RIBASHKIMI I SHQIPËRISË... e vetmja alternativë! www.fbksh-aksh.tk . PER ANTARSIM NE FBKSH-AKSH JU LUTEM JEPNI TE DHENAT NE E-mail : fronti-web@hotmail.com

identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit

» PER SHQIPEN
Wed 30 Mar 2011, 23:21 nga erald nuhaj

» KU JANE POETET
Wed 12 Jan 2011, 20:37 nga shaban cakolli

» NJE GJAKE, NJI GJUHE
Sat 11 Dec 2010, 14:57 nga biligoa

» Alarm Ne IJRM gjendja kaotike
Wed 17 Feb 2010, 23:10 nga refik

» emblema e UKSH-se
Thu 17 Dec 2009, 02:12 nga UKA

» Faton Osmani dënohet tre vjet burgim si pjestar i AKSH-së !!
Thu 26 Nov 2009, 00:21 nga UKA

» REAGIM I AKSH-SË
Wed 28 Oct 2009, 23:52 nga AKSH

» A na duhet aleanc shqiptaro-kroate.
Tue 27 Oct 2009, 02:49 nga urani29

» MOSKOORDINIMI I FORCAVE VEPRIMTARE
Mon 26 Oct 2009, 02:06 nga AGU

RIBASHKIMI I SHQIPËRISË... e vetmja alternativë! www.fbksh-aksh.tk   Free counter and web stats

                                                               Free counter and web stats

  Poezi- nga poete te ndryshem,

  Share
  avatar
  biligoa
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 308
  Join date : 08/01/2009
  Location : MK. DIBËR

  Poezi- nga poete te ndryshem,

  Mesazh nga biligoa prej Thu 08 Jan 2009, 21:12

  DHEMBJE KRENARE
  Ka kohë që gjendem në kujtime-pikëllime,
  Udhëtoj e udhëtoj rruzullit tokësor,
  Për ngushëllime, për gjakun e derdhur arbëror;
  Në çdo vatër shqiptare.

  Ta ndajë:

  Me të gjithë, e për të gjithë,
  Dhembjen krenare!

  Dhembjen ta kthejmë në forcë!
  Forcën në Unitet Gjithëkombëtar!
  E ta ribashkojmë, lulëzojmë Shqipërinë Etnike,
  Për të cilën ranë zemrat heroike!            Fadil SHYTI


  Edituar për herë të fundit nga Orfe@ në Fri 09 Jan 2009, 23:11, edituar 2 herë gjithsej
  avatar
  biligoa
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 308
  Join date : 08/01/2009
  Location : MK. DIBËR

  Re: Poezi- nga poete te ndryshem,

  Mesazh nga biligoa prej Thu 08 Jan 2009, 21:14

  MALLËNGJIM

   

  Ku ka respekt dhe edukim, ka forcë dhe bashkim!

   

  ...Është natë von, më merr mallëngjimi,

  Për odat tona dikur ; aty ku bëhej bashkimi,

  Mblidheshin burra me vepra heroike,

  Këndoheshin këngë të lashta epike!


  Motrat dhe gratë tona krenare,

  I mbanin odat me bujarinë shqiptare,

  Si Zanat e malit, nderonin pa pushim…

  Me pritjen bujare plot edukim!...

   

  Dëftoheshin -trajtoheshin, ide të larta !

  Përballë armiqve si të qëndrojmë,

  Me besëlidhjen e madhe shqiptare!

  Trojet tona si t´i ribashkojmë!

   

  E fillonte fjalën plaku,

  E përfundonte i riu…

  Logu i burrave, e hapte fjalë-valën…'

  Të hiqej qafet, okupatori shkja- ziu!..........

   

  Odat tona, dikur kështjella,

  Rrënonin shtete armike,

  Me ide të thella…

  Krijoheshin Komitete!…

   

  Komitete Shpëtimi,

  Përhapnin rreze lirie,

  Nga kullat tona…

  Të hiqeshin ato re të zeza,  Fadil SHYTI
  avatar
  biligoa
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 308
  Join date : 08/01/2009
  Location : MK. DIBËR

  Re: Poezi- nga poete te ndryshem,

  Mesazh nga biligoa prej Thu 08 Jan 2009, 21:17

  R o b ë o r i e!  Kudo në trojet shqiptare,

  E patën qëndresën e kishin folenë,

  Shqiptarëve ua rritën shpresën,

  Armiqve ua bënë benë!  Kanë kaluar vite, shekuj do vinë,

  Histori jona me rrebeshe,

  Nga këto baza popullore,

  E mbajti të fortë Shqipërinë!  Fadil SHYTI
  avatar
  biligoa
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 308
  Join date : 08/01/2009
  Location : MK. DIBËR

  Re: Poezi- nga poete te ndryshem,

  Mesazh nga biligoa prej Thu 08 Jan 2009, 21:21

  Për Shqipëri

  Eh, sa e sa trima
  Ikën me sy hapur
  E sa e sa trimëresha
  Nuk i mbyllën sytë!


  Eh, sa e sa heronj
  Nuk i prehu qetësia
  E sa e sa gjenerata
  Prehja nuk i qetësoi


  E prapë nuk u bë
  Shqipëria
  As sot


  Kur do të arrijmë që
  Dinjitetshëm ta themi
  Ne
  Bijtë e Shqipërisë
  Jemi!


  Mehmet BISLIMI
  avatar
  biligoa
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 308
  Join date : 08/01/2009
  Location : MK. DIBËR

  Re: Poezi- nga poete te ndryshem,

  Mesazh nga biligoa prej Thu 08 Jan 2009, 22:02


  POEMË: ADEM JASHARI

  Kjo Kosovë fortë po qanë,
  Po vajton e mjera nanë!
  Një burrë trim me pas kanë,
  Zot ksaj toke sot me i dalë.
  Me i dalë zot mëmëdheut
  Si në kohën e Skëndërbeut
  Si në at' kohë dikur moti
  Kur ishte gjallë Kastrioti;
  Që Sulltanat si la kurrë
  Në Arbri me vendos flamurë!
  A esht' afrue dit' e bardhë?
  Si në Krujë kur patë ardhë!
  Me ardhë prapë e mej pa me sy
  Si e kanë nda ket Shqiptari!
  Shum po vu'n Kosova nën Sërbi!
  Si nën kthetrat e korbit të zi!
  Kjo Drenica po fol vetë;
  Ende trimat nuk më kanë vdekë!
  Ende trimat i kamë gjallë
  N' ball Serbies për me i dalë!
  Sllobodanin për me e ndalë.

  Pushkë e fortë ku paska kris?
  Pyet Kosova, djepi Shqipnis?
  N' Prekazin e Ahmet Delisë,
  Lufton Ademi kunder Sërbisë!
  Si Tahir Meha qe luftoj dikur,
  Per të gjallë s'u dorzue kurrë!
  Njëmijnëntqind e nëntdhjet e tetë
  Në Mars ngritet legjenda vet!
  N' kamë po çohet Legjendari,
  Komandantë Adem Jashari.

