June 2007

  1. SHQIPËRIA E BASHKUAR.ORG:
  Z. Adili, fillimisht ju falenderojmë për gatishmërinë tuaj t'i përgjigjeni ftesës sonë për intervistë. A mund të fillojmë me një biografi të shkurtër?

  GAFURR ADILI:
  Nuk keni pse të më faleminderoni, sepse e ndjej për obligim që në çdo kohë e moment që të më kërkoni t'iu pergjigjem. Them kështu sepse jeni Ju, SHQIPËRIA E BASHKUAR.ORG, të parët që fillimisht FBKSH-së dhe të gjitha strukturave të tij iu keni hapur dritaren, dhe pikërisht atëherë kur nga armiqtë tanë dhe veglat e tyre qorre, siç UÇK-ja quhej "ushtri e faksave", edhe AKSH-ja quhej "ushtri e internetit".

  Pra, moralisht unë detyrohem që stafin Tuaj dhe në veçanti Tahir Veliun, të cilin mbaj mend se dikur (2002) e kam quajtur Arkitekt të Shqipërisë se Bashkuar, që t'iu faleminderoj për kontributin Tuaj në mishërimin e idesë së ribashkimit kombëtar shqiptar.

  Kurse, sa i përket biografisë sime të shkurtër, konsideroj që tanimë shumica e shqiptarëve, sidomos të atyre që janë të përkushtuar në këtë rrugë dhe mision shumë të veshtirë por teper fisnik, që ishte edhe rruga e rilindasve tanë, që nga Lidhja Shqiptare e Prizrenit, e deri te dëshmorët e kombit, të rënë në tri betejat e fundit, të çlirimit dhe ribashkimit kombëtar shqiptar, besoj se më njohin.

  Mëgjithatë, për ata që mund të kyqen më vonë në këtë mision, po e bëj një autobiografi, si më poshtë vijon:
  -Aktualisht jam 48 vjeç, prind i 6 fëmijëve (3 djem dhe 3 vajza) dhe edhe 4 herë gjysh (3 nipër dhe një mbesë), dhe prej vitit 2003, kohë kjo kur edhe u arrestova në Tiranë dhe pas 5 muajsh u lirova dhe fitova pafajësinë, jetoj në Tiranë.

  -Në Kuvendin Themelues të FBKSH-së (korrik 2002), të mbajtur këtu në Pallatin e Kongreseve në Tiranë, 95 delegatët nga të gjitha krahinat e Shqipërisë Natyrale dhe diaspora, në mungesë më zgjodhën Kryetar të FBKSH-së, dhe nga kjo kohë deri në arrestimin t'im (1 korrik 2003) kam vepruar me pseudonimin (nofkën) Valdet VARDARI.

  -Në Kuvendin e Dytë Kombëtar të FBKSH-së (16 shtator 2005), në Prizrenin Historik, Kryetar u zgjodh Prof.Dr. Bashkim MITROVICA, kurse unë u ngarkova me detyrën e Zëdhenësit Politik (për shqiptarët) dhe të Sekretarit të Departamentit të Diplomacisë të FBKSH-së, detyrë që përpiqem ta kryej me nder e krenari kombëtare.

  -Në Mbledhjen Themeluese të Këshillit Organizativ të Kuvendit Mbarëshqiptarë, të mbajtur në Tiranë, më 25 nëntor 2006, ku merrin pjesë 74 delegatë nga të gjitha hapësirat shqiptare të Shqipërisë Natyrale dhe diaspora u formua Këshilli Organizativ i Kuvendit Mbarëshqiptarë dhe u zgjodh edhe Kryesia (5 anëtarëshe) e Këshillit Organizativ të Kuvendit Mbarëshqiptarë, me në Krye Gjeneral KUDUSI LAMA, një njeri shumë i njohur në opinionin tonë kombëtar për veprat e Tij gjatë luftës së fundit në Kosovë, kur Gjeneral LAMA ishte Komandant i Divizionit të Kukësit, dhe 3 Zëvendës-Kryetarët:
  1. Prof. Dr. Hulusi HAKO (nga Tirana),
  2. Kolonel, Sejdi VESELI (nga Prishtina),
  3. Kolonele Shyhrete GOSALCI (nga Prishtina),
  kurse une u zgjodha Sekretar i Përgjithshëm dhe Drejtor i Revistës KUVENDI, që deri më tani kemi arritur t'i nxjerrim dy numra dhe jemi duke e pergaditur edhe nr.3 (korrik-gusht 2007).

  Pra, jame në kulmin e aktivitetit t'im atdhetar dhe vitin që vjen (më 15 mars 2008) do ta kremtoj 30 vjetorin e rilindjes s'ime, sepse më 15 mars 1978, nga dëshmori Kadri Zeka, jam organizuar në rradhët e Lëvizjes Atdhetare (OMLK-së) Shqiptare.

  2. SHQIPËRIA E BASHKUAR.ORG: Si e vlerson FBKSH-ja vizitën e presidentit amerikan Xhorxh Bush në Shqipëri dhe a keni planifikuar ndonjë takim me të?

  GAFURR ADILI:
  Përmes një Letre Përshendëtëse, të nënshkruar nga Kryetari i FBKSH-së (Prof.Dr. Bashkim MITROVICA) dhe nga unë, Sekretariati Vendimmarrës i Kryesisë Qendrore të FBKSH-së, të cilën e keni publikuar edhe JU, Fronti për Bashkim Kombëtar Shqiptar (FBKSH) e ka përshendetur ardhjen e Presidentit të SHBA-ve në Trojet tona Arbërore.

  Ne jemi në pritje të një takimi të mundshëm të Kryetarit të FBKSH-së (Prof.Dr.Bashkim MITROVICA) me Presidentin BUSH, sepse konsiderojmë se tanimë SHBA-të jane bindur se forca me serioze në hapësirat shqiptare është FBKSH-ja, por kjo do të varet shumë nga agjenda e ngjeshur e Presidentit BUSH, sepse kemi informacione se Presidenti BUSH do të ketë një agjendë tepër të ngjeshur nëpër Evropë.
  Prandej, edhe po nuk mundem që të takohemi këtë rradhë këtu në Tiranë, kam bindjen se shumë shpejt do të takohemi në një vend tjetër.

  3. SHQIPËRIA E BASHKUAR.ORG:
  Çka mendoni lidhur me aktëakuzën kundër udhëheqësit të Lëvizjes Vetëvendosje?

  GAFURR ADILI:
  Çka mund t'iu them perveç asaj që duhet ta thotë çdo shqiptar atdhetar, që në damaret e tij i rrjedh vetëm gjak shqiptari, se Kosova vazhdon të jetë e pushtuar nga pushtuesë të shumtë, që të vrasin dhe të denojnë, ashtu siç dikur bënte pushtuesi e kolonizatori me emrin Serbi. Por, më habit heshtja e ish të burgosurve politikë ne kohen e regjimit serbo-jugosllav, si dhe e atyre që sot thirren si shokë e bashkëluftetarë të dëshmorëve të kombit dhe bashkëuftetarë të: JUSUF GËRVALLËS, KADRI ZEKËS, REXHEP MALËS, NUHI BERISHËS, BAJRAM BAHTIRIT, AFRIM ZHITISË, BAHRI FAZLIUT, ENVER HADRIT, ADEM E HAMËS JASHARIT, SADRI ZENELIT, FEHMI E XHEVË LADROVCIT, ABEDIN REXHËS, ILJAZ KODRËS, ZAHIR PAJAZITIT, LUAN HAJRADINAJT dhe mijërave dëshmorëve që flijuan më të shtrenjtën e tyre dhe kaluan në përjetësi, se pse po heshtin apo edhe më keqe edhe e lincojnë Albin KURTIN dhe gjithë plejadën heroike të kohërave më të reja?!

  Këta të vetëshpallur shokë e bashkëluftetarë të dëshmorëve të kombit, jo vetëm nuk e ngrisin zërin e tyre per kete padrejtesi dhe arrestim te djaloshit atdhetar të deshmuar e ridëshmuar, por bashkohen me pushtetmbajtësit UNMIK-istanez, siç dikur bashkoheshin FADIL HOXHA, XHAVIT NIMANI, ALI SHUKRIA, SINAN HASANI DHE AZEM VLLASI.

  4. SHQIPËRIA E BASHKUAR.ORG:
  Cilat janë planet afatshkurtëra, afatmesme dhe afatgjatë të Frontit për Bashkim Kombëtar Shqiptar?

  GAFURR ADILI:
  Ne e kemi thenë se Kuvendi i Dytë Kombetar i FBKSH-së ka miratuar Programin (afatshkurtër, afatmesëm dhe afatgjatë) Politik të veprimit taktik (minimal) dhe strategjik (maksimal) te Frontit per Bashkim Kombetar Shqiptar (FBKSH), dhe mbi bazën e këtij Programi që në shtator 2005 deri në ditet e sotme dhe në vazhdimësi (deri në Kuvendin e Tretë Kombëtar të FBKSH-së), kane punuar, punojnë dhe do të punojnë te gjitha strukturat e FBKSH-së. Kuvendi i Dytë Kombëtar i FBKSH-së, më të drejtë ka konstatuar se nyja gordiane e zgjidhjes së çështjes kombëtare ka qenë dhe është Kosova, si dhe Kosova para se të bëhet shtet i pavarur dhe sovran, gjë qe nuk do të arrihet as sivjet dhe as në të ardhmën, do të ribashkohet me Shqipërinë.

  Këtë konstatim (në shtator 2005), mënjëherë pas Kuvendit të Dyte Kombëtar të FBKSH-së, une e kam publikuar përmes një intervistë (dy ditë radhazi) në gazetën shumë prestigjioze "Epoka e Re" të Prishtinës.

  Këshillat e FBKSH-së në Zonën nr. 2 (Kosova Historike) po punojnë në këtë drejtim, dhe më plotë të drejtë mund të them se FBKSH nga një formacion mbarëkombëtar, në Zonën nr. 2 (Kosovën Historike) po shndërrohet edhe në një front mbarëpopullor, sepse tanimë këshillat e FBKSH-së jane ngritur edhe nëpër të gjitha lagjet dhe fshatrat e 7 nënzonave:
  1. Prishtina,
  2.Mitrovica,
  3.Peja,
  4.Prizreni,
  5.Ferizaj,
  6. Gjilani
  dhe 7. Presheva me Bujanoc dhe Toplicë.

  5. SHQIPËRIA E BASHKUAR.ORG:
  Sa është bashkuar diaspora shqiptare rreth FBKSH-së?

  GAFURR ADILI:
  Krahasuar me bashkimin apo më mirë të them forcimin dhe zgjerimin e FBKSH-së në të gjitha hapësirat shqiptare të Shqipërisë Natyrale, ku i kemi 5 zona: 1.Republika e Shqipërisë, 2.Kosova Historike, 3.Lugina e Vardarit (ILIRIDA), 4. Malësia e Madhe (Ulqin, Tivar, Tuz, Plavë dhe Guci) dhe 5.Camëria, në zonën nr.6 (Evropa) FBKSH është më dobët, dhe shumë më dobët është në zonën nr.7 (SHBA, KANADA dhe Australi), ku kemi anëtarë dhe simpatizantë por akoma nuk kemi arritur të organizojmë këshilla të FBKSH-së.

  Dhe, kjo ndodh për shkak të zhgënjimit plot të arësyeshëm të diasporës shqiptare nga poltika e mëhershme, qoftë kjo e pacifistëve apo edhe e atyre që mbi gjakun e deshmorëve, mbi gjymtyrët e invalidëve të luftës dhe djersën e luftetarëve e të popullit shqiptar u promovuan në politikuaje, që edhe sot e kësaj dite, jo vetëm që vazhdojnë ta manipulojnë popullin në Kosovë, por që nuk shprehin asnjë konsideratë për gjithe atë djersë që ka derdhur diaspora shqiptare në tri betejat e zhvilluara në dekadën e fundit.

  Por, shpresojmë se shumë shpejt do të arrijmë që edhe në zonën nr. 7 tëkonsolidohemi së paku siç jemi konsoliduar në zonën nr.6 (Evropa), ku kemi këshilla në disa shtete të Evropës.

  6. SHQIPËRIA E BASHKUAR.ORG:
  Sigurimi Kombëtar Shqiptar (SKSH) ka arritur suksese të mëdha në zbulimin e shumë veprimatarive sekreteve serbe deri më tani. A është SKSH-ja një strukturë me kuadro profesionale dhe cilat janë detyrat kryesore të saj?

  GAFURR ADILI:
  Po të mos ishte SKSH një strukturë me kuadro të specializuara nuk do të arrinte gjithë ato suksese e fitore dhe armiqëve sllavo-greke t'ua digjte në duar planet dhe kartat e tyre antishqiptare .
  Arma kryesore e djelmoshave dhe vashave te SKSH-se, që në fillim ka qenë, është dhe gjithmone do të mbetet idealizmi i tyre i sëndërtuar mbi bazën e një Platforme dhe organizimi të përsosur e shkëncor. Pra, ata jo vetëm që janë atdhetarë, por janë edhe idealiste që ma kalojnë e dhe mua dhe shumë drejtuesë të lartë të FBKSH-së.

  7. SHQIPËRIA E BASHKUAR.ORG:
  Sa është e gatshme FBKSH-ja dhe AKSH-ja t'iu kundërpërgjigjen pushtuesve serb në veri të Kosovës?

  GAFURR ADILI:
  Jemi shume të gatshëm, por kjo gadishmëri do të vie në shprehje pasi të ndahet shapi nga sheqëri, sepse ne jemi shumë të sigurt dhe kemi shumë informacione se në ndarjen e Mitrovicës, që nga Marrëveshja Teknike e Kumanovës (Xhekson-Pavkoviç) jane të involvuar edhe shume ish-drejtuesë të lartë të UÇK-se që sot janë ne skenën politike dhe poste të larta të Kosovës.
  Dalëngadalë por shume sigurt, këtyre politikuajve, po iu çirren maskat prej maskarenjeve, nga vetë bashkësia ndërkombëtare, sepse populli yne i urtë, andej nga krahina ime (Kërcova) thotë: "JO GJITHMONË KUNGULLI LUNDRON MBI UJË !".
  Përmës intervistës s'ime, më 04 qershor 2007, te gazeta LAJM e Prishtinës, të cilen të nesërmën (05 qershor 2007) e publikoi edhe edicioni i gazetës LAJM në Shkup, unë paralajmeroj se politikanët e Kosovës janë të gatshëm që të bëjnë koncesione me trojet shqiptare në Kosovë, dhe në veçanti me Mitrovicën Veriore.

  Por, gabohen shumë rende, sepse këtë rradhë nuk do të kene të bejne me Lëvizja Vetëvendosje, për mison kishte të organizonte protestat mbarëpopullorë, por që këta maskarenj e luftuan dhe e sabotuan pafundësisht. Këtë rradhë do të përballën me FBKSH-në dhe të gjitha struktuarat e tij, qe iu rrinë shumë pranë, ashtu siç iu rrinë pranë edhe serbëve në Beograd dhe grekëve në Athinë.

  8. SHQIPËRIA E BASHKUAR.ORG:
  Çka mendoni lidhur me garat e partive politike shqiptare në Iliridë për të hyrë në koalicion qeverisës me sllavomaqedonasit VMRO-DPMNE?

  GAFURR ADILI:
  Të luftosh për pushtet kur pushtetin e ka pushtuesi sllavo-maqedonas, jo vetem nuk ka as më të voglën logjikë të atdhetarizmit, por përkundrazi, si në të kaluarën edhe tani, të ashtuquajturat parti politike në Luginën e Vardarit (ILIRIDË), dhe në veçanti liderët e tyre, kanë dëshmuar se janë kolaboracionistë dhe partitë PDSH dhe BDI janë parti kolaboracioniste me pushtuesit sllavomaqedonas, që bëjne gara per t'u rideshmuar se kush nga ata është dhe mund të bëhet më më kolaboracioniste.

  Pra, liderët e partive politike në Iliridë bëjnë gara se kush me shumë është kolaboracionist i devotshëm me sllavomaqedonët, dhe sllavo-maqedonët, si në të kaluarën ashtu edhe tani iu thojnë:

  "Daj decko dokazi se" (Shqip: Hajde djalosh dëshmoju).

  Dhe, këta kolaborcioniste i teston, si mësuesi nxenësin, Gruevski.

  9. SHQIPËRIA E BASHKUAR.ORG:
  Si e vlerësoni gjendjen në Kosovën Lindore dhe çka mendoni lidhur me thirrjen e Jonuz Musliut (kryetar i Partisë për Prosperitet Demokratik) për krijimin e Këshillit Kombëtar, i cili do të mbante negociate me Serbinë për bashkimin e Kosovës Lindore me Kosovën protektorat?

  GAFURR ADILI:
  Një inisiativë shumë e qelluar, që duhet të gjejë mbeshtetjen e gjithë potencialit poltik dhe kombëtar në Kosovën Lindore (Preshevë, Medvegje dhe Bujanoc), sepse politikuajt e Kosovës qe vetëquhen "Grup i Unitetit" as nuk kërkuan për shqiptarët nën Serbi po aq të drejta sa Pakoja Ahtisaari i njeh minoritetit serb në Kosovë.

  Presheva, Medvegja dhe Bujanoci, në vitin 1954 i janë aneksuar Kosovës, dhe në vitin 1992, përmes referendumit popullor, populli i kësaj krahine shqiptare e shpalli Autonominë Politiko-Territoriale me të drejtë ribashkimi me Kosovën, per jetësimin e të cilit vullneti luftoi edhe UÇPMB, por qe në fund i gjithë ai gjak i dredhur u tradhëtua dhe denigroi me një Marrëveshje te Konçulit.

  Për këtë përgjegjësia kryesore i bie Jonuz Musliut, i cili atëherë ishte njëri ndër figurat më të larta dhe drejtuese të kesaj lufte. Ishalla tani është mbushur me mend dhe nuk do të toleroje që ta manipulojnë ata që e manipuluan atëherë, që ne i njohim me emra e mbiemra, por që nuk ja them publikisht se kam mundesi t'ia them ndryshe, vetëkuptohet nëse Ai dëshiron t'ia dhurojmë këtë gjë, sepse unë gjithemonë them se: "Njeriut me zor mund t'i marrish diçka, por kurrën e kurës nuk mund t'ia japish, se t'i ja jep por ai e hjedh".
  avatar
  shqipo
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 59
  Join date : 05/01/2009

  Re: INTERVISTA

  Mesazh nga shqipo prej Sat 10 Jan 2009, 07:48

  10. SHQIPËRIA E BASHKUAR.ORG:
  Çka mendon FBKSH-ja lidhur me incidentet e njëpasnjëshme në Jug të Shqipërisë; shkollë private që i mëson shqiptarët histori anti-shqiptare; deklarata e Bollanos për "Verio Epirin"; ankimet e Greqisë për Himarën në BE?

  GAFURR ADILI:
  Para dy javësh për dy orë rradhazi (ora 21-23), edhe pse emisioni ishte planifikuar të ishte veç një orë, isha në studion e VLORA-CHANAL, që ndiqet në gjithë jugun e Shqipërisë dhe deri në Janinë, dhe për të gjitha këta, dhe në rastin konkret edhe për rastin Bollano, pyetjeve të shumta iu përgjigja kështu:
  1. Himariotët kurrë nuk kanë qenë minoritarë grekë, sepse origjina e tyre është nga Kruja, të cilët për shkak të shkëmbimeve tregtare me Korfuzin kanë përvetësuar gjuhën greke. Dhe, as Zoti Bollano nuk eshte minoritar grek, sepse origjina e Tij është nga Nivica e Vlorës.

  2. Zoti Bollano para se të flasi për "Vorio-Epirin" që e quan të pushtuar nga Shqipëria, duhet të na flasi për Epirin e Jugut dhe atë të mesëm, dhe nga kush janë të pushtuar kur dihet fare mirë se Epiri dhe epiriotët janë pasardhësit e shqiptarëve dhe që shtrihet deri në Athinë, ku mbi dy miljonëarvanitas në Athinë nuk e gëzojnë as të drejtën elementare, që të flasin në gjuhën e tyre amëtare.

  3. Përmës deklaratave te Tij, Zoti Bollano, tentoi që të krijonte një paralelizëm midis të ashtuajturit "Vorio-Epir" dhe krahinës më të madhe, krahas krahinës së Camërisë, të Shqipërisë Natyrale, që është Kosova.

  Por, Zoti Bollano gabohet shumë rëndë, sepse ai para se ta bënte këte gjë, do të duhej të bënte diçka tjetër, siç kanë bërë për gati një shekull me rradhe, burrat e gratë heroike shqiptare të Kosovës Kreshnike.

  4. Në vitin 1994, Këshilli i Komunës së Gostivarit, me në krye Krytarin e Komunës, Zotin Rufi Osmani, te Komuna e Gostivarit ngriti Flamurin Shqiptar, për çka sllavo-maqedonët Zotin Osmani e dënuan me 5 vite burg.

  5. Me deklaratat e Tij, Zoti Bollano, ka shkelur Kushtetutën e Republikës së Shqipërisë, të e cila edhe ka bërë betimin si Kryetar i Bashkisë së Himarës, si dhe ka cenuar integritetin territorial të Republikës së Shqiperisë.
  Pra, mbi kurrizin e Tij rëndojnë minimalisht dy akuza.

  6. Në qoftë se këtu ka shtet, shteti duhet të veproje për të mbrojtur Kushtetutën e Republikës së Shqiperise, biblën dhe kuranin e shqiptarëve, dhe integritetin territorial të Republikës së Shqipërisë.

  Pra, minimumi i minimumit Ai, Zoti Bollano, duhet të mos jetë Kryetar i Bashkisë së Himarës.
  Kurse, sa iu përket te tjerave pyetje, me plotë përgjegjësi mund t'iu them se të gjitha veprimet greke në drejtim të Republikës së Shqipërisë, bëhen në unison me Serbinë, për të ndihmuar aleatën e tyre, si dhe në zbatim të parimit sllavo-grek: "Sulmi eshte mbrojtja më e mire", që në shqiptarët të themi: "Ta heshtim Çamërinë se na rrezikohet jugu i Shqipërisë". Dhe, zëra të tillë kohëve të fundit më ka rastisur të degjoj shumë, bile edhe nga shumë politikanë biznesi këtu në Tiranë, por çka është më e keqja edhe nga disa individë që thirren si drejtuesë të çamëve në Shqipëri.

  Megjithatë, nuk eshte aq tragjike sa paraqitet në opinion, sepse grekët gabojnë kur shohin ëndrra te tilla me sy të hapur.

  Nëse do të gabojnë ta sulmojnë Shqipërinë, do ta pësojnë si në të kaluarën e afërt, bile edhe më keq se në vitin 1949 dhe 1968.

  11. SHQIPËRIA E BASHKUAR.ORG:
  A mund të flitet për një kryengritje mbarëkombëtare për çlirim dhe bashkim kombëtar?

  GAFURR ADILI:
  Hë për hë akoma është herët. Duhet të shteren të gjitha mjetet politiko-diplomatike, për të cilat ne mendojmë se akoma nuk jane shterur, sepse gjeopolitika në Ballkan akoma nuk është përplasur deri në atë shkallë sa të vijë në shprehje që në veprim të vihen veprimet demokratike të dhunës.

  Kemi informacione se shumë shtete kanë filluar ta marrin në konsideratë konstatimin tonë (të FBKSH-së), që ua kemi bërë prezente në shumë takime konfidenciale me ata, se nëse vërtetë dëshirojmë të krijojmë një Evropë të Bashkuar, me paqe dhe stabilitet të qendrueshem, fillimisht kjo paqe dhe ky stabilitet duhet të krijohet në Ballkanin e trazuar, që vazhdon të ruajë epitetin e vjetër "fuçi baroti".

  Dhe, rregullisht iu kemi thenë e iu themi, se paqja e stabiletieti në Ballkan mund të krijohet vetëm duke i krijuar shtetet etnike, si: Shqipëria Etnike, Bullgaria Etnike, Greqia Etnike dhe Serbia Etnike, në të cilat shtete minoritetet do të respektohen mbi parimin e reciprocitetit midis shteteve përkatëse, gjithmonë duke ua njohur e garantuar minoriteteve të gjitha të drejtat e njohura e të garantuar sipas të drejtes pozitive ndërkombëtare.
  Pra, edhe ky vit do të eci kështu, do të shtyhet Statusi i Kosovës në pafundësi, edhe deri në fund të vitit 2007, siç ndodhi vitin e kaluar, dhe më pas në fillim të vitit 2008 dhe gjatë gjithë vitit 2008, në Ballkan do të kemi mpleksje interesash të të mëdhenjëve në këtë pjesë shumë vitale të Evropës, zhvillime këta që do të sjellin ndryshime të mëdha për ne shqiptarët, për të cilat gjëra nuk më lejohet tani të flas hapur, sepse konsideroj se i rrezikoj burimet e informacioneve tona.

  12. SHQIPËRIA E BASHKUAR.ORG:
  Pa hyrë në sekrete, a mund të na thoni diçka rreth Armatës Kombëtare Shqiptare?

  GAFURR ADILI:
  Nuk është ndonjë sekret i madh nese iu them se AKSH nuk ka patur dhe nuk ka as në Republikën e Shqipërisë, sepse këtu vepron simotra e saj Ushtria Shqiptare, as në Kosovën Protektorat, sepse aty vepron simotra tjetër TMK-ja, si dhe në asnjë shtet të Evropës, SHBA-ve, Kanadasë dhe Australisë, sepse atje veprojnë ushtritë e shteteve përkatëse dhe nuk është e lejuar që në një shtet, krahas ushtrisë se atij shteti, të shfaqet edhe uniforma e një ushtrie tjetër.

  Armata Kombëtare Shqiptare (AKSH) i është bindur një Vendimi të Sekretariatit Vendimmarrës të Kryesisë Qendrore të FBKSH-së (2003), në të cilin organ ajo perfaqësohet përmes Shefit të Shtabit të AKSH-së, që përderisa FBKSH nuk gjykon se janë shterur të gjitha mjetet poltiko-diplomatike, të mos vëjë në veprim veprimet e dhunës.

  Dhe, kur Sekretariati Vendimmarrës i Kryesisë Qendrore të FBKSH-sëtë arrijë të konstatimi se mjetet politiko-diplomatike nuk po japin kurrëfare rezultati, për realizimin dhe përmbushjen e Platformës Poltike të FBKSH-se, atëherë po ky organ më i lartë (midis dy kuvendeve) drejtuesë i FBKSH-së, do te marri vendimin tjetër të arësyeshëm, avancimin e çeshtjes kombetare dhe përmbushjen e Platformes Poltike të FBKSH-së me mjete demokratike të dhunës.

  13. SHQIPËRIA E BASHKUAR.ORG:
  Sa keni mbështetje nga mediat shqiptare si ato të shkruara poashtu edhe nga ato elektronike?

  GAFURR ADILI:
  Sipas nje urdhëri të Bashkimit Evropian (prill 2004), përmes të cilit e gjithë masmedia e shkruar dhe elektronike e Tiranë urdhërohet që mua të mos me jepet asnjë mundësi dhe hapësirë shprehjeje në këtë masmedia dhe me çdo kusht të izolohet ideja e ribashkimit kombëtar, urdhër ky që vazhdon të mbahet në fuqi, neve nuk na është dhenë asnjë mbeshtejtje nga masmedia e shkruar dhe elektronike e Tiranës, ku për pasoje në të gjitha konferencat për shtyp që kam organizuar unë (Zëdhënësi Politik i FBKSH-se) gjatë këtyre vjeteve, edhe kur janë publikuar këto konferenca janë publikuar të shkurtuara dhe të deformuara, si dhe shumë TV që kanë ardhur dhe e kanë incizuar konferencën, janë urdhëruar nga lart, nga pronarët e tyre me telefon, që të mos i publikojnë; sepse, këtu nuk kemi masmedia të pavarura, as të shkruara dhe as elektronike.

  Megjithatë, ne as nuk jemi dorëzuar dhe as nuk do të dorëzohemi kurrë e kurrës.

  Kemi ditur dhe do e dimë të çajmë rrethimet dhe bllokadat, dhe siç kemi bëre deri më tani, ashtu do të bëjmë edhe në të ardhmën, sepse jemi të vendosur që misonin tonë ta çojmë deri në fund, sepse jemi betuar e ribetuar se, deri në frymemarrjen tonë të fundit, do të luftojmë për ate që shokët tanë flijuan më të shtrenjtën e tyre - jetën dhe kaluan në përjetësi.

  14. SHQIPËRIA E BASHKUAR.ORG:
  Në intervistën tuaj të 19 Prill 2007 në Gazetën NDRYSHE të Tiranës keni thënë se është duke u diskutuar kandidatura juaj për President të Republikës së Shqipërisë. A keni marr ndonjë vendim deri më tani?

  GAFURR ADILI:
  Ende po diskutohet nëpër disa keshilla, por nuk qendron këtu problemi, sepse nga 21 këshilla që aktualisht numëron FBKSH-së18 prej tyre e kanëmbështetur kandidaturen t'ime për President te Republikes se Shqiperise dhe vetëm 1 (një) këshill ka votuar kundër, si dhe pritet që këtë ta bëjnë edhe dy këshilla, që akoma nuk kanë marrë një vendim pro ose kundër.

  Por problemi qëndron në një vend tjeter, që është se Presidenti i Shqipërisë nuk zgjidhet ne popull, por zgjidhet ne Kuvendin e Republikës së Shqipërisë.

  Dhe, nëse do të zgjidhej në popull, kandidatura do të vihej pasi të kisha grumbulluar 10 mije nënshkrime nga populli, gjë qe do të arrija ta realizoja brenda 24 orëve vetem këtu ne Tiranë, pa patur nevoje të shkoja as në Kukës dhe as në Vlorë ku pritem si Hero, ku kam besimin e patundur se do të fitoja përballë çdo kandidature tjeter.

  Në rastin konkret, kur për të shpallur kandidaturën për President të Republikës së Shqipërisë, para Kuvendit të Republikës se Shqipërisë, doemos më duhen 20 nënshkrime të 20 deputetëve aktuale të Kuvendit te Republikës së Shqiperise, që realisht unë deri më tani i kam siguruar vetëm 15 nënshkrime dhe më duhen edhe 5 nënshkrime, por që edhe kur t'i siguroj, besoj se edhe do t'i siguroj, unë kam gjykuar dhe edhe e kam biseduar me Kryetarin e FBKSH-së, Zotin MITROVICA, që të mos e vendos kandidaturën, sepse jam shumë i sigurt se nuk do të arrijë të fitoj, ngase jam shumë i sigurt se të gjithë politikanët e biznesit, për interesat e tyre të përbashketa në bisnes, do të bashkohen kundër meje, sepse janë më së të sigurt se, po u bëra unë President i Republikës së Shqiperise, që në ditën e parë para Parlamentit të Tiranes, unë do të deklaroj pasurine t'ime, që është vetëm një banesë që e kam blerë në vitin 1998 (30 mije dollarë), nga 18 vite qëndrim dhe punë në Zvicër, dhe vetëkuptohet se pastaj unë do të kërkojë që pas meje, secili nga deputetët dhe politikanët e biznesit këtu në Tiranë të deklarojë pasurinë e tyre.

  Por, Zoti MITROVICA këmbëngul që të vazhdojë të qëndrojë në mundësinë e kandidimit dhe të punoj në këtë drejtim, sepse siç thotë Ai, ka mundësi që dikush, shumë i fuqishëm në gjeopolitiken globale, të kërkojë që President i Republikës së Shqipërisë te zgjidhet një nacionalist.

  Mëgjithatë, konsideroj se në fund do të vendosi Sekretariati Vendimmarrës i Kryesisë Qendrore të FBKSH-së, sepse kam kërkuar që sipas një këshille të një të një Këshilli në Evropë, që thotë "Kandidatura e FBKSH-së nuk guxon të humbasi".

  Dhe, të gjithe ne, këtë keshillë do ta respektojmë, sepse në fund të fundit jemi formacioni me demokratik mbarëkombëtar, ngase vendimet tona gjithëmone janë kolegjiale dhe gjithëmonë bazohen mbi bazën e vendimeve te këshillave të FBKSH-së nëpër të gjitha zonat dhenënzonat e FBKSH-së, gjithemonë sipas hierarkisë, qe e kemi të percaktuar dhe të rregulluar në Rregulloret e Brendshme të FBKSH-së.

  Sidoqoftë, për çdo vendim definitiv unë do të pronocohem publiksht përmes një deklaratë publike, të cilen do ta publikoj në një konferencë të veçantë për shtyp me masmedian e shkruar dhe elektronike shqiptare këtu në Tiranë, dhe me këtë rast do t'ua dërgojmë edhe ju dhe permes jush do të njohtohen të gjithë vizitorët Tuaj të shumtë.

