RIBASHKIMI I SHQIPËRISË... e vetmja alternativë! www.fbksh-aksh.tk . PER ANTARSIM NE FBKSH-AKSH JU LUTEM JEPNI TE DHENAT NE E-mail : fronti-web@hotmail.com

identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit

» PER SHQIPEN
Wed 30 Mar 2011, 23:21 nga erald nuhaj

» KU JANE POETET
Wed 12 Jan 2011, 20:37 nga shaban cakolli

» NJE GJAKE, NJI GJUHE
Sat 11 Dec 2010, 14:57 nga biligoa

» Alarm Ne IJRM gjendja kaotike
Wed 17 Feb 2010, 23:10 nga refik

» emblema e UKSH-se
Thu 17 Dec 2009, 02:12 nga UKA

» Faton Osmani dënohet tre vjet burgim si pjestar i AKSH-së !!
Thu 26 Nov 2009, 00:21 nga UKA

» REAGIM I AKSH-SË
Wed 28 Oct 2009, 23:52 nga AKSH

» A na duhet aleanc shqiptaro-kroate.
Tue 27 Oct 2009, 02:49 nga urani29

» MOSKOORDINIMI I FORCAVE VEPRIMTARE
Mon 26 Oct 2009, 02:06 nga AGU

RIBASHKIMI I SHQIPËRISË... e vetmja alternativë! www.fbksh-aksh.tk   Free counter and web stats

                                                               Free counter and web stats

  THËNJE PËR GJUHËN SHQIPE

  Share
  avatar
  AGU
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 114
  Join date : 05/01/2009

  THËNJE PËR GJUHËN SHQIPE

  Mesazh nga AGU prej Fri 08 May 2009, 18:08

  THËNJE PËR GJUHËN


  Kur flet për gjuhën, flet për gjithçka, historia e gjuhës është historia e kombit, e historia e Gjuhësisë së Përgjithshme, është Historia e Botës! (Nezir Myrta)


  Gjuha më e bukur, më e shkurt e me kuptim të gjatë, është gjuha që flet populli dhe mjerë ata linguistë, që i largohen gjuhës së popullit, duke e dredhur e përdredhur për rrënjesh, gjoja po e modernizojnë, e tjetërsojnë keq dhe duket sikur e nxierr një gjuhë si organ anatomik dhe e qet në një tavolinë operacioni, ia operon nervin e të folurit, duke ia humbur origjinalitetin dhe duke e kthyer në një gjuhë që dridhet në gojë artificialisht! Nezir Myrta


  Jo, thënie, thënia, por thënja, thënjet, se thënia, thëniat është edhe morri i vogël në kokë, nga thëniat bëhen morrat, pra nuk duhet çoroditur gjuha, kur nuk është e çoroditur. Thënje është fjalë shqipe jona dhe ka kuptimin: the nje, një the, the një thënje - THE NJË THEORI. N.Myrta


  Ashtu sikur nuk të pyet askush: sa ke punuar sot, por - çka punove sot, poashtu edhe nuk të pyet askush sa ke shkruar, sa vepra ke shkruar, por - çka ke shkruar edhe për gjuhën nuk pyesin sa vepra ke shkruar, por - çka ke shkruar, çfarë theorishë linguistike ke dhënë, ashtu sikundër janë shkruar mijëra vepra për relativitetin, por një Ajnshtajn (Einstein) NJËGUR, themeloi theorinë e relativitetit dhe njihet si babai i asaj theorie! Nezir Myrta
  __________________
  FOL E SHKRUAJ BUKUR SHQIP !

   Ora është Fri 14 Dec 2018, 16:56