  Nga Kraleva, Nishi e Piroti,
  Nga Prokupla vijn oj vraft Zoti!
  Si re e zeza' kur prishet moti!
  Ushtritë serbe kolonë po shkojnë
  Ushtar, polic nga Belgradi çojnë,
  Pesmij trupa po parakalojnë!
  Tetëdhjet tanke po i dërgojnë!
  N' Mitrovicë ushtria kalojnë,
  Drejt Skenderajt ata po shkojnë!
  Forca t' mëdha nga Skenderaj vijnë,
  Pa çelë drita n'Prekaz po hyjnë.
  N'Polac n'Llaush stacionohen,
  Tre katunde keç po rrethohen!
  Nga Llausha e kanë lajmrue,
  Ademit i kanë tregue;
  Veç Prekazi është rrethue!
  Ademi djemve u paska thanë;
  Çojnu trima gjithë në kam,
  Mitraloz e bume mej marrë
  Gjith n'pozicjone për me dalë,
  Shkau Prekazin don me kallë!
  Shkau neve na paska mësy,
  Në Prekaz ushtria don me hi!
  Qoftë përhajr Ademi po thot,
  Njëqind vjet kemi pritë si sot.

  Te Jashart boll janë mundue,
  Dajt nga Llausha per me shkue.
  Askush s'mundet me u afrue!
  Ndihm Ademit s'po mujn mej çue!
  Shum keç shkiet e kan' rrethue!
  Si me lisa me e gardhue!
  Rrethimin t'gjall mos me kalue,
  Askush i gjall' mos me shpëtue!
  Topat e shkaut po kërsasin,
  Kullen Ademit ja godasin!
  Tanksi, minahedhsi s'po pushojnë,
  Barot e hekur ngado gjëmojnë!

  Jashart kanë nis me kendue
  Edhe me kangë tuj luftue!
  Pushkë e kangë s'po i ndalin!
  Zakon u kishte lën i pari,
  Tuj këndue lufton Shqiptari.

  Çou nipash, daja po m'ja ban
  Ishte plak besa daja Osman
  Edhe Ademit çka i ka than;
  O Adem ti je si djal i ri
  Krejt prapa nuk mujë të t' rri
  Gjith ka lufton pas s'muj të t'vi,
  Nje besë të Zotit po t'a jap
  Për Ty një pushk se la pa e zbraz.

  Britë Ademi, lëshon një za;
  Ku të kam Hamëz more vlla?
  Mbahu fortë, qëndro o burrë,
  Pushken shkaut mos ja ndal kurrë,
  Kurrë at' pushkë mos me ja nda
  Kem me u djegë me shka ka!
  Jem në luftë qe njëqind vjet,
  Sot ësht' koha me tregu vetë
  Me hek qafe serbin përjetë.
  Adem Jashari keshtu po flet,
  Po u thotë aj familjes vet:
  Se ket punë kur e kem nisë
  S'kena ba mend me lan përgjisë,
  Amanetin në vend do ta çojmë
  I madh' e i vogël dot luftojmë,
  Jashart krejt me u farue!
  Po na fund kena me fitue.

  Plot tre ditë e plot dy net,
  Pushka në Prekaz po kërsetë!
  N'ditën e parë shpëtojkan krejt
  Asnjë i vrarë te Jashart s'po jetë.

  Dit' e dytë para se po zbardhon,
  Komandir Ilija shka po bon?
  Nja tridhjet milic po i urdhron,
  Të tridhjet t' Arkanit janë kanë!
  Prej Ushtrisë largue janë,
  Kullës s' Shabanit i shkojn pranë!
  E kcejn murin janë hi n'oborr!
  O Ademi edhe poj heton
  Një za djemve po jau lishon,
  Fort Ademi edhe po bërtet!
  Djem e nipa po mi thërret,
  Po i leshon zë vëllaut vet;
  Priti Hamëz të gjallë mos i le.
  A dhe Hamza të gjall s'po i le!
  Sa po mujn shkijet po i palojnë,
  Jashart pushkën nuk po e ndalojnë
  S'po i lan shkijet të gjall me hi
  Në prak me ju shkelë në shtëpi,
  Kishin brenda rob e fëmi!
  K'shtu Ademi besën e kish ba;
  Në dorë të shkaut mos me ra
  Me ka krejt kam me u vra!
  Kurrë Kosovën vet' nuk e la!
  Me ka krejt pa u farue!
  Kurrë Kosovën s'kam me l'shue,
  S'kam me l'shu, shkijet me pushtue!
  Brez pas brezi e kem trash'gue,
  Iliret kët tok' kanë sundue,
  Dardan-kosovar kanë luftue!
  Kurr Kosovën se kanë dorzue.
  Amanet t'parët lanë naj kanë;
  Kurrë Kosovën mos me e dhanë
  Kurr Serbies mos me ia lanë.
  Sa po mundë shkije po vret
  I kanë vrarë njëzet e tetë!
  Nja dy t'gjallë i kanë zanë!
  Ademit shka na i paskan thanë;
  Fort po e lusin, bej po i bajnë
  T'gjallë me na l'shue a nuk ban?
  Edhe Ademi po m’ i ngon;
  S'kena ardh ketu me luftue,
  Po me zorë na kanë çue!
  Çaj Ilija na ka urdhnue.
  Atëher Ademi po menon?
  Shqiptari e ka pas zakon
  Me liru aj që vetin dorzon.
  Adem Jashari burrë azgan
  Të dy serbet po i liron!
  Njërit shka çka i paska thonë?
  Shko Ilijes fjalë i çonë;
  Baca Shaban ty a t'ka thanë,
  Besë në ju nuk ban me nxanë!
  S'kemi pas kurrë besë me shka,
  Gjithë n' tradhti na kanë vra.

  Plot dy ditë e plot dy netë,
  Po na zbardhë dita e tretë!
  Në Prekaz pushka po kersetë!
  Jashart me Serbi tuj luftue!
  Se kan nder mend me u dorzue!
  Me u dorzu kurrë të gjallë!
  Shkaut pushken s'ja kanë ndalë,
  Nuk po ia ndalin pushkën hiç,
  Farun shumë ushtar e milic!
  Shum' ushtar e milic të vrarë!
  Nëpër oborr e nëpër arë,
  Nja treqind të vramë i lanë!
  Si duaj kashte me u kanë
  Permbi trupat e shkive t'vramë
  Shokët e tyre po kalojnë!
  Drejt Jasharve ushtria shkojnë!
  Sikur drapri n'arë tu korrë,
  Si me drapër mej pre mu konë!
  Si kall'zi gruri nëpër tokë.
  Pa shpirt sllavt bien si borë!
  Ademi n' mitraloz tuj korrë!