  15, SHQIPËRIA E BASHKUAR.ORG:
  A mund të na thoni se kur do të arrihet krijimi i shteti etnik shqiptar; Shqipërisë së Bashkuar?

  GAFURR ADILI:
  Prej kohësh unë kam deklaruar se 100 Vjetorin e Pavarësisë, ne Vlorën tonë Heroike, do ta kremtojmë me një Shqipëri të Bashkuar. Kurse miku im, intelektuali i nderuar dhe shume i respektuar, atdhetari Koço DANAJ, në Librin e Tij më të ri: SHQIPËRIA NATYRALE, te kopertina ka vendosur një sahat ku akrepat e orës jane ndalur në vitin 1913, por para dy javësh kur u takuam në promovimin e një libri : KOSOVA RAST I PËRGJITHSHËM APO SUI GENERIS, te nje diplomati aktiv ne Ministrine e Jashtme te Republikes se Shqiperise, Zoti Danaj më tha se kishte gabuar në parashikim, sepse ribashkimi kombetar apo Shqiperia Natyrale, do te arrihet para vitit qe e ka parashikuar Ai. Pra, siç e kam thenë unë. Vetëkuptohet që për këtë duhet të punojmë edhe më shume se sa kemi punuar deri më tani, gjatë këtyre 5 viteve, nga koha kur u themelua FBKSH-ja, sepse më 12-13 korrik 2007 FBKSH kremton 5 vjetorin e themelimit të tij.

  16. SHQIPËRIA E BASHKUAR.ORG:
  Cili do të ishte mesazhi juaj për vizitorët e Agjencisë Informative Shqipëria e Bashkuar dhe ndëgjuesit e Radio Shqipërisë së Bashkuar?

  GAFURR ADILI:
  Mesazhi im do të ishte që bashkarisht dhe me të gjitha forcat tona të punojmë që në popull sa me shumë ta mishërojmë idenë e ribashkimit kombëtar shqiptar, dhe sa më shumë të përpiqemi e të luftojmë që të minimizojmë përçarjen tonë që na e kanë krijuar armiqtë tanë përmes 150 partive politike, sa aktualisht i kemi në të gjitha hapësirat e Shqipërisë Natyrale, sepse deviza e armiqëve tanë gjithmone ka qenë dhe mbetet "përçaje e sundo". Prandej, nga të gjithe shqiptarët (kudo që ata ndodhen dhe sidomos nga ata shqiptarë, që debatojnë nëpër forume të ndryshme të Internetit), do të kërkoja dhe vëllazerisht e shqiptarisht do t'i lus që sa më pak të na shajnë në bijtë e bijat e këtij populli dhe aq sa na shajnë ne le t'i shajnë armiqtë tanë, sepse sa më kanë informuar djemtë e vashat e SKSH-së, nëpër këto forume më shumë se që shajnë Koshtunicën, Karamanlisin dhe Georgevskin, më shajnë mua dhe gjithë bashkëpunetorët e mi.

  Do t'iu kisha lutur që, nëse nuk deëhirojnë që së paku moralisht të na përkrahin, në këtë mison kaq të veshtirë por shume fisnik që kemi marrë mbi supe, bile le të mos na shajnë e ofendojnë më shume se që i shajnë armiqtë tanë, sepse, në të kundërtën, atëherë më të drejtë dhe lirshëm ne mund të gjykojmë se kemi të bëjmë me shërbëtorë të armiqëve tanë sllavo-grekë. Ju faleminderit shumë për mirëkuptimin.

  Me respekt e konsiderata të larta ;

  Mr. Gafurr ADILI,
  Zëdhënës Politik i FBKSH-së dhe
  Sekretar i Përgjithshëm i Këshillit Organizativ të Kuvendit Mbarëshqiptarë.

  Tiranë, 07 qershor 2007.
  avatar
  shqipo
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 59
  Join date : 05/01/2009

  Re: INTERVISTA

  Mesazh nga shqipo prej Sat 10 Jan 2009, 07:50

  Flet, ish drejtuesi i Armatës Kombëtare Shqiptare, i arrestuar tre vite më parë në Shqipëri

  Shkruar nga Habjon Hasani

  Wednesday, 01 August 2007
  Gafurr Adili: "Tre burra shteti manipuluan Fatos Nanon"

  Vendi i vetëm në planet në të cilin ai mund të jetojë në legalitet, është Shqipëria. Gafurr Adili, njihej me pseudonimin "Valdet Vardari". Pseudonime kanë thuajse të gjithë krerët e asaj që quhej atëherë "Armata Kombëtare Shqiptare", aktiviteti i së cilës është vënë në qendër të bisedimeve në takimet e vitit 2002, mes zyrtarëve të lartë të Tiranës dhe Shkupit. Ky organizëm i vetshpallur hapur nacional-shqiptar, ka marrë përsipër asokohe autorësinë e disa incidenteve që kanë ndodhur në Maqedoni pas konfliktit të armatosur. Në fillim nuk dihej as numri dhe as krerët e këtij grupimi, që arriti të krijojë një imazh për veten, nëpërmjet një faqeje aktive në internet dhe një gazete të vogël që botohej në shqip.

  Duket se roli dhe aktiviteti i AKSH-së, është tejfryrë nga shtypi maqedonas, që e ka për zemër tezën e "terrorizmit shqiptar". Ajo që tashmë dihet është se kjo organizatë ka mbledhur rreth vetes disa elemente që kanë marrë pjesë në konfliktet e armatosura në Kosovë e Maqedoni, por që janë të pakënaqur me marrëveshjet e arritura pas luftës. Organizmi ka deklaruar që në krye të herës se synon të luftojë për "bashkimin e të gjitha trojeve shqiptare". Adili në intervistën dhënë "Albanias"për herë të parë shprehet se ish kryeministri Nano është manipuluar nga ish bashkëpunëtorë të vjetër të tij, kur urdhëroi arrestimin e tij. Ndërkohë që pas katër vitesh Adili e shikon këtë arrestim si një "gjetje" e cila e nxorri FBKSH-në nga anonimati dhe ilegaliteti.

  Zoti Adili, katër vite më parë në media është shkruar se ju ishit anëtar i një organizate e cila ishte pjesë e "listës së zezë" së terrorizmit të hartuar nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Cili është sot statusi juaj zoti Adili?

  Më lejoni t'iu korrigjoj juve dhe të gjitha ato që janë thënë asokohe. Unë dhe organizata ku unë kam kontribuar, pra Fronti Për Bashkimin Kombëtar, nuk ka qenë kurrë e konsideruar si pjesë e organizatave terroriste. Kjo në fakt është një tjetër listë, e cila është aplikuar në SHBA dhe në vendet e BE-së, në të cilën gjenden emrat e disa qytetarëve të Kosovës dhe të Maqedonisë, e ku në krye të listës jam unë. Ideja e kësaj liste është se cilido person që lexon emrin në të nuk mund të marrë vizë dhe as të konservojë llogari bankare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe vendet e Bashkimit Europian. Unë edhe atëherë në mars të vitit 2004 kur u shpall kjo listë, u shpreha se nuk më trembin këto lista të cilat nuk kanë asnjë vlerë për mua. Kam deklaruar dhe e deklaroj se për mua është jetike dhe në mënyrë të panegociueshme e rëndësishme, që unë të mos figuroj në asnjë "listë të zezë" të kombit tim. Edhe arrestimi im, nuk është bërë mbi bazën e e ndonjë direktive të ndonjë shteti "madhor" siç është dhe manipuluar në mediat shqiptare. Unë deklaroj me përgjegjësi se arrestimi im asokohe, ka ardhur sipasojë e disa keqkuptimeve mes politikës shqiptare dhe Frontit për Bashkimin Kombëtar. Realisht politika shqiptare nuk ka qenë e qartë se kush ishte dhe çfarë përfaqësonte FBKSH-ja, dhe ish kryeministri Fatos Nano nuk ka patur informacione të sakta dhe realiste për FBKSH-në. Mendoj se ish kryeministri Nano është manipuluar në mënyrë konstante nga disa miq të tij, të cilët ne i kemi identifikuar dhe e dimë shumë mirë se kush janë...Fronti për Bashkim Kombëtar Shqiptar është bashkim forcash politike, shoqatash joqeveritare, intelektualësh atdhetare dhe i masave të gjera popullore pa dallim krahine, feje, ideje dhe përkatësi partiake, që punojnë, që veprojnë dhe luftojnë, për ribashkimin e trojeve shqiptare dhe të popullit që jeton në këto troje, në një shtet të vetëm kombëtar shqiptar në Ballkan, me emrin Shqipëria e Bashkuar.

  Gjithsesi ishit anëtar dhe drejtues i një formacioni i cili shihej me shumë dyshim në atë kohë dhe luftonte ilegalisht, apo jo?!

  FBKSH është krijuar më 12 dhe 13 korrik 2002 në Kuvendin Kombëtar të mbajtur në pallatin e Kongreseve të Tiranës, në të cilin kanë marrë pjesë 95 delegatë e delegate nga të gjitha hapwsirat shqiptare të Shqipërisë Etnike dhe nga Diaspora Shqiptare, të cilët pasi miratuan Platformën dhe Statutin e FBKSH-së, zgjodhën edhe kryesinë Qwndrore (25 anëtarëshe) të FBKSH-së dhe mua "Valdet Vardarin" më zgjodhën Kryetar të FBKSH-së. Të pretendosh se një forcë politike e formatuar në mes të Tiranës të jetë ilegale dhe terroriste është absurdidet. FBKSH nuk ka qënë dhe nuk është parti politike dhe me vendim të veçantë, të Sekretariatit Vendimmarrës të Kryesisë Qendrore të FBKSH-së, të 25 nëntorit 2002, e ka të ndaluar që të shndërrohet në parti politike. Pra, FBKSH, do të veprojë deri në përmbushjen ë qëllimit të parë dhe të fundit të FBKSH-së, ribashkimit e trojeve shqiptare në një Shqipëri të Bashkuar . Me të arritur këtë qëllim të lartë fisnik, FBKSH do të pushojë aktivitetin e vet dhe të gjithë pjestarët e tij vetë do ta përcaktojnë aktivitetin e tyre të mëtejshëm, kurse partitë politike do të vazhdojnë aktivitetin dhe luftën e tyre politike për pushtetin në Shqipërinë e Bashkuar.

  Përse mendoni se politika shqiptare është keqkuptuar me misionin dhe rolin tuaj?

  Pas ngjarjeve që ndodhën dhe kulmuan me arrestimin e treshes drejtuese të FBKSH-së, sot në momente reflektimi, unë dal në konkluzionin se ish kryeministri Fatos Nano hollë-hollë na ka ndihmuar, pasi ai pa e ditur as vetë, na nxorri nga ilegaliteti. Menjëherë pas arrestimit tonë Fronti për Bashkimin Kombëtar u bë lajm i ditës, dhe media shkruan shumë për platformën dhe aspiratat tonë. E ku ka më mirë sesa të identifikohesh si shqiptar i vërtetë nga mediat. Mendoj se duke i shkuar për shtat interesave të disa qarqeve të caktuara antishqiptare, edhe disa politikanë apo këshilltarë shqipërie, donin të krijonin imazhin se FBKSH-ja ishte një organizatë sektare me objektiva antiligjorë.

  Zoti Adili, ju pretendoni se ish kryeministri Nano, ka qenë i manipuluar nga njerëz të caktuar. Ku bazoheni ju kur bëni një deklaratë të tillë?

  Në 8 mars të vitit 2002, zoti Fatos Nano ka qenë në Pogradec dhe ka ngrënë një drekë me tre shqiptarë të pushtetshëm. Dhe ne e dimë fare mirë këtë gjë, pasi e kemi verifikuar.

  Cilët ishin këta shqiptarë të pushtetshëm zoti Adili?

  Unë nuk dua ta sulmoj zotin Nano, pasi tanimë ai është dhe në një periudhë relaksi politik., madje tani për tani në periferi...

  Gjithsesi duket se zoti Nano ka vendosur të drekojë, në një qytet shumë pranë Maqedonisë apo jo?

  Po në atë tavolinë ka patur politikanë të Maqedonisë dhe të Kosovës. E një prej politikanëve të Maqedonisë ka kërkuar që unë të mos lejohem të futem në hapësirat shqiptare. Urdhëri ka qenë thjesht verbal dhe, nuk ka patur as urdhër administrativ e as urdhër gjykate për arrestimin tim. Këtë fakt ma ka konfirmuar dhe ish drejtori i Aeroportit të Rinasit Enriko Sulejmani, të cilin kur e takova në burg (pasi ai u arrestua më vonë), më tha se i kishte kërkuar ish ministrit të brendshëm Luan Rama, urdhërin e arrestit, ndërsa ky i fundit i ishte përgjigjur, se nuk kishte ku ta gjente një urdhër të tillë pasi në të vërtetë nuk ekzistonte. Pra unë jam arrestuar si pasojë e një bisede 4 orëshe mes katër burrave dhe kaq. Asnjë lloj urdhëri me bazë ligjore nuk ka arsyetuar nevojën për arrestin tim. Më erdhi keq kur mësova se nuk duhet të hyja e as të veproja në territorin shqiptar. Sidomos po të mbash parasysh se në këtë kohë pati një afrim të politikës shqiptare, me greko-amerikanin Nikolas Gejxh. Ky i fundit ishte akuzuar se kishte nxitur masakrën e Peshkopisë, ndërkohë që unë isha në krye të një fronti që kërkonte mbrotjen e dinjitetit dhe të drejtave të shqiptarëve kudo qw ndodhen.

  Kur e keni ndjerë për herë të parë sulmin e atyre që ju i quani, rrymat antishqiptare?

  Më 7 shkurt 1982, sapo u ktheva në vendlindje, UDB-ja më arrestoi dhe më ngriti një mal me akuza, si "nacionalist", "irredentist", "separatist" dhe "agjent i Shqipërisë", por gjatë gjithë periudhës 2 mujore, përkundër gjithë asaj dhune dhe torture psiko-fizike nëpër qelitë e UDB- së në Kërçovë dhe në Manastir, arrita që t'i mohoj dhe të mos zbulohesha se isha pjestar i lëvizjes (së fshehtë) Atdhetaro- Revolucionare të Kosovës, dhe periudha 2 mujore më ishte shqiptuar si burg i mjaftueshëm për pjesmarrje në demonstratat e mars- prillit 1981. Demonstrata të cilat, dëshmori i kombit e shoku im i idealit -Nhi Berisha, me plotë të drejtë, i ka quajtur "Pranvera e Luleve Të Kuqe". Në shtator të vitit 1982, në Universitetin e Zagrebit, i regjistrova studimet pasuniversitare ( për Magjistraturë) dhe deri në nëntor 1984 i përfundova të gjitha provimet në lëmin: "Aspektet Ekonomiko - Juridike gjatë Lidhjes Shqiptare të Prizrenit". Viti 1984 ishte viti i goditjeve të rënda që mori Lëvizja Atdhetaro- Revolucionare e Kosovës. Dimri ishte shumë i egër dhe fushatat ndëshkuese të UDB -së rëndë po i godisnin radhët tona. Në janar dhe shkurt 1984 në luftë e sipër ranë për të mos vdekur edhe ideologët e Partisë së Luftës së Kosovës. U arrestuan edhe 5 shokë në Kerçovë, kurse unë, Ali Ahmeti (tani kryetar i BDI-së) dhe Musa Xhaferri (aktualisht zëvëndëskryeministër i Branko Crvenkoskit) u arratisëm dhe u vendosën në Luzern të Zvicrës. Që nga 11 prilli i vitit 1985, kohë kjo kur iu nënshtrova proçedurës së refugjatit politik, status të cilin e fitova në shtator të vitit 1985, bashkë më bashkëshorten time dhe 6 (gjashtë) fëmijët kam jetuar, punuar dhe vepruar në Malters, një fshat ky jo larg Lucernit të Zvicrës. Kurse, nga shtatori 1985 dhe deri në fund të dhjetorit 1993, kam punuar në dy fabrika, ku si pasojë e punës së rëndë fizike, si dhe nga torturat e dikurshme të UDB-së, në fund të vitit 1993 u sëmura rëndë dhe nga kjo kohë përfitova pensionin invalidor.

  Vijon nesër...

  NESËR DO TË LEXONI

  -Pavarësia e Kosovës?! A do të ketë luftë në Ballkan?!

  -Dyshime për dorëheqjen e Besnik Mustafajt

  -Vështirësitë e lirisë së fituar të një ish "kaccaku"

  -Kush janë politikanët në Shqipëri, Maqedoni dhe Kosovë që përkrahin FBKSH-në

  1 Gusht 2007
  avatar
  shqipo
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 59
  Join date : 05/01/2009

  Re: INTERVISTA

  Mesazh nga shqipo prej Sat 10 Jan 2009, 07:51

  Gafurr Adili: “Lufta në Ballkan është e pashmangshme”
  Shkruar nga Habjon Hasani - Albania

  Thursday, 02 August 2007
  Flet ish-drejtuesi i Armatës Kombëtare Shqiptare, i arrestuar tre vite më parë në Shqipëri

  Në pjesën e dytë të intervistës që dha për “Albania”-n, Gafurr Adili pohon me bindje se lufta në Kosovë është e pashmangshme. Sipas tij, edhe deklaratat për integrim europian të politikanëve shqiptarë janë politikë shterpë, pasi Adili është i sigurt se e ardhmja e BE-së është më e pasigurt se vetë e ardhmja e Ballkanit. Sipas tij, ngjarjet po rrjedhin në mënyrë të atillë sa të gjithë do të kuptojnë se rruga më e sigurt për mbrojtjen e interesave shqiptare është ajo që ka ndjekur Armata Kombëtare Shqiptare”, aktiviteti i së cilës është vënë në qendër të bisedimeve në takimet e vitit 2002 mes zyrtarëve të lartë të Tiranës dhe Shkupit.

  Ky organizëm i vetëshpallur hapur nacional-shqiptar, ka marrë përsipër asokohe autorësinë e disa incidenteve që kanë ndodhur në Maqedoni pas konfliktit të armatosur. Në fillim nuk dihej as numri dhe as krerët e këtij grupimi, që arriti të krijojë një imazh për veten, nëpërmjet një faqeje aktive në internet dhe një gazete të vogël që botohej në shqip. Duket se roli dhe aktiviteti i AKSH-së është tejfryrë nga shtypi maqedonas, që e ka për zemër tezën e “terrorizmit shqiptar”. Ajo që tashmë dihet është se kjo organizatë ka mbledhur rreth vetes disa elemente që kanë marrë pjesë në konfliktet e armatosura në Kosovë e Maqedoni, por që janë të pakënaqur me marrëveshjet e arritura pas luftës. Organizmi ka deklaruar që në krye të herës se synon të luftojë për “bashkimin e të gjitha trojeve shqiptare”.

  Kur e keni ndjerë për herë të parë sulmin e atyre që ju i quani rrymat antishqiptare?

  Më 7 shkurt 1982, sapo u ktheva në vendlindje, UDB-ja më arrestoi dhe më ngriti një mal me akuza, si "nacionalist", "irredentist", "separatist" dhe "agjent i Shqipërisë", por gjatë gjithë periudhës 2-mujore, përkundër gjithë asaj dhune dhe torture psiko-fizike nëpër qelitë e UDB-së në Kërçovë dhe në Manastir, arrita që t'i mohoj dhe të mos zbulohesha se isha pjesëtar i lëvizjes (së fshehtë) atdhetare-revolucionare të Kosovës dhe periudha 2-mujore më ishte shqiptuar si burg i mjaftueshëm për pjesëmarrje në demonstratat e mars-prillit 1981. Demonstrata të cilat, dëshmori i kombit e shoku im i idealit, Nhi Berisha, me plot të drejtë i ka quajtur "Pranvera e luleve të kuqe". Në shtator të vitit 1982, në Universitetin e Zagrebit regjistrova studimet pasuniversitare (për Magjistraturë) dhe deri në nëntor 1984 i përfundova të gjitha provimet në lëmin "Aspektet Ekonomiko - Juridike gjatë Lidhjes Shqiptare të Prizrenit". Viti 1984 ishte viti i goditjeve të rënda që mori lëvizja atdhetare - revolucionare e Kosovës. Dimri ishte shumë i egër dhe fushatat ndëshkuese të UDB-së rëndë po i godisnin radhët tona. Në janar dhe shkurt 1984, në luftë e sipër ranë për të mos vdekur edhe ideologët e Partisë së Luftës së Kosovës. U arrestuan edhe 5 shokë në Kerçovë, kurse unë, Ali Ahmeti (tani kryetar i BDI-së) dhe Musa Xhaferri (aktualisht zëvendëskryeministër i Branko Crvenkoskit) u arratisëm dhe u vendosëm në Luzern të Zvicrës. Që nga 11 prilli i vitit 1985, kohë kjo kur iu nënshtrova procedurës së refugjatit politik, status të cilin e fitova në shtator të vitit 1985, bashkë më bashkëshorten time dhe 6 (gjashtë) fëmijët kam jetuar, punuar dhe vepruar në Malters, një fshat ky jo larg Lucernit të Zvicrës. Kurse nga shtatori 1985 dhe deri në fund të dhjetorit 1993 kam punuar në dy fabrika, ku si pasojë e punës së rëndë fizike, si dhe nga torturat e dikurshme të UDB-së, në fund të vitit 1993 u sëmura rëndë dhe nga kjo kohë përfitova pensionin invaliditeti. Që unë të rritem dhe të shkollohem... kurrën e kurrës nga ish- Jugosllavia nuk kam përfituar as bursë dhe as kredi, por jam rritur dhe shkolluar vetëm nga djersa e familjes sime, për çka babai im është dashur për disa dekada të tëra të derdhë djersën në Vjenë të Austrisë. Gjithashtu, për aktivitetin tim atdhetar-revolucionar kurrën e kurrës nuk kam marrë qoftë edhe një frangë zvicerane nga fondet e organizatave që u përkisja, përkundrazi, gjithmonë kam qenë anëtari më i rregullt në përmbushjen e obligimeve të përcaktuara si: anëtarësia mujore dhe kontributet e obliguara si dhe të gjithë aktivitetin tim e kam mbuluar nga buxheti i familjes sime, çka do të thotë nga kafshata e gojës.

  Thatë që jeni arratisur së bashku me Ali Ahmetin dhe Musa Xhaferrin. Si shpjegohet që zoti Ahmeti ishte një nga njerëzit që i propozoi ish-kryeministrit Nano?

  Duhet të shkoni e të pyesni zotin Ahmeti për këtë gjë. Personalisht mendoj se ai e ka bërë këtë kërkesë dhe ka këmbëngulur aq shumë sepse do t’ia ketë premtuar një gjë të tillë ndonjë politikani maqedonas që ka qenë i interesuar për këtë arrestim.

  Çfarë është në thelb FBKSH-ja? Duket më shumë si një emër që bashkon disa njerëz me pak pushtet, por ultranacionalistë, apo jo?

  FBKSH nuk është as shoqatë qeveritare apo joqeveritare, sepse shoqatat joqeveritare janë të bashkuara dhe duhet të bashkohen në FBKSH, ngase vetëm në një Shqipëri të Bashkuar këto shoqata joqeveritare, ashtu si partitë politike, do të ishin në gjendje që me ndershmërinë më të madhe të kryenin misionin e tyre dhe të zhvillonin aktivitetin e tyre, qoftë ky aktivitet human apo aktivitet intelektualo-atdhetar. Në ballë të FBKSH-së, si dhe në të gjitha strukturat drejtuese të tij, deri në këshillat e lagjeve dhe të fshatrave janë inkuadruar idealistët shqiptarë, atdhetarët e dëshmuar dhe të ridëshmuar edhe gjatë tri betejave të zhvilluara, të cilët, ashtu siç janë të bindur që platforma e FBKSH-së është vazhdimësia e Programit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, janë të bindur dhe të vendosur që të veprojnë ashtu siç vepruan ideologët dhe drejtuesit e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, të cilët shkrinin pasuritë e tyre për ta bërë Shqipërinë. FBKSH, as ka qenë organizatë ilegale, siç përpiqen që ta paraqesin disa dashakeqës, jo vetëm të FBKSH-së, por edhe të Bashkimit Kombëtar Shqiptar, sepse tanimë publikisht dihet fakti që Kuvendi Kombëtar i FBKSH-së është mbajtur në një sallë publike të Pallatit të Kongreseve në Tiranë, si dhe Platforma e FBKSH-së jo vetëm që është vazhdimësia e Programit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, por vazhdimësia e betimit dhe e amanetit të heronjve e dëshmorëve të kombit ndër shekuj. Është fakt se 60% e kësaj Platforme të FBKSH-së bazohet edhe në Preambulën e Kushtetutës së Republikës së Shqipërisë, në të cilën theksohet aspirata për identitet dhe Bashkimin Kombëtar, kushtetutë kjo që para se ta aprovohej, më 21 tetor 1998, nga Kuvendi Popullor i Republikës së Shqipërisë si projekt kushtetute, u votua dhe mori miratimin e mbi 80% të sovranit popull, të Republikës të Shqipërisë.

  Zoti Adili, ç’mendim keni, si do të zgjidhet statusi i Kosovës? A mund të ketë sërish luftë në Ballkan?

  Për mendimin tim lufta është e pashmangshme. Sepse nëse shqiptarët do të shpallin pavarësinë, të njëjtën gjë do të bëjnë dhe serbët e Kosovës. Nëse shqiptarëve nuk u jepet pavarësia, atëherë lutën do ta nisin shqiptarët. Në të dyja rastet shoh që lufta është ”te dera”.

  Sipas jush, si e ka përballuar diplomacia shqiptare periudhën e gjatë të përcaktimit të statusit të Kosovës?

  Mendoj se një punë shumë të mirë ka kryer ish-ministri i Jashtëm, Besnik Mustafaj. Ne kemi të dhëna të sakta se Mustafaj ka luajtur një rol shumë aktiv dhe shumë influencues. Për rrjedhojë, mendoj se edhe ikja e tij lë vend për shumë pikëpyetje dhe pa dyshim që ishte një humbje e madhe në një moment shumë delikat....

  Zoti Adili, a nuk mund të vijë zgjidhja e ”çështjes shqiptare” nëpërmjet integrimit ballkanik në BE?

  Para se të flasim për Bashkimin Europian gjykoj se Bashkimi Europian kurrë nuk mund të konsolidohet siç janë të konsoliduara Shtetet e Bashkuara të Amerikës, sepse SHBA-të i kanë krijuar bashkimi i popujve dhe atje tanimë kemi një komb-shtet amerikan, kurse në rastin e Bashkimit Europian kemi bashkimin e komb-shteteve të ndryshme, unifikimi dhe bashkimi i të cilave paraqet dhe në të ardhmen do të paraqesë shumë probleme, siç ishte edhe mospranimi i Kushtetutës së Bashkimit Europian nga komb-shteti francez, sepse midis këtyre komb-shteteve të mëdha (Franca, Gjermania, Italia, Spanja dhe Britania e Madhe) ekziston lufta e konkurrencës dhe e dominimit të tyre mbi komb-shtetet e vogla. Shtrohet pyetja se pse Turqia nuk pranohet në Bashkimin Europian?! Dëgjoj që shumë "analistë" të thonë se gjoja nuk pranohet pse është shtet-komb me popullsi myslimane, gjë që aspak nuk është e vërtetë, sepse një Turqi me shumicë myslimane përballë gjithë asaj popullsie të krishterë të Bashkimit Europian do të jetë pakicë, por për mendimin tim Turqia nuk pranohet në Bashkimin Europian vetëm nga frika se në Bashkimin Europian, krahas pesë komb-shteteve të mëdha (Francës, Gjermanisë, Italisë, Spanjës dhe Britanisë së Madhe), po na inkuadrohet komb-shteti i gjashtë (Turqia) me një potencial të madh ekonomik dhe ushtarak. Pastaj Bashkimi Europian nuk ka organe vendimmarrëse dhe të gjitha institucionet e saj drejtuese janë vetëm organe këshilldhënëse, prandaj edhe në të gjitha vendimet e saj nuk ka vendime ekzekutive dhe gjithmonë kemi ndasi në mendime dhe veprime. Megjithatë, këto janë punët e Bashkimit Europian dhe nuk janë punët tona, kurse neve na intereson jo vetëm integrimi i Ballkanit, por edhe i Shqipërisë në këtë Bashkim Europian, për çka unë këtu do të shpreh qëndrimin e Frontit për Bashkim Kombëtar Shqiptare (FBKSH), si më poshtë vijon: Bashkimit Europian i duhet edhe shumë kohë përderisa të arrijë të konsolidohet, gjë që mund të ndodhë që, para se të arrijë të konsolidohet, edhe të prishet. Edhe sikur të arrijë të konsolidohet, ne nuk e dimë se sa kohë do të ekzistojë si i tillë, sepse gjatë historisë kemi pasur edhe bashkime të tilla (Perandoria Bizantine, Perandoria Romake, Perandoria Otomane, BRSS dhe RSFJ), të cilat edhe janë prishur. Nëse shqiptarët në Bashkimin Europian do të integrohen copa-copa, të paintegruar fillimisht në një komb-shtet të vetëm me emrin Shqipëri, kurdo që të prishet ky Bashkim Europian shqiptarët do të dalin ashtu siç ishin futur në këtë Bashkim Europian. Pra logjikisht, vetëm pas integrimit tonë ndërshqiptar në një komb-shtet prej 8-10 milionësh do të pasonin integrimet tjera, qofshin këto integrime ballkanike apo euroatlantike, vetëkuptohet duke marrë miratimin e popullit përmes formës më demokratike, referendumit popullor, dhe të jemi shumë të sigurt se edhe standardet e kërkuara do t'i plotësonim më lehtë dhe shpejt, sepse do të ishim një komb-shtet me potencial të madh njerëzor dhe ekonomik, sepse atë që nuk e ka Shqipëria aktuale, e ka Kosova e Pollogu dhe anasjelltas, çka nuk kanë Kosova dhe Pollogu e ka Shqipëria aktuale.

  Le të kalojmë në një aspekt tjetër të veprimtarisë tuaj. Për më shumë se 20 vite keni jetuar në ilegalitet të plotë. A është e vështirë tashmë jeta si qytetar i lirë?

  Më shumë se ç’e kisha menduar. Gjithsesi, e përballueshme. Më është dashur të ambientohem me qindra gjëra të vogla, që më parë i kisha të ndaluara për t’i bërë. Gjithsesi, mendoj se jeta prej “njeriu në liri” nuk është edhe aq keq.

  2 Gusht 2007
  avatar
  shqipo
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 59
  Join date : 05/01/2009

  Re: INTERVISTA

  Mesazh nga shqipo prej Sat 10 Jan 2009, 07:55

  Intervistë e Gafurr Adilit dhënë InfoPress

  Shkruar nga Naser KUKA (InfoPress)


  Intervistë me veprimtarin e njohur të çështjes shqiptare në ballkan, Mr. GAFURR ADILI, Zëdhënës Politik i Frontit për Bashkim Kombëtar Shqiptar dhe Sekr. i Përgj. i Këshillit Organizator të Kuvendit Mbarëshqiptar.
  Infopress :
  Fillimisht na thoni diç për veten tuaj: Kur u vendosët në Tiranë, cfarë ju shtyri të vini këtu, me se merreni….?

  Gafurr Adili: Më lejoni që fillimisht t’i përshëndes të gjithë lexuesit e gazetës Infopress, dhe më pas edhe t’iu prezantohem shkurtimisht, si më poshtë vijon :
  Para disa ditësh i mbusha 48 vjet. Shkollën fillore e kam kryer në vendlindje, në fshatin Kastriot (Serbica e quajnë sllavo-maqedonasit) të Kërcovës apo të Uskanës Ilire.

  Të mesmen (gjimnazin) dhe fakultetin Juridik i kam kryer në Prishtinë. Kurse, studimet posuniversitare (për magjistraturë) me temë « Aspektet juridiko-ekonomike në Lidhjen Shqipatare të Prizrenit », nga shtatori 1982 deri në nëntor 1984, i përfundova në Zagreb.
  Pjestar, fillimisht simpatizant dhe më pas edhe anëtar i Lëvizjes Atdhetaro-Revolucionare, fillimisht i Organizatës Marksiste-Leniniste të Kosovës (OMLK) dhe më pas edhe i grupeve e organizatave të tjera të kësaj lëvizjeje, jamë bërë që në pranverën e vitit 1978. Pra, kam pas nderin dhe fatin e madh që për mësues të parë, në qapitjet e mia të para nëpër këtë rrugë revolucionare, ta kisha ideologun e dëshmorin e kombit, shokun Kadri ZEKA.
  Gjatë demonstratave të « Pranverës së Kuqe », siq i pat quajtur demonstratat e mars-prillit 1981, dëshmori i kombit, shoku im Nuhi Berisha, isha pjesmarrës aktiv i tyre, kurse në demonstratat e vitit 1982 jo, sepse në këtë kohë isha i arestuar, dhe ashtu si shumë djem e cuca heroike shqiptare, edhe unë i skuqja qelitë e burgjeve sllavo-maqedonase në Kërcovë dhe në Manastirit. Nga fillimi i nëntorit të vitit 1984 deri në fillim të prillit të vitit 1985, kohë kjo kur isha rrezikuar në Kërcovë, sepse ishin arrestuar 4 shokë dhe Ali Ahmeti (aktualisht lider i BDI-së) me Musa Xhaferrin (ish Zëvendës-Kryeministër i Branko Crvenkoskit) kishin shkuar në Zvicës, unë për 5 muaj bëra një jetë ilegale në Prishtinë dhe dhashë kontributin t’im modest në riorganizimin e Lëvizjes Atdhetaro-Revolucionare, e cila pas vrasjes së prijësve të kësaj lëvizjeje : Rexhep Mala, Nuhi Berisha dhe Bajram Bahtiri, kishte pësuar goditje shumë të rënda dhe duhej riorganizuar e rikonsoliduar.
  Në fillim të prillit 1985 shkova në Zvicër, iu nënshtrova azilit politik, i cili edhe m’u njoht shumë shpejt (shtator 1985), dhe së bashku me gruan t’ime (Fekrijen) dhe 6 (gjashtë) fëmijët : Kastriotin, Kushtrimin, Kelmendin, Gëzimen, Albulenën dhe Donikën, deri në pranverë të vitit 2003 kam jetuar, punuar dhe vepruar në Malters të rrethit të Lucernit.

  Kurse, sa iu përket pyetjeve tuaja se kur jamë vendosur në Tiranë, cka më ka shtyrë që të vija këtu dhe me se merrem…., më lejoni që t’iu them se :
  Për herë të parë në Tiranë kam pas ardhë në verë të vitit 1986, dhe që atëherë e deri kur përfundimisht (në korrik të vitit 2003) u vendosa këtu, mund të kemë ardhë mbi 100 herë. Sidomos gjatë kohës së luftës në Kosovë (1998-1999) dhe të luftës në IRJM (2001), si dhe gjatë viteve 2002-2003, kur në korrik të vitit 2002, në Kuvendin Themelues të FBKSH-së (këtu në Pallatin e Kongreseve në Tiranë), edhe u zgjodha Kryetar i FBKSH-së, kam ardhë gati për cdo muaj dhe disa herë edhe në cdo dy javë.

  Besoj që tanimë i gjithë opinioni kombëtar është i njoftuar se, fillimisht më 8 mars 2003 më këthyen nga Aeroprti i Rinasit të Tiranës, ku më shpallën person non-grada, dhe më pas kur erdha për së dyti, më 1 korrik të vitit 2003 edhe më arrestuan këtu në Tiranë, dhe për 5 muaj rradhazi u mbajta në burg, në ate burg ku dikur ishin mbajtur edhe Adem Jashari, Luan Haradinaj dhe Zahir Pajaziti., ku më në fund (25 nëntor 2003) fitova edhe pafajësinë dhe u lirova nga salla e gjykatës së Tiranës.
  Pikërisht gjatë kësaj kohe, kur unë isha i arrestuar këtu dhe akuzohesha për « Nxitje të urrejtjes nacionale, fetare dhe racore », Parlamenti i Zvicrës fillimisht më morri statusin e refugjatit politik dhe më pas edhe lejeqëndrimin (vizën C) në Zvicër. Përfundimisht Zvicra më bindi se nuk është shtet demokratik, siq po proklamohet, sepse për sa kohë je i akuzuar nuk do të thotë se je fajtor, dhe duhej të priste që të përfundonte procesi politik gjyqësor, gjë të cilën nuk e bëri por ra nën ndikimin e lobit serb aty, i cili rregullisht Zvicrën e ka akuzuar si strehë të « terroristëve » shqiptar, siq na kanë quajtur dhe vazhdojnë të na quajnë pushtuesit e kolonizatorët sllavo-grekë ne clirimtarëve.

  Kurse, sa i përket pyetjes suaj se me merrem, shkurtimisht po iu them se merrem me zanatin t’im gati 30 vjecar, me aktivitet politiko-atdhetar, Aktualisht ushtroj dy detyra politiko-atdhetare :

  Zëdhënës Politik i Frontit për Bashkim Kombëtar Shqiptar (FBKSH), dhe nga 25 nëntori i vitit 2006 edhe Sekretar i Përgjithshëm i Këshillit Organizator të Kuvendit Mbarëshqiptar, Kryetar i të cilit është Gjeneral Kudusi LAMA (BABUSHI).

  Infopress :
  Meqë që në rininë e hershme qenkeni njohur me ideologin dhe drejtuesin e lëvizjes ilegale të rezistencës sonë kombëtare, tani dëshmor i kombit, Kadri Zekën, a ju kujtohet ndonjë rast veqantie me te, që do t’ia vlente ta shpalosni për lexuesit e gazetës sonë ?

  Gafurr Adili: Isha student i vitit të parë të Fakultetit Juridik (1977-1978) dhe meqenëse aty ku banoja, në një bodrum në rrugën Sremi (sipër mensës së studentëve), nuk i kisha kushtet për të mësuar, shkoja në sallën e leximit të fakultetit Juridik. Kjo sallë mbushej plotë e përplotë, sepse edhe ishte shumë e vogël. Një ditë marsi i vitit 1978, kur unë përgaditja të drejtën romake, aty erdhën dy gazetarë të Radio Prishtinës, të cilët na intervistonin për kushtet tona aty në fakultet, dhe në rastin konkret edhe në ate sallë. Pikërisht ate ditë, meqë unë nuk kisha gjetur vend të lirë për t’u ulur në karrige, isha ulur në tokë. Ky rast i kishte bërë përshtypje Kadriut, i cili në ate kohë punonte në Radio Prishtina (udhëhiqte emisionin e natës) dhe më në fund pasi i intervistoi 7-8 veta, vetëkuptohet që të parin më intervistoi mua, më në fund erdhi te unë dhe më ftoi për kafe. Shkuam te ajo kafja që ishte te podrumi i fakultetit Juridik. Ishte zhurmë e madhe, por unë e Kadriu flisnim shumë ngadalë, që të mos na dëgjonin spiunët e UDB-së, siq thoshte Kadriu.
  Ndejtëm gati dy orë dhe me në fund, vetëkuptohet kur Kadriu u bind se nuk isha djal i keq, më dha edhe detyrën e parë. Ato ditë në Prishtinë do të vinte këngëtari serb Zdravko Qoliq. Nga xhepi i tij nxorri para që unë të blija biletën për të ndjekur koncertin në ish sallën „25 Maj“. Nuk ia morra paratë dhe i thash kam para. „Do ta keshë të vështirë të gjejsh biletë, prandej merri edhe këta para. Biletën bleje edhe nga ata që i shesin dyfish e trefish nëpër duarë, sepse rëndësi ka që të shkojsh dhe pastaj bashkë do të takohemi e do të flasim për përshtypjet që të ka lënë ai koncert, ku do të shpaloset degjenerimi i rinisë sonë, që më shumë pëlqen muzikën sllave se sa ate popullore shqiptare“.

  Kur u ndamë Kadriu më tha: „Detyra kur merret duhet të kryhet“.
  Do ta kryej shoku Zeqë, i thash unë; sepse dua të rradhitem në krahë të atyre djemve e vashave shqiptare që e duan Shqipërinë.

  Detyrën që e morra edhe e kreva. Mbajë mend që salla ishte plotë e përplotë. Rinia, përgjithësisht shqiptare, kërcente dhe brohoriste sikur të ishte e droguar. Pastaj, kur përfundoi koncerti dola jashtë dhe erdha te dera ku do të dilte Qoliqi. Gjithashtu, më kujtohet që kur Zdravko doli dhe dashti të futej te vetura e tij, Zotroen DS (ngjyrë metalike), duke dashur ta puthnin edhe ia dëmtuan veturën. Dhe, kur TV Beogradi 2 e pyeti Zdravkon se si e ndjente veten pasi ia dëmtuan veturë, ai tha: „Do të zemërohesha sikur të ma dëmtonin në Beograd, por meqenese ma dëmtuan vajzat shqiptare në Prishtinë, jo vetëm nuk jamë zemëruar, po përkundrazi, jamë gëzuar“. Ah sikur ta kisha një allti e ta vrisja këtë qen bir qeni thash unë. Sipas të gjitha gjasave këtë fjalë do ta kisha thënë me zë të lart, kur papritmas te brryli i dorës së majtë dëgjova një shtrengim nga një dorë, dhe kur unë këtheva kokën pash se ishte Zeqa, i cili më tha: „Do ta vrisje një Zdravko dhe nuk do bëje asgjë, veq që do humbisje veten, sepse ka plotë Zdravko Jugosllavia!“. U larguam nga aty dhe duke ecur rrugës më foli shumë. Mbajë mend që më ka folur për luftën midis dy koncepteve:

  1.Konceptit të vëllazërim-bashkimit jugosllav dhe
  2. Konceptit të vetëdijësimit kombëtar shqiptar.
  Pra, që në këtë kohë unë u rradhita në rradhët e konceptit të dytë, ku fillimisht u bëra simpatizant dhe më vonë edhe anëtar i Organizatës Marksiste Leniniste të Kosovës (OMLK), ku unë si simpatizant (qershor 1978) në Prishtinë shpërndava disa trakte për 100 Vjetorin e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit.
  Gjatë kësaj kohe më humbën lidhjet me Kadri Zekën, sepse Kadriu kishte shkuar në Zvicër, por shumë shpejt këto lidhje i rivura me Nuhi Berishën, i cili në këtë kohë ishte një vit pas meje në fakultetin Juridik. Dhe, po ta lexoni librin: « Pranvera e luleve të kuqe » të dëshmorit Nuhi Berisha, aty ku flet për demonstratat e 26 marsit 1981 dhe për ate djaloshin (siq thotë Nuhiu) që nuk parnoi të ulej aty ku e urdhëronin policët serb, jamë unë ai djaloshi që, gjithashtu së bashku me Nuhiun, të nesërmen (27 mars) organizuam bojkotimin e mësimit te fakulteti juridik dhe ekonomik, në shenjë revolte për arrestimet, plagosjet dhe vrasjet që kish bërë armiku ynë.
  avatar
  shqipo
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 59
  Join date : 05/01/2009

  Re: INTERVISTA

  Mesazh nga shqipo prej Sat 10 Jan 2009, 07:56

  Infopress :
  I përmendët tre luftëtarët e luftës së UCK-së : Adem Jasharin, Luan Haradinajn dhe Zahir Pajazitin. A jeni njohur personalisht me ndonjerin prej tyre dhe, nëse po, kur dhe si ndodhi kjo njohje?

  Adili: Fatkeqësisht nuk kam pas as nderin dhe as fatin që t’i njoh këta tre pishtarë të lavdishëm të UCK-së. Por, kam patur fatin dhe nderin e madh ta njoh dëshmorin Fehmi Ladrovci, i cili në vitin 1982 më ka regjistruar në studimet posuniveristare në Zagreb, si dhe dëshmorin Abedin Rexha, me të cilin (në tetor të vitit 1992) kemi kaluar (në këmbë) kufirin në Bllatë të Dibrës dhe bashkë kemi shkuar deri në Preshevë, ku u ndamë për t’u ritakuar në Prishtinë.
  Kemi qenë tre veta, të tre të gatshëm dhe të përgaditur edhe për dyluftime me armiqtë tanë, sepse kufijtë artificial i kalonim në këmbë, sepse as unë, as Abedini dhe as shoku tjetër, në cantat tona nuk mbanim dokumenta identifikimi.
  Pastaj, më 18 tetor të vitit 1992 (ora 15) unë e Abedimi jemi ritakuar para Institutit Albanologjik të Prishtinës dhe kemi shkuar te një banesë aty afër, ku unë rrija i fshehur me shokun t’im.

  Pikërisht, në këtë kohë (16 tetor 1992), në fshatin Kqiq të Vushtërrisë mbajtën Konferencën e Organizatës Revolucionare Shqiptare (ORSH) dhe vendosëm që gazetën “Kushtrimi I Lirisë” ta nxirrnim në Prishtinë.
  Ate ditë, kur erdhi Abedini, ne (5 drejtuesë të lartë të ORSH-së) mbanim mbledhjen për konsolidimin e redaksisë. Ate ditë unë i kisha 10 mijë marka gjermane, që duhej tua dorëzoja shokëve për aktivitetin e tyre dhe botimin e gazetës. Dhe, kur Abedini na foli se kishin gjetur ca gjëra me të cilat do ta dëmtonin shumë armikun, por nuk kishin para që t’i blinin, atëherë unë nga shokët kërkova që t’ia jepnim Abedinit dhe iu premtova se sapo të këthehesha në Zvicër do t’i mobilizoja shokët në diasporë e do t’iu dërgoja para për ta botuar gazetën “Kushtrimi I Lirisë”.
  Propozimin t’im e pranuan të gjithë shokët e mi aty dhe unë sapo ia dhash 10 mijë markat Abedinit, Ai u ngrit dhe shkoi në detyrë. Kur u këtheva në Zvicër dëgjova për sulmet e shumta mbi policinë serbe në Drenicë.

  Infopress :
  Ju ishit aktiv gjatë luftës në Kosovë dhe IRJM dhe edhe pas luftës ju nuk u këthyet as në Kosovë a as në vendlindjen tuaj, sic vepruan shumë shokë apo bashkëveprimtarë tuaj të lëvizjes ilegale apo edhe të luftës së armatosur. Pse ndodhi kjo dhe a keni ndonjë shpjegim?

  Adili: Për sa kohë trojet shqiptare do të vazhdojnë të mbahen të pushtuara e të kolonizuara nga pushtuesit e kolonizatorët serbë, malazezë, sllavo-maqedonas dhe grekë unë nuk do të këthehem në vendlindjen t’ime.
  Tre djemve të mi (Kastriotit, Kushtrimit dhe Kelmendit) ua kam lënë amanet që, nëse do të ndodh që të vdes para se të realizohet ribashkimi kombëtar shqiptar, trupin t’im të ma varrosin këtu në Tiranë, mundësisht pranë varrit të (Mergimit), dëshmorit ILIR Konushevci, të cilin gjitashtu e kam njohur mire, dhe të mos më varrosin në vendlindje, sepse armiku im mundet që mbi varrin t’im të ngrit një postë policie dhe mu te koka ime ta vejë WC-në e kësaj poste të policisë sllavo-maqedonase.

  Infopress :
  Pas shpalljes së pafajësisë dhe lirimit nga burgu, ju vazhduat dhe edhe më tej vazhdoni të mirreni me aktivitete të njejta politike. A ballafaqoheni me ndonjë “shqetësim” nga ana e organeve të shtetit shqiptarë apo aktivitetin e zhvilloni lirshëm dhe pa pengesa?

  Adili: Qëllimi i arrestimit t’im dhe mbajtja ne burg për gati 5 (pesë) muaj me rradhë (1 korrik deri 25 nëntor 2003), atëherë kur unë isha Kryetar i Frontit për Bashkim Kombëtar Shqiptar (FBKSH), ishte një dhe i vetëm, që të shpartallohej FBKSH, gjë që deri diku edhe e kishin arrijtur. Kur dola nga burgu (25 nëntor 2003) vërejta se shumë gjëra, që i kishim ndërtuar me mund e djersë ishin prishur. Shumë njerëz, bile edhe drejtues të lartë të FBKSH-së, ishin trembur dhe larguar. Disa, të cilët ishin edhe dëshmitarë në procesin politik kundër meje, ishin implikuar edhe në veprime të pista, ndër të cilat ishin edhe organizimi i grupeve me maska, maska këta që vidhnin popullin në emër të AKSH-së.

  Edhe pas daljes nga burgu, jo vetëm ndiqesha në cdo hap nga spiunët që i urdhëronte qeveria socialiste, por disa herë edhe jamë kërcënuar se nëse nuk do të ndërprisja aktivitetin politiko-atdhetar do të dëbohesha nga Shqipëria. Një hap i tillë edhe u ndërmor në dhjetor 2003, kur mu në ditën e Bajramit, pak para mesnatës (në ora 23), te shpija ime erdhën 2 oficerë të policies së Tiranës, dhe më dorëzuan vendimin e nënshkruar nga Igli Toska (Zv.Ministri i Brendshëm), permes te cilit kerkohej qe une deri te nesrmen (ora 12) te shoqerohesha deri ne Aeroportin e Rinasit dhe nga aty te percillesha per ne Zvicer.
  Por, une ne ora 10-te te dites se neserme, para Drejtorise se Policise se Tiranes, organizova nje konfrence me masmedian e shkruar dhe elektronike shqiptare, ku deklarova : “Zotit Nano ia fala kur me 8 mars 2003 me kethei nga Aeroporti i Rinasit. Gjithashtu, ia fala edhe mbajtjen ne burg per 5 muaj. Por, nuk do t-ia fale kurre nese do te me deboje nga Atememedhu im Shqiperia, sepse po aq sa eshte Shqiperia e tij eshte edhe e imja. Zoti Nano dhe qeveria e tij socialiste perfundimisht duhet te binden se nga kjo rruge dhe betimi im qe kam bere para 25 vitesh, si dhe ribetimin qe e bera edhe para gjykates se Tiranes, do te mund te me largojne vetem plumbat e armiqeve dhe tradhetareve, prandej apeloj qe te nderpresi presionet e deritanishme dhe te mos me pengoje e sabotoje ne kete rruge qe eshte e sanksionuar edhe ne preambulen e Kushtetutes se Republikes se Shqiperise, ku decidivisht thuhet: Me aspiraten shekullore per identitet dhe bashkim kombetar…., sepse shume shpejt ka me ardhe koha kur do te pergjigjet per shkelje te aktit me madhor juridik, te cilin permes referendumit (shtator 1998) e ka miratuar sovrani popull”.
  Te nesermen Zevendes Ministri i Brendshem (Igli Toska), i cili ushtronte funksionin e Ministrit, sepse ish ministri Luan Rama (i cili dikur, me 8 mars 2003, permes telefonit kishte urdheruar shpalljen t’ime “non-grada”, tanime kishte dhene doreheqje) u terhoq dhe deklaronte se nuk kishte leshuar vendim per debimin t’im nga Shqiperia.

  Keshtu edhe une perfundimisht u vendosa ne Tirane, ku edhe shtrova kerkesen per nenshtetesi, por nga ana tjeter as ndjekjet dhe percjelljet nuk u ndalen, qe ne dhjetor te vitit 2004 per 4 jave me rradhe, perseri pa asnje vendim te shkruar, me mbajten ne izolim shtepiak, qe ishte kulmi i turpit te qverise socialiste.
  Megjithate, nuk guxoj te harroj dhe te mos theksoj perkrahjen dhe mbeshtetjen e madhe qe po me jep populli dhe ne vecanti intelektualet shqiptare ketu, shumica e te cileve jane nenpunes dhe deputete te Kuvendit te Republikes se Shqiperise. Infopress :
  Organizata qe ju perfaqesoni, eshte vazhdimesi e levizjeve qe per synim kishin bashkimin kombetar te shqiptareve, ne nje shtet te vetem, apo paraqet risi ne rrafshin organiyativ dhe funksional ?

  Adili: Fronti per Bashkim Kombetar Shqiptar (FBKSH) eshte vazhimesi e gjithe Levizjes Atdhetare Shqiptare qe nga Lidhja Shqiptare e Prizrenit (1878), qe si nje pe i kuq, me hopet e zigzaket, dhe me ramjet e ngritjet e saj ka propaganduar, vepruar dhe luftuar per ribashkimin kombetar shqiptar, nder te cilat gjate dekadave te fundit ishin: Levizja Revolucionare e Bashkimit te Shqiptareve (LRBSH), Organizata Marksiste Leniniste e Kosoves (OMLK), Levizja Popullore e Kosoves (LPK), Levizja Kombetare per Clirimin e Kosoves (LKCK), Komiteti I Trojeve Shqiptare (KTSH), Organizata Revolucionare Shqiptare (ORSH), dhe se fundi edhe nga Ushtria Clirimatre e Kosoves (UCK).

  Fronti per Bashkim Kombetar Shqiptar (FBKSH) eshte bashkim forcash politike, shoqatash joqeveritare, intelektualesh atdhetare dhe i masave te gjera popullore, pa dallim krahine, feje dhe ideje, qe punon, vepron dhe lufton per ribashkimin e te gjitha trojeve shqiptare dhe popullit qe jeton ne keto troje ne nje shtet te vetem kombetar shqiptar ne Ballkan, me emrin Shqiperi. Pra, kjo eshte pjesa hyrese e Platformes Politike te FBKSH-se, e miratuar ne Kuvendin Themelues te FBKSH-se (12 dhe 13 korrik te vitit 2002), ku edhe eshte miratuar edhe Statuti i FBKSH-se, ne te cilin, krahas te tjerave, jane sanksionuar edhe zonat e FBKSH-se, si me poshte vijon : Zona Nr. 1 (Republika e Shqiperise me 7 nenzona : 1. Tirana, 2. Shkodra, 3. Kukesi, 4. Peshkopia, 5.Elbasani ), Zona Nr. 2 (Kosova Historike me 7 nenzona: 1.Prishtina, 2. Mitrovica, 3.Peja, 4.Prizreni, 5. Ferizaj, 6.Gjilani dhe 7.Presheva), Zona Nr. 3 (Lugina e Vardarit me 8 nenzona: 1.Shkupi, 2.Kumanova, 3.Tetova, 4.Gostivari, 5.Kercova, 6.Dibra, 7.Struga dhe 8.Manastiri), Zona Nr. 4 (Malesia e Madhe me 5 nenzona: 1.Ulqini, 2.Tivari, 3.Tuzi, 4.Plava dhe 5.Gucia), Zona Nr. 6 (Evropa me 13 nenzona: 1. Zvicra, 2.Italia, 3.Franca, 4.Spanja, 5.Beneluksi, 6.Skandinavia, 7.Britania e Madhe, 8.Gjermania, 9.Autria, 10.Cekia, 11.Sllovenia, 12.Kroacia dhe 13.Bosnja),
  dhe Zona Nr.7 (SHBA, Kanada dhe Australi).

  Infopress :
  A funksionon ky lloj organizimi edhe ne hapesira te tjera shqiptare apo eshte mjaftuar vetem ne Shqiperi, Mqedoni dhe Kosove?

  Adili: Duke pershkruar me siper gjithe strukturimin e FBKSH-se, ku shihet qarte se FBKSH eshte nje formacion mbarekombetar, besoj se i jame pergjigjur edhe pyetjes Suaj.

  Kuvendi i Dyte Kombetar i FBKSH-se, qe u mbajte ne Prizrenin Historik (16 shtator 2005), konstatoi se FBKSH eshte formacioni i vetem mbarekombetar dhe te gjitha kryesite e keshillave te Zonave u porositen qe FBKSH tani e net e ardhmen te behet edhe nje front mbarepopullor, qe do te thote se FBKSH duhet te shtrihet ne cdo fshat e lagje te qyteteve shqiptare te Shqiperise, si dhe u percaktuar edhe dy detyrat madhore per FBKSH-ne:
  Detyra e pare, te misheroje idene e ribashkimit kombetar shqiptar ne cdo familje shqiptare te Shqiperise Natyrale dhe ne diaspore. Detyra e dyte, te perpiqet maksimalisht qe ta minimizoje percarjen ndershqiptare, percarje qe na e kane mbjelle armiqte tane, sepse deviza e tyre ka qene dhe mbetet: “Percaje e sundo!”.
  Ne sherbim te detyres se pare ka qene edhe aksioni politik I vitit te kaluar, ku vetem Brenda nje nate, keshillat e FBKSH-se net e gjitha hapsirat e Shqiperise vendosen posterat me fotografite e dy koloseve te kombit: Kryetarit te Nderit te FBKSH-se, Ukshin Hotit dhe Komandantit te Nderit te AKSH-se, Adem Jasharit, dhe amanetin e Ukshin Hotit: “Shqiperine e pabere beje te bere, beje ose vdis…!”, si dhe mbishkrimet e shumta me parullat: FBKSH-AKSH: RROFTE BASHKIMI KOMBETAR.
  Kurse, ne sherbim te se dytes, minimizimit se percarjes ndershqiptare dhe krijimit te unitetit kombetar, eshte edhe inisiativa e FBKSH-se, qe u kurorezua me themelimin e Keshillit Organizator te Kuvendit Mbareshqiptar, me 25 nentor 2006, ketu ne Tirane, keshill ky qe ka per detyre dhe mission organizimin, mbajtjen dhe perfundimin me sukses te larte te Kuvendit Mbareshqiptar, nga I cili do te dale Asamblea Kombetar Shqiptare. Kryesia e Keshillit Organizator te Kuvendit Mbareshqiptar tanime I ka publikuar Projekt-Tezat e Bashkimit Kombetar te Shqiptareve, te cilat mund t-I gjeni edhe te web-faja: http://www.al-today.com
  avatar
  shqipo
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 59
  Join date : 05/01/2009

  Re: INTERVISTA

  Mesazh nga shqipo prej Sat 10 Jan 2009, 07:57

  Infopress :
  Rastet e daljes se njerezve me uniforma dhe emblema te AKSH-se, koheve te fundit jane shpeshtuar. A keni me te vertete ndonje lidhje me to apo thjeshte behet fjala per grupe - fraksione qe nuk kontrollohen nga ju ?

  Adili: Aspak nuk eshte e vertete qe dalja e njerezve me uniforma dhe emblema te AKSH-se te jete shpeshtuar. Perkundrazi, numri i grupeve me maska, te cilet nuk jane asgje tjeter pos grupe hajdutesh ordinere, qe here-here veshin edhe uniforma dhe vendosin edhe ndonje embleme te AKSH-se, eshte zvogeluar shume, per mos me thene krejtesisht, sepse siq thote populli: “Nuk ka mal pa derra”, dhe nuk eshte ashtu siq ka qene gjate viteve 2003-2004, periudhe kjo kur, siq e theksova edhe me siper, grupe te caktuara hajdutesh e kriminelesh qe organizoheshin nga sherbimet sekrete antishqiptare, jo vetem vidhnin popullin ne emer te AKSH-se, por gjithashtu ne emer te AKSH-se edhe i kercenonin intelktualet e personalitetet politike ne Kosove.

  Dalja e nje grupi banditesh me maska (prej 7-Cool vetash ne nje fshat te malesise se Gjakoves (ne dhjetor 2006), ishte perpjekja e fundit e sherbimeve sekrete antishqiptare qe veprojne ne Kosove dhe jashte saje, qe nuk kishin arrijtur te bindeshin se FBKSH dhe strukturat e tij jane aq shume mire te organizuara, qe te populli shqiptar i Kosoves te krijonin pershtypjen sikur AKSH nuk na qenka e mireorganizuar dhe na paska fraksione, si dhe mbi te gjitha per ta njollosur imazhin dhe misionin e AKSH-se, se sikur AKSH na qenka nje bande qe vjedh dhe grabit popullin e vet.

  Por u gabuan rende, sepse perfundimisht u binden se struktura inteligjente e FBKSH-se, Sigurimi Kombetar Shqiptar (SKSH) eshte shume me mire i organizuar se ata, sepse SKSH ashtu siq mundi dhe dijti qe te zbulonte gjithe organiken e te ashtuquajtures “Ushtria Serbe per Clirimin e Kosoves” (SOVK), mundi dhe dijti qe vetem brenda 8 oresh ta zbulonte edhe kete grup hajdutesh ordinere dhe mbi te gjitha edhe ta demaskonte publiksht, permes masmedias se shkruar dhe vizive te Kosoves.

  Kuvendi i Dyte Kombetar i FBKSH-se (16 shtator 2005), krahas shume vendimeve te tjera, ka sanksionuar edhe si me poshte vijon: 1. I ka anuluar dhe i shpallur te pavlefshme te gjitha gradat ushtarake, cka do te thote se te gjithe drejtuesit e AKSH-se, qe nga niveli me i larte (Shtabi i Pergjithshem) e deri te niveli me i ulet, nuk kane grada ushtarake.
  2. I ka anuluar dhe i ka shpallur te pavlefshme te gjitha kartelat ushtarake te pjestareve te AKSH-se.
  3. I ka anuluar dhe i ka shpallur te pavlefshem blloqet e prodhuara ne emer te AKSH-se, sepse AKSH nuk ka pse te grumbulloje ndihma ne popull kur per kete gje kompetente eshte struktura tjeter e FBKSH-se, Fondi Kombetar Shqiptar (FKSH).
  4. Ndalohet dhe cilesohet akt kriminal perdorimi i maskave me uniforma dhe emblema te AKSH-se ne territorin e Republikes se Shqiperise dhe te Kosoves Administrative, sepse AKSH nuk vepron aty ku veprojne simotrat e saj, Ushtria Shqiptare (ne R. e Shqiperise) dhe TMK-ja (ne Kosoven Adminstrative), si dhe ne diaspore (Evrope, SHBA, Kanada dhe Australi), ku veprojne ushtrite e shtetve perkatese, dhe 5. Vetedeklarimi i pjesetareve te FBKSH-se ne Republiken e Shqiperise dhe ne Kosoven Administrative, si dhe ne diaspore (Evrope, SHBA, Kanada dhe Australi) si luftetare te AKSH-se eshte jo vetem i ndaluar por eshte cilesuar edhe si akt i denueshem, qe do te thote se nese ndonjeri nga pjestaret e FBKSH-se ne vendet e sipercekura, ne vende publike do te deklarohet se na qenka AKSH, atehere do te barte edhe konseguenca, konseguenca keta qe shume mire jane te sanksionuara ne Rregulloret e Brendshme te FBKSH-se dhe ne Rregulloren e Disiplines se AKSH-se.

  Pra, bazuar per sa siperceka besoj se shume qarte del edhe pergjigja ime ne pyetjen Tuaj, se Fronti per Bashkim Kombetar Shqiptar (FBKSH), zedhenes politik i te cilit jame une, jo vetem nuk ka asnje lidhje me keta grupe qe, siq e ceka edhe me lart, i organizojne sherbimet sekrete antishqiptare, por edhe i ndjek dhe denon keta grupe qe nuk jane asgje tjeter pos banda kriminale qe me vetedije apo pa vetedije iu sherbejne armiqeve tane.
  Nga ana tjeter, ne emer te Kryesise Qendrore te FBKSH-se, kam kerkuar dhe vazhdoj te kerkoj, si nga djemt e vashat shqiptare qe punojne ne kuader te SHPK-se ashtu edhe ne TMK, si dhe nga i gjithe populli shqiptare i Kosoves qe kurdo qe te hasin bandite te tille t’i vrasin si qen te rrugeve, dhe pasi t’i vrasin t’ua hjekin edhe masken, dhe nese do te ndodhte qe njeriu me maske te ishte djali im t’ia pasi ta vrasin s’i qen te rrugeve t’ia degjenerojne edhe kufomen.
  Gjithashtu, kerkoj qe ne shqiptaret te jemi shume te qarte dhe te vetedijshem se fenomene te tilla ndodhin edhe ne shtete shume te sofistikuara, sepse siq thash edhe me siper “Mal pa derra nuk ka”, dhe aq me teper kur te kihen parasysh kushtet dhe rrethanat ne te cilat vepron Fronti per Bashkim Kombetar Shqiptar (FBKSH) dhe strukturat e tij: AKSH, SKSH dhe FKSH konsideroj se edhe ne e kemi shume te veshtire qe t’i eliminojme dukurite e tilla pa ndihmen e popullit tone dhe te djemve e vashave me te devotshme te ketij populli qe na lindi e na rriti per t’i sherby deri ne frymemarrjen tone te fundit.

  Infopress :
  Po si e shpjegoni pra rastin e fundit ne Bozhdarhane?