  Ushtria e Serbisë u farue!
  Jashart nuk dojn me u dorzue.
  Komandira edhe Gjeneral,
  Thojn Ademi nuk jepet i gjallë!
  Krejt Serbia k'tu me u kanë!

  Gjeneralat po urdhnojnë;
  Granatimet po i shpeshtojnë!
  Shumë predha kullën qëllojnë!
  Barot e hekur po lëshojnë!
  Gjylet ishin kanë mallkue,
  Rob e fmi i paska farue!
  Rob e fmi granata i vret!
  Edhe Hamzën me daj'n e vetë,
  Bacën Shaban me nipa krejt!
  Jet Ademi veç me djal t' vetë!
  Babë e bir po bajn gajret
  Po qëndrojn si me u kanë tridhjet!

  Ushtria kull's iu afrue
  Dham n'dham me çetnikët tuj shkue!
  Një plumb ishte kanë mallkue,
  Adem Jasharin ka qillue!
  Ademin keq e paska marrë
  Edhe Ademi jet' po ndrronë!

  Djalë i vetëm po më lufton!
  I gjallë kullën s'po e dorzon!
  Brenda ushtrinë s'po e lejon,
  Të gjallë shkiet si len me hi
  Si lenë gjallë mej hi në shpi.
  Të mramtën pushkë zbraz Kushtrimi
  Edhe djalin e merrë timi!
  E merr flaka, era barotit
  Në gjoks i bjenë gjylja topit!
  Gjylja topit veç po ma vretë
  Dhe Kushtrimi një fjal e fletë
  Sa për plumba se kishim dertë!
  Familja ime me një shtetë
  Ke tu luftue treqind vjetë!

  Autor: Fejzulla Duraku
  Bruksel,05.03.2008
  avatar
  biligoa
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 308
  Join date : 08/01/2009
  Location : MK. DIBËR

  Re: Poezi- nga poete te ndryshem,

  Mesazh nga biligoa prej Fri 09 Jan 2009, 22:48

  Vëllezër Shqipëtarë,  të prekim urtësinë,
  të zëm udhën e mbarë,
  të ngjallim Shqipërinë..

  Shqipëria ka qenë
  dhe do të jetë,
  po sot në ditët tona
  të metë të mos ketë.

  E ka nderuar Zoti
  gjithënjë Shqipërinë
  ish fort mirë qëmoti,
  do bëhet dhe taninë.

  Naim Frashëri
  avatar
  biligoa
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 308
  Join date : 08/01/2009
  Location : MK. DIBËR

  Re: Poezi- nga poete te ndryshem,

  Mesazh nga biligoa prej Fri 09 Jan 2009, 22:49

  T H I R R J E
  Në ligjet e të jetuarit
  nuk ka drejtësi për të gjithë
  as dashuri të mjaftueshme
  një dhuratë e tillë mungon
  po unë u bëj thirrje lexuesve
  të ngritën kundër padrejtësisë
  dhe diellin ta ngrejmë me duar
  me sa më pak dhimbje
  me sa më pak vuajtje
  avatar
  biligoa
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 308
  Join date : 08/01/2009
  Location : MK. DIBËR

  Re: Poezi- nga poete te ndryshem,

  Mesazh nga biligoa prej Fri 09 Jan 2009, 22:57

  SHQIPËRIA ETNIKE: Shefki Ollomani

  SHQIPËRIA ETNIKE

  Gurthemeli i Pellazgjisë,
  është krijesë e Përëndisë,
  Panteoni i përëndive,
  është vullneti i hyjnive,
  embrion për shqiptarinë,
  këtu Zeusi kish selinë.

  Është legjendë mitologjike,
  është baladë e lashtë kreshnike,
  është etni pellazgjike,
  është hyjneshë ilirike.

  Është tempulli i Dodonës,
  piedestali i Shqiponjës,
  është altari i lirisë,
  sot është zemra e Ilirisë,
  është rilindja e Arbërisë.

  Është si Dielli kur rrezon,
  porsi Hëna kur ndriçon,
  është kështjellë gur mbi gur,
  është Shqiponjë e Flamur,
  është Feniks që nuk vdes kurrë.

  Është burim e gurrë lirie,
  është betim e gjoks rinie,
  është ylber e yll gjithësie,
  është kala - themel Shqipërie.

  Është prush që përvëlon,
  është këmbanë që ushton,
  është rrebesh që shkatërron,
  ortek bore që mbulon,
  është tërmet që tmerron.

  Është si lulja plotë me erë,
  dallëndyshe në pranverë,
  është kullë brezash me bajrak fisi,
  vatër arbërore me bardhësi plisi.

  Është zjarr e vullkan,
  është stuhi e uragan,
  është furtunë e bubullimë,
  është rrufé e vetëtimë,
  është top e jatagan,
  është princ e kapedan,…
  që luftojnë për vatan.

  Është gjaku ynë që nuk falet,
  zemra jonë që nuk ndalet,
  është si buka në çerep
  dhe si uji nën një kep,
  është si ajri n'atmosferë,
  është si drita në humnerë,
  pa të cilat s'ka jetë as nderë.

  Shqipëria Etnike është e gjallë,
  si baroti e guri strallë,
  është një rrënjë që s'shkulet fare,
  ëndrra jonë mijëravjeçare,
  është si nuse me kurorë lavdie,
  zanë e bukur Ilirie.

  Kjo Shqipëria jonë Etnike,
  është trimëreshë heroike,
  që nuk njeh asnjë pushtet,
  derisa të bëhet Shtet.
  avatar
  FBKSH-d
  Ushtar
  Ushtar

  Numri i postimeve : 13
  Join date : 08/01/2009
  Age : 34
  Location : Ne front

  Re: Poezi- nga poete te ndryshem,

  Mesazh nga FBKSH-d prej Sun 11 Jan 2009, 14:42

  Nehat Jahiu
  Nëno,  Dikush më shumë e dikush më pak

  në vendin tonë na quajnë ardhacakë,

  harruan djersën e gjakun në fusha e male,

  harruan eshtrat e të parëve në këto varre.  Nëno,  Ti vatër e ngrohtë,vatër e imja e lashtë,

  sa here ti prenë degët,ti aq më shumë lëshove shtat,

  sa herë që të huajt ta shkelën tendën tokë,

  bijtë e tu të ledhatuan,nuk të lanë të derdhësh lot.  Nëno,  Sa herë deshën në themele të ta shkulin gurin,

  mbi varret tua ti lartë e më lartë ngrite flamurin,

  sa herë që të pushtuan dhe ngapak na u lodhe,

  por çdoherë tokën tënde me drith e mbolle.  Nëno,  Unë, biri yt, me mall e dashuri të përqafoj,