  Adili: E gjithë kjo ishte një skenar i parapërgaditur nga segmente të huaja antishqiptare, të përkrahur nga segmente antishqiptare edhe brenda Kosovës Protektorat, të cilët këta hajdutë pulash i kishin mësuar që, fillimisht të mos e grabisnin popullin dhe të krijonin përshtypjen sikur A.K.SH. na paska fraksione. Por, kur ne ua corrëm maskat këtyre maskarenjëve, padronët e tyre u terhoqën, kryesori i tyre iku në Itali dhe ata (hajdutët e pulave dhe të lopëve) filluan të grabinsin fshatarët e gjorë e të varfër, siq kishin bërë edhe herë të tjera, gjatë viteve 2003-2004, kur kanë grabitur edhe një motër të dy dëshmorëve të kombit ne Rrafshin e Dukagjinit. Në vitin 2002-2003, në Tetovë, kur strukturat tona i arrestuan 3 veta me maska dhe me uniforma e emblema të A.K.SH.-së, doli që ata hajdutë ordinerë i kishte organizuar dhe nxjerrë në veprim shefi i policisë sllavo-maqedonase të Tetovës, emri i të cilit shkjau për momentin nuk po më kujtohet, por që e kemi të regjistruar dhe të arkivuar në dokumentet e strukturave inteligjente të F.B.K.SH.-së. Raste të tilla do të ketë edhe në të ardhmen, sepse qëllimi dhe misioni i armiqëve ka qenë dhe do të vazhdojë të mbetet përpjekja e tyre për të kompromentuar idenë dhe misionin e krahut të armatosur të F.B.K.SH.-së, të Armatës Kombëtare Shqiptare (A.K.SH.), siq kanë vepruar edhe me Ushtrinë Clirimtare të Kosovës (U.C.K.), por këtë rradhë do të dështojnë me turp dhe nuk do të kenë sukses siq e kanë pasur deri diku me U.C.K.-në, sepse fatkeqësisht U.C.K. nuk pati formacion politik drejtues siq A.K.SH. e ka Frontin për Bashkim Kombëtar Shqiptar (F.B.K.SH.).

  Infopress: Zoti Adili, ju falëderoj për intervistën e dhënë, si dhe ju uroj shëndet dhe suksese në misionin që keni përpara.

  Adili: Falemnderit edhe nga ju.

  Sqarim:

  - Qe te publikohet kjo interviste ne Gazeten “Infopress” te Prishtines nuk lejoi Z. Hashim THACI, Kryetar i Partise Demokratike te Kosoves.

  - Vendosa qe ta publikoj ne masmedian e shkruar dhe elektronike shqiptare, sepse konsideroj qe edhepse eshte bere ne janar te vitit 2007, nuk e ka humbur aktualitetin.

  Me pershendetje atdhetare shqiptare,

  Gafurr ADILI.

  Tirane, 20 shtator 2007.
  avatar
  shqipo
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 59
  Join date : 05/01/2009

  Re: INTERVISTA

  Mesazh nga shqipo prej Sat 10 Jan 2009, 08:00

  Interviste me zedhensin e FBKSH dhe AKSH z.Gafurr Adili dhene ne KTV ne emisionin Rubikon me 11/10/07


  http://video.google.com.au/videoplay?docid=5790594221820037192&hl=en-AU
  avatar
  shqipo
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 59
  Join date : 05/01/2009

  Re: INTERVISTA

  Mesazh nga shqipo prej Sat 10 Jan 2009, 08:03

  Intervista e Mr.Gafurr Adili - zëdhënës politik i FBKSH-së dhënë gazetës "Express"

  Express: Keni deklaruar në shtypin gjerman se lufta është e pashmangshme . Do të ketë luftë në Kosovë ?

  Gafurr Adili : Deklarata ime, se lufta është e pashmangshme, është njëri nga shumë konkluzionet e Kuvendit të Dytë Kombëtar të Frontit për Bashkim Kombëtar Shqiptar (FBKSH), të mbajtur më 16 shtator 2005, në Prizrenin historik, të cilën deklaratë edhe e kam publikuar përmes gazetave në shtator të vitit 2006 dhe të cilën e argumentoj kështu: Nëse bashkësia ndërkombëtare Kosovës do t'i njohë statusin e shtetit të pavarur e sovran, luftën në Kosovë do ta fillojnë serbët ;dhe anasjelltas: Nëse bashkësia ndërkombëtare Kosovës nuk do t'ia njohë statusin e shtetit të pavarur e sovran, luftën do ta fillojnë shqiptarët, sepse shqiptarët dhe mbi të gjitha as dëshmoret e kombit të Kosovës nuk mund ta durojnë rikthimin e Serbisë në Kosovë, apo më mirë të themi, ripushtimin dhe rikolonizimin e Kosovës nga pushtuesi e kolonizatori serb.
  Dhe, ky konstatim i yni, sa i logjikshëm dhe i drejtë, i paralajmëruar prej kohësh nga FBKSH, për fatin tonë të keq po shfaqet hapur, jo vetëm nga "Car Lazarët", prapa të cilëve qëndron Beogradi, por edhe nga vetë politika zyrtare e Beogradit, që ka ngelur po ajo e Millosheviqit, politikë ekspansioniste dhe gjenocidiale.

  Express: Kundër kujt do të luftoni ?

  Gafurr Adili : Kundër Serbisë dhe forcave kriminale të saj, ndër të cilët është edhe banda "Car Lazarët", të cilët po vringëllojnë armët mbi Kosovë dhe popullin shqiptar.

  Express: Bisedimet Prishtinë-Beograd, vlerësojnë analistë të huaj dhe vendorë, nuk do të sjellin rezultat. Çka pas 10 dhjetorit, nëse nuk do të ketë pavarësi për Kosovën?

  Gafurr Adili : E kemi ditur dhe e kemi deklaruar se t' ashtuquajturat bisedime midis Beogradit dhe Prishtinës nuk janë asgjë tjetër pos një teatër kukullash që organizohen për të manipuluar popullin shqiptar, siç e kanë manipuluar deri më tani, se gjoja statusi i Kosovës do të përcaktohet në fund të vitit 2006 dhe pastaj u tha në mars të vitit 2007 dhe kështu me radhë në qershor, shtator dhe dhjetor 2007. Ne e dimë se si do të rrjedhin ngjarjet pas 10 dhjetorit 2007, por për momentin nuk guxoj të dekonspiroj para kohe. Shumë shpejt, kryesia qendrore e FBKSH-së do t'i shpalosë objektivat dhe rrugë zgjidhjet e çështjes se pazgjidhur madhore kombëtare.
  Aktualisht jemi të angazhuar në bojkotimin e zgjedhjeve të 17 nëntorit në Kosovë dhe do të arrijmë që mbi 70% e popullit shqiptar në Kosovën protektorat t'i bojkotojë zgjedhjet për pushtet pa shtet, me të cilin veprim përfundimisht do t'ua marrim legjitimitetin politikanëve servilë të Prishtinës.

  Express: Ju po deklaroheni dhe po parashikoni luftë në Kosovë, gjithashtu edhe Garda e Car Lazarit në Serbi po kërcënon me luftë në rast se Kosova bëhet e pavarur?

  Gafurr Adili: Përgjigjen në këtë pyetje e kam dhashë në pyetjen e parë të kësaj interviste. Por mund të shtoj vetëm se Serbia do ta humbë këtë luftë dhe shumë shpejt do ta harrojë edhe Kosovën Lindore (Preshevën, Medvegjen dhe Bujanocin), Sanxhakun dhe Toplicën. Serbia etnike do të ngelet vetëm ish-pashallëku i Beogradit, kurse Shqipëria etnike do të jetë 94 mijë kilometra katrorë.

  Express: KFOR-i thotë se nuk do të lejojë asnjë organizatë që të destabilizojë vendin. Si do të reagoni ju me këtë rast? Ata janë përgjegjës për sigurinë e Kosovës...

  Gafurr Adili : Është shumë e vërtetë se aleati ynë KFOR është përgjegjës, jo vetëm për sigurinë në Kosovë, por edhe për ruajtjen e tërësisë territoriale të Kosovës protektorat. Kjo është e sanksionuar në Rezolutën 1244 të OKB-së, që është në fuqi. Por nëse është kështu, shtrohet pyetja se pse KFOR nuk e kryen detyrën e
  tij?
  1. Pse as KFOR-i dhe as UNMIK-u dhe me këtë rast as TMK-ja dhe SHPK-ja, nga viti 1999 e deri më tani, nuk e administrojnë Kosovën veriore, përfshirë këtu edhe veriun e Mitrovicës, por i lejon bandat kriminale serbë, të cilat i kanë të lyera duart me gjak shqiptari, gjatë luftës në Kosovë, që të ushtrojnë dhunë dhe represion mbi popullsinë shqiptare atje, ku për pasojë shqiptarët detyrohen të shesin pronat dhe shtëpitë e tyre dhe të ikin e të vendosen në pjesën jugore të Mitrovicës dhe në Prishtinë.

  2. Pse KFOR-i dhe UNMIK-u dhe me këtë rast as TMK-ja dhe SHPK-ja, nuk e mbrojnë popullin shqiptar nëpër fshatrat e Besianës (ish Podujevës), apo edhe të fshatrave të Dardanës (ish Kamenicës), por tolerojnë që jo vetëm bandat e "Car Lazarëve", por edhe ushtria dhe xhandarmeria e rregullt e Serbisë të futet në këto zona, të ushtrojë dhunë dhe terror mbi shqiptarët e këtyre zonave dhe për pasojë shqiptarët të ikin e të vijnë në Gjilan dhe në Prishtinë.

  3. Pse KFOR-i dhe UNMIK-i, dhe me këtë rast as TMK-ja dhe SHPK-ja, nuk i bastisin enklavat serbe në Kosovë, kur dihet fare mirë se serbët e këtyre enklavave janë të armatosur me armët më të sofistikuara, pjesën dërrmuese të të cilave Serbia ua ka sjellë në emër të ndihmave humanitare (gjatë revoltave popullore të 17 dhe 18 marsit të vitit 2004), dhe nëpër këto enklava janë celulat e Garda "Car Lazarët", truri politik i të cilëve është në Graçanicë.
  Pra, aleati ynë KFOR-i duhet ta mbrojë edhe popullin shqiptar, të cilin edhe e bastis, por këtë nuk e bën kundër serbëve. Nëse kisha serbe në Graçanicë për serbët është vend i shenjtë, edhe për shqiptarët Memoriali i Jasharajve në Prekaz është i shenjtë, është Meka Shqiptare dhe KFOR-i dy herë ka gërmuar aty, kurse në Graçanicë asnjëherë?!

  Express: Flitet se po rekrutoni vazhdimisht njerëz në AKSH ? Sa është numri i pjesëtarëve të AKSH-së?

  Gafurr Adili: - Unë jam zëdhënës politik i FBKSH-së (për shqiptarët) dhe shef i Departamentit të Diplomacisë të FBKSH-s (për ndërkombëtarët) dhe nuk kam kompetenca që të njoh krahun e armatosur të FBKSH-se, Armatën Kombëtare Shqiptare (AKSH). Është shumë e vërtetë se është një interesim shumë i madh dhe një dyndje barëpopullore për t'u anëtarësuar , fillimisht në radhët e FBKSH-së dhe më pas edhe të AKSH-së, jo vetëm në Kosovë, por edhe në trojet tjera shqiptare dhe në diasporë.
  Dal nga dal, por shumë sigurt FBKSH-ja nga një front mbarëkombëtar po shndërrohet edhe në një front mbarëpopullor.

  Express: Në cilat vende operoni, Kosovë, Maqedoni,Shqipëri, Mali i Zi?

  Gafurr Adili : Fronti për Bashkim Kombëtar Shqiptare është një formacion mbarëkombëtar, që shtrihet në të gjitha trojet shqiptare të Shqipërisë etnike dhe në diasporën shqiptare. Organizimi bazë i FBKSH-së janë këshillat popullore të FBKSH-së, të cilët shtrihen në çdo fshat e lagje të qyteteve shqiptare.
  FBKSH është i organizuar në 7 zona:
  1. Zona Nr. 1- Republika e Shqipërisë,
  2. Zona Nr. 2 -Kosova Historike (me 7 nën zona: 1. Prishtina, 2. Mitrovica, 3. Peja, 4. Prizreni, 5. Ferizaj, 6. Gjilani dhe 7 .Presheva, Medvegja dhe Bujanoci),
  3. Zona Nr .3-Lugina e Vardarit-ILIRIDA (me 11 nën zona: 1. Shkupi, 2. Kumanova, 3. Tetova, 4. Gostivari, 5. Kërcova, 6. Dibra, 7.Struga, 8. Prespa, 9 .Manastiri, 10.Përlepi dhe 11. Velesi),
  4. Zona Nr. 4Malësia e Madhe (me 5 nën zona: 1. Tivari, 2. Ulqini, 3. Tuzi, 4. Plava dhe 5. Gucia),
  5 .Zona Nr .5 (Çamëria),
  6 .Zona nr. 6 (Evropa) dhe
  7. Zona Nr. 7 (SHBA, Kanada dhe Australi).

  Express: Pas paraqitjes publike në TV të AKSH-së, kanë reaguar institucionet e Kosovës duke thënë se Kosova nuk ka nevojë për një AKSH. Si e shihni pozicionin e tyre?

  Gafurr Adili : Kosova nuk ka institucione, sepse Kosova nuk është shtet. Të gjithë ata që flasin kështu përpiqen të manipulojnë popullin shqiptar me institucione fiktive, prandaj edhe kërkoj që përfundimisht të binden se e kanë humbur besimin në popull. Dhe, këtë do ta shohin në zgjedhjet për pushtet pa shtet të 17 nëntorit 2007.

  Express: A mendoni se me luftë mund të zgjidhet problemi i Kosovës?

  Gafurr Adili : Që nga koha e iliro-pellazgëve, populli shqiptar gjithmonë ka zhvilluar politikë defanzive dhe me këtë rast edhe të gjitha luftërat e tij kanë qenë dhe janë luftëra mbrojtëse, në të cilat luftëra populli ynë është mobilizuar kur ka qenë i mbështetur për muri, kur nuk ka patur rrugë tjetër dhe është dashur të luftojë për vetëmbrojtje dhe bijetesë nga sulmet e armiqve tanë ndër shekuj, ndër të cilët kanë qenë dhe janë edhe pushtuesit dhe kolonizatorët sllavo-grekë të trojeve shqiptare të Shqipërisë etnike.

  Pra, ashtu si populli shqiptar, edhe ne bijtë e bijat e tij nuk e kemi dashur dhe as nuk e duam luftën, sepse ajo sjell djegie, shkatërrime dhe vrasje.
  Kam bindjen e patundur se bashkësia ndërkombëtare më në fund do të bindet se një luftë në Kosovë është edhe një luftë ballkanike dhe më rrezik të madh edhe për një luftë botërorë, prandaj edhe apeloj që urgjentisht të organizohet një konferencë ndërkombëtare e llojit të Konferencës së Londrës (1913), e cila konferencë fillimisht do të rivendikonte të gjitha vendimet famëkëqija të Konferencës së Londrës (te vitit 1913) dhe përfundimisht edhe popullit shqiptar do t'ia njihte të drejtën e vetëvendosjes, një e drejtë universale kjo për të gjitha popujt e botës, e garantuar në dhjetëra konventa dhe rezoluta të OKB-së, por që padrejtësisht deri më tani i është mohuar dhe vazhdon t'i mohohet vetëm popullit shqiptar, i cili vazhdon të jetë i ndarë në 6 shtete, ku për pasojë Republika e Shqipërisë është i vetmi vend në botë, i cili nga të gjitha anët kufizohet me popullin dhe trojet e veta shqiptare.

  Duke ia njohur popullit shqiptar këtë të drejtë universale, të Drejtën e Vetëvendosjes, populli shqiptar përmes referendumit mbarëpopullor do të deklarohej:Pro ose kundër bashkimit kombëtar shqiptar Në Ballkan, në këtë Ballkan "fuqi baroti" do të krijoheshin shtetet etnike, ku përfundimisht Ballkanit do t'i hiqej epiteti "fuqi baroti" dhe do të fillonte sendërtimi i paqes dhe stabilitetit në Ballkan, në këtë nyje nevralgjike të Evropës dhe me këtë rast do të mund të konsolidohej edhe Evropa e Bashkuar.
  Nëse Bashkimi Evropian dëshiron të krijojë një Evropë stabile, fillimisht ky stabilitet dhe kjo paqe duhet të realizohet në Ballkan, gjithmonë sipas parimit të komb-shteteve etnike. Në të kundërtën, Ballkani gjithmonë do të jetë një vatër lufte, një "fuqi baroti" edhe për Evropën dhe ndoshta edhe me gjerë.

  Express: As institucionet e vendit e as ato ndërkombëtare nuk ju duan si AKSH, si mendoni që të bëni luftë në Kosove , si e shihni pozicionit tuaj karshi institucioneve të huaja dhe vendore ?

  Gafurr Adili : Aleatët tanë, qofshin këta vendorë apo ndërkombëtarë, të cilët nuk i dekonspirojnë, siç kanë bërë deri më tani politikanët debilë të Prishtinës, na duan si Front për Bashkim Kombëtar Shqiptar me të gjitha strukturat e tij, ndër të cilat është edhe AKSH, dhe jo vetëm qe na duan, por edhe na inkurajojnë në misionin tonë fisnik, të ribashkimit kombëtar shqiptar. Nuk na duan vetëm aleatët e sllavo-grekëve, qofshin këta të huaj apo edhe shqiptarë, që janë shumë pak dhe të cilët edhe më shumë do t'i pakësojmë shumë shpejt.
  avatar
  shqipo
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 59
  Join date : 05/01/2009

  Re: INTERVISTA

  Mesazh nga shqipo prej Sat 10 Jan 2009, 08:10

  Ç’thotë Gafurr Adili i AKSH-së?

  Aty ku bukës i thonë bukë,
  e ujit – ujë, është AKSH-ja!  I nxitur nga instinkti i një gazetari, që përherë të jetë në rrjedhat e shfaqjevedhe të regjistrimit me kohë të çfarëdo risie në shoqëri, me paraqitjen publike dhe sensacionale të Armatës Kombëtare Shqiptare (AKSH) në opinion,dhe me qëllim të realizimit të një interviste ekskluzive për revistën tonë, fillova të hulumtoj në internet mundësinë e vënies së kontaktit eventual me zëdhënësin e kësaj structure politike dhe ushtarake, z. Gafurr Adilin.

  Befasia ime ishte e menjëhershme. Nga bashkëbiseduesi im i kërkuar, nuk mora vetëm përgjigjen pozitive për këtë intervistë, por edhe një sërë
  komplimentesh që ai i bënte për revistën “Kosovarja”, për të cilën, siç më tha në kontaktin e parë, personalisht ka një respekt tëjashtëzakonshëm dhe atë e lexonte
  rregullisht sa ishte në Zvicër. Edhe pse, paraqitja e një strukture paralele ushtarake në arenën e brishtë institucionale politike kosovare shkaktoi
  reagime të ndryshme kontradiktore, përmes kësaj interviste, qëllimi ynë aspak nuk është që të ndikojmë anshëm në asnjë qëndrim zyrtar dhe jozyrtar, por
  të jemi në shërbim të informimit sa më të mirë të lexuesit tonë, i cili, më pas, do ta krijojë bindjen e lirë dhe të pavarur vetjake për këtë çështje.

  Kush është Gafurr Adili?

  - Jam shqiptar, nga rrethi i Kërçovës. Shkollën fillore e kam kryer në vendlindje. Gjimnazin dhe Fakultetin Juridik i kam kryer në Prishtinë. Studimet pasuniver-
  sitare (1982-1984), me temën “Aspektet juridiko-ekonomike në Lidhjen Shqiptare të Prizrenit”, i kam përfunduar në Zagreb. Jam 48 vjeç, i martuar, baba i gjashtë
  fëmijëve: Kastriotit, Gëzimes, Kushtrimit, Kelmendit, Albulenës dhe Donikës. Jam edhe gjysh. Kam qenë i burgosur politik, si pjesëmarrës i demonstratave mars-prilli
  të vitit 1981 dhe pastaj, pas daljes nga burgu, për aktivitet atdhetar (1982-1984) jam detyruar të emigroj në Zvicër, ku kam jetuar nga prilli i vitit 1985 deri në
  korrik të vitit 2003, kohë kjo kur edhe më arrestuan në Tiranë. Pas gati 5 muajsh paraburgim, nga gjykata e Tiranës fitova pafajësinë. Mirëpo, gjatë kësaj kohe Parlamenti i Zvicrës më mori stre-himin politik, që e kisha fituar në shtator të vitit 1985 dhe me këtë rast edhe leje qëndrimin (vizën-C) në Zvicër. Nga 25 nëntori i vitit 2003 jetoj dhe veproj në Tiranë.

  Çfarë organizmi është FBKSH-ja? Cila është platforma e saj politike dhe kur është formuar Armata Kombëtare Shqiptare (AKSH) si krah ushtarak i saj? Fronti për Bashkim Kombëtar Shqiptar (FBKSH) është një bashkim forcash politike, shoqatash joqeveritare, intelektualësh atdhetarë dhe i masave të gjera popullore, pa dallim krahine, feje dhe ideje, që punon, vepron dhe lufton për ribashkimin e të gjitha trojeve shqiptare dhe të popullit shqiptar që jeton në këto troje në një shtet të vetëm kombëtar në Ballkan, me emrin Shqipëri. FBKSH është një organizim politiko-ushtarak mbarëkombëtar, që shtrihet në të gjitha trojet shqiptare të Shqipërisë Etnike dhe në diasporën shqiptare dhe tash po bëhet edhe një front mbarëpopullor, sepse shtrirja dhe organizimi i FBKSH-së shkon deri në çdo fshat dhe lagje të qyteteve shqiptare të Shqipërisë etnike.

  Quhet formacion politiko-ushtarak, sepse është krah i armatosur, apo më mirë të them, dora e djathtë e FBKSH-së është Armata Kombëtare Shqiptare (AKSH). Nëse do
  ta ilustroja me trupin e njeriut, lirisht mund ta ilustroj kështu: FBKSH është trupi, AKSH është dora e djathtë e trupit. FBKSH është Sigurimi Kombëtar Shqiptar
  (SKSH) ose dora e majtë e trupit. Fondi Kombëtar Shqiptar (FKSH) janë këmbët e trupit. Dhe, ky trup ka edhe kokën, sepse trupi pa kokë nuk funksionon. Kjo është
  Kryesia Qendrore e FBKSH-së, ku krahas kryetarëve të Zonave të FBKSH-së janë edhe Shefi i Shtabit të AKSH-se, Shefi i Drejtorisë Qendrore të SKSH-së dhe Shefi
  i Këshillit Qendror të FKSH-së. Kryetar i FBKSH-së, nga 12-13 korriku (Kuvendi themelues i FBKSH-së, në Pallatin e Kongreseve në Tiranë) dhe deri në Kuven-
  din e Dytë Kombëtar (16 shtator 2005, në Prizrenin historik) kam qenë unë dikur me pseudonimin Mr.Valdet VARDARI dhe nga Kuvendi i Dytë Kombëtar (shtator 2005)
  Prof. Dr. Bashkim MITROVICA, kurse unë zëdhënës politik i FBKSH-së (për opinionin tonë kombëtar) dhe shef i Departamentit të Diplomacisë të FBKSH-së për
  ndërkombëtarët, detyra këto që vazhdoj t’i ushtroj edhe sot.

  Me iniciativën e FBKSH-së, më 25 nëntor 2006, në Hotel “Tirana International”, u organizua Mbledhja Themeluese e Këshillit Organizator të Kuvendit Mbarëshqiptarë,
  ku në pjesëmarrjen e 74 delegatëve e delegateve, nga të gjitha trojet shqiptare dhe nga diaspora, u themelua Këshilli Organizativ i Kuvendit Mbarëshqiptarë
  (17 anëtarësh) dhe u zgjodh edhe Kryesia 5 anëtarëshe:

  1. Kryetar - Gjeneral Kudusi LAMA, nga Kukësi,
  2. Zv.kryetar - Prof. Dr. Hulusi HAKO, nga Delvina,
  3. Zv.kryetar, Kolonel Sejdi VESELI, nga Prishtina,
  4.Zv.kryetare, Kolonele Shyhrete GOSALCI, nga Prishtina dhe
  5. Sekretar i Përgjithshëm, magjistër Gafurr ADILI, nga
  Kërçova.

  Pra, unë ushtroj edhe detyrën e Sekretarit të Përgjithshëm të Këshillit Organizativ të Kuvendit Mbarëshqiptar dhe jam edhe drejtor i Revistës “KUVENDI”, revistë
  periodike e Këshillit Organizator të Kuvendit Mbarëshqiptar dhe deri tash (nga marsi i vitit 2007) kemi nxjerr tre numra dhe jemi duke përfunduar edhe numrin
  4 të revistës “KUVENDI”, të cilën e kemi me tirazh 1000 ekzemplarë dhe e kemi shpërndarë në të gjitha trojet shqiptare dhe në diasporë, të cilën lexuesit mund ta
  lexojnë edhe në internet: http://www.shqiperiaebashkuar.org

  A funksionon ky lloj organizimi edhe në hapësira të tjera shqiptare apo është përqendruar vetëm në Shqipëri, Maqedoni dhe në Kosovë?

  - FBKSH është formacion politiko-ushtarak mbarëkombëtar, që do të thotë vepron dhe është i organizuar në të gjitha trojet shqiptare të Shqipërisë etnike dhe
  në diasporën shqiptare në Evropë, SHBA, Kanada dhe Australi. Kuptohet se diku është më mirë i organizuar dhe shtrirja e tij është më masovike,
  e diku jo aq sa duhet, siç është në Shqipëri dhe Kosovë, por rëndësi ka që kudo ku bukës i thuhet bukë dhe ujit – ujë, janë të organizuara këshillat e FBKSH-së. Pra,
  kemi këshilla edhe në trojet shqiptare në Mal të Zi dhe në Çamëri.

  Si i komentoni reagimet zyrtare të pushtetarëve aktualë në Kosovë pas paraqitjes publike të AKSH-së dhe cili ishte qëndrimi i Tiranës zyrtare?

  - Aspak nuk dallonin nga ata që dikur vetëquheshin pushtetarë nën pushtimin dhe kolonizimin serb. Pra, ishin identikë me reagimet e atyre që Ushtrinë Çlir-
  imtare të Kosovës (UÇK - në) e quanin: “ushtri e faksave”, “grupe katundarësh”, “dorë e zgjatur e Serbisë”, “ogranizatë terroriste” etj. UÇK-në kështu e quanin edhe liderët e partive politike të Tiranës dhe të gjitha deklaratat e tyre i kemi dhe i ruajmë. Do të vijë koha që të gjithë do të japin llogari për të gjitha, si ata që e kanë sharë e ofenduar UÇK-në, ashtu edhe ata që aktualisht e shajnë dhe e ofendojnë edhe vazhduesen e misionit të UÇK-së, Armatën Kombëtare Shqiptare (AKSH).

  Frikoheni se mund të fillojë ndonjë fushatë e madhe e burgosjes së aktivistëve tuaj nga strukturat legale të KFOR-it, SHPK-së dhe policisë së
  UNMIK-ut në Kosovë, si dhe, mundësisë së insistimit të tyre për burgosjen tuaj të sërishme në Tiranë?

  - Aspak nuk frikësohem, sepse nuk e njoh frikën dhe nuk di çka është ajo! Përballë vendosmërisë time që të sakrifikoj edhe më të shtrenjtën jetën, siç e kanë
  sakrifikuar shumë bashkëluftëtarë të mi:

  Kadri ZEKA, Nuhi BERISHA, Abedin REXHA, Fehmi dhe Xhevë LLADROVCI, Harun BEKA dhe Ukshin HOTI, arrestimi ka qenë dhe është luks.

  Kurrsesi nuk mund të fillojë ndonjë fushatë arrestimesh, jo vetëm të aktivistëve tanë në Kosovën protektorat, por as në Kosovën Lindore (Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc), as në Kosovën Jugore (Lu-gina e Vardarit-ILIRIDA) dhe as ndaj meje këtu, në Tiranë, sepse nuk besoj të jenë aq budallenj që të bëjnë aventura të tilla. Të gjithë e dinë se jemi shumë të fuqishëm.

  Paraqitja juaj publike, më së paku i entuziazmoi ish - pjesëtarët e UÇK-së dhe partitë politike të dala nga kjo strukturë. Si e komentoni ju këtë heshtje të tyre: xhelozi nga frika e marrjes së primatit për të ardhmen tonë kombëtare, apo është vetëm një veprim i matur ku duhet pritur ende për një qëndrim më të detajuar zyrtar?

  - Në bazë të informacioneve që më kanë sjellë këshillat e FBKSH-se nga të gjitha Zonat e FBKSH-së dhe mbi të gjitha nga Zona Nr. 2 (Kosova historike) e FBKSH-së,
  rezulton se janë gëzuar shumë luftëtarët e devotshëm dhe përgjithësisht populli shqiptar, jo vetëm i Kosovës protektorat, por i gjithë populli shqiptar. Nuk janë gëzuar vetëm ata që kanë keqpërdorur djersën dhe gjakun e popullit, të cilët thirren si parti politike të dala nga UÇK-ja apo edhe udhëheqës të disa shoqatave, të cilët në emër kanë qenë dhe janë bisht të partive politike dhe vazhdojnë të manipulojnë dhe të vjedhin në emër të familjeve të dëshmorëve, invalidëve të luftës dhe veteranëve të luftës.

  Të gjithë këta e dinë se vetëm në Parlamentin e Shqipërisë së Bashkuar do të japin llogari për të gjitha. Dihet se i pari që do të japë llogari do të isha unë dhe pas meje të gjithë me radhë, fillimisht bashkëpunëtorët e mi dhe pas tyre edhe liderët e partive politike që kanë keqpërdorur votën e popullit dhe ata liderë të partive dhe shoqatave që kanë keqpërdorur djersën dhe gjakun e popullit shqiptar. Prandaj, edhe nuk gëzohen, por sikurse deri tash, edhe në të ardhmen, do të përpiqen që të na pengojnë, sabotojnë dhe besa edhe të na luftojnë që të mos arrijmë ta realizojmë amanetin e dëshmorëve të kombit, të cilin e kanë
  tradhtuar, sepse e dinë shumë mirë se çka ka do t’i gjejë në Shqipërinë e Bashkuar.

  T’i kthehemi formacioneve ushtarake të AKSH-së. Cila është e vërteta për të: Është ushtri apo janë vetëm grupe operative?

  - Armata Kombëtare Shqiptare (AKSH) është më tepër se ushtri. Në kuadër të AKSH-së veprojnë edhe njësitë operative që ne i quajmë njësitë elite, të cilat veprojnë siç janë edhe njësitet elite të ushtrive më të mëdha, marinsat amerikane. Këto njësi kanë vepruar dhe gjithmonë do të veprojnë me maska, ashtu siç veprojnë edhe marinsat amerikane.

  Ka disa vjet që është në skenë AKSH-ja, a është rritur në numër dhe cila është Platforma e saj vepruese?

  - Armata Kombëtare Shqiptare (AKSH) nuk ka platformë, sepse Platformë Politike ka Fronti për Bashkim Kombëtar Shqiptar (FBKSH) dhe AKSH, duke qenë krah i
  armatosur i FBKSH-së, zbaton platformën politike dhe vendimet politike të FBKSH-së. Kurse, sa i përket numrit të luftëtarëve të AKSH-së, më falni, është sekret ushtarak dhe nuk është në kompetencat e mia që të flas për gjëra të tilla.

  A është AKSH-ja e aftë t’i mbrojë shqiptarët në Kosovën Veriore dhe kush do ta merrte përgjegjësinë në rast se atje do t’i ndodhte diçka popullatës shqiptare?
  avatar
  shqipo
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 59
  Join date : 05/01/2009

  Re: INTERVISTA

  Mesazh nga shqipo prej Sat 10 Jan 2009, 08:11

  - Sipas Rezolutës 1244, Kosovën dhe popullin e saj duhet ta mbrojë UNMIK-u dhe KFOR-i, bashkë me ta edhe SHPK-ja dhe TMK-ja. Por, siç dihet, gjatë këtyre tetë
  vjetëve, Kosova Veriore nuk administrohet as nga UNMIK-u dhe as nga KFOR-i, si dhe as nga SHPK-ja dhe as nga TMK-ja, por ligjin e dhunës dhe të represionit ndaj
  shqiptarëve e bëjnë bandat kriminale të Serbisë. Aty janë vendosur të gjithë kriminelët serbë që duart i kanë të lyera me gjak shqiptari. Aty ndodhet edhe krimineli Ratko Mladiq, që komandon edhe gardën e ashtuquajtur “Garda Car Lazarit”!

  Pra, përgjegjësinë duhet ta marrë UNMIK-u dhe KFOR-i dhe bashkë me ta edhe SHPK-ja dhe TMK-ja. Armata Kombëtare Shqiptare (AKSH) është në gjendje që të
  marrë në mbrojtje popullsinë shqiptare edhe në Kosovën Veriore, nëse këtë gjë nuk mund ta bëjë KFOR-i dhe TMK-ja, ashtu siç ka marrë në mbrojte popullsinë shqiptare në fshatrat e Besianës, ku u shfaqën djelmoshat trima dhe vashat heroike të AKSH-së, sepse në këto fshatra të Besianës, ashtu si edhe në fshatrat e Dardanës, të cilat nuk i administron as KFOR-i dhe as TMK-ja, shpesh herë futen jo vetëm kriminelët e “Car Lazarit”, por edhe ushtria dhe xhandarmëria e rregullt e Serbisë dhe i terrorizojnë fshatarët shqiptarë të këtyre zonave, ku për pasojë edhe detyrohen të shpërngulen dhe të vijnë në Gjilan dhe
  në Prishtinë.

  Nga kjo bisedë, të themi e nxehtë, të bëjmë një digresion. Cili është mendimi i FBKSH-së dhe AKSH-së për intelektualët tanë të çmuar kombëtar, por edhe të anatemuar shpesh nga politika zyrtare: Adem Demaçi, Rexhep Qosja, Albin Kurti dhe të tjerë?

  - Mendimi im nuk mund të jetë i ndryshëm nga ai që mbizotëron te shumica dërmuese e popullit shqiptar, që mbi-zotëron te çdo shqiptar që në damarët e tij rrjedh vetëm gjak shqiptari. Pra, respekti më të madh e kemi pasur dhe vazhdojmë ta kemi, jo vetëm për intelektualët tanë atdhetarë: Bacën Adem DEMAÇI (simbolin e rezistencës shqiptare), babanë e kombit, Rexhep QOSJA dhe atdhetarin e dëshmuar e të ridëshmuar Albin KURTI, por edhe për të gjithë ata intelektualë atdhetarë, qofshin në Prishtinë, në Tiranë apo në disporë, të cilët në një formë apo tjetër, me veprat dhe këshillat e tyre na ndihmojnë në misionin tonë tepër fisnik, ribashkimin kombëtar shqiptar. Pra, jo vetëm unë, por të gjitha strukturat e FBKSH-it, i kemi quajtur dhe i quajmë truri i kombit. Nga ana tjetër, edhe do të kërkoj dhe do t’i ftoj që t’i bashkëngjiten Këshillit Organizativ të Kuvendit Mbarëshqiptarë dhe vitin që vjen, më 10 qershor 2008, me rastin e 130 - vjetorit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, bashkërisht ta mbajmë Kuvendin Mbarëshqiptarë, ku do të miratohet edhe Platforma e Ribashkimit Kombëtar Shqiptar dhe do të zgjidhen edhe organet e Kuvendit Mbarëshqiptarë, ndër të cilat do të jetë edhe Ansambleja Kombëtare Shqiptare (AKSH).

  Kur prisni që ky synim madhor i bashkimit kombëtar mund të realizohet, kur dihet mirë qëndrimi i ashpër i bashkësisë ndërkombëtare rreth mosndryshimit të kufijve ekzistues në Evropë?

  - Kosova nuk bëhet e pavarur. Më lehtë dhe më shpejt Kosova mund të ribashkohet me Shqipërinë. Për 17 vjet me radhë, ka qenë një humbje e kotë e kohës me lloj-lloj opsionesh, me ç’gjë ne shqiptarët i kemi çoroditur edhe aleatët tanë të bashkësisë ndërkombëtare. Sikur ne shqiptarët të bashkohemi rreth një mendimi, qëndrimi dhe veprimi të përbashkët dhe përballë bashkësisë ndërkombëtare të dalim me kërkesën tonë të ligjshme, kërkesën që edhe popullit shqiptar, ashtu si gjithë popujve të botës, t’i njihet e drejta e vetëvendosjes, e drejtë kjo e garantuar me konventa dhe rezoluta të OKB-së, e cila padrejtësisht deri tash i është mohuar dhe vazhdon t’i mohohet vetëm popullit shqiptar. Jam i bindur se deri tash (gjatë këtyre 17 vjetëe) edhe do të ishin ribashkuar në një shtet të vetëm kombëtar. Është rast unikat që Republika e Shqipërisë, nga të gjitha anët, kufizohet me trojet dhe popullin e vet. Nuk mund të ketë Evropë të Bashkuar
  dhe stabile, nëse kjo paqe e ky stabilitet, fillimisht, nuk garantohet në Ballkanin
  “fuçi baroti” dhe për të arritur që për fundimisht Ballkanit t’i hiqet epiteti “fuçi baroti”, e kjo arrihet vetëm duke riorganizuar shtetet etnike në Ballkan, si: Shqipëria etnike, Bullgaria etnike, Greqia etnike, Kroacia etnike dhe pse jo edhe Serbia etnike.

  Pse Serbia nuk flet për Serbi etnike, por flet për Serbi të Madhe?!

  Sepse, po të flasë për Serbi etnike, e di fare mirë se Serbia etnike duhet të jetë vetëm në pashallëkun e Beogradit. Pra, duke krijuar shtetet etnike, arrihet ekuilibri i shteteve, mbi bazën e të cilit edhe zbatohet parimi i reciprocitetit mbi minoritetet ë shtetet etnike të Ballkanit, sepse po aq sa do të ishte komb-shteti grek, bullgar, kroat dhe serb, po aq do të ishte edhe komb-shteti shqiptar me emrin Shqipëri. Jam plotësisht i bindur se shqiptarët 100 - vjetorin e Pavarësisë Kombëtare, në
  Vlorën heroike (në vitin 2013), do ta kremtojnë me një Shqipëri të bashkuar. Meqë unë jam nga Prizreni, qytetit të lavdisë sonë kombëtare dhe kryeqytet
  shpirtëror i të gjithë shqiptarëve, nëse do të vinte dita e shpalljes zyrtare të bashkimit të trojeve shqiptare, do ta bënit këtë akt formal mu në këtë qytet?

  - Platforma politike e FBKSH-së është Programi i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit. Dhe, unë e thashë se planifikojmë që vitin që vjen (10 qershor 2008), në 130 - vjetorin e
  Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, në Prizrenin historik ta mbajmë Kuvendin Mbarëkombëtar Shqiptar. Mund të ndodhë që situatat të na çojnë drejt përshpejtimit të
  proceseve politike dhe pikërisht aty edhe ta shpallim ribashkimin kombëtar.

  Mbi bazën e mbështetjes që po gjejmë në popull, them se edhe ndërkombëtarët përfundimisht do të binden se ai rend politik shumë servil në Prishtinë, besa
  edhe këtu në Tiranë, e ka humbur besimin e popullit. Besim të cilin, me punë dhe sakrificë e ka krijuar vetëm FBKSH-ja dhe strukturat e saj. Këtë do ta dëshmojmë me
  bojkotimin që do t’iu bëjmë zgjedhjeve të radhës, të paralajmëruara të mbahen më 17 nëntor 2007, me ç’rast do të bindeni se as 20 për qind e popullsisë nuk do të dalë
  në zgjedhje, kurse pjesa tjetër do t’i bashkohet FBKSH-së. Madje, edhe ndërkombëtarët do të detyrohen t’i bashkohen FBKSH-së dhe pastaj fjalën do ta kemi ne,
  do t’iu shpalosim Programin e Veprimit Taktik dhe Strategjik të FBKSH-së.

  Unë kam një moshë mesatare. Ka shans që ta përjetoj këtë ditë madhore të bashkimit kombëtar?

  - Jo vetëm se do ta përjetoni, por do të jepni edhe kontributin tuaj për rindërtimin dhe zhvillimin e Shqipërisë së ribashkuar.Edhe babai im 72 vjeç do ta përjetojë këtë.

  Sa ju kupton dhe ndihmon familja në këtë mision tuaj që keni nisur, dhe meqë lexuesit tanë janë më shumë femra, na thoni cili është qëndrimi i bashkëshortes suaj për qëndrimin tuaj, kur dihet se shqiptarët shpesh në histori, më burrëresha i kemi pasur gratë sesa burrat?

  - Bashkëshortja ime, Fekrija, që në fillim, jo vetëm që më ka kuptuar shumë drejt, por edhe më ka përkrahur shumë e po më përkrah edhe tash në gjithë aktivitetin tim
  gati 30-vjeçar politiko-atdhetar. Dhe, këtë po e ilustroj me dy fakte:

  1. Kur më ka arrestuar UDB-ja (në vitin 1982) na kishin lindur dy fëmijë (Kastrioti dhe Gëzimja) dhe ajo i rriti ata; 2. Kur u largova nga vendlindja, në vitin 1985, asaj dhe 5 fëmijëve të mi nuk ua jepin pasaportat dhe deri në vitin 1990, kur filloi shpërbërja e RSFJ-së, unë kam jetuar i vetëm në Zvicër, kurse ajo i rriste fëmijët. Por, mbi te gjitha ka qenë kontributi i saj që unë sot të krenohem me fëmijët e mi, të cilët janë shembull në Zvicër. Kushtrimi po përfundon magjistraturën në shkencat politiko-diplomatike në Bern të Zvicrës. Kelmendi ka përfundur vitin e tretë të Fakultetit të Farmacisë në Basel të Zvicrës. Donika sivjet duhet të përfundojë shkollën e mesme për ekonomi-biznes dhe pastaj të vazhdojë fakultetin.

  Mesazhi i juaj për lexuesit e revistës “Kosovarja”?

  - Nënat dhe motrat e mia shqiptare, në trojet e Shqipërisë etnike, të luftojnë për të drejtat e tyre dhe të inkuadrohen në jetën shoqërore kombëtare shqiptare.
  Vetëm në Shqipërinë e bashkuar, të gjithë, burra dhe gra, do të jemi të barabartë, të lumtur dhe me dinjitet kombëtar. Ju falënderojmë z. Gafurr dhe ju priftë e mbara!
  - Ju faleminderit edhe Juve dhe gjithë lexuesve Tuaj!
  Adnan Abrashi
  avatar
  shqipo
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 59
  Join date : 05/01/2009

  Re: INTERVISTA

  Mesazh nga shqipo prej Sat 10 Jan 2009, 08:13

  Në Kosovën e munduar po sos durimi. Ish UÇK-së i hanë duart, ndërsa në skenë ridel Armata Kombëtare Shqiptare. Një vend mes luftës dhe paqes. Për njeriun e AKSH-së, Gafurr Adili, është koha e Shqipërisë së Bashkuar

  LUFTA NË PRAG PËR SHQIPËRINË E BASHKUAR

  Përplasja ushtarake është e pashmangshme. Kosovës nuk duan t'ja japin pavarësinë. Shqiptarët duhet të bashkohen në një shtet të vetëm.
  Dhe sipas Gafurr Adilit. AKSH dhe FBKSH po bëjnë atë që nuk bën Tirana, Prishtina dhe Shkupi

  NGA ALQI KOÇIKO

  Më së shumti, opinioni shqiptar brenda kufirit zyrtar do të mbante mend emrin e tij për shkak të një procesi gjyqësor të shumëndjekur në Tiranë. Ku Gafurr Adili akuzohej për "nxitje të urrejtjes ndëretnike" bashkë me Idajet Beqirin. Por megjithëse, si thotë Adili, ai arrestim ishte telekomanduar nga ish kryeministri Fatos Nano me kërkesë të ish shokut të tij Ali Ahmeti, gjyqi në fakt i bëri nder. Sepse duke i dhënë pafajësinë, gjykata shqiptare i pastroi emrin dhe i legalizoi funksionin si përfaqësues politik i Frontit për Bashkim Kombëtar Shqiptar dhe krahut të armatosur, AKSH, një trupë ushtarake që pas Marrëveshjes së Ohrit në 2001-shin, është pare me shumë dyshim, nga çdo palë zyrtare shqiptare në Tiranë, Prishtinë a Shkup. Po ata janë sërish aty. U desh një shfaqje e disa djeve me veshje komandosh dhe maska para dy javësh (videoja mund të shihet sot e gjithë ditën në youtube) si reagim ndaj disa tentativave dhe deklatatave të të ashtuquajturës Gardë të Car Lazarit në Serbi, që AKSH të bëhej temë dite, bashkë me pavarësinë e Kosovës. Ky organizim shumëdiskutuar, pak i matshëm nga ana fizike e hapësinore, por shumë i sikletshëm për politikën tone zyrtare (sipas Gafurr Adilit edhe mediat e kanë sabotuar) po del sërish në sipërfaqe. Jo thjesht duke u deklaruar i gatshëm për të mbrojtur Kosovën në rast sulmi nga serbët, por edhe për t´u vënë në dispozicion të mbrojtjes së integritetit territorial. Sepse për FBKSH-në, AKSH-në dhe Gafurr Adilin, zor se do të ketë pavarësi të Kosovës: Në të kundërtën, duhej që shqiptarët që në krye të herës të luftonin për bashkimin mbarëkombëtar në një shtet të vetëm, pastaj të kërkonin integrimin e mëtejshëm. E quajtur herë si organizatë interneti e herë si grup fantazëm, Fronti dhe krahu i armatosur e saj deklarojnë prezencën në shumë zona të Kosovës, shtrirjen me degë në çdo cep shqiptar (edhe në Çamëri) dhe bindjen se në çdo rast, luftëtarët e ish UÇK-së dhe forcat e Trupave të Mbrojtjes së Kosovës janë me ta për t'u përballur me më të keqen. Për të arritur atë që "shqiptarët zyrtarë" hezitojnë ose nuk duan ta bëjnë, bashkimin mbarëkombëtar.

  -Zoti Adili, shfaqja në terren e disa trupave të Armatës Kombëtare Shqiptare dhe e juaja në media ditët e fundit, shkakyoi njëfarë pështjellimi. Pse kjo shfaqje pikërisht tani; si e gjykoni situatën në Kosovë?

  Është folur e stërfolur shumë se gjoja statusi i Kosovës do të përcaktohej gjatë vitit 2006 dhe kjo gjë jo që nuk ndodhi, por edhe u shty në pafundësi: fillimisht për në mars-prill, pastaj qershor dhe më tej u tha pas 120 ditësh të ribisedimeve, gjë që do të duhej të ishte pas 10 dhjetorit 2007. Edhe tani po flitet se do të shtyhet për në vitin 2008 dhe kështu me rradhë, vetëm e vetëm për ts mashtruar popullin dhe për ta ruajtur "status-quo-në" e brishtë deri në pafundësi. Gjatë gjithë aktivitetit tonë mbi pesëvjeçar (nga korriku 2002), kur në Pallatin e Kongreseve të Tiranës është themeluar Fronti për Bashkim Kombëtar Shqiptar-FBKSH) masmedia e shkruar dhe elektronike shqiptare, rregullisht dhe sistematikisht e ka sabotuar zërin tonë, zërin e ribashkimit kombëtar shqiptar. Por njësitet elitë të krahut të armatosur të FBKSH-së, të Armatës Kombëtare Shqiptare (AKSH), nuk kanë dalë për këtë arsye. Ata u shfaqën në ato fshatra të Besjanës (ish Podujevës) ku nuk mbrohen as nga KFOR e UNMIK dhe as nga TMK dhe SHPK, ashtu siç nuk mbrohen as fshatrat e Dardanës (ish Kamenicës), ku përveç bandave të "Car Llazarëve" edhe ushtria dhe xhandarmëria e rregullt e Serbisë futen dhe ushtrojnë dhunë e represion mbi popullsinë shqiptare të këtyre krahinave shqiptare, e për pasojë shqiptarët e këtyre krahinave detyrohen të shpërngulen dhe të vendosen në Gjilan apo në Prishtinë.

  Në situatë të ngjashme, bile edhe më të keqe, e kemi edhe në Kosovën Veriore, dhe sidomos në pjesën veriore të Mitrovicës, ku gjatë këtyre tetë viteve, që kur Kosova administrohet (sipas Rezolutës 1244) nga UNMIK dhe KFOR, por realisht që kjo pjesë nuk administrohet as nga KFOR as nga TMK e SHPK, kjo zonë administrohet nga bandat kriminale serbe, të cilat gjatë luftës në Kosovë (1998-1999) kanë bërë masakra dhe duart i kanë të lyera me gjak shqiptaro. Për pasojë mbi 80% e shqiptarëve janë shpërngulur nga aty dhe janë vendosur në pjesën jugore të Mitrovicës apo në Prishtinë. Pra, ata djelmosha trima dhe vasha heroike të AKSH-së po mbrojnë kufirin e Kosovës dhe popullin e pambrojtur të saj nga një rrezik i përsëritjes së një Srebrenice në Kosovë. Kurse, dalja ime si zëdhënës politik i Frontit për Bashkim Kombëtar Shqiptar dhe rrjedhimisht edhe i krahut të armatosur, AKSH, konsidtonte me paraqitjen e situatës reale, gjendje kjo që përjeton Kosova dhe populli shqiptar atje dhe që nuk i tregohet popullit, por i fshihet nga politika dhe masmedia e shkruar dhe elektronike e ashtuquajtur "e pavarur". Kjo masmedia jo vetëm në Tiranë por edhe në Prishtinë, nuk po e pasqyron gjendjen reale atje.

  -Tema "AKSH" u shoqërua me disa reagime, kryesisht negative, nga qarqet zyrtare në Prishtinë e Tiranë (Çeku, Majko)? Si i komentoni këto reagime?

  Sa i përket përgjigjes, do të parapëlqeja kundërpërgjigjen e kryetarit të FBKSH, Prof. Dr. Bashkim Mitrovica: "Shqiptarët nuk kanë nevojë t'i mbrojnë as joshqiptarët e llojit Majko, as dhëndurrët e sllavëve të llojit Çeku dhe as fakirat e llojit Sejdiu!".
  Kurse kryeministrit Berisha i rikujtoj se as unë, që vitin që vjen ( më 15 mars 2006) do t'i mbush plot 30 vjet që jam betuar për çlirim dhe ribashkim kombëtar, dhe as ata djelmosha e vasha që kanë qenë pjesëmarrës të tri luftërave të dekatës së fundit, nuk kemi qenë dhe as nuk jemi aventurierë, porjemi bij e bija të këtij populli, që jemi betuar se deri në frymëmarrjen tonë të fundit të veprojmë e luftojmë se deri në frymëmarrjen tonë të fundit të veprojmë e luftojmë për ribashkimin e të gjitha trojeve dhe popullit që jeton në këto troje shqiptare përreth Republikës së Shqipërisë (nga të gjitha anët e saj) në një shtet të vetëm kombëtar shqiptar me emrin Shqipëri. Pastaj të pasojnë integrimet, qofshin këto integrime ballkanike apo edhe euro-atlantike, gjithmonë duke e pyetur sovranin popull përmes formës më demokratike, referendumit popullor.

  -Si u përgjigjeni akuzave se AKSH përbëhet nga ish luftëtare të mbetur pa punë që u "hanë duart" për profesionin e vjetër?

  Mbi 80% e ish-luftëtarëve të lirisë, ish pjesëtarë të UÇK-së, sot janë të papunë dhe të lënë rrugëve të Kosovës. Mbi 20% të popullit në Kosovë jeton në varfëri të tejskajshme (Raporti i fundit i Fondit Monetar Ndërkombëtar, në mars 2006). Por kjo nuk don të thotë se është kryesorja. Mua më kanë pas lutur (në vitin 2004) që të punoja pedagog në Universitetin e Tiranës, meqenëse jam magjistër i shkencave juridiko-ekonomike, bile të merrja titullin e doktorit të shkencave, por nuk kam pranuar, sepse nuk kam kohë, pasi jam përkushtuar që profesionalisht të merrem me aktivitet politiko-kombëtar. Pra, edhe ata që janë të organizuar në rradhët e FBKSH që ka një Platformë Politike, një Statut, disa rregullore dhe një Program të Veprimit Taktik e Strategjik për Ribashkim Kombëtar Shqiptar. ata djelmosha e vasha të AKSH-së që janë vënë në mbrojtje të kufirit të Kosovës për të shmangur ndonjë Srebrenicë e re, nuk e duan as luftën dhe as vdekjen, përkundrazi, e urrejnë luftën, sepse e duan jetën dhe ia dinë vlerën më shumë se çdokush që nuk ka ideal. Dhe, ideali ynë është jeta në liri dhe kurrën e kurrën nën robëri, nën pushtimin kolonizimin e pushtuesve dhe kolonizatorëve sllavo-grekë.
  avatar
  shqipo
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 59
  Join date : 05/01/2009

  Re: INTERVISTA

  Mesazh nga shqipo prej Sat 10 Jan 2009, 08:13

  -Sa luftëtarë ka AKSH-ja; ku shtrihet veprimi dhe mbulimi i tyre; si financohen ata zoti Adili?

  Nuk janë në kompetencat e mia përgjigjet dhe as nuk guxoj të ju përgjigjem në këtë pyetje, sepse për opinionin kombëtar shqiptar unë jam zëdhënës politik i FBKSH-së, kurse për opinionin ndërkombëtar jam Shef i Departamentit të Diplomacisë së FBKSH-së. AKSH ka një Shef të Shtabit të Përgjithshëm, i cili për AKSH-në i raporton Kryetarit të FBKSH-së, zotit Bashkim Mitrovica. Kurse me financat merret Departamenti i Financave të FBKSH-së dhe në mënyrë më të veçantë e të specializuar, struktura tjetër e FBKSH-së, Fondi Kombëtar Shqiptar që gjithashtu ka një shef departamenti, i cili gjithashtu raporton para Kryesisë Qendrore të FBKSH-së.

  -Ju i deklaruat trupat e TMK-së dhe KFOR-it "aleatë"; po nëse ato nuk pranojnë të quhen kështu nga ju?

  As nuk na intereson sesi do të sillen ato. Ne kemi deklaruar: Le të shkojnë trupat e KFOR dhe të TMK-së ta mbrojnë kufirin e Kosovës me Serbinë dhe popullin e këtyre krahinave, trupat e AKSH-së do të tërhiqen nga aty, në të kundërtën jemi këtu dhe gjithmonë do të qendrojmë këtu, nile shumë shpejt do të shkojmë edhe në veri të Kosovës, nëse atje deri më 1 nëntor 2007 nuk do të shkojë KFOR dhe TMK.
  Nëse nuk do ta pranojnë këtë ofertë tonën për aleancë, KFOR do të deshtojë me turp më misionin e tij, sepse ne e dimë që në një sulm të Serbisë mbi Kosovën ,me Serbinë nuk do të përballën ushtarët me rrogë (mercenarët) e KFOR-it, por do të përballen luftëtarët (vullnetarët) e AKSH-së, kurse ushtarët dhe komandantët e TMK-së do t'i bashkangjiten "Divizionit Adem Jashari" të AKSH-së.

  -Ju punoni e luftoni për bashkimin e trojeve shqiptare në Shqipërinë e Bashkuar, e cila mandej do të integrohet në BE; si duhet, sipas jush, realizuar ky bashkim (në aspektin ekonomik, politik) në kushtet dhe raportet e sotme të forcave?

  Është një absurditet dhe rast unikal në botë që Republika e Shqipërisë, nga të gjitha anët të kufizohet me trojet dhe popullin e vet. Kam bindjen që sikur të mos ishte deti Adriatik edhe Italia do të mbante yë pushtuara e të kolonizuara troje shqiptare.
  Gjithashtu, absurditet është që ne shqiptarët të kemi akademi shkencash, një në Tiranë dhe një në Prishtinë, si me nxënësit tanë në Republikën e Shqipërisë të mësojnë me një abetare, kurse nxënësit tanë në Kosovë të mësojnë me tjetër, ata nën "Maqedoni", ata nën Mal të Zi dhe ata nën Serbi (Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc) me abetare të tjera. Ribashkimi (territorial) Kombëtar Shqiptar është i pashmangshëm dhe kam bindjen e patundur se 100 vjetorin e Pavarësisë Kombëtare, në Vlorën tonë heroike, do të kremtojnë të ribashkuar.

  Por ne vazhdojmë të kërkojmë që urgjentisht të bashkohen dy Akademitë e Shkencave dhe Arteve (ajo e Tiranës dhe e Prishtinës) dhe të fillojnë me unifikimin e teksteve mësimore, me bashkimin shpirtëror dhe me bashkimin e kapitaleve. Pra FBKSH, një formacion mbarëkombëtar shqiptar, i cili në Kosovë po shëndrrohet në një front mbarëkombëtar shqiotar, i cili në Kosovë po shëndrrohet në një front mbarëpopullor, dhe të gjitha strukturat e tij ndët të cilat është edhe AKSH, Sigurimi Kombëtar Shqiptar (SKSH) dhe Fondi Kombëtar Shqiptar (FKSH) jemi opozitë e politikës zyrtare shqiptare të Tiranës, të Prishtinës, të Shkupit dhe të Podgoricës, e cila kërkon inkuadrimin copa-copa të shqiptarëve në Bashkimin Evropian.
  Ne themi dhe kërkojmë fillimisht integrimin ndërshqiptar në një komb-shtet të vetëm dhe pastaj le të pasojnë integrimet e tjera, qofshin këto integrime ballkanike apo edhe euro-atlantike.

  -Cilat janë gjasat reale, në bazë të informacioneve tuaja, që ky bashkim të jetë i mundshëm (p.sh. disa zëra nga pala maqedonase janë shprehur më pare për shkëputjen e territoreve shqiptare e bashkimin me Shqipërinë, e pjesa maqedonase me Bullgarinë).

  -Kosova nuk bëhet e pavarur. Para se të bëhet e pavarur, më lehtë dhe më shpejt ajo mund të ribashkohet me Shqipërinë. Që në shtator 2005, pas Kuvendit të Dytë Kombëtar të FBKSH-së të mbajtur në Prizren, përmes një intervistë në gazetën "Epoka e Re në Prishtinë ka deklaruar " Lufta është e pashmangshme, sepse nëse bashkësia ndërkombëtare Kosovës do t'ia njohë statusin e shtetit të pavarur e sovran, luftën do ta fillojnë serbët, dhe nëse nuk do të ndodhë kjo, luftën do ta fillojnë shqiptarët, sepse jo vetëm popullin shqiptar, por as dëshmorët në varrë nuk mund ta durojnë ripushtimin dhe rikolonizimin e Kosovës nga Serbia.
  Nëse shqiptarët në Prishtinë do ta shpallin njëanshmërisht pavarësinë, edhe serbët në veri të Mitrovicës do ta shpallin shkëputjen e veriut të Kosovës, dhe me këtë rast bie përtokë marrëveshja e Dejtonit, që përcaktohet se "Lejohet shpërbërja e kufijve të ish republikave të RSFJ-së por nuk lejohet prishja e kufijve të ish republikave të RSFJ-së.

  Me këtë rast do të rihapet "Kutia e Pandorës", ndryshimi dhe rishikimi i kufijve në Ballkan, që si pasojë do të na sjellë deri te krijimi i komb-shteteve etnike në Ballkan, si: Shqipëria Etnike, Bullgaria Etnike, Greqia Etnike , Kroacia Etnike dhe Serbia Etnike, dhe përfundimisht Ballkani "fuçi baroti" do të humbasë epitetin e tillë dhe do të bëhej një Ballkan që do të prodhonte paqe e stabilitet edhe për Evropën e Bashkuar. Kjo sepse në Ballkan do të krijoheshin komb-shtetet e balancuara dhe të drejtat e minoriteteve në këto komb-shtete do të rregulloheshin mbi parimin-bazë të reciprocitetit midis komb-shteteve të barabarta në Ballkan.

  -Jetoni dhe punoni në Tiranë.Çfarë mbështetje keni në Republikën e Shqipërisë për misionin që keni marrë përsipër? Si e vlerësoni diplomacinë shqiptare në çështjen e Kosovës? A mund të ishte bërë më shumë, a duhej vepruar ndryshe?

  Që nga 25 nëntori 2003, kur dola nga burgu 313 i Tiranës (ku qëndrova i arrestuar nga 1 korriku i vitit 2003) dhe më pas fitova (nga gjykata e Apelit të Tiranës) edhe pafajësinë për akuzën e "nxitjes së urrejtjes nacionale...", punoj dhe veproj në Tiranë, por që realisht nuk jam i kënaqur nga politika zyrtare e Tiranës. Këtë po e ilustroj me disa pikëpyetje:

  Pse Parlamenti i Tiranës, krahas komisioneve të shumta, së paku të mos këtë një Komision për Çështjen Kombëtare, kur Serbia ka edhe një Ministri për Kosovën?

  Pse në bisedimet e Vjenës për Kosovën me Serbinë nuk u fut Tirana, kur dihet se Serbia Kosovëm e quan "Zemër të Serbisë" vetëm për periudhën gati 100 vjeçare që ka pushtuar dhe përpara Kosova ka qenë vilajet me vete me kryeqendër Shkupin, si dhe kur dihet fakti se Kosova nuk ka qene shtet dhe me këtë rast nuk ka as kor diplomatik që do të mund të përballej me diplomacinë serbe?!

  Pse Tirana zyrtare nuk organizon një Kuvend Kombëtar, ku do të krijohen Asambleja Kombëtare Shqiptare, një organizim mbarëkombëtar, para të cilit do të jepnin llogari të gjitha partitë dhe institucionet e Tiranës, të Prishtinës, të Preshevës, të Shkupit dhe të Podgoricës për çështjet madhore kombëtare shqiptare, që si kurrë më parë kërkojnë rrugëzgjidhje?!

  -Cili është opinioni juaj sot për bashkëpunëtorin e dikurshëm Ali Ahmeti; për veprimtarin Albin Kurti, për kryediplomatin shqiptar?

  Kam deklaruar (në vitin 2004) se ish bashkëluftëtari im Ali Ahmeti duhet të hyjë në librin e Ginisit, sepse nuk kam dëgjuar, as nga historia jonë kombëtare dhe as nga ajo ndërkombëtare, që dikush të ketë krijuar një ushtri çlirimtare dhe aq më tepër kombëtare, që kap pushkën kundër një ushtrie të një shteti, dhe nga ana tjetër njeh sovranitetin e atij shteti kundër të cilit rroku armët.

  Për Albin Kurtin, të cilin për fatin tim të keq nuk kam patur rastin që ta takoj edhe fizikisht, ushqej respekt dhe konsiderata të larta. Është një atdhetar i dëshmuar gjatë luftës së Kosovës, sepse ishte sekretari i zëdhënësit të UÇK-së, Adem Demaçi, për çka edhe ka vuajtur 5 vite në burgjet e Serbisë, dhe sidomos si lider i Lëvizjes Vetëvendosja u ridëshmua edhe një here se është biri më i mirë e më i dëvotshëm i Kosovës kreshnike.
  Kurse, ministrin e Jashtëm Lulzim Basha nuk e njoh. Por njoh veprat e tij, mbi të gjitha për pasqyrimin e drejtë të politikës ndërkombëtare, ish ministrin Besnik Mustafaj, të cilin e përgëzoj për punën dhe guximin qytetar që ka shfaqur për sa kohë ishte ministër i Jashtëm i Republikës së Shqipërisë.
  avatar
  shqipo
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 59
  Join date : 05/01/2009

  Re: INTERVISTA

  Mesazh nga shqipo prej Sat 10 Jan 2009, 08:19

  Ballë për Ballë më AKSH-në


  Prishtinë, 12 nëntor — Nga zëri i lartë i komanduesit të njësisë ushton edhe mali, kurse ushtarët e armatosur me armë të rënda e të lehta, qëndrojnë në rresht. 'Garda e Armatës Kombëtare Shqiptare, nderime atdheut... nderime', dëgjohet zëri i drejtuesit të kësaj njësie.


  Pak sekonda më vonë, komandanti i zonës i përcjellë nga dy ndihmësit e tij përshkon radhën e ushtarëve të uniformuar dhe me maska. Këta ushtarë, përveç rrathëve me fishekë, uniformave të zeza e të gjelbra, në kokë dhe krahë mbajnë emblemën e AKSH-së. Në prezencën e gazetës Express, nën erën e ftohtë të maleve në pjesën veriore të Kosovës, nga dyzet pjesëtarë të pranishëm të kësaj armate, njëzet prej tyre bënin betimin.


  Në natën ndërmjet të dielës dhe së hënës, ata i bashkoheshin rreth dymbëdhjetë mijë ushtarëve të tjerë, aq sa thonë se janë, prej të cilëve ka intelektualë, studentë, profesorë dhe fshatarë. Këta njerëz e pranojnë se janë të pakënaqur me situatën aktuale, me politikanët dhe kërcënimet që vijnë nga Serbia, e në mënyrë të veçantë nga Garda e Car Llazarit.