  plagët që të huajt ti dhanë,kurrë nuk ti harroj,

  shekuj me radhë nuk iu gjunjëzove gjithëkujt,

  tokën tënde nuk ia lëshove askujt.  Nëno,  Sa herë që të kaploj stuhia e dimri,

  në arat tua ti mbolle lule prilli,

  arat tua kurrë djerrina nuk të mbetën,

  bijtë e tu asnjëherë nuk të lane vetëm.  Nëno,  Te kjo tokë,tokë e kuqe,

  kanë mbirë shumë lulëkuqe,

  kanë rënë në varr shumë nuse,

  shumë trima lulëkuqe nëpër varre,

  vdekja e tyre shkruar nëpër fusha e male.  Nëno,  Te kjo tokë me lisa,

  janë këtu buka e rrita,

  gjakëra të ngjizur në rasa guri,

  shkaba qëndisur tek flamuri.  Nëno,  Te kjo tokë,tokë e fortë,

  arat mbjellë me eshtra,dje e sot,

  lule skuqur me gjak arbror,

  te ti nënë me shumë morte.  Nëno,  Te kjo tokë janë vrarë shumë,

  u derdh gjaku,u derdh lumë,

  të bleruara janë mal e fushë,

  dasmë bënë dasmorët me krushq.  Nëno,  Te kjo tokë,tokë shqiptare,

  mbijnë lulëkuqet përmbi varre,

  mbijnë lulëkuqet për çdo ditë,

  e trimat e lirisë vijnë për ti ujit…  Nëno,  Kala e lashtë sa guri,

  sa shkaba tek flamuri,

  nuk të lane trimat të shtrihesh për dhe,

  thanë: trojet këtu i kemi,këtu kemi le.  Nëno,  Korbat tu hodhën e të hodhën barot në sy,

  deshën ti verbojnë,të të mos njohim ty,

  po kush se njeh nënën,nënën tonë,

  këtu është djepi shekullor,djepi ynë.  Nëno,  Si lulet tinëzisht,kur i palos e hidhura brymë,

  për tokën tënde tanksat ty tu shtrinë,

  ta hodhën helmin për të helmuar

  ne ta puthëm token e në zemër të shtrënguam.  Nëno,  Me helm korbat gjakun,deshën ta pijnë,

  deshën të ta helmojnë e ti nxjerrin sytë,

  plagët,nënë, me ujin tënd ti shëruam,

  rrënjët më thellë në token tënde ti lëshuam.  Nëno,  Shumë plagë të dhanë,

  e për ty çfarë nuk than[,

  oh,sa të dëshpruan,

  po nuk të gjunjëzuan.  Nëno,  Eh,ç,mundime të dhanë,

  e të qetë nuk të lanë…,

  plagët vet i shërove,

  dhembjet larg i mërgove.  Nëno,  Nuk iu nënshtrove dhunës,

  roje bën maje kullës.  Nëno,  Kala e fortë,kala muri,

  ndërtuar mbi shkëmbinj guri,

  Nëno, moj kala me mure të trashë,

  legjendë e një populli të lashtë.  Nëno,  Muret e tua,o sa të larta!

  të mbrojti pushka,të mbrojti shpata,

  nuk të lanë të shkrihesh si bor[,

  trimat për ty thurrën kurorë.  Nëno,  Shumë i dashur është vendi i lindjes,

  kur prej pragut sheh rrezën e drtës,

  vetëm në ty jam i qetë dhe krenar,

  djersë, gjak…,e eshtra të kemi falur.  Nëno,  Dashuria më djeg,zemrën ma kall,

  kur ti nënëloke më del përball,

  e unë tretem e tretem në mendime,

  kur hyj e dal në të dhembshurat kujtime.  Nëno,  Te ti jam rritur me rrezet e hënës,

  me kafshatën e bukës në fund te magjës,

  buzën ma lagu molla e ruajtur në gji,

  në djep druri më përkundi dora jote me ëmbëlsi.  Nëno,  Këtu te ti kemi lindur,oj nënë,

  te ti pamë diell e hënë,

  këtu ku lulen e pare çel pranvera,

  dhe baltës si mjaltës i vjen era.  Nëno,  Këtu te ti kemi lindur,oj nënë,

  stërgjyshrit vatrat ku na i kanë lënë,

  këtu,ku dhe ferrat të bukura janë,

  ku prindrit tanë varret i kanë.  Nëno,

  Këtu tek ti kemi lindur oj,nënë,

  bukën dhe ujin ku na e kanë dhënë,

  këtu ku dielli dhe hëna na gëzojnë,

  ku gjyshërve tanë eshtrat iu pushojnë.  Nëno,  Në tendën rrasë të gurit,

  e mu në zemër të flamurit,

  kemi qenë dhe jemi,

  te ti emrin shkruar e kemi.  Nëno,  Këtu kemi qenë kur lind dielli,

  e kur lulet na i çel prilli,

  për here të pare,shekuj me radhë,

  diellin e zjarrtë kemi dëshmitar.  Nëno,  Këtu kemi qenë kur lind hëna,

  kur na buzëqeshi e dashura nëna,

  për herë të pare,shekuj me radhë,

  hënën e artë e kemi dëshmitar…  Marrë nga poema “Rrënjët i ke në këtë tokë Ilire”
  avatar
  biligoa
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 308
  Join date : 08/01/2009
  Location : MK. DIBËR

  Re: Poezi- nga poete te ndryshem,

  Mesazh nga biligoa prej Sun 11 Jan 2009, 17:45

  Poezi nga Dalan Luzaj

  Ditë të mirë, paç Mëmëdhe!

  Ditë të mirë paç Mëmëdhe!
  Gjaku yt kënd më kënd shpërndarë.
  Sa më larg aq më pranë na ke
  Gjithësesi të urojmë për mbarë!
  Natën e mirë, paç Mëmëdhe!
  Si u errën bijtë e vuajtur, bijtë e tu aty?
  Për shpërblim jepu dy pashë dhè,
  Për gjithë ç’vuajtën, ndizu një qiri!

  08 Janar 2009
  avatar
  biligoa
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 308
  Join date : 08/01/2009
  Location : MK. DIBËR

  Re: Poezi- nga poete te ndryshem,

  Mesazh nga biligoa prej Mon 12 Jan 2009, 04:21

  Fadil SHYTI, Suedi

  TY TA KUSHTOJ
  ( VËLLAUT TË IDEALEVE, KUSHTRIMIT )