  'Për flamur, qendër ndero', dëgjohet prapë drejtuesi i njësisë, derisa tre nga ushtarët nisen drejt qendrës së lëndinës, e cila ndodhet në mes të drunjve të lartë. Por, rruga deri te këta njerëz dhe flamuri që është i vendosur në një shtyllë të hollë prej druri, është e vështirë.

  Personi i vjetër, i cili tregon rrugën deri te kjo njësi, nuk flet shumë dhe në të njëjtën kohë nuk dëshiron që askush të dijë emrin e tij. 'Nuk kam frikë nga askush, por ende nuk ka ardhur koha që të dilet hapur', thotë ky pjesëtar i kësaj armate. Gjatë tërë kohës ai tregon pikat ku ka luftuar dikur me ish-Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës (UÇK).

  Kjo është biseda kryesore. Pjesatjetër është heshtje. Aty ku mbaron asfalti, burri i vjetër zbret nga vetura, për t'ia lënë detyrën e tij të tregimit të rrugës, një automjeti tjetër me dy persona në të. 'Kaq pata unë. Ndiqeni këtë veturë', thotë shkurt ai. Në rrugën e shtruar me zhavorr, mes maleve dhe kthesave të forta, më në fund duket një dritë e dobët. Në këtë pjesë të vendit mungesa e rrymës nuk llogaritet me orë, por me ditë të tëra, kurse era e bjeshkës fërshëllen xhamat e veturës.


  Disa metra para se të hyhet në oborrin e kësaj shtëpie, në mesin e errësirës vërehen rojat me maska dhe të armatosur. Urdhri për të qëndruar në veturë deri në marrjen e urdhrit tjetër, duhet zbatuar në përpikëri, derisa ushtarët qëndrojnë pranë automjetit. Nga ajo lartësi dritat shumëngjyrëshe të qytetit shfaqen poshtë në rrafsh. 'Këtu nuk vjen rryma për disa ditë', thotë pas pak kohësh njëri nga ushtarët, kur pyetet për mungesën e nergjisë elektrike. 'Unë jam student. Por kjo situatë nuk durohet më', vazhdon ushtari, i cili merr vërejtje nga kolegu i tij, sepse në ato çaste është duke ardhur komandanti. 'Rresht për dy.


  Njësia nisu...Ejani edhe ju', thotë shkurt komandanti, i cili urdhëron dy ushtarë që të qëndrojnë të fundit në kolonë. Rruga deri në vendin e betimit është e vështirë. Rrugëve me baltë në drejtim të bjeshkës, ku nën urdhrin e komandantit, përveç ndonjë fjale me zë të ulët dhe hapave, nuk dëgjohet asgjë. Rreth njëzet minuta ecje në rrugën e vështirë të kësaj bjeshke, e cila në fund mbaron me një lëndinë që në errësirë të plotë duket të jetë e vogël.


  Pas pak çasteve, ceremonia fillon, kurse betimi i tyre bën fjalë për prejardhjen e shqiptarëve dhe jetën që duhet dhënë për bashkimin e trojeve shqiptare. Ndërkohë që ceremonia vazhdon, njëri nga ushtarët që nuk ishte në rresht, por bënte detyrën e rojës, afrohet ngadalë. 'Edhe unë jam si ju', thotë duke pëshpëritur. 'Natën jam ushtar, e ditën punëtor. Edhe unë kam fëmijë e familje', vazhdon ai, derisa komandanti kryen detyrën e tij të nderimit të ushtarëve. 'Nga viti 2002 jam ushtar. Shikoni në çfarë gjendjeje kemi ardhë.


  Ende rrezikohemi nga Serbia dhe Garda e Car Llazarit, thotë ushtari, pak sekonda para se komandanti të afrohet. Nën përcjelljen e ushtarëve të tjerë, komandanti i Zonës së Dytë në Kosovë, e cila përfshin Mitrovicën, Drenasin, Skenderajn, Vushtrrinë dhe Malishevën, tregon për arsyen e formimit të AKSH-së dhe armiqtë e saj. 'Ne jemi plotësisht të zhgënjyer me liderët tanë të Kosovës', thotë komandanti i kësaj zone, që veten e identifikon me emrin Preka. Sipas tij, formimi i kësaj armate në vitin 2001 ka ndodhur pasi është parë që ish UÇK-ja nuk ka mundur të realizojë deri në fund atë që e ka filluar. 'AKSH-ja ka rreth 12 mijë pjesëtarë, të cilët janë në çdo vend, në çdo lagje, në çdo fshat e qytet. Ne jemi duke ushtruar për çdo ditë, ngase rrezikohemi nga armiku', thotë komandant Preka për Express.


  Armikun kryesor të kësaj armate ai e konsideron Serbinë, saktësisht Gardën e Car Llazarit, kurse miqtë për ta janë KFOR-i, SHPK-ja dhe TMK-ja.'Këtu jemi në pjesën veriore të Mitrovicës, që në vijë ajrore KFOR-in e kemi 150 metra', saktëson vendin komandanti i kësaj zone. Bazuar në deklarimet e këtij personi, AKSH-ja fillon me Zonën e Parë, që përfshinë Shqipërinë, Zonën e Dytë, që mbulon Kosovën dhe Zona e Tretë, e cila vepron në komunat shqiptare në Luginë të Preshevës. 'Aty ku ka shqiptarë, ku i thuhet bukës bukë e ujit ujë, aty vepron AKSH-ja', thotë komandanti, derisa pranë tij në errësirë të plotë valëvitet në shtyllë flamuri kombëtar shqiptar. Lidhur me vrasjen e disa personave në Tetovë të Maqedonisë, komandanti i kësaj zone sqaron se ata nuk kanë të bëjnë asgjë me AKSH-në.


  'Jo, më vjen keq nga ata persona që janë vrarë, por ata nuk kanë lidhje me AKSH-në', thotë Preka, i cili nuk pranon të jape shpjegime për armatimin. Çështja e armatimit është sekrete, duke përfshirë edhe mundësinë nëse komandanti i përgjithshëm i AKSH-së jeton ose jo në Kosovë. Drejtuesi i kësaj zone tregon edhe dallimet ndërmjet AKSH-së dhe Gardës së Car Llazarit, pavarësisht se të dy këto nga UNMIK-u janë shpallur organizata terroriste. 'Më vjen keq që UNMIK-u ka gabuar, sepse AKSH-ja nuk është terroriste.


  AKSH-ja del nga gjiri i këtij populli. Ne jemi bijtë e bijat e këtij populli', thotë komandanti. Kur e gjithë ceremonia përfundon, sërish ushtarët bëhen rresht nga dy. Rreth katër orë më vonë, bëhet rruga e kthimit nga bjeshka, e cila është e njëjtë, edhe pse ushtarët dhe komandanti janë pak më të relaksuar, sepse edhe kësaj here plani i hartuar një javë më parë është realizuar me sukses. Në vendin e nisjes, porosia e fundit drejtuar ushtarëve është që të jenë të qetë, të zhvendosen nga aty ngadalë dhe pa zhurmë.


  'Mos harroni, sekreti është sekret. Asnjë fjalë me familje, shokë apo dikë tjetër. Shokë, takohemi prapë. Mund të largoheni', thotë me zë të lartë komandanti. Disa minuta më vonë, në oborrin e shtëpisë, e cila edhe pas katër orësh qëndrimi aty nuk kishte rrymë, nuk mbeti asnjë prej ushtarëve.


  Express: A planifikon AKSH-ja që të dalë pa maska?


  Komandant Preka: AKSH-ja do të dalë së shpejti pa maska. Unë kampasur plan që sot të dal pa maskë, por me urdhrin e komandantit të përgjithshëm, kjo është shtyrë.


  Express: Policia thotë se në shumë raste pjesëtarë të AKSH-sëkryejnë vjedhje dhe krime. A janë ata pjesëtarë tuaj?


  Komandant Preka: AKSH-ja nuk vjedh. Ata që dalin me maska, ua marrin nënave tona arin, ua plaçkitin paratë, ua tmerrojnë fëmijët, ata nuk janë pjesëtarë të kësaj armate. Ata janë hajna, të cilët AKSH-ja çdoherë, nëse i takon, kanë mundësi të pësojnë prej saj.  * Kushtet që një person duhet të plotësojë për t'u bërë pjesëtar i AKSH-së.

  Prejardhja familjare, Morali, Ndershmëria Atdhedashuria, Mospërfshirja në aktivitete

  Kriminale, Mospërdorimi i drogës, marrja me prostitucion apo vjedhje,Të jetë i ndërgjegjshëm dhe I pastër.  * KUSHTET

  Jo vetëm partitë po rekrutojnë votues në këto ditë fushate. Armata Kombëtare Shqiptare gjithashtu po i shton radhët e saj. Express ishte në ceremoninë e betimit të 20 anëtarëve të

  rinj të AKSH'së, në malet e Drenicës.  * BETIMI USHTARAK I AKSH-së

  “Unë, stërnipi i ilirëve dhe Kastriotëve, vazhdues i denjë i luftëtarëve dhe dëshmorëve të

  lavdishëm të kombit shqiptar për liri, unë luftëtar i AKSH- së, betohem se do të jem

  ushtar besnik i kombit tim dhe do të luftoj deri në fund të jetës sime për bashkimin e

  Shqipërisë.

  Ndëshkimi më i rëndë i Zotit dhe i Kombit të më jepet në qoftë se e shkel këtë betim

  solemn.


  Betohem,

  betohem,

  betohem.
  avatar
  shqipo
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 59
  Join date : 05/01/2009

  Re: INTERVISTA

  Mesazh nga shqipo prej Sat 10 Jan 2009, 08:25

  Gafurr Adili flet për gazetën "Koha"

  Serbia e interesuar për destabilizim
  Bisedoi Vedat MEMEDALIU

  Koha: Thoni se jeni përfaqësues politik dhe zëdhënës i FBKSH, dhe krahut të saj ushtarak AKSH. Kush janë këto organizata?

  Adili: FBKSH është një formacion mbarëkombëtar politik që shtrihet në të gjitha hapësirat shqiptare, ku bukës i thonë bukë dhe ujit ujë. Ka formacionet e veta, ndërsa vepron edhe në mërgim. Diku është më e organizuar e diku më dobët. Ka një platformë të miratuar në vitin 2002 në Tiranë, ku edhe është realizuar Kuvendi Themelues, platformë kjo që thekson se FBKSH është një bashkim forcash politike, shoqatash joqeveritare,
  shoqata të intelektualëve dhe masa e gjerë e popullit shqiptar, pa dallim feje, krahine dhe gjinie. Po ashtu, FBKSH në platformë definohet si formacion që vepron, punon dhe kujdeset për të gjitha trojet shqiptare në një shtet të vetëm kombëtarë në Ballkan me emrin Shqipëri. Ndërkohë, AKSH ka qenë e themeluar më herët, më 4 dhjetor të vitit 1999 në Podujevë, menjëherë pas demobilizimit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, edhe atë si pakënaqësi e vendimit të udhëheqësisë së luftës në Kosovë. Si çdo ushtri që nuk ka platformë politike dhe program, as AKSH nuk i ka këto, ndërsa ka vetëm rregullore organizative. Ndryshe, FBKSH është trupi, AKSH është dora e djathtë, konkretisht krahu ushtarak, dora e majtë është shërbimi inteligjent që quhet Sigurimi Kombëtar Shqiptar, ndërsa këmbët janë mjetet, gjegjësisht Fondi i FBKSH-së. Platforma e FBKSH tregon qartë se një Këshill i këtij formacioni, në moment lufte obligohet të nxjerrë një skuadër ushtarësh.

  Koha: Kush janë bashkë*veprimtarët e tu. A ka ndonjë emër të njohur?

  Adili: Bashkëpunëtorë dhe veprimtarë kemi shumë. Këtu e theksoj kryetarin e FBKSH-së, Bashkim Mitrovica. Është me të vërtetë nga Mitrovica, emrin e ka Bashkim, por vetëm mbiemrin e ka marrë sipas vendlindjes. Është doktor i shkencave diplomatike, 35 vjeçar ndërsa është organizuar në vitin 2002. Është bashkëluftëtar i Islam Berishës. Përveç aktivistëve dhe bashkë*punëtorëve këtu, kemi edhe korin diplomatik në perëndim. Në secilin shtet kemi përfaqësuesin kryesor, si në Gjermani, Zvicër, Londër e Amerikë...

  Koha: Me çka jetoni? A punoni ndonjë punë?

  Adili: Me se jetoj? Unë jetoj me 1000 franga në muaj, të cilat mi dërgon djali nga Zvicra. Familjen e kam në Zvicër, ku më punon gruaja dhe djali i madh. Ato pare më dalin për të jetuar. Qira të banesës nuk paguaj, pasi vite më parë e kam blerë një banesë të vogël në Tiranë dhe kjo më ka shpëtuar. Në mërgim dua të them se kam punuar, madje kam mbajtur edhe dy ndërrime. Punën e kam pasur në fabrikë. Por u sëmura dhe u dobësova për nga shëndeti, atëherë qeveria zvicerane ma dha pensionin invalidor. Pensionin e kam marrë nga viti 1998 deri në fillim të vitit 2004, kur Parlamenti Zviceran mi tërhoqi dokumentet dhe bashkë me to, edhe pensionin. Tani jetoj me paratë që mi dërgon djali. Dua të them se "150 mijë euro" i kam dhënë për AKSH-në. E dini pse? Sepse unë, sikur rilindësit tanë që kanë vepruar, ashtu mundohem të veproj edhe unë.
  Ata e kanë shkrirë pasurinë për Shqipërinë, ndërsa politikanët e sotëm, shkrijnë Shqipërinë për të pasuruar vetë.

  ME AHMETIN U NDAMË NË VITIN 1985

  Koha: Keni vepruar në ilegalitet gjatë qëndrimit tuaj në perëndim. A njiheni me Ali Ahmetin dhe udhëheqësit e ish-Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare?

  Adili: Aliun e njoh që më herët, jo nga viti 2001. Që në vitin 1981 kemi qenë bashkëpjesëmarrës në demonstratat 26 marsit në Kosovë. Atëherë si studentë të Prishtinës nga Kërçova. Bashkërisht kemi qenë pjesëtarë të Lëvizjes ilegale. Pastaj deri në vitin 1985 në Zvicër kemi qenë bashkë në një rreth të Lucernit. Ndërkohë, ndarja jonë në rrafshin politik nuk është bërë në vitin 2001, por në vitin 1985. Atëherë unë kur shkova në Zvicër, atje ishin dy lëvizje - njëra me adresë e tjetra pa adresë. Alia, Fazliu dhe Musai ishin te Lëvizja pa adresë. Këtu ka qenë edhe Emrush Xhemajli, Avni Dehari dhe disa të tjerë. Kjo lëvizje tani vazhdon në Kosovë me emrin LPK. Ky grup në atë kohë nxirrte "Zërin e Kosovës", por nuk e mbaj mend mirë se cili ishte në krye. Mendoj se ishte Fazliu. Unë nuk kam marrë pjesë në këtë Lëvizje pa adresë. Kam pasur miqësi dhe shoqëri të ngushtë me Lëvizjen me adresë, në krye të së cilës ishte Hasan Malaj, pastaj kam njohur mirë edhe gruan e Kadri Zekës - Saimen dhe shumë pjesëtarë tjerë të lëvizjes në fjalë.

  Koha: Çka ndodhi mes jush dhe Ahmetit në vitin 1985?

  Adili: Fillimisht kisha oferta nga të dyja Lëvizjet, por nuk e zgjodha asnjërën pasi mes tyre zhvillohej një luftë e tmerrshme. Them luftë pasi kur shkoja te Aliu, ky i shante ata të Hasan Malajt. Thoshte se janë UDBA-sh. Kështu ishte edhe me grupin tjetër. Ata njëjtë sikur Aliu, thoshin se grupi i Fazliut, ku ishte edhe Ali Ahmeti janë të Serbisë dhe bashkëpunëtorë të UDB-ës. Këto luftonin më shumë njëra tjetrën, se sa kundër armikut. Si pasojë, ranë dhe u arrestuan 360 aktivistë në vitin '85 si në Kosovë, Maqedoni dhe Mal të Zi. Këta u arrestuan pasi të dy grupet lavdëroheshin se ai është me ne dhe jo me ata e anasjelltas, ndërsa UDB u kishte hyrë në krye dhe i zbuloi.

  Ishte një dëm i madh për Lëvizjen ilegale. Hasan Malaj më propozoi që të jem njeriu i dytë i Lëvizjes, atëherë unë e pyeta për platformën, se cili është aktiviteti kryesor i kësaj Lëvizje, Kosova Republikë apo vetëqeverisje administrative. Pastaj kam biseduar edhe me shokët e Lëvizjes pa adresë, ku bënte pjesë edhe Alia. Ata si primare e kishin Republikën e Kosovës me të gjitha trojet, pasi mendonin se Jugosllavia do të prishet vetëm në tri Republika. Pra, qëllimi i parë dhe i fundit ishte Republika, me çka unë nuk u pajtova dhe vazhdova pastaj me të tjerët. Për mua Republika mund të ishte taktikë luftarake, por Republika po të avancohej duheshte bashkimi kombëtar. Kjo ka qenë në njëfarë mënyre arsyeja pse u ndava me Aliun.

  Por ajo më e forta ishte lufta mes dy grupeve, që unë nuk munda të përballoj ose të bëhem pjesë e saj. Unë s'munda t'i përkrah ata që thoshin se edhe gruaja e Kadri Zekës është UDBA-she. Si rezultat i kësaj, e themelova një organizatë bashkë me disa shokë që nuk donin të ishim pjesë e dy grupeve. Organizata emrin e kishte "Grupi Revolucionar Shqiptar", ndërsa në platformë e kishte bashkimin kombëtar.

  Koha: Çka mendoni për luftën e vitit 2001 në Maqedoni?

  Ka mendime të ndara në mesin e partive politike shqiptare në Maqedoni. Për BDI-në, ajo u bë për të drejtat e shqiptarëve, ndërsa për PDSH-në, se lufta u bë për marrjen e pushtetit?

  Adili: Për luftën e vitit 2001 jam prononcuar disa herë, por edhe në vitin 2001, atëherë kur edhe filloi. Nëse flasim për këtë luftë, unë kam thënë se Ali Ahmeti duhet të futet në Librin e Ginisit. Nuk e di pse deri tash nuk ka ndodh kjo, ose nuk ka vend për të. Këtë e arsyetoj me fakte. Nuk kam inate me asnjë njëri, hiç më pak me ndonjë shqiptar. Unë e njoh historinë, dhe nuk kam dëgjuar ndonjëherë që të formohet një ushtri çlirimtare dhe të kap pushkët për çlirim të atij vendi, e më vonë të dalin e të deklarojnë se ne kemi luftuar për ta mbrojtur atë shtet. Kështu ndodhi në Maqedoni. Pra, në Maqedoni u formua një ushtri çlirimtare kombëtare, e më vonë doli se e njëjta paska luftu me mbrojt integritetin dhe sovranitetin e Maqedonisë.

  Tash shtrohet pyetja: Nga kush u kërcënua Maqedonia dhe ushtria e saj? Kush e sulmoi Maqedonisë që UÇK u desh ta mbrojë? Nga kjo del se Maqedonia nuk paska pas ushtri e polici me mbrojt veten, por falë Ali Ahmetit ky shtet akoma po ekziston?! Për këtë arsye ai duhet të futet në Librin e Ginisit. Ndërkohë, historia e luftës në Maqedoni vjen nga Kosova, por jo kështu si ndodhi.

  Pastaj, është mendimi im dhe këtë e mbështes, lufta në Maqedoni u bë pasi shumë pjesëmarrës në luftën e Kosovës dhe Preshevës mbetën jashtë institucioneve. Ahmeti me siguri ka menduar se pasi nuk zuri vend në Qeverinë e përkohshme, që unë e quaj Qeveri qejfi e Kosovës, dhe me ndikimin e Fazliut ndodhi ajo që ndodhi. Shkurt, lufta e vitit 2001 në Maqedoni u bë për pushtet.
  avatar
  shqipo
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 59
  Join date : 05/01/2009

  Re: INTERVISTA

  Mesazh nga shqipo prej Sat 10 Jan 2009, 08:25

  KEMI PUSHUAR AKTIVITIN E AKSH-së NË MAQEDONI

  Koha: E njihni personin me emrin Ergon Berisha, pasi ky kohë më parë u paraqit si themelues dhe komandant i AKSH-së?

  Adili: Ergon apo Alban Berisha edhe sot e kësaj dite nuk e di se cili është i vërteti. Më kanë thënë që është nga Tropoja, dhe dikur paraqitej si zëdhënës i AKSH-së me do far shqiponja të Sharrit. Këtu u ngatërrua edhe Nevzat Halili me do organizata si AKSH-ARI (Armata Republikane e Iliridës) ndërsa shpërndanin disa emblema poshtë e lart. Është e vërtetë se na kanë goditur faqet zyrtare tona nëpërmjet disa hakerave dhe na kanë prishur shumë punë në atë kohë. Pat kërkuar takim me mua në Gjermani, por unë i pata thënë se nuk takohem me rrugaçë, ndërsa personalisht nuk e njoh. Aq shumë bënin dëm, sa që rrezikuan që AKSH-në ndërkombëtarët ta shpallnin si organizatë terroriste.

  Koha: A ka AKSH në Maqedoni dhe nëse po, ku janë pjesëtarët e saj?

  Adili: Në Maqedoni në fakt kemi dy Divizione, njëri me emrin "Tahir Sinani" ndërsa tjetri me emrin "Adem Jashari", ndërsa në çdo qytet kemi Këshillat e Frontit. Me gjithë këtë, në vitin 2004 kemi shpall detantin për pushimin (vendimin) e AKSH-së, sepse kemi gjykuar dhe vazhdojmë të gjykojmë se aktualisht nuk nevojitet riaktivizimi i tyre. Vetëm Divizioni "Adem Jashari" numëron 12 mijë trupa...

  Koha: 12 mijë trupa? Edhe Fazli Veliu ka deklaruar se i ka në disponim 12 mijë ushtarë. A mos jeni duke i numëruar edhe ata të Fazliut?

  Adili: 12 mijë i ka Divizioni i dytë, por nuk janë në veprim. Kemi edhe njësitet elite të AKSH-së të cilët dalin rreth kufirit dhe vëzhgojnë terrenin, por jo tani...

  Koha: Këto 12 mijë trupat tuaj, ku kanë qenë gjatë vitit 2001, pasi zyrtarisht UÇK ka numëruar rreth 3000 pjesëtarë?

  Adili: Nejse, 2001 ose 1998, 1999 ndryshon nga viti 2007. Tani kemi më shumë ushtarë.

  Koha: Ku e bazoni këtë?

  Adili: Këtë e them duke u bazuar në dy luftërat e mëdha që janë bërë dhe çfarë vlerash kanë sjellë ata. E para, te shqiptarët është vrarë frika, pavarësisht se ka pasur devijime politike. E dyta, është krijuar përvoja luftarake, sepse ne në luftën e Kosovës jemi fut pa përvojë. Shumë të rinj janë vrarë në Kosovë pasi nuk kanë ditur se si të shtrihen, ashtu siç nuk di edhe unë....

  Koha: Pas vrasjes së Xhavit Morinës në Odër të Tetovës deklaruat se ai nuk është pjesëtar i Juaj. Ndërkohë, vetëm disa orë më pas, një person me emrin Bashkim Mitrovica deklaroi se ra një dëshmor i AKSH-së. Kontradiktore, apo?

  Adili: Shiko, Xhavit Morina ka qenë një ndër pjesëtarët e parë të AKSH-së, menjëherë pas luftës së vitit 2001. Unë atëherë deklarova se nuk e pranojmë Marrëveshjen e Ohrit. Atëherë deklarohesha si Komisar Valdet Vardari, e Xhaviti këtu ka qenë një ndër pjesëtarët e parë të AKSH-së në Maqedoni. Megjithatë, në momentin që ndonjëri nga pjesëtarët e AKSH-së bie në burg, atëherë ai nuk mund të jetë aktivist ose bashkëpunëtor i yni. Mund të riorganizohet vetëm atëherë pasi të japë llogari para organeve të FBKSH-së. Me këtë nënkuptoj pafajësinë e tij dhe lëndën e procesit gjyqësor dhe ta arsyetojë veprën për të cilën është akuzuar.

  KRIMINELËT NUK KANË VEND NË AKSH

  Koha: Nëse akuzohesh për vepra të rënda kriminale, a mund të jesh pjesëtar i AKSH-së?

  Adili: Jo jo, prandaj këto persona japin llogari dhe e vërtetojnë pafajësinë para organeve tona. Aty nuk jam vetëm unë, janë 25 burra.

  Koha: Dmth Xhavit Morina nuk ka qenë pjesëtar i AKSH-së, pasi i njëjti u arratis nga burgu i Dubravës?!

  Adili: Ka qenë, por unë nuk e kam ditë se ai ka dhënë llogari para Bashkim Mitrovicës dhe organeve tjera më të larta në FBKSH. Derisa Bashkimi deklaroi se ra dëshmor Xhavit Morina, atëherë ata e kanë marrë në pyetje. Me t'u arratisur nga burgu, Xhaviti i është rrëfyer organeve dhe mandej është strehuar në Maqedoni.

  Koha: Çfarë ka kërkuar Xhaviti në Tetovë?

  Adili: Unë tash nuk e di se çfarë ka kërkuar në Tetovë, vetëm e di se ai atje është strehuar. Si çdo njeri që ikën nga burgu dhe kërkon të strehohet diku, edhe Xhaviti ka menduar për Tetovën. Ai ka mundur të shkojë edhe në Bullgari, por kjo s'do të thotë se edhe në Bullgari ka AKSH. Jam i sigurt se në Maqedoni Xhaviti nuk ka ardhur të luftojë, sepse nuk ka pasur urdhër për këtë.

  Koha: E njihni Lirim Jakupin?

  Adili: Jo nuk e njoh personalisht, vetëm e di se ka qenë pjesëtar i AKSH-së në fillet e para. Tash nuk e di nëse është riorganizuar, pasi unë nuk merrem me atë punë. Shiko, mua më kanë ardhur njerëz nga Kërçova dhe më kanë thënë se duan të anëtarësohen, u kam thënë se unë nuk anëtarësoj, vetëm se mund të dorëzoj emrin tënd në Këshillin e Kërçovës dhe ata atje vendosin për ty.... (VIJON)

  Kush është Gafurr Adili?
  Ka lindur në 5 janar 1959 në fshatin Aranjell të Kërçovës. Shkollën fillore e ka kryer në fshatin Kastriot (Serbicë), ndërsa gjimnazin në Prishtinë. Fakultetin Juridik gjithashtu në Prishtinë, ndërsa më 3 shkurt 1982 ka marrë titullin Jurist i diplomuar.
  Arrestohet më 7 shkurt 1982, sapo kthehet në vendlindje, nën akuzën "nacionalist", "irredentist", dhe "agjent i Shqipërisë". Në burg qëndroi 2 muaj, ndërsa më pas vazhdon aktivitetin si pjesëtarë i lëvizjes (së fshehtë) Atdhetaro-Revolucionare të Kosovës. Është pjesëmarrës në Këshillin e organizimit të demonstrative të mars- prillit 1981. Me iniciativën dhe këmbënguljen e Fehmi Ladrovcit, në shtator të vitit 1982, në Universitetin e Zagrebit, i regjistron studimet pasuniversitare, ndërsa të njëjtat i përfundon në nëntor të vitit 1984. Në janar dhe shkurt 1984, pas ndjekjeve të UDB-së, largohet nga vendlindja së bashku me Ali Ahmetin dhe Musa Xhaferrin, ndërsa strehohen në Luzern të Zvicrës.
  Që nga 11 prilli i vitit 1985, kohë kjo kur i nënshtrohet procedurës së refugjatit politik, status të cilin e fitoi në shtator të vitit 1985, bashkë më bashkëshorten dhe 6 fëmijët ka jetuar, punuar dhe vepruar në Malters, një fshat ky jo larg Lucernit të Zvicrës. Kurse, nga shtatori 1985 dhe deri në fund të dhjetorit 1993, ka punuar në dy fabrika, ku si pasojë e punës së rëndë fizike, si dhe nga torturat e dikurshme të UDB-së, në fund të vitit 1993 sëmuret rëndë dhe nga kjo kohë përfiton pensionin invalidor deri në vitin 2004.

  LIBRI I GINISIT
  Unë kam thënë se Ali Ahmeti duhet të futet në Librin e Ginisit. Këtë e arsyetoj me fakte. Nuk kam inate me asnjë njëri, hiç më pak me ndonjë shqiptar. Nuk kam dëgjuar ndonjëherë që të formohet një ushtri çlirimtare dhe të kap pushkët për çlirim të atij vendi, e më vonë të dalin e të deklarojnë se ne kemi luftuar për ta mbrojtur atë shtet. Kështu ndodhi në Maqedoni. Pra, në Maqedoni u formua një ushtri çlirimtare kombëtare, e më vonë doli se e njëjta paska luftuar për mbrojtjen e integritetit dhe sovranitetit të Maqedonisë. Shkurt, lufta e vitit 2001 në Maqedoni u bë për pushtet


  Të henën lexoni: Kush e dëshiron destabilizimin e Maqedonisë sipas Adilit. A ishin pjesëtarë të AKSH-së ata që u vranë në aksionin e policisë në Brodec?. Çfarë i tha Fazli Veliut në Zvicërr Adilit për Arbër Xhaferin? Kush qëndron pas akuzave lidhur me vrasjen e Telit, Tahir Sinanit dhe Komandant Shpendi?
  avatar
  shqipo
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 59
  Join date : 05/01/2009

  Re: INTERVISTA

  Mesazh nga shqipo prej Sat 10 Jan 2009, 08:27

  Pjesa e dyte

  BEOGRADI DËSHIRON DESTABILIZIMIN E MAQEDONISË


  Koha: Kush e dëshiron destabilizimin e Maqedonisë?


  Adili: Vetëm Beogradi, pasi ai dëshiron që të tërheqë vëmendjen kombëtare dhe ndërkombëtare nga zgjidhja e çështjes shqiptare të kufijve të ish-Jugosllavisë dhe të tërheq vëmendjen nga FBKSH-ja. Beogradi zyrtar është i bindur se në Ballkan do të rishikohen kufijtë dhe do të organizohet Konferenca e Londrës, konferencë të cilën edhe ne e kërkojmë. Ata aty do të mundohen që të marrin toka sa më shumë nga Shqipëria etnike, e këtë do ta realizojnë nëpërmjet shqiptarëve, e në këtë rast - nëpërmjet shqiptarëve të Maqedonisë.


  Koha: Çfarë mendoni për aksionin policor në fshatin Brodec të Tetovës, sidomos kur kemi parasysh që përveç policisë së Maqedonisë, aksion të suksesshëm e quajtën edhe Departamenti i Shtetit Amerikan, OSBE dhe faktori ndërkombëtarë në përgjithësi?


  Adili: Unë nuk e kam përcjellë aksionin, sepse realisht nuk kam qenë në terren. Jemi duke i grumbulluar informatat dhe do të prononcohemi më gjerësisht. Këta djem në Brodec janë nxitë dhe provokuar. Opozita ka qenë ajo që i ka provokuar dhe i ka nxitë për veprime të tilla. Ne jemi duke hetuar. Askush të mos më thotë se nuk e kanë ditur se ky grup në Brodec është gati një vit aty. Jo vetëm në Brodec, por edhe në Bozofc dhe fshatra tjerë. Opozita ndoshta edhe pa vetëdije i ka nxitë, por më vjen keq që një veprim i tillë i ka ndihmuar Beogradit. E përsëris se vetëm Beogradit i intereson destabilizimi në rajon. Prandaj Ali Ahmetit ju drejtova: Mos gabo!. Pse duhet të vritemi për Beogradin. Ne kemi problem me Serbinë more zotëri.


  Koha: Kur jemi te Gjykata Kushtetuese, ajo abrogoi disa nene për përdorimin e flamurit shqiptar. Mandej doli BDI dhe tha se komunat që ato i udhëheqin nuk do të respektojnë vendimin, ndërsa PDSH akuzoi koalicionin LSDM-BDI se këta e hoqën flamurin shqiptar?


  Adili: Gjykatën Kushtuese dihet se e ka opozita, konkretisht LSDM, e cila me kokë vazhdon të qëndrojë në Beograd. Kur u bë abrogimi i disa neneve për flamurin, dolën kryetarët e komunave të BDI-së dhe deklaruan se ne nuk i heqim flamujt shqiptar. Normal se nuk i heqin se janë në opozitë. Unë kam deklaruar edhe për një gazetë shqipe në Tiranë se në Maqedoni, Qeverinë mund ta udhëheqin koalicioni VMRO dhe PDSH, por shtetin në dorë e ka opozita LSDM-BDI, ashtu siç është edhe në Tiranë.


  Në Maqedoni, ashti si në Shqipëri pushtetin e përbëjnë Prokuroria, Shërbimi Sekret dhe Gjykatat. Nisemi nga kjo. LSDM-BDI ka në dorë Agjencinë e Zbulimit, Gjykatën Kushtetuese dhe Prokurorinë...
  Koha: Me veprimet e AKSH-së në Kosovë, a mendoni se po e dëmtoni procesin drejt pavarësisë?


  Adili: Absolutisht jo. Përkundrazi, ne i kemi treguar Car Llazarit se ka kush i del zot trojeve shqiptare në Kosovë. AKSH paraqitet vetëm aty ku nuk patrullon as KFOR-i, as UNMIK-u, e as Shërbimi Policor i Kosovës. AKSH deri tani është paraqitur në Podujevë, në kufi me Serbinë dhe në veri të Mitrovicës, aty ku nuk ka forca ndërkombëtare. Ditë më parë edhe u bë betimi i disa pjesëtarëve të rinj të elitës ushtarake të AKSH-së. Do t'i bënim dëm Kosovës vitin e kaluar, pasi vjet ishin bisedimet. Ne kemi gjykuar dhe vitin e kaluar nuk kemi lëvizur, pasi politikanët e Kosovës kanë mundur të thonë se ja çfarë na bëri AKSH, na e prishi pavarësinë. Jam i bindur se Kosova më shpejtë bashkohet me Shqipërinë se sa të bëhet e pavarur. Këtë e dinë edhe kosovarët. Sipas Rezolutës 1244, kufijtë i siguron KFRO-i, por meqë këto forca ndërkombëtare nuk lëvizin brezit kufitar me Serbinë, kontrollin e kemi marrë ne në dorë. Jo vetëm Car Llazarët, por edhe vet xhandermeria serbe mund t'i provokojë shqiptarët që nga frika detyrohen të ikin në Podujevë. Veprime të tilla po ndodhin edhe në fshatrat e Kamenicës dhe Mitrovicës. Kjo do të ndodh edhe me Maqedoninë. Në momentin e parë që Car Llazarët kërcënojnë shqiptarët në Maqedoni, AKSH do të veprojë dhe do të riaktivizohet. Jo vetëm në Kosovë dhe Maqedoni, kjo do të ndodh edhe në Mal të Zi nëse rrezikohen shqiptarët. Ne jemi ushtri mbrojtëse e popullit shqiptar. E jo të dalë dikush nga Shipkovica edhe thotë ku është Gafurr Adili tash! Unë nuk u bindem urdhrave të individëve. As AKSH nuk i bindet urdhrave të Gafurr Adilit se unë nuk vendos. Ashtu siç theksuam para aksionit në Brodec se nuk vepron aty AKSH, ashtu siç edhe ata djem që dolën në televizionin kroat me maska nuk janë tanët.

  FAJTORËT E VRASJEVE ENIGMATIKE

  Koha: Pse disa herë keni akuzuar Xhezair Shaqirin-Hoxhën për spiun të qarqeve të caktuara në Maqedoni. A keni argumente për të pohuar një gjë të tillë?


  Adili: PO. Hoxha është spiun i Vllado Buçkovskit. E para, Xhezair Shaqiri katër vjet ishte në pushtetin e Maqedonisë si deputet. Ka pasur dy akuza dhe ato dihen. Njërën e ka në Kosovë e tjetrën në Maqedoni. Për shkak se e kishte imunitetin, nuk është marrë në përgjegjësi. Kur nuk fitoi në zgjedhjet e fundit, realisht iu aktivizuan dy akuzat dhe ai shkoi në fshatin e tij të lindjes në Tanushë. Ne e kemi ditur se ai është atje, ka blerë edhe bletë, bile dhe dhen. Por, mendimi im është se kur nuk je fajtor për diçka, atëherë drejtohu në gjykatë dhe dëshmo pafajësinë. Me këtë rast, Hoxha një kohë të gjatë qëndroi urtë, ose qeveria dhe gjyqësia nuk e kërkuan. Nuk donin të merreshin me të. Pastaj, kur e pa se humbi vëmendjen, doli me propozim për referendum në Tanushë. Unë nuk di ndonjë konventë ndërkombëtare ose organizatë tjetër që ka lejuar referendum fshatrash. Pas kësaj, doli dhe kërkoi mobilizim të ish-ushtarëve të UÇK-së. Duke u nisur nga ajo që Beogradi kërkon destabilizim të Maqedoni, unë iu drejtova dhe i thash se mobilizimi ka mbaruar më o zotëri. Mobilizimi i dështoi. Ai i doli në ndihmë Vllado Buçkovskit bash në kohën kur këtij iu mor imuniteti. Nuk mund të themi se Buçkovski është fajtor, por është gjykata ajo që vendos. Dhe Hoxha këtu bëri zhurmë. Si mund të kërkojë mobilizim vetëm atëherë kur nuk fitoi për deputet. Ai pas konfliktit e pranoi demobilizimin e UÇK-së dhe e pranoi Marrëveshjen e Ohrit.  Për sa kohë ishte në pushtet, Hoxhës fare nuk i ka interesuar për luftëtarët e tij, atij nuk i interesoi të zbardhet rasti i vrasjes së Komandant Telit në Shkup. Hoxha është akuzuar dhe vazhdon të akuzohet se vetëm ai ka ditur vendndodhjen e Telit. Këto akuza ai i ka edhe në Kosovë nga ish-bashkëluftëtarë, të cilët thonë se Hoxha din shumë për Telin. Ai ka pasur obligim moral së paku të kërkojë zbardhjen e këtij rasti. Pse më vret kjo mua. Unë nuk e njoh Telin, as Komandant Shpendin, e as Tahir Sinanin, tre djem nga Shqipëria që u vranë në mënyrë të mistershme në Maqedoni, edhe atë pas luftës. Më dhemb ajo që djemtë më të mirë të Shqipërisë erdhën në Maqedoni dhe u vranë. Enigmatike është edhe vrasja e Tahir Sinanit, si dhe vrasja e Komandant Shpendit. Rastet e tilla është dashur t'i zbardh edhe Ali Ahmeti dhe Fazli Veliu, të cilët gjatë katër viteve pushtet i harruan këta djem. Xhezair Shaqiri të mos tregojë kopalla. Ai po organizon njerëz të vjedhin vetura nëpër Viti. Nëse vërtet dëshiron të vërtetojë se nuk është mik i Vllado Buçkovskit, nuk duhet të veprojë ashtu siç po bën. Pse ai nuk doli në skenë më herët, por doli pikërisht kur Buçkovskit iu mor imuniteti. Ai u frikua se do të dalin në skenë bizneset e pista midis tyre.
  avatar
  shqipo
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 59
  Join date : 05/01/2009

  Re: INTERVISTA

  Mesazh nga shqipo prej Sat 10 Jan 2009, 08:28

  Koha: Pse nuk vini në Maqedoni, pasi jeni edhe shtetas i këtij shteti? Prej kujt frikoheni?


  Adili: E para, Maqedoninë nuk e kam njohur si shtet. Në vitin 91, '92 nuk kam parashtruar kërkesë për shtetësi. Në vitin 1994 ma kanë dërguar shtetësinë e Maqedonisë, bile tash e ka babai im në shtëpi. Pastaj, nuk kam pasur asnjëherë pasaportë të Maqedonisë, e as të Jugosllavisë. Gjithmonë kam lëvizur me pasaportë të Bajram Currit. Kur jam arrestuar unë, ka pasur deklarata të lloj-llojshme për mua. Mbaj mend se Ali Ahmeti pat deklaruar se ekziston një fletë-arrest për Gafurr Adilin. Mandej atë kohë zëvendësministri i Punëve të Brendshme të Maqedonisë tha se nuk ka fletë-arrest. Dhe Arbën Xhaferi në një shkrim thotë se cila është e vërteta, ka apo nuk ka fletë-arrest për mua. Dhe në fund thotë: Epo kjo është hilja e maqedonasve, të cilët e sollën punën që Tirana të burgose një shqiptar. Unë kam fletë-arrest ndërkombëtar.


  Koha: Fazli Veliu së fundmi ka kërkuar federalizimin e Maqedonisë. Sa ju duket kjo serioze?


  Adili: Nuk habitem nga kjo kërkesë, pasi aktualisht është në opozitë dhe gjithçka mund të kërkojë. Kur je opozitë, secili e ngrit bajrakun e patriotizmit. Dua të tregoj diçka interesante. Në vitin 2001 shkova në Prizren për ta takuar Ali Ahmetin. Atëkohë, pasi Alia ishte Komandant, nuk pranoi të takohet me mua pasi unë isha përfaqësues politik i AKSH dhe për bisedime do të duhej të takohesha me Fazli Veliun. Shkova në Zvicër dhe atje e takova Fazliun. Në takim, pasi disa bisedimeve të shumta, u lodh dhe në fund Fazlia tha futu te ne në Fond. I thash jo bre se qenkemi shumica të Kërçovës. A s'ka burra Struga, Kumanova, Tetova e Gostivari, por vetëm Kërçova. I thash se s'jam marrë kurrë me fonde dhe me pare. Kam harruar pastaj se cili e pyeti Fazliun se çfarë do të bëjnë me këto para, pasi bëhej fjalë për një shumë të madhe të markave. Fazliu u përgjigj shpejt e shpejt: Me këto pare, ose do ta rrëzojmë nga pushteti Arbër Xhaferin, ose do t'i ndajmë bashkë me të. Fazli Veliu ka shkruar shumë libra, por asnjëherë ato muhabete që i ka folur dikur nuk i shkruan. Shkruan nëpër libra "i thash ashtu, më tha kështu". Dhe pastaj? - e pyeta unë. Fazliu më tha se në Kosovë do të bëhen forca e tretë, ndërsa atëkohë në Kosovë forca e tretë ishte partia e Ramushit. Atëherë unë i thash se kjo është krim, pasi vriten shqiptarët për të marrë pushtetin... Fazlia dhe të tjerët kanë shku me atë logjikë që shokët tanë në Kosovë hynë në pushtet, e ne mbetëm jashtë. Hajt tash bëjmë luftë dhe e marrim pushtetin. Mirëpo, ata nuk e kanë mendu se pushteti nuk është i përhershëm. Kungulli nuk rrinë gjithmonë mbi ujë. Mandej, Fazli Veliu sa ishte në pushtet fare si ka interesuar vëllai i vet. Tashi ka dalur një parollë në Kollare ku thuhet kërkojmë gjetjen e filanit. Nuk shkojnë këto gjëra kështu. Po të isha në pushtet, do të dija si të veproja.
  FITRA PËR ISH-LUFTËTARËT E UÇK-SË!!!


  Koha: Keni deklarua se FBKSH nuk e mbështet Marrëveshjen e Ohrit, derisa BDI tani thotë se ajo nuk po realizohet, ndërsa PDSH pohon të kundërtën?
  Adili: Deklaratat e dikurshme të zyrtarëve të BDI-së, e më shumë të Ali Ahmetit se Marrëveshja e Ohrit është përmbyllur me sukses, tani kanë ndryshuar. Njëjtë ishte edhe me PDSH-në në kohën kur ishte në opozitë, e tash në pushtet. BDI për sa kohë ishte në pushtet thoshte se Marrëveshja ka mbaruar, ndërsa tani ajo është rrënuar. Cila është e vërteta e kësaj? Nëse është realizuar ajo më herët, pse tash duhet të themi se nuk është realizu. Këtu kemi dyftyrësi nga të dyja palët. Ne edhe më herët kemi thënë se Marrëveshja e Ohrit është e destinuar të dështojë. Kemi argumente këtu. Të gjitha luftërat kanë qenë rajonale, ndërsa asnjëherë bisedimet nuk janë zhvilluar në poligonin ose rajonin e luftimeve. Është rast unikat kjo me Maqedoninë. Pastaj dolën deklaruan se shqiptarët tash përdorin flamurin. Kjo nuk është e vërtetë. Pastaj, edhe puna e pasaportave. Jo dygjuhësi, jo fituam e kështu me radhë. Derisa për maqedonasit nuk vlen dhe nuk është e obligueshme gjuha shqipe, atëherë kjo është katastrofale.

  Koha: Në Maqedoni, dy partitë politike shqiptare akuzojnë njëra tjetrën për mosaprovimin e Ligjit të dëshmorëve. Kush mendoni se është fajtori që gjashtë vjet pas luftës nuk është miratuar akoma ky ligj?


  Adili: Përgjegjësia kryesore për Ligjin e dëshmorëve u takon atyre që thirren në emër të asaj ushtrie, në këtë rast Ali Ahmetit. Në bisedimet e para të Ali Ahmetit me Cërvenkovskin dhe LSDM-në, ai nuk është dashur të diskutojë për ministra e zëvendësministra, por çka do t'u ofronte ushtarëve të vet, invalidëve dhe familjeve të dëshmorëve. Duhet të fliste për statusin e UÇK-së. Derisa UÇK u hoq nga organizatat terroriste, atëherë duhet të pranoheshin edhe invalidët dhe familjet e dëshmorëve. Por kjo nuk u bë. Derisa për palën maqedonase që kanë marrë pjesë në luftë u miratua një ligj i posaçëm, Ali Ahmeti gjatë tërë kohës interesohej se a do të arrijë ta bëjë zëvendëskryeministër Musa Xhaferin, i cili ishte vetëm figurë në kabinetin e Cërvenkovskit. Figurë e kemi pasur edhe Sinan Hasanin, Fadil Hoxhën, Xhavit Limanin... Askush si ka pyetur kurrë për asgjë. Problemi qëndron në atë se Ali Ahmeti ka pasur përgjegjësi morale, sepse me shumë të drejtë mund të parashtrojmë një pyetje: Si udhëheqësi i kësaj ushtrie ka mundur të ulet në Parlament dhe ushtarët e tij të arrestohen dhe vuajnë jetë mizore? Millosheviqi nuk ka shku me vra në Kosovë, por në Hagë u dënua vetëm pasi kishte dhënë urdhër për vrasje e masakra. Nëse djemtë e UÇK-së kanë luftuar në këtë vend, ata urdhrat i kanë marrë nga dikush. Nesër nëse ndodh diçka me AKSH-në, përgjegjësi do të jap unë, ashtu siç dhashë para gjykatësve në Tiranë kur edhe u arrestova. E kam ndier veten shumë të fyer kur kam dëgjuar se grumbullohen fitra për ish-ushtarët, invalidët dhe familjet e dëshmorëve.


  Koha: Në opinion është paraqitur edhe një organizatë e ashtuquajtur Këshilli Politiko-Ushtarak i UÇK-së, ndërsa AKSH-në e ka quajtur ushtri interneti?


  Adili: Ne i dimë edhe njerëzit që përfaqësojnë këtë organizatë. Janë tre katër veta dhe emrat e tyre do t'i publikoj së shpejti. Janë nga Maqedonia, ndërsa bëhet fjalë për një grup të vogël joserioz. Ndërsa sa i përket AKSH-së se është organizatë interneti, këtë e shohin më mirë shqiptarët, sidomos tani në Kosovë. Nuk do të merremi shumë me ta, pasi i dimë se kush qëndron pas tyre. Janë të vegjël dhe për atë i injorojmë.
  Koha: Kush janë aleatët tuaj në Kosovë dhe Maqedoni. A keni bashkëpunim me ndonjë nga strukturat aktuale politike?
  Adili: Bashkëpunojmë si jo. Marrëdhënie në rrugë institucionale jo. Shokët tanë takohen dhe kanë bashkëpunim. Edhe në Kosovë edhe në Maqedoni, por edhe në Shqipëri. Madje, kemi edhe deputetë në Kosovë dhe Shqipëri.
  NUK KAM MARRË PJESË NË ANJË LUFTË


  Koha: Ju akuzojnë se nuk keni marrë pjesë në asnjë luftë. As në Kosovë, as në Preshevë, por as në Maqedoni?


  Adili: Po, kam dëgjuar shumë zëra që thonë se Gafurri nuk ka marrë pjesë në asnjërën nga luftërat. Është e vërtetë kjo, por unë kam ndihmuar dhe kontribuar në drejtim të luftës. Fundja, unë jam politikan. Politikanët udhëheqin politikën, ata nuk luftojnë.
  Koha: Deklaroni disa herë se jeni politikan? Keni marrë legjitimitetin e popullit?
  Adili: Nuk do të thotë se vetëm nëse të zgjedh populli je politikan. Po ashtu nuk do të thotë se politikani duhet të ketë edhe parti politike. Jam më i mirë se shumë politikanë në Maqedoni. Kam magjistruar në Zagreb në vitin 1984, e jo si dikush në vitin 2001 merrnin provime dhe diploma në Prishtinë, atëherë kur edhe krisnin pushkët e UÇK-së.

  Koha: Sigurimi shqiptar në Tiranë deklaroi se pistë e hetimeve rreth kërcënimeve ndaj Pendeli Majkos është Garda e Car Llazarit dhe FBKSH-AKSH?

  Adili: Shiko, unë e kam thënë edhe më herët se AKSH nuk ka plumba për shqiptarët. Unë nuk e mohoj që dikush, jo nga AKSH, individë të caktuar apo budallenj, ose simpatizantë të rëndomtë të AKSH-së ta kenë kërcënuar, por struktura e AKSH-së asnjëherë jo. Majko gaboi me shfryrjen që bëri edhe ndaj diskutimit tim edhe ndaj pjesëtarëve të AKSH-së. Ajo nuk është normale. Ai nuk merrej me Car Llazarit, por na quante "njerëz me thasë në kokë".
  avatar
  shqipo
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 59
  Join date : 05/01/2009

  Re: INTERVISTA

  Mesazh nga shqipo prej Sat 10 Jan 2009, 08:31

  Intervistë ekskluzive për revistën mujore AS të Shkupit, me Kolonele Saranda TOPLICA :


  Pyetje : Nëse ka mundësi, më së pari na tregoni prej nga jeni dhe në çfarë moshe?

  Përgjigje: Babain e kam nga Tetova dhe nënën nga Prishtina, kurse unë kam lindur në Prishtinë dhe tani jam 22 vjeçe.


  Pyetje: Prej kur jeni këtu?


  Përgjigje:Anëtare e Frontit për Bashkim Kombëtar Shqiptar (FBKSH) jam bërë që në vitin 2003, kur në korrik të po këtij viti në Tiranë u arrestua Kryetari i FBKSH-së, Mr. Gafurr Adili nga Kërçova, i cili më vonë, nga gjykata e Tiranës e fitoi pafajësinë, dhe ishte ky veprim i paprecedent i Tiranës, si dhe fjala mbrojtëse, të cilin e kam lexuar si libër me titull: "NENA ME LINDI, SHQIPERIA ME RILINDI" e Zotit Adili para gjykatës së Tiranës, që më shtuan kurreshtjen që fillimisht të njihem me Platformën Politike të FBKSH-së, dhe më pas edhe të vihem në kontakt me Këshillin e FBKSH-së në Prishtinë, si dhe të bëhem edhe anëtare e FBKSH-së. Kurse tani edhe të vija këtu e të vishja edhe uniformën e bukur të Armatës Kombëtare Shqiptare (AKSH), që është strukturë ushtarake e FBKSH-së. Pra, këtu jam që nga 15 nëntori 2007.

  Pyetje: Përpara se të rekrutoheshit, me çfarë merreshit?

  Përgjigje:Kur u bëra anëtare e FBKSH-së isha brucoshe, kurse para se të vija këtu e të vishja uniformën, kisha absolvuar në fakultetin juridik. Pra, shumë shpejt do të marr edhe diplomën e magjistres së shkencave politiko-diplomatike.

  Pyetje: Cilat janë motivet që iu shtynë të braktisni studimet dhe të rreshtoheni në AKSH?

  Përgjigje :Nuk i kam braktisur studimet. Këtu po i përgatis dy provimet e fundit të magjistraturës. Që të vija këtu ishte një vendim i Këshillit të FBKSH-së të Prishtinës, sepse togu i vajzave luftëtare kishin nevojë për një drejtuese të shkencave politike. Pra, unë jam komandante e togut të luftëtareve të AKSH-së të Brigadës së Mitrovicës.

  Pyetje: Si po ja kaloni këtu?

  Përgjigje:Shumë mirë. Është krenari kombëtare t’i përgjigjesh thirrjes së Atdheut në momentet kur ai dhe populli yt rrezikohen nga bandat kriminale serbe, që kanë vra e pre shqiptar të pafajshëm, pleqë, plaka dhe fëmijë, dhe që kanë përdhunuar mbi 2800 motra shqiptare.

  Pra, që të mos ndodhë kjo edhe njëherë, jo vetëm unë por edhe shumë motra të tjera jemi mobilizuar me vëllezërit tanë, luftëtarë të devotshëm të AKSH-së dhe patrullojmë kufirin nga të gjitha anët e Kosovës me Serbinë dhe me Malin e Zi.

  Pyetje: A vizitoni ndonjëherë familjen dhe shtëpinë apo gjatë gjithë kohës rrini në male?

  Përgjigje: Një herë në muaj, jo vetëm unë por edhe të gjitha luftëtaret që nuk janë të dekonspiruar, se janë luftëtarë të AKSH-së, kemi të drejtë të shkojmë nëpër familjet tona.

  Leja na jepet nga Shtabi i Brigadës së Mitrovicës të AKSH-së dhe kohëzgjatja është vetëm për 48 orë, kurse kur kemi provime leja na jepet edhe për 52 orë.

  Pra, të gjitha këto janë të sanksionuara me rregullore të veçantë të AKSH-së, rregullore këto që dalin nga Rregullorja e Disisplinës së AKSH-së e miratuar që në prill të vitit 2004.

  Pyetje: Si kaloni me bashkëluftëtarët dhe a paraqet për ju pengesë a probem, kur kemi parasysh faktin se shumica janë meshkuj? Si ja kaloni me ta, sa ju rrespektojnë, a keni ndonjë problem?

  Përgjigje: Shumë mirë, jo vetëm unë por të gjithë shoqet e mija bashkëluftëtare po kalojmë vëllazërisht me vëllezërit tanë bashkëluftëtarë, dhe në veçanti jemi shumë të rrespektuara, jo vetëm nga drejtuesit e Brigadës, por edhe nga të luftëtarët, sepse edhe në rastin konkret gjërat janë të sanksionuara me rregullore të veçantë mbi moralin e lufëtarëve të AKSH-së ku shkruan:

  “Lejohet dashuria midis luftëtarit dhe luftëtares së AKSH-së, por çdo ngacmim seksual dhe imponim i dashurisë, apo keqpërdorim i pozitës komanduese nga eprori ndaj luftëtares, apo edhe anasjelltas, ndërshkohet shumë rëndë dhe gjykata e shkallës së I-rë, e Brigadës së AKSH-së, shqipton dënimin kapital…”

  Pyetje: Sa femra të tjera ka përreth jush?

  Përgjigje: Ju thash se unë jam komandante e një togu të vajzave shqiptare të Brigadës së Mitrovicës të AKSH-së, dhe besoj se në këtë rast ua kam dhënë edhe përgjigjen se sa femra të tjera, përveç meje , janë këtu.

  Pyetje: Çfarë kushtesh keni këtu: ushqim, veshëmbathje dhe kushte të tjera të domosdoshme?

  Përgjigje: Brigada e Mitrovicës së AKSH-së është strukturë ushtarake e AKSH-së, të cilën e ka krijuar Këshilli i Nënzonës nr.2 (Mitrovicë, Albanik, Skënderaj, Drenas, Vushtri) të Zonës nr.2 (Kosova historike) i FBKSH-së, prandaj edhe për kushtet tona elementare, gjithëçka na duhet, dhe që nuk na mungojnë asnjëherë përkujdeset, të cilat na i siguron Këshilli i FBKSH-së të Mitrovicës, këshill ky që është i organizuar në çdo fshat e lagje të qyteteve, që i sipërceka.

  Pra, vetëkuptohet se, kushtet tona janë modeste, aso kushtesh që iu duhen luftëtarëve të lirisë, të cilët kanë vendosur të sakrifikojnë edhe më të shtrenjtën e tyre – jetën, prandej edhe doemos do të sakrifikojnë dhe kurrë nuk e kërkojnë jetën luksoze, sepse këtë nuk e ka as populli shqiptar i Kososvës dhe më gjërë, i cili vazhdon të jetojë në një varfëri të tejskajshme, si në një burg të madh, sepse ate po e vjedhin ndërkombëtarët dhe potikanët servilë të Prishtinës.

  Pyetje: A keni armatim të mjaftueshëm dhe a jeni e përgatitur fizikisht për luftë? A keni ndjekur trajnim paraprak dhe a e ndiqni edhe tani?

  Përgjigje: Duke qenë komandante e Togut të vajzave, unë jam edhe anëtare e Shtabit të Brigadës së Mitrovicës të AKSH-së, prandaj edhe lirisht mund t’ju them se kemi armatim të mjaftueshëm, por nga ana tjetër dijë se kërkesat për t'u bashkuar në radhët tona, qofshin këto djem apo vasha, janë tepër të mëdha, prandaj edhe mund të them se ndihma e popullit na është shumë e domosdoshme.

  Por, ndihmat nga populli nuk kemi të drejtë t’i pranojmë, ne pjestarët e AKSH-së, por kjo i dedikohet FBKSH-së, sepse siç e cekëm edhe më sipër, për të gjithë nevojat dhe kërkesat tona përkujdeset Këshilli i FBKSH-së të Mitrivicës, kurse për përgatitjet tona fizike dhe trajnimet tona, lirisht po iu them se, jemi shumë të përgatitura dhe për çdo ditë po përgatitemi dhe po trajnohemi nga kuadrot tona drejtuese, të cilët kanë qenë pjesëmarrës në tri betejat e zhvilluara nga viti 1998 deri në 2001.

  Pyetje: A jeni e përgatitur dhe psiqikisht dhe politikisht, meqë situate është e ngarkuar politikisht dhe shumë njerëz hamenden në këto kohë?

  Përgjigje: Jo vetëm psiqikisht por edhe politikisht jam shumë e përgatitur, prandaj edhe kam ardhë këtu, që të jap kontributin tim s'i kuadër që jam.

  Dhe, kjo është detyra ime kryesore si komandante, dhe si e tillë po i përgatis të gjitha vajzat tona luftëtare.

  Vetëkuptohet që kur kam nevojë për ndihmë për asnjë moment nuk më mungon kjo ndihmë nga drejtuesit e lartë të Brigadës, ndër të cilët është edhe komandanti i Briadës.

  Disa herë na ka vizituar edhe kryetari i Frontit për Bashkim Kombëtarë Shqiptar (FBKSH-së),Prof. Dr. Bashkim Mitrovica, i cili sipas Rregullores së Disiplinës së AKSH-së është dhe Komandanti Suprem i AKSH-së.

  Pyetje: Cili është ideali juaj profesional dhe a është kryekëput me atë të bashkëluftëtarëve tuaj dhe kryesisë?

  Përgjigje: Ideali im dhe i të gjithë bashkëluftëtarëve të mi është i sanksionuar në Platformën Politike të FBKSH-së, ribashkimi i të gjitha trojeve edhe popullit që jeton në këto troje në një shtet të vetëm kombëtar shqiptar me emrin Shqipëri.

  Nuk ke se si të bëhesh luftëtarë apo luftëtare e AKSH-së pa u bërë anëtarë apo anëtare e FBKSH-së, sepse AKSH nuk ka as Platformë Politike, as Program dhe as Statut. Të gjithë këto i ka FBKSH-ja dhe AKSH është vetëm strukturë e FBKSH-së, dora e djathtë e trupit FBKSH, që ka vetëm Rregullore të Disiplinës së AKSH-së, nga e cila burojnë rregulloret tjera të veçanta.

  Pra, nuk mund të jesh luftëtar apo luftëtare e AKSH-së dhe të mos betohesh se deri në frymëmarrjen e fundit do të luftosh për ribashkimin kombëtar shqiptar.

  Pyetje: A e dinë familja juaj dhe si kanë reaguar ata kur erdhët ju këtu? A ju përkrahën në këtë vëndim të rëndësshëm?

  Përgjigje: Sigurisht që e dinë familja ime dhe vetëkuptohet se edhe e kanë mbështetur vendimin tim, sepse është familja ime (babi im), ai që më ka mësuar se si bëhet betimi, ashtu s'i Muhedin ALIUN (dajën t'im, që e mësoi babi i Tij), për çlirim dhe ribashkim kombëtar, sepse babi im ka qenë pjestar i UÇK-së, betim që ka ngelë në gjys të rrugës dhe që duhet çuar deri në fund, sepse nga thellësia e tokës së përgjakur na thërret gjaku i dëshmorëve të Kombit.

  Babi im ka qenë bashkëluftëtar i dëshmorit Bahri Fazliu, i cili na meson:

  ”Nëse e ke dashur dëshmorin, mos shko te varri i tij që t’i vesh lule mbi varr, por vazhdoje rrugën e Tij…”

  Pyetje: Si kaluat ju dhe familja juaj në luftën e vitit 1999? A keni patur ndonjë dëm nga ajo luftë?

  Përgjigje:Nga familja ime e ngushtë nuk na është vrarë asnjë pjestar i familjes, sepse e gjithë familja ime, unë bashkë me vëllezërit e motrat e mija, ishim aty ku ishte UÇK-ja.

  Por, babit t'im i janë vrarë shumë shokë të idealit, ndër të cilët edhe ish-shoku i Tij i vjetër (i ilegales), dëshmori Isa Kastrati, me të cilin ka bëshkëvepruar që kur ka qenë student i Universitetit të Prishtinës, kohë kjo kur është njohur dhe me Zëdhënësin Politik të FBKSH-së, Magjistrin e Shkencave Juridiko- Ekonomike Z. Gafurr Adilin, për të cilin unë, e gjithë familja ime dhe të gjithë bashkëluftëtaret e bashkëluftëtarët e mia këtu, dhe jo vetëm këtu por edhe më gjërë, ushqejmë konsideratat më të larta për këtë ideolog të ribashkimit kombëtar.

  Pyetje: Përfaqësuesi juaj politik ka deklaruar se do të ketë luftë në të gjithë Ballkanin dhe do të zgjasë shumë, a jeni e gatshme t’i qëndroni kësaj lufte nëse ajo ndodh m e të vërtetë?

  Përgjigje:"Lufta është e pashmangëshme!", ka deklaruar Zëdhënësi Politik i FBKSH-së, Mr. Gafurr Adili dhe këtë na e ka argumentuar edhe me fakte shumë bindëse.

  Për fatin tonë “të keq”, konstatimet e Z. Adili deri tani kanë dalë dhe a e dini pse?

  Sepse, Ai është në një pozicion të atillë, ku arrin të grumbullojë shumë informacione dhe mbi bazën e këtyre informacionve bëhet edhe analiza politike, pastaj në fund del edhe qëndrimi politik, shumë i qartë dhe i pagabueshëm, sic ka ndodhur deri më tani.

  Pastaj, kam ndëgjuar që Z. Adili rreth vetes ka 7 këshilltarë të të gjithë lëmive, prandaj edhe deklaratat e tij kanë qenë shumë të sakta.

  As Z. Adili dhe askush nga ne nuk e don luftën, sepse ajo sjell vrasje, djegje dhe shkatërrime; sepse, luftën nuk e ka dashur dhe nuk e don as populli shqiptar, por luftën po na e imponojnë pushtuesit dhe kolonizatorët e trojeve shqiptare të Shqipërisë Etnike, të cilët nuk po binden se koha e pushtimeve klasike dhe e kolonive ka përfunduar edhe në Afrikën e Jugut.

  Për këtë, përgjegjësi mban edhe bashkësia ndërkombëtare, e cila vetë popullit shqiptar vazhdon t’i mohojë të drejtën e Vetëvendosjes, parim ky i njohur dhe i garantuar edhe me të drejtën positive ndërkombëtare, e cila është sanksionuar në dhjetëra Konventa dhe Rezoluta të miratuara nga Asambleja e Përgjithëshme e OKB-së.

  Pra, jam e gatshme dhe e vendosur që, jo vetëm t’i qëndroj kësaj lufte deri në fund, sa ajo të zgjasë, sikur të zgjasë edhe një dekadë, por jam e vendosur që edhe të flijoj më të shtrenjtën time,- jetën .

  Pyetje: Cili është mesazhi juaj për të gjithë lexuesit tanë dhe të tjerët në këto çaste?