  Vite plot stuhi,
  Ngarendin si kuaj,
  dhe si ujq të tërbuar
  më bëjnë mua të vuaj.
  Më kujtohet:
  Jeta mbi këto peripeci,
  Mjerisht na kishte takuar.
  Na kishte takuar mjerisht,
  Me flakë të përcëlluar.
  E, mua më bëhej sikur lexoja
  Klithmat e burokracisë,
  Thirrmat ogurzeza të tradhëtisë.
  Kushtrimin - zjarr të vegjëlisë.
  Të shikoja vëlla, vetullrënë,
  Të qetë, por veç pa qetësi,
  Të shikoja vëlla të pangrënë
  Tek çapiteshe si në pafundësi.
  Ishe kush ishe, një shqiptar
  Një atdhetar i vëretë,
  Ty, ishe në revolucionar,
  Kapedan i furtunave në Det-Jetë!
  Qëndruam së bashku
  Dhe kurrë nuk u lodhëm,
  Aty, ku e desh Liria
  Si meteorë malësorë,
  Aty u ndodhëm.
  I kuq je, Flamur!
  Se me gjak je ngjyer.
  Do të doja që sot,
  Sot e nga mot,
  Dhe me gjakun tim
  Të ishe Ty, i lyer.
  Sa kapriçjoze, qenka jeta:
  Na ndau vëlla më vëlla,
  Me dallgët e veta,
  Të hidhurën me vete e ka!
  Por, unë vëlla s´të harroj,
  Njëherë e kemi bërë betimin,
  Për atdheun, truallin tonë,
  E kemi hedhur fuqishëm kushtrimin.
  Oh, këndej në kurbet!
  Ndjenjat më vërshojnë lum,
  Mendimet më godasin si çekan,
  Shqetësimet më lënë pa gjumë.
  Vëlla, kemi nënë e baba,
  Kemi fis e çfarë nuk kemi,
  Por, para Kosovës hallemadhe,
  Bij´të së njëjtës Nënë jemi!
  Tek meditoj, këtu në burgun e mërgimit,
  S´e harroj çastin e largimit,
  Dhe bashkë me kafashatat, gëlltis,
  Lotët e dhuruara prej mërgimit.
  Heu, sa mallë ndiej për Ju,
  Mallë që shpirtin ma përvlon,
  Por, dije vëlla, se zemra
  Çdo çast tek Ty më dërgon!
  Më dërgon me një mesazh,
  me gjakun e zemrës, shkruar,
  Mijëvjeqarin që po afron,
  Trimërisht, së bashku,
  Dhe me shokët e një ideali,
  kemi për ta kaluar.
  avatar
  biligoa
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 308
  Join date : 08/01/2009
  Location : MK. DIBËR

  Re: Poezi- nga poete te ndryshem,

  Mesazh nga biligoa prej Mon 12 Jan 2009, 04:25

  DERI KUR?...

  Heu, se na mori lumi!...
  E dot nuk na doli gjumi,
  Na kaploi dehja "demokratike",
  Me thirrma histerike,
  Heroizma shqiptare,
  Sosë rrugën te liria.
  Me diplomaci thinjake
  Jo, s´bëhet Shqipëria.

  Deri kur, deri kur...
  Qënka thënë të presim?!
  Që qiellit ndezur flakë
  Lirinë n´tokë ta zbresim?

  Jemi shtet me emrin Dardan,
  Republikë e Kosovës tash,
  A nuk do të jemi shtet sovran
  Në truallin tonë, pash më pash?

  Europa dhe bota "demokratike"
  Shikon që derdhet gjak.
  Këputet diku një trëndafil,
  Diku këputet një zambak.

  Deri kur, deri kur...
  Kosovë - Nëna ime,
  Do t´ ma bësh zemrën copë
  Dhe shpirtin thërrime?!


  Fadil SHYTI
  avatar
  biligoa
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 308
  Join date : 08/01/2009
  Location : MK. DIBËR

  Re: Poezi- nga poete te ndryshem,

  Mesazh nga biligoa prej Mon 12 Jan 2009, 18:44

  T H I R R J E
  Në ligjet e të jetuarit
  nuk ka drejtësi për të gjithë 
  as dashuri të mjaftueshme
  një dhuratë e tillë mungon
  po unë u bëj thirrje lexuesve
  të ngritën kundër padrejtësisë 
  dhe diellin ta ngrejmë me duar
  me sa më pak dhimbje
  me sa më pak vuajtje
  avatar
  biligoa
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 308
  Join date : 08/01/2009
  Location : MK. DIBËR

  HAKERIME

  Mesazh nga biligoa prej Wed 14 Jan 2009, 05:54

  Që nga Jugu ne Veri mbretëron një errësirë,
  nëpër fusha, nëpër kodra, vërshëllen një egërsirë!
  Pra, o burra, hani, pini, hani, pini or' e ças,
  Për çakallin, nat' e errët, është ras' e deli ras'!

  Hani, pini dhe rrëmbeni, mbushni xhepe, mbushni arka,
  të pabrek' ju gjeti dreka, milionier' ju gjeti darka!
  Hani, pini e rrëmbeni, mbushni arka, mbushni xhepe,
  gjersa populli bujar t'ju përgjigjet : peqe, lepe!

  Ai rron për zotrinë tuaj, pun' e tija, djers' e ballit,
  ësht' kafshit për gojën tuaj. Rroftë goja e çakallit!
  Shyqyr Zotit, s'ka më mirë, lumturi dhe bukuri,
  dhe kur vjen e ju qan hallin, varni buz' edhe turi!

  Hani, pini dhe rrëmbeni, është koha e çakenjve;
  hani, pini e rrembeni, ësht' bot e maskarenjve;
  Hani, pini, vidhni, mblidhni gjith' aksione, monopole,
  ekselenca dhe shkelqesa, tuti quanti come vuole!

  Nënshkrim i zotris suaj nëpër banka vlen milion,
  ju shkëlqen në kraharuar decorata "Grand Cordon"!
  Dhe kërkoni me ballhapur (!) komb i varfër t'ju thërres'
  gjith me emrin tingëllonjës: Ekselenca e Shkelqes'

  dhe të quheni përhera luftëtar' e patriot',
  Po ka një Zot qe s’do duroje, shume lavdi të madhit Zot
  Grand Cordon i zotris'sate, që në gji të kan ' vendosur,
  ësht' pështyma e gjakosur e atdheut të vremosur;

  dhe kolltuku ku ke hipur, duke hequr nderin zvarr',
  ësht' trikëmbshi që përdita varet kombi në litar!
  Dhe zotrote kullurdise, diç, u bëre e pandeh,
  kundër burrit të vërtetë zë e vjell e zë e leh!

  E na tunde, na lëkunde, nëpër salla shkon e shkunde,
  mbasi dora e armikut ty me shok' të heq për hunde.
  Rroftë miku yt i huaj, që për dita los e qesh,
  të gradoi katër shkallë, pse i the dy fjal' në vesh!

  Koha dridhet e përdridhet, do vij' dita që do zgjidhet
  dhe nga trasta pem' e kalbur doemos jasht' do hidhet!
  Koha dridhet e përdridhet, prej gradimit katër shkallë
  nuk do mbetet gjë në dorë veç se vul' e zezë në ballë!

  Mirpo ju që s'keni patur as nevoj' as gjë të keqe,
  më përpara nga të gjithë, ju i thatë armikut: "Peqe!"
  Që të zinit një kolltuk, aq u ulët u përkulët,
  sa në pragun e armikut vajtët si kopil u ngulët!

  As ju hahet, as ju pihet, vetem titilli ju kihet...
  Teksa fshat' i varfer digjet... kryekurva nis e krihet!
  Sidomos ju dredharakë, ju me zemra aq të nxira,
  ju dinakë, ju shushunja, ju gjahtar' në errësira!

  Ç'na pa syri, ç'na pa syri!... Hunda juaj ku nuk hyri:
  te i miri, te i ligu, te spiuni më i ndyri!
  Dallavera nëpër zyra, dallavera në Pazar,
  dallavera me të huaj, dallavera me shqiptar'

  Vetëm, vetëm dallavera, dhe në dëm të këtij vëndi
  që ju rriti, që ju ngriti, që ju ngopi, që ju dëndi!
  Nëse kombi vete mbarë, nesër ju veproni ndryshe,
  dylli bënet si të duash, kukuvajk' dhe dallandyshe...

  kukuvajka gjith’ me lajka, neser silleni bujar,
  nën dorë e nën maska, shkoni jepni një kapar!
  Dhe kujtoni tash e tutje me të tilla dallavera
  kukuvajka do përtypi zog e zoga si përhera...

  Ja, ja grushti do të bjeri përmbi krye të zuzarve,
  koha është e maskarenjve, po Atdheu i shqipëtarve!
  Edhe ju të robëruar, rob në dor' të metelikut,
  fshini sofrat e kujtdoj', puthni këmbën e armikut!

  Që ta kesh armikun mik e pandehni mënçuri,
  mjafton bërja pasanik, pasanik dhe "bej" i ri,
  dhe u bëtë pasanik, me pallate, me vetura,
  kurse burrat më fisnikë, japin shpirtin në tortura!

  Vëndi qënka sofr' e qorrit, vlen për goj' e për lëfytë,
  bëni sikur veni vetull', shoku shokut krreni sytë...
  Dhe për një kërkoni pesë, po më mir' njëzet e pesë.
  Le të rrojë batakçiu dhe i miri le të vdesë!

  Po një dit' që nis e vrëret do mbaroj' me bubullimë,
  ky i sotmi zër' i errët, benet vetëtimë
  dhe i bije rrufeja pasuris' dhe, kësi lloj,
  nuk ju mbetet gjë në dorë, vetëm një kafshit' për goj'!

  A e dini që fitimi brënda katër vjet mizor'
  nuk ësht' yti, nuk ësht' imi, është i kombit arbror,
  ësht' i syrit në lot mekur, ësht' i vëndit djegur, pjekur,
  Ju do thoni si të doni... po e drejta dermon hekur!


  shkruar nga autori Ali Asllani në vitin 1942
  avatar
  biligoa
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 308
  Join date : 08/01/2009
  Location : MK. DIBËR

  Re: Poezi- nga poete te ndryshem,

  Mesazh nga biligoa prej Sat 17 Jan 2009, 15:19

  Ç A M Ë R I A  Nga Kasam Shaqirvela  Gjithmonë të ndjekur

  Ngahera të vrarë

  Prej Andartësh

  Dhe Fanariotësh

  Të Idesë së Madhe

  Që ngrihej lugat mbi dhe

  Pllakosur kujë e gjëmë mbi ne

  Në mëkate zhytur

  Nga farë e jona,

  Dhe laneti ngritur

  Nga soji i huaj

  Si Venizellos

  Zografos dhe Zervas

  Për Megaloidenë

  E “Vorio Epiri”-it

  Që zemra u plas

  Vërshuan në Çamëri

  Llava ujqish t`uritur

  E hiena turinj ngjyer

  Me gjak Çami, të

  Pafajshëm, përlyer

  Masakra në fëmijë,

  Gra edhe pleq

  Situata makabre

  Të shekullit të ri

  Kryer nga grekë

  Aty në Çamëri.

  Oh! Paramithi?

  Ç’pësove ti

  Asaj nate pa hënë

  Sa e sa trima çamë

  Për lirinë tu vranë

  Për vendin mëmë

  Pa dallim feje

  Ortodoksë-grekë

  Apo turq-myslimanë

  Sepse ishin të një gjaku

  Madje të lindur nga

  Të njëjtët Baba dhe Nënë

  Që kohët i ndanë me:

  Gjuhë, fe dhe tjera anë.

  Po vallë shqiptari çu bë ?

  A u shkri si bora ndër male

  A u tret si kripa në det pa zë?!

  Jo, jo?! -ai u nda në:

  latinë, grekë dhe turq

  Sipas feve që mori

  Gjatë historisë, si dhe

  Nga proceset e copëtimit,

  E pastaj përvetësimit, të

  Tokës së Nënë Shqiptarisë.
  avatar
  biligoa
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 308
  Join date : 08/01/2009
  Location : MK. DIBËR

  Re: Poezi- nga poete te ndryshem,

  Mesazh nga biligoa prej Sat 17 Jan 2009, 15:21

  Zëri nga pellgu i gjakut  Shkruan: Afrim Morina  * * *

  Kur i pate shkruar

  Letër

  Taranta Babus

  I tregove historinë e

  Romës

  Që nga rita e Romulit dhe Remit

  Me qumësht ulkonje

  Kovat me gjak

  Legjionet e vdekjes

  Që përgatitëshin të shkojnë

  Atje

  Se u kishte mbet syri

  Madje edhe në dhit

  T’uaja  *  Letra më erdhi edhe mua

  Në Lepogllavë

  E lexova...

  Thash

  Edhe për ne

  përgatitën legjionet e vdekjes

  nga pasardhësit e

  ujkut të çalë

  për qingjat tanë  *  Kaluam stuhi dhe uragane

  U përballëm edhe me

  Legjione të vdekjes  *

  Arrita në Romë

  Nuk e rilexova letrën Tënde

  e pash me sytë e mi

  ate që nuk ia the

  Taranta Babus

  Se Roma

  Ishte ngritur në jë pellg

  Gjaku  Pash pjesë gjymtyrësh

  Në çdo gdhjendje

  Guri  *  Nga themelet ngritnin

  Kokën

  Raca të ndryeshme

  Gumzhinin gjuhët

  Veshët më buqitën

  Nga një zë

  I pellgut të gjakut

  Nga jam unë

  Çdo guri

  Copat e mishit

  I ka të pastruara

  Me gjak

  Dhe në gjak

  Noton  19.10.2002, mbi Adriatik
  avatar
  biligoa
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 308
  Join date : 08/01/2009
  Location : MK. DIBËR