  Përgjigje: Për të gjithë lexuesit e revistës AS dhe të gjithë shqiptarët në Kosovën Jugore (Lugina e Vradarit-ILIRIDA), do t’ju jap këtë mesazh: Ta përkrahin FBKSH-në e Zonës Nr. 3 dhe Divizionin "TAHIR SINANI TE AKSH-së që vepron në Kosovën Jugore (Lugina e Vardarit- ILIRIDA), që vazhdon të mbahet e pushtuar dhe e kolonizuar nga pushteusit dhe kolonizatorët sllavo-maqedonas. Motrat e mia të idealit pa më të voglin hezitim t'i bashkohen Frontit për Bashkim Kombëtar Shqiptar (FBKSH) dhe strukturave të tij, ndër të cilat është edhe Armata Kombëtare Shqiptare (AKSH), që udhëhiqen nga djali i Mitrovicës heroike, Prof.Dr. Bashkim MITROVICA (Isa BOLETINI i ri) dhe biri i Kërcovës kreshnike, Mr. Gafurr ADILI (Ismail QEMALI i ri) me shokë e shoqe nga më të mirat e At-mëmëdheut SHQIPERI ETNIKE.

  Pyetje: Çfarë mesazhi do t’ju drejtonit politikanëve shqiptarë në Kosovë dhe trojet e tjera?

  Përgjigje: Boll ma me mashtrime dhe vjedhje që ia kanë bërë dhe po ia bëjnë popullit shqiptar në të gjitha trojet shqiptare të Shqipërisë Etnike !

  Mirëupafshim në Kryeqytetin e lirë të Vilajetit të Kosovës, në Shkup, aty ku duhej, në vitin 1912, të shpallej Pavarësia e Shqipërisë !

  Albanik, shkurt 2008.
  avatar
  shqipo
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 59
  Join date : 05/01/2009

  Re: INTERVISTA

  Mesazh nga shqipo prej Sat 10 Jan 2009, 08:33

  INTERVISTË EKSKLUZIVE PËR "SHQIPËRIA SOT" ME KRYETARIN E FRONTIT PËR BASHKIM KOMBËTAR SHQIPTAR (FBKSH), PROF.DR.BASHKIM MITROVICA

  01.04.2008: Zoti Mitrovica, ju përshendes në emër të redaksisë së faqes "Albania Today"/"Shqipëria Sot".

  1. Kur u krijua Armata Kombëtare Shqiptare (AKSH) dhe pse?

  Përgjigja:

  Armata Kombëtare Shqiptare (AKSH) është krijuar më 4 dhjetor 1999, mënjëherë pas shpërbërjes së UÇK-së, që ishte çlirimi dhe bashkimi kombëtar, për të cilin betim kishin rënë djemtë dhe vashat shqiptare, themeluesit e UÇK-së, si Adem e Hamëz JASHARI me të gjithë familjet e tyre, Abedin REXHA, Luan e Shkelzën HARADINAJ, Zahir PAJAZITI, Hakif FEJZULLAHU, Edmond HOXHA, Sadri ZENELI, Fehmi e Xhevë LLADROVCI, Ilaz KODRA, Bahri FAZLIU, Agron RRAHMANI, Ismet JASHARI-KUMANOVA, Agim RAMADANI, Muhedin ALIU, Beqir LIMANI etj...
  Arsyeja e krijimit të AKSH-së ishte një dhe e vetme, çlirimi dhe ribashkimi i të gjitha trojeve etnike shqiptare në një shtet të vetëm kombëtar, me emrin SHQIPËRI.

  2. Pse Fronti për Bashkim Kombëtar Shqiptar (FBKSH) ka marrë drejtimin politik të AKSH-së?

  Përgjigja:

  Nëse UÇK nuk kishte një formacion politik, që do ta drejtonte politikisht luftën, të cilën realisht UÇK e fitoi në poligonet e dyluftimeve, por e humbi në poligonet e tavolinave diplomatike, siç ishte Rambuje dhe Parisi, si më pas edhe Konçuli e Ohri, shokët tanë, ndër të cilët është edhe ideologu i ribashkimit kombëtar, Mr. Gafurr ADILI, gjykuan se duhej krijuar një formacion politik kombëtar, i cili politikisht do ta drejtonte AKSH-në, e cila do të vepronte vetëm atëherë kur për këtë do të gjykonte FBKSH, sepse lufta fillon me mjete politiko-diplomatike dhe pastaj vazhdon me mjete demokratike të dhunës (kur shteren mjetet politiko-diplomatike) dhe në fund përsëri përfundon me mjete politiko-diplomatike. Pra, FBKSH paraqet trupin, AKSH dorën e djathtë, SKSH dorën e majtë dhe FKSH paraqet këmbët.
  Por, i gjithë ky trup e ka edhe një kokë, dhe kjo kokë e ka edhe një tru, që është Sekretariati Vendimmarrës i Kryesisë Qendrore të FBKSH-së, ku krahas Kryetarit të Përgjithshëm të FBKSH-së, i cili në momente lufte është edhe Komandant Suprem i AKSH-së, dhe të gjithë kryetarëve të 7 zonave të FBKSH-së bënë pjesë edhe Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të AKSH-së, edhe Shefi i Drejtorisë Qendrore të SKSH-së dhe Shefi i Këshillit Qendror të FKSH-së. Dhe, AKSH që është dora e djathtë e FBKSH-së vepron vetëm kur t'i thotë truri i FBKSH-së, Sekretariati Vendimmarrës i Kryesisë Qendrore të Frontit për Bashkim Kombëtar Shqiptar.

  3. Prej krijimit të saj e deri sot, sa aksione i ka ndërmarrë AKSH-ja, për çlirimin e trojeve shqiptare nga jugu në veri, nga lindja në perëndim? Nuk mendoj këtu vetëm në paraqitjen e saj, por dhe në goditjen e saj mbi forcat armike, serbe, maqedone, malazeze, dhe greke.

  -Them, kështu, sepse opinioni i brendshëm dhe i jashtëm e di se ju luftoni për ribashkimin territorial të Shqipërisë Etnike.

  Përgjigja:
  Fuqia apo forca e një formacioni politik-ushtarak, siç është FBKSH dhe strukturat e tij, ndër të cilat është edhe AKSH, nuk matet vetëm me aksione, por ajo matet edhe me rezultatet e atyre aksioneve, apo më mirë më thënë edhe me ndikimin e këtyre aksioneve në avancimin e çështjes kombëtare shqiptare. Bazuar në këtë që thashë më sipër, lirisht mund t'iu them se të gjitha aksionet e AKSH-së kanë qenë në kohë të duhur dhe kanë dhenë rezultate edhe në avancimin e çështjes kombëtare shqiptare, ndër të cilat si pikësynim apo nyje gordiane ka qenë dhe mbetet Kosova.

  Armata Kombëtare Shqiptare (AKSH), që nga themeli i saj e deri më tani ka 8 dëshmorë, por mos harroni se në vitin 2003, kur në Tiranë u arrestua Z. ADILI, armiqtë serbo-maqedonas kanë numëruar mbi 20 policë dhe ushtarë të vrarë në fushëbetejat me AKSH-në.
  Besoj që shumë shpejt, për të gjitha detajet e këtyre ngjarjeve, opinioni publik kombëtar dhe ndërkombëtar do të njoftohet përmes librit të Mr. Gafurr ADILI: PËRBALLJA E FBKSH ME BE, libër që përshkruan takimin 4 orësh (në zyrat e hetuesisë së Burgut 313 të Tiranës) midis Z. ADILI dhe Shefes së Bashkimit Evropian për Ballkanin, Znj. Viktoria WALKER, libër ky që hedh dritë mbi shumë të vërteta, jo vetëm për FBKSH-në dhe strukturat e tij, por edhe mbi të gjithë politikën shqiptare dhe ndërkombëtare.

  4. Fuqia e një ushtrie a qëndron në aksionet e saj apo me pretendimet dhe deklaratat e saj?

  Përgjigja:
  Fuqia e një ushtrie nuk matet vetëm me aksione por ajo matet edhe me vigjilencën dhe disiplinën që ajo respekton karshi urdhërave politike dhe veprimeve luftarake që ia përcakton dhe trason formacioni politik që e drejton atë, siç është Fronti për Bashkim Kombëtar Shqiptar (FBKSH). Pra, ne shqiptarët dhe në rastin konkret as FBKSH dhe AKSH nuk vuajmë për luftëtarë të lirisë, sepse ato i kemi me bollëk, por vuajmë për drejtues politikë dhe ushtarakë, të cilët po arrijmë t'i krijojmë, gjë kjo që është dëshmuar pas vitit 2004, kur strukturat tona arritën që të eliminojnë bandat kriminale (me maska) që i organizonin agjenturat sllavo-greke, qëllimi i të cilave ishte që ta komprometonin AKSH-në, dhe duke kompromentuar AKSH-në te shqiptarët të vrisnin edhe idealin e ribashkimit kombëtar shqiptar. Këtë beteje e fituam me sukses, dhe në të ardhmen do t'i fitojmë edhe betejat e tjera, siç kemi ditur që t'i fitojmë edhe betejat me bandat e Serbisë, ndër të cilat ishte edhe banda "Car Lazarët", dhe shumë shpejt bashkërisht do të festojmë festën e madhe, festën e ribashkimit kombëtar shqiptar.

  5. Më në fund, pas shumë rrenave, politikanët shqipfolës shpallën pavarësinë e Kosovës. A u kry edhe amaneti i dëshmorëve me këtë "pavarësi", siç po propagandojnë ata?

  Përgjigja:

  Edhe në fillim të kësaj intervistë e ceka se kush ishte betimi i dëshmorëve të kombit. Pra, "pavarësia" e Kosovës është hapi i parë drejt fitores përfundimtare, ribashkimit kombëtar shqiptar. Obligimin ndaj kombit dhe atdheut e kanë përmbushur vetëm dëshmorët e kombit, dhe ne të gjallët duhet ta vazhdojmë rrugën e tyre. Dëshmorët e Kombit nuk kanë luftuar për "Pakon Ahtisaari", prandaj kërkoj që askush të mos manipulojë me betimin e tyre. Faleminderit për mirëkuptimin tuaj.

  6. A është Kosova shtet i pavarur e sovran pas "shpalljes së pavarësisë"?

  Përgjigja: Kosova nuk është shtet i pavarur dhe sovran. Ajo është protektorat i OKB (me emrin UNMIK) dhe BE-së (me emrin EULEX), por rëndësi ka vetëm një element, që me këtë rast edhe "de jure" Serbia humb juridiksionin (lexo: pushtimin dhe kolonializmin klasik) mbi Kosovën, kurse 99% e "Pakos Ahtisaari" është në dem të Kosovës dhe çështjes kombëtare shqiptare.


  7. A ka përmirësuar Evropa Plake padrejtësinë shekullore ndaj shqiptarëve me njohjen e pavarësisë së Kosovës?

  Përgjigja:

  Assesi Evropa Plake nuk e ka korrigjuar gabimin dhe padrejtësinë historike ndaj shqiptarëve. Gjithashtu, përderisa vetëm kombit shqiptar vazhdon t'i mohohet "E drejta e vetëvendosjes", një e drejtë universale kjo, e garantuar në dhjetëra konventa dhe rezoluta të OKB-së, si dhe përderisa Kosovës (me "Pakon Ahtisaari") i kushtëzohet e drejta e bashkimit me një shtet tjetër, në rastin konkret me Republikën e Shqipërisë, paraqet një rast "sui generis" në të drejtën pozitive ndërkombëtare, që nuk është asgjë tjetër pos një shkelje flagrante dhe një padrejtësi ndaj kombit shqiptar, gjë kjo që na bind se Evropa Plake ka ngelur po ajo Evropë që ishte dikur dhe kam bindjen se do të dështojë, sepse Ballkanin vazhdon ta lejë si një "fuçi baruti", gjë kjo që ka rrezikuar dhe vazhdon të rrezikojë, jo vetëm Evropën Plake por edhe më gjerë.

  8. Në anën strategjike të veprimit politiko-diplomatik, çështja shqiptare duhet shtruar në mënyrë të ndarë në mënyrë të ndarë thela-thela (sipas ndarjes territoriale) apo në mënyrë globale si çështje unike?


  Përgjigja:
  Rregullisht dhe sistematikisht kemi deklaruar se paqja dhe stabiliteti në Evropë mund të krijohet vetëm nëse kjo paqeje dhe ky stabilitet arrihet në Ballkanin "fuçi baruti" dhe jo përmes projekt-dokumenteve të llojit "Pako Ahtisaari". Nëse kreatorët e kësaj Pako ne shqiptarëve na thonë se është një privilegj që i është bërë Kosovës, atëhe10rë ne them pse ky privilegj nuk po i bëhet edhe Serbisë, Malit të Zi, "Maqedonisë" dhe Greqisë, kur dihet fakti se Kosova nuk është shtet aq multietnik (ku nuk jetojnë as 5% minoritete) sa janë shtetet e sipërcekura: Serbia, Mali i Zi, "Maqedonia" dhe Greqia?

  9 Pse çështja shqiptare ka karakter kolonial dhe cila është zgjidhja e qëndrueshme e saj?

  Përgjigja:

  Çështja shqiptare ka karakter kolonial sepse më tepër se 70% të trojeve Shqipërisë Etnike vazhdojnë të mbahen të pushtuara dhe të kolonizuara, jo vetëm nga pushtuesit serbë, malazias, sllavo-maqedonas dhe grekë, por edhe nga OKB dhe BE, që është Kosova Protektorat, sepse pasuritë e saj (të tyre) shfrytëzohen nga pushtuesit dhe kolonizatorët e trojeve të Shqipërisë Etnike. Pra, trojet shqiptare vazhdojnë të mbeten koloni, edhe në shek. XXI, kur kolonializmi ka përfunduar edhe në Afrikën e Jugut. Ky është turpi i Evropës Plake.

  10. Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë ka deklaruar se vetëm me ndarjen funksionale të Kosovës sipas marrëveshjes së propozuar me UNMIK-un, evitohet lufta. A është kjo deklaratë serbe paralajmërim për një luftë të re në Kosovë?


  Përgjigja:
  Besoj keni dëgjuar dhe lexuar deklaratën e Zëdhënësit Politik të FBKSH-së, Mr. Gafurr ADILI, me titull "NDARJA E KOSOVËS DHE LOJA DOMINO...!" Me tepër se aq sa flet ajo deklaratë nuk besoj se ka nevoje t'iu flas.

  11. Si do të reagojë Fronti për Bashkim Kombëtar Shqiptar (FBKSH) në rast se OKB-ja pranon marrëveshjen e propozuar nga Serbia për ndarjen etnike të Kosovës?


  Përgjigja:
  FBKSH nuk do të pranojë që shqiptarët të humbin asnjë pëllëmbë të trojeve shqiptare dhe do të dijë të reagojë në kohën e duhur. Me këtë rast duhet të paralajmëroj se kohet e ricopëtimeve të trojeve shqiptare (siç ka ndodhur edhe në të kaluarën) po na shfaqen edhe tani në shek. XXI, por të gjitha këto plane antishqiptare për FBKSH-në dhe strukturat e tij do të jeshin të papranueshme dhe do të përpiqemi që t'i fitojmë këto sfida dhe beteja që do të na shfaqen edhe në të ardhmen e afërt.

  12. Këto ditë, Shqipëria administrative u mbush me tym e vaj si pasoje e tragjedisë së Gërdecit. Cila ishte nënshtresa e fshehtë e kësaj tragjedie dhe si komentoni se edhe në momentin e fundit, qeveria Berisha ka hedhur poshtë çdo faj të vet mbi të?


  Përgjigja:

  Nuk duhet të habitemi pse ndodhin këto gjëra, këto tragjedi, në Shqipërinë tonë të rrudhur, sepse situata dhe raste të tilla kanë ndodhur edhe në të kaluarën, siç ishte periudha e viteve 1991-1992 dhe 1997.
  Armiqtë tanë sllavo-grekë kanë vepruar dhe veprojnë në Republikën e Shqipërisë. Edhe tragjedia e Gërdecit ishte dora e agjenturave sllavo-greke. Shumë shpejt, kjo do të zbardhet, dhe për këtë detyrë madhore po punojnë edhe strukturat inteligjente të FBKSH-së, Sigurimi Kombëtar Shqiptar (SKSH). Por, nuk dua të spekuloj para kohë, sepse pas përfundimit të hetimeve Shefi i Drejtorisë Qendrore të SKSH-së, Prof. Dr. (Kolonel) Çlirim Presheva, do të na informojë me një deklaratë publike.

  13. A është dashur të shkatërrohet municioni i Republikës së Shqipërisë dhe pse u bë një veprim të tillë nga ana e qeverisë shqiptare?


  Përgjigja:

  Nuk kam koment për këtë pyetje, dhe nuk e kam për turp që t'iu them kështu, sepse për këtë pyetje besoj se më mirë do të mund t'iu përgjigjej Zoti ADILI, i cili jeton dhe vepron në Tiranë.


  14. Politikanët shqipfolës hodhën idenë e një "komonuelth" (commonwealth) ekonomik midis Shqipërisë dhe Kosovës, por hodhën poshtë bashkimin fizik të kufijve. Pse faktori politik zyrtar nga të dyja anët e kufirit shqiptaro-shqiptar ka hedhur një qendrim të tillë antikombëtar dhe cili është qendrimi i FBKSH-së?


  Përgjigja:
  Politikanët shqiptarë, si të Tiranës ashtu edhe të Prishtinës, janë politikane biznesi, prandej edhe flasin vetëm për bashkime të kapitaleve, të biznesit, midis R. së Shqipërisë dhe R. së Kosovës, dhe harrojnë të flasin apo edhe të marrin inisiativa për bashkimin kulturor, bashkimin shpirtëror, bashkimin e teksteve mësimore, bashkimin e dy akademive të shkencave (asaj të Tiranes dhe të Prishtinës), dhe për krijimin e Unionin Shqipëri-Kosovë. Nëse Kosovës (përmes "Pakos Ahtisaari") i ndalohet bashkimi me Shqiperine, atehere pse politika zyrtare e Tiranës dhe e Prishtinës tëmos krijojnë Unionin Shqipëri-Kosovë, përmes të cilit do të arriheshin bashkimet e mësipërme, ndër të cilat edhe bashkimi i kapitaleve?!

  15. A duhet që shqiptarët të presin integrim në BE për t'u ribashkuar apo duhet të ribashkohen e më pas të integrohen në BE?

  Përgjigja:

  Integrimi i shqiptarëve copa-copa në BE nuk e realizon bashkimin e shqiptarëve, përkundrazi rreziku permanent është që Republika e Shqipërisë të mos pranohet në BE dhe Kosova dhe Serbia bashkarisht të integrohen ne BE.
  Nëse do të ndodhë kjo, atëherë edhe ajo 1% pozitiv i "Pakos Ahtisaari" do të eliminohet dhe Kosova do të kthehet në një neokoloni e Serbisë.

  Mesazhi juaj z.Mitrovica, për lexuesit e faqes "Albania Today" dhe për mbarë popullin shqiptar.
  Përgjigja:

  Të na besojnë në idealin tone, sepse gjithçka po shkrijmë për ta ribërë Shqipërinë.
  Nëse politikanët shqiptarë të Tiranës, të Prishtinës dhe të Shkupit po shkrijnë Shqipërinë për të krijuar pasuri, jo vetëm për veten e tyre por edhe për nipërit e mbesat e tyre, ne të FBKSH-së po veprojmë siç dikur vepronin rilindasit tanë: po shkrijmë pasurite tona për ta ribërë Shqipërinë, prandej edhe kërkojmë besimin dhe ndihmën e popullit tonë, në këtë rruge plotë sakrifica por tepër sublime.


  Faleminderit!
  Përgjigja:
  Edhe unë iu faleminderoj përzemërsisht.
  Prishtinë, 31 mars 2008.

  Intervistoi: Teuta Gjika - anëtare e redaksisë e "ALBANIA TODAY"/ "SHQIPËRIA SOT"
  avatar
  shqipo
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 59
  Join date : 05/01/2009

  Re: INTERVISTA

  Mesazh nga shqipo prej Sat 10 Jan 2009, 08:36

  Jemi gjallë


  Liderët politikë të Kosovës duhet t'ia tregojnë dhe të mos ia fshehin realitetin e hidhur popullit të Kosovës. Këto rrethana janë të disfavorshme dhe vendin e kanë rikthyer shumë prapa. Të gjithë liderët politikë të Kosovës, që sot janë ulur në karriget e Kuvendit të Kosovës, nuk duhet të harrojnë se nuk e kanë mandatin e popullit shqiptar të Kosovës për të vendosur për fatet e Kosovës. Gafurr Adili, zëdhënës politik i FBKSH-së, flet për Express.
  Nga Nebih Maxhuni më 08.12.2008


  Do ta mbrojmë popullin e pambrojtur shqiptar, kudo që ai ndodhet, dhe mbi të gjitha në pjesën veriore të Mitrovicës, nëse një gjë të tillë nuk do ta bëjnë institucionet e Republikës së Kosovës dhe KFOR-i, të cilat deri më tash nuk i kanë kryer detyrat e tyre. Gafurr Adili, zëdhënës politik i Frontit për Bashkim Kombëtar Shqiptar (FBKSH), flet për Express.

  EXPRESS: JENI TE INFORMUAR ME SITUATËN E KRIJUAR NË KOSOVË, KUR PO DISKUTOHET PËR PLANIN GJASHTËPIKËSH TË BAN KI MOONIT. ÇKA KONKRETISHT ËSHTË DUKE BËRË ARMATA KOMBËTARE SHQIPTARE (AKSH) NË KËTO MOMENTE?

  Gafurr Adili: Plani gjashtëpikësh i Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, z. Ban Ki Monn, i cili edhe u miratua nga Këshilli i Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, pas ndarjes "de facto", jo vetëm përmes Planit Ahtisaari, por edhe të Marrëveshjes së Kumanovës Jackson-Pavkovic, (me miratimin edhe të ish-komandantit Agim Çeku, nga ku u urdhërua që UÇK-ja dhe konkretisht UÇK-ja e Zonës së Shalë-Bajgorës të mos futej në Mitrovicë, por të vinte në Prishtinë, edhe "de jure" po e ndan Kosovën. Fronti për Bashkim Kombëtar Shqiptar (FBKSH) në Zonën Nr. 2 (Kosova Historike), dhe konkretisht Nënzona Nr. 2 (Mitrovica) që në vetvete përfshin gjithë Mitrovicën (atë jugore dhe veriore), si dhe gjithë Drenicën dhe Shalën e Bajgorës, janë duke i përcjellë situatat e krijuara në terren dhe janë në përfundimin e përgatitjeve të veprimeve konkrete, fillimisht politiko-diplomatike dhe më pas edhe... Bashkë me vëllezërit e shokët tanë të idealit, prej kohësh atje ndodhet edhe kryetari i FBKSH-së, Prof. Dr. Bashkim Mitrovica, i cili është edhe Komandant Suprem i AKSH-së.

  EXPRESS: KA PASUR ZËRA SE DUHET TË RISHIKOHET MARRËVESHJA E KUMANOVËS. CILI ËSHTË REAGIMI I FBKSH-SË NË LIDHJE ME KËTË ÇËSHTJE?

  Gafurr Adili: Marrëveshja e Kumanovës realisht edhe është rishikuar, por kjo gjë, ashtu si përmbajtja e saj (edhe pse e njohur nga ish-komandanti i UÇK-së, z. Agim Çeku dhe ish-lideri politik i UÇK-së, z. Hashim Thaçi) ashtu si Plani 6-pikësh i Ban Ki Moonit, opinionit kombëtar shqiptar dhe mbi të gjitha UÇK-së. Si shumë marrëveshje të tjera antishqiptare, kurrën e kurrës ato nuk i janë shpalosur opinionit kombëtar shqiptar dhe mbi të gjitha shqiptarëve të Kosovës, sepse po të ishin shpalosur me kohë, as nuk do të ishim në këtë gjendje ku edhe jemi tani. Dhe, për këtë që po ju them, mjafton t'ju rikujtoj letrën që Ban Ki Moon (në qershor 2008) ia dërgoi presidentit të Kosovës, z. Fatmir Sejdiu, dhe zotëria në fjalë e ka mbajtur në sirtarët e tij dhe jo vetëm nuk e ka bërë publike, por as nuk ia ka dërguar për diskutim Kuvendit të Kosovës. Pse? Sepse, kjo ka qenë dhe kjo është forma më manipuluese e politikanëve të korruptuar të Prishtinës, të cilët nuk kanë qenë dhe nuk janë asgjë tjetër, përveçse politikanë marioneta të atyre që kanë bërë dhe bëjnë politikën dhe ligjin në Kosovë. Pra, Marrëveshja e Kumanovës do të rishikohet, sepse diplomacia dhe politika e Serbisë tanimë është në një avantazh, si kurrë ndonjëherë më parë, përballë politikës (gjumashe e servile) të Prishtinës. Por, ne kemi deklaruar se atëherë do të shpërthejë lufta.

  EXPRESS: NË RAST TË NDARJES SË KOSOVËS ( VERIU I MITROVICËS), ÇKA DO TË BËJË FBKSH-JA ME KËTË RAST?

  Gafurr Adili: FBKSH-ja dhe strukturat e saj, ndër të cilat ka qenë dhe është edhe Armata Kombëtare Shqiptare (AKSH), kurrën e kurrës nuk do të pranojnë që Kosovës t'i merret Mitrovica veriore. Ne të FBKSH-së, dhe konkretisht unë, prej kohësh kemi deklaruar që Leposaviçi dhe Zubin Potoku, që Kosovës i janë bashkangjitur në vitin 1952 për të rritur popullsinë serbe në Kosovë, dhe Kosovës i janë grabitur Presheva, Medvegja dhe Bujanofci, që i janë aneksuar Serbisë, le t'i rikthehen Serbisë, ashtu siç Presheva, Medvegja dhe Bujanofci duhet t'i rikthehen Kosovës. Pastaj, po vitin e kaluar (2007), unë kam deklaruar se ndarja e Kosovës është loja domino.

  EXPRESS: CILAT JANË AKTIVITETET E AKSH-SË DHE NË CILAT ZONA TË KOSOVËS OPERON AJO?

  Gafurr Adili: Kemi deklaruar se AKSH-ja as nuk ka vepruar dhe as nuk vepron aty ku vepron uniforma shqiptare dhe uniforma e aleatëve tanë, në Republikën e Shqipërisë dhe në Republikën e Kosovës. Dhe, ky ka qenë një nga vendimet e shumta të Kuvendit të Dytë Kombëtar të FBKSH-së, të mbajtur më 16 shtator 2006 në Prizren, por vitin e kaluar vepruam aty ku nuk vepronte as TMK-ja dhe as KFOR-i (në krahinën e Besianës dhe të Dardanës). Popullsia shqiptare rrezikohej, jo vetëm nga bandat kriminale të "Car Llazarëve", por edhe nga xhandarmëria e rregullt e Serbisë. Dhe ky veprim politiko-ushtarak i FBKSH-së, dalja në skenë e AKSH-së (tetor 2007), në kohën kur Serbia, Kosovën e kërcënonte përmes bandave kriminale të saj, me emrin "Car Llazarët", pati efekte shume pozitive për Kosovën dhe përshpejtoi përcaktimin e statusit të Kosovës, sepse në KS të OKB-së (dhjetor 2007), z. Ban Ki Moon deklaroi: "Lufta në Kosovë është në prag, sepse nga njëra anë në Serbi kanë dalë "Car Llazarët", të cilët kërcënojnë me sulm mbi Kosovë, dhe nga ana tjetër në Kosovë ka dalë AKSH-ja, e cila gjithashtu paralajmëron për mbrojtjen e Kosovës nga Serbia, prandaj sa më parë duhet të përcaktohet statusi i Kosovës dhe të evitojmë konfliktin e ri ne Ballkan". Pra, ky veprim i AKSH-së (vitin e kaluar- 2007) ishte baras me 10 beteja luftarake të terrenit ushtarak.

  EXPRESS: PSE MENDONI KËSHTU?

  Gafurr Adili: Sepse AKSH-ja politikisht udhëhiqet nga FBKSH-ja, e cila ka një platformë politike (të miratuar më 2002) dhe një program taktik e strategjik të ribashkimit kombëtar shqiptar (të miratuar në shtator 2006), të cilat i zbaton Sekretariati Vendimmarrës (truri politik) i Kryesisë Qendrore të FBKSH-së, dhe aty (truri politik), të cilin e drejton kryetari i FBKSH-së e Komandanti Suprem i AKSH-së, z. Bashkim Mitrovica, ku jam edhe unë zëdhënës politik dhe shef i Departamentit të Diplomacisë së FBKSH-së, AKSH-ja përfaqësohet përmes shefit të Shtabit të Përgjithshëm të AKSH-së.

  EXPRESS: CILAT JANË PLANET E AKSH-SË PËR VERIUN E KOSOVËS, KONKRETISHT, ÇKA DO TË MUND TË BËNI?

  Gafurr Adili: Do ta mbrojmë popullin e pambrojtur shqiptar, nëse një gjë të tillë kudo që ai ndodhet dhe mbi të gjitha në pjesën veriore të Mitrovicës, nuk do ta bëjnë institucionet e Republikës së Kosovës dhe KFOR-it, të cilat deri më tash nuk i kanë kryer detyrat e tyre. Le të jetë ky një paralajmërim, por jo (kurrsesi) një kërcënim, për të gjithë ata që nuk i kryejnë detyrat e tyre, qoftë kjo për institucionet e Kosovës, apo edhe për ata që e kanë ledhatuar dhe vazhdojnë ta ledhatojnë Serbinë dhe po e dëmtojnë Kosovën.

  Liderët politikë të Kosovës duhet t'ia tregojnë dhe të mos ia fshehin realitetin e hidhur popullit të Kosovës, rrethana të disfavorshme këto që vendin e kanë rikthyer shumë prapa. Të gjithë liderët politikë të Kosovës, të cilët sot janë ulur në karriget e Kuvendit të Kosovës, nuk duhet të harrojnë se nuk e kanë mandatin e popullit shqiptar të Kosovës për të vendosur për fatet e Kosovës, sepse në zgjedhjet e fundit as 45 për qind e popullit (sipas raportit te OSBE-së) nuk doli në zgjedhje, por realisht vetëm 27 për qind e popullit doli në këto zgjedhje, sepse populli përkrahu thirrjen e FBKSH-së dhe të Lëvizjes Vetëvendosje për bojkotimin e këtyre zgjedhjeve parlamentare në Kosovë. Kurse, mesazhi i FBKSH-së për popullin shqiptar të Kosovës është që të bashkohet me protestat që po organizohen në Prishtinë, protesta këto që duhet të jenë sa më masovike si deri më tani, sepse vërtet Kosova dhe gjithë çështja jonë kombëtare po rrezikohet seriozisht.

  EXPRESS: CILAT JANË RAPORTET E AKSH-SË ME STRUKTURAT E SIGURISË NË KOSOVË, FJALA ËSHTË PËR KFOR-IN, POLICINË...?

  Gafurr Adili: Nuk kemi pasur dhe as nuk kemi, as raporte të mira dhe as raporte të këqija me Policinë e Kosovës, TMK-në dhe KFOR-in, sepse nuk kemi pasur nevojë për raporte të tilla, qofshin ato të mira apo të këqija. Pra, AKSH-ja ka vepruar dhe do të veprojë vetëm atje ku nuk vepron uniforma shqiptare si dhe uniforma e aleatëve tanë, me emrin KFOR.

  EXPRESS: ÇKA MENDON AKSH-JA PËR KRIJIMIN E FORCËS SË RE TË SIGURISË SË KOSOVËS (FSK)?

  Gafurr Adili: Akoma nuk kemi informacione të detajuara për këtë problem, prandaj për momentin nuk mund t'ju përgjigjem. Ju jap fjalën se shumë shpejt edhe për këtë çështje do ta merrni qëndrimin tonë, sepse struktura inteligjente e FBKSH-së, Sigurimi Kombëtar Shqiptar (SKSH) po punon në drejtim të grumbullimit të fakteve dhe të provave materiale, ndër të cilat janë edhe ato, nëse në këtë FSK nuk do të ketë vend për djemtë dhe cucat atdhetare të UÇK-së, si dhe as për ata djelmosha dhe vasha shqiptare që prejardhjet e tyre i kanë nga familjet patriotike shqiptare të Kosovës, që do të thotë se kjo (FSK) do të jetë një strukturë tjetër multietnike, krahas Policisë së Kosovës dhe që do të drejtohet nga ata shqipfolës, që ata apo familjet e tyre, edhe në të kaluarën dhe tani më shumë se Shqipërinë e kanë dashur dhe e duan Serbinë.

  Sponsored content

  Re: INTERVISTA

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora është Fri 14 Dec 2018, 16:58