  Re: Poezi- nga poete te ndryshem,

  Mesazh nga biligoa prej Sat 17 Jan 2009, 15:25

  NJË JETË PËR NJË IDEAL
  (Elegji për Shaban Polluzhën)
  Nga Kasam Shaqirvela
  Jetën, gjithmonë e kemi mbajtur në trastë
  edhe bukën bashkë me kripën në janxhik1
  hudhur mbi shpinë e lidhur me besën bast
  gjithmonë i dham’ lirë, si për mik e armik ?!
  Maleve të Drenicës kalonim janar-shkurtin-’45,
  në gjamë?!
  ditën, e hanim veten bashkë me diellin shpellave?!
  natën, e matnim Atdheun e Vogël, me pëllëmbë,
  për pëllëmbë!
  ia numronim varret edhe yjet, me shpresën
  se mbesëm2.
  derisa nuk ndodhi tradhëtia, që disa herë
  na përsëritet
  që nuk po ndalet, por shtohet, shtohet e bile rritet ?!
  ***
  Atdheu gjithmonë kërkon therorë; flijohen
  gjeneratat
  për tokë e popull që as shitet e as blehet, sepse
  ka Shabana, që lindi nëna luana, sa e sa tjerë
  1 Strajcë lëkure
  2 mbetemi
  që s’harohen,
  atyre fama u rri zgjuar përmbi kokë. Kurorë
  për dëshmorë !
  Për ty Drenicë, edhe sot s’po më ndalen lotët, dua
  me t’qa !
  me u zhgërry n’vaj, me e qetësu shpirtin e vram, ah!-me e
  shpërla!
  të shumta janë masakrat që mbi ty t’i kanë ba3, kush pra?
  bastardhët e kuq, si tufa hienash tu turrën n’hata ?!
  në gjak t’kuq e t’zi, të kanë ngjyer dhe të kan’ la4
  të kanë fyer, të kan’ lyer, të kanë sha edhe të kan’vra ?!
  e ti s’lëshove za, se s’lëshove za dhe as ke qa, por ke ba
  sevda !
  vdekjen me sy hapur e ke pa?! Nuk je gjunjëzue !
  por ke këndue! Nuk je tremb se ke luftue me u çlirue...?!
  e gjithë kët’ ta kanë ba për me t’shpërngul ?
  që farën tënde me ta zhbë a me ta shkul
  nga vendi yt, ul e përul?
  në vendin tand, një farë dreqi me e pru këtu
  për me e ngul ?!
  se kush tjetër kish me e ba, përveç sllavit tralala,
  hordhitë çetnike të sojit karpatian, që
  i thirrim shkja
  pollën UDBA , OZNA e do Brigada t’kuqe-Komitete
  që i sollën Kosovës, shum’ të zeza; kijamete ?!
  ***
  E!-ti Shaban, tribun i vegjëlisë së Shqiptarisë !
  s’e njohe kurrë më parë rrenën dhe tradhëtinë
  çiltërisht kape pushkën me shokët e idealit
  për t’ia sjellë vendit të shtrenjtën Lirinë
  As pesha e viteve, as dimri me acar
  s’ta ngriu gjakun tënd në vlim,
  për çlirim !
  por fjala e dhënë, i rrejshmi premtim ?!
  që laro shqiptarët ta dhanë n’Pazar
  3 bërë
  4 larë
  ta këputi shpirtin, kur n’besë të prenë
  po ato, që në shqipen tënde të thirrën
  n’takim
  natën e errët ta zunë rrugën me rrenë
  të rrethuan shpirtshiturit, me një arsyetim !
  mbrojtjen e Kosovës, ta quajtën dezertim….?!
  Ne qemë vrarë, prerë dhe plaçkitur
  edhe më parë, kur nuk qe lufta e dytë
  vendi ishte djegur, kallur e zhuritur
  nga luftërat Ballkanike që na patën mbytë?!
  ***
  Por, kjo tani, më e rënda na doli, se
  brenda vetë neve, dreqi i kuq, dreqër të zi polli
  e ti ranë vëllai-vëllait; ballistë e partizanë
  njërët, plisin e bardhë mbështjellur me flamur
  tjerët, yllin e kuq pesëcepësh ngjitur në ballë
  nuk u vranë të tjerë përveçse shqiptarë ?!
  nga plane sllave me qëllime të caktuara
  në kuzhinat ruse, bukur mirë të gatuara
  e me do mëlmesa-Bylmeza vendi, të ftilluara ?!
  ***
  Ah!- mendjeletët, shqiptarët medet ?!
  i besuan mobilizimit të shpikur nga sllavi
  njërët ia mësyjnë Pazarit, tjerët në Fushë të Sremit
  pa burra e lanë tërë vendin e vet ?!
  ata që su pajtuan dhe nuk i kapi kalemi
  u derdhën maleve, shkrepave luftuan
  tjerët ndër burgje i masakruan i mbytën !
  nëpër puse e gropa, si t’ishin kafshë i qitën...!?
  ***
  Ti Drenicë, moj Zonja Plakë
  Ato ditë janari ’45, me acar
  Ti e tëra po digjeshe flakë
  Se s’pranoshe me t’qitë n’pazar
  Tu dhims kulla me plis të bardhë
  Ajo kullë aty në Rezallë
  Qi i ndejti armikut ballë për ballë
  Ç’kuptim të djeshëm mba ?
  E ç’simbol të sotëm ka ?
  Një kullë në Rezallë të Drenicës
  Emblemë e qëndresës dhe sakrificës !
  Tetovë, 9 prill, 2008
  avatar
  biligoa
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 308
  Join date : 08/01/2009
  Location : MK. DIBËR

  Re: Poezi- nga poete te ndryshem,

  Mesazh nga biligoa prej Sat 17 Jan 2009, 15:49

  KUR SHQIPTARI MBËSHTETET PËR MURI
  Kur shqiptari mbështetet për muri
  Do të tregojë se si u fitua flamuri
  Flamuri kuq e zi i Skënderbeut
  I Gjergj Kastriotit -birit të dheut
  Birit të dheut të gjithë shqiptarisë
  Nënës së shqiptarëve Ilirisë-Shqipërisë
  avatar
  biligoa
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 308
  Join date : 08/01/2009
  Location : MK. DIBËR

  Re: Poezi- nga poete te ndryshem,

  Mesazh nga biligoa prej Sat 17 Jan 2009, 15:52

  Z Ë R I PRESHEVËS
  Ngritemi që të j e t o j m ë
  ngritemi që të ndërtojmë
  ngritemi të bëjmë më shumë
  Kosovë është Presheva, hej!..
  Si të jetojë nën terr të huaj
  me duart e tij të përgjakura
  me drejtësinë e të çmendurit
  Me atë që vetëm më vret
  Në këtë t o k ë denbabaden
  unë kam varret e stërmoçme
  të rënët e të gjitha kohrave
  këngët e të gjitha betejave
  O ti që flet krejt ndryshe
  K o s o v ë është emri im
  Kosovë është g j a k u im
  Shqipëri është Presheva, hej!...
  Rrustem Geci - Dortmund
  avatar
  biligoa
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 308
  Join date : 08/01/2009
  Location : MK. DIBËR

  Re: Poezi- nga poete te ndryshem,

  Mesazh nga biligoa prej Sat 17 Jan 2009, 15:54

  ADEM JASHARI
  Betohem se nuk kam vdekur !
  Në çdo r r e z e të diellit
  unë kam pikat e gjakut
  flamurin tim të betejave
  të guximshmit e luftës
  Në çdo pëllëmbë Kosove
  Kosova kremton Kosovën
  Shtet në radhë të shteteve
  Popull në mes të popujve
  Në këtë tokë denbabaden
  Kosova ka një a d r e s ë
  që nga pellazgët e moçëm
  deri te shqiptarët e sotëm
  Kosovë, shqiptar, Shqipëri
  betohem se s´kam vdekur
  flamuri do pyet për mua
  po thuani… jam në valle!..

  Rrustem Geci
  avatar
  biligoa
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 308
  Join date : 08/01/2009
  Location : MK. DIBËR

  Re: Poezi- nga poete te ndryshem,

  Mesazh nga biligoa prej Sat 17 Jan 2009, 15:56

  KRYENGRITJE
  Nuk di pse himni hesht
  Dhe vargjet e himnit
  Se Flamuri i Ahtisarit
  Nuk m´i shkon as varrit
  Nuk di pse himni hesht
  Kosovën kudo e ndanë
  Me 11 gërshërë e prerë
  Me 11 gërshërë e ndarë
  Nuk di pse himni hesht
  Koha është të ngritemi
  Flamuri bërë n´Bruksel
  Na vë gjëmba me tel
  Nuk di pse himni hesht
  Pyesin të gjitha epokat
  Pyesin të ardhshmit
  Pyet dhe shekulli ynë
  Nuk di pse himni hesht
  Pse hesht gjeniu popull
  Koha është të ngritemi
  kudo që janë shqiptarët


  Rrustem Geci
  avatar
  biligoa
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 308
  Join date : 08/01/2009
  Location : MK. DIBËR

  Re: Poezi- nga poete te ndryshem,

  Mesazh nga biligoa prej Sat 17 Jan 2009, 15:57

  E P I R I
  Bijë e kuqe e gjakut
  bijë e ashpër e betejave
  ti që plagët i shndrron
  në këngë dhe fitore
  Ngritu o e mirë, ngritu
  shtrëngoj grushtat tuaj
  bashkohu me popullin
  vet ta bësh të ardhmen
  Të dashuruar të lirisë
  prijsa të së ardhmes
  shumë janë qytetarët
  që presin urdhërat tuaj
  Bijë e kuqe e gjakut
  bijë e kuqe e betejave
  unë prej teje mësova
  të jem i bukuri yt
  avatar
  biligoa
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 308
  Join date : 08/01/2009
  Location : MK. DIBËR

  Re: Poezi- nga poete te ndryshem,

  Mesazh nga biligoa prej Thu 12 Feb 2009, 01:01

  BesËprerËve

  Revoltë ndaj atyre që veprojnë kundër Ribashkimit të Shqipërisë! 

  Me një fytyrë dukeni, 
  Njëmijë fytyra i keni! 
  Si minjë labirintheve breni, 
  Të dështuar jeni! 

  Jeni të prapë o bukëshkalë! 
  Me qindra shekuj prapa, 
  Ecni mbi tokë, si të pa kokë, 
  Kurrë s´ecni me hapa! 

  Mashtrues të çoroditur, 
  Ah! Populli s´po ju njeh, 
  Juve, o të babëzitur! 
  Veçse sherrin ua sheh! 

  Mbaheni me krekosje, 
  Ngriteni me llafe të kota! 
  Prej veprave tuaja të poshtra, 
  Neveritet dhe çuditet bota! 

  Ju, e shkelni besën, nderin, 
  E përdhosni dhe flamurin, 
  Ju lirisë ia pini gjakun, 
  Atdheut ia prishni nurin! 

  Gjeni juaj monstër e keqe! 
  Atdheut po i sjellë veç kobe, 
  Nga prapakthimet kryeneqe, 
  Mbytë ideja juaj robe! 

  Deri kur o ju kokëderra, 
  Do t´ju shkojë kungulli mbi ujë?! 
  Të pakurriz, xhelatë përhera, 
  Jeni vënë n´shërbim të huaj! 

  Pa menduar e peshuar: 
  Vala popullin ku e qet, 
  Ju që shpikni dhe komb tjetër, 
  Një komb jemi or të shkretë! 

  Shqipëria e RIBASHKUAR, 
  Ore horra ju pengon, 
  Se pastaj nuk mund ta zhvatni, 
  Pasurinë e atdheut tonë! 

  Ju, mjeranë besëprerë! 
  Nuk mendoni për Shqipërinë, 
  U ka marrë koka erë, 
  Të mbuluar me marrëzinë! 

  Shumë të etur për nderimet, 
  Nga të huajt e zi dinakë, 
  Si s´po shihni o të uruar, 
  Që po futeni në batak! 

  Të verbuar nga premtimet, 
  Për integrimet në Evropë! 
  Fatkeqësi me ndarje t´ kombit, 
  Po përhapni, nëpër botë! 

  Po harroni o të krisur! 
  Evropa për ne nuk bashkohet! 
  Prap këndon këngën e vjetër: 
  Shqipëria të ricopëtohet! 

  Pansllavizmi nga Karpatet, 
  Si kulçedra me gjarprij, 
  Të uritur me shumë orekse, 
  Po e kafshojnë, nënën Shqipëri! 

  Mos harroni o kopukë, 
  Anemikë, kozmopolitë, 
  Koha do t´ju dënojë idhshëm, 
  Po pajtoheni me armik! 

  Mos provoni të mbani copa! 
  Kot e ka ai që provon, 
  Një ditë Kombi do ribashkohet, 
  Gjithësesi, heret a vonë! 

  Sot Shqiponja e trazuar, 
  Kur ju sheh, sa po tronditet! 
  Kur zgërdhiheni me armiq, 
  Me flatra rrufeshëm valvitet! 

  Trupi saj mjaft u copëtua! 
  Gjatë qëndroi! E ndarë një shekull, 
  Gjaku ynë kurrë nuk shterret, 
  Për ta bërë Shqipërinë t´ paprekur! 

  Ju, Shqipërisë krajata i sillni, 
  Veç ato në koka i keni, 
  Me turpe-krimet që po bëni, 
  Asgjë tjetër veç Hiqër jeni! 

  Kështu Shqiponja alarmoi, 
  Ajo kurrë s'e humbë QËNDRESËN! 
  Kundër saj kush ngriti kokën, 
  Si tradhtar e vrau veten!


  Edituar për herë të fundit nga Orfe@ në Thu 12 Feb 2009, 01:04, edituar 1 herë gjithsej
  avatar
  biligoa
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 308
  Join date : 08/01/2009
  Location : MK. DIBËR

  Re: Poezi- nga poete te ndryshem,

  Mesazh nga biligoa prej Thu 12 Feb 2009, 01:03

  PËR TY SHQIPËRI

  Freskia malore, 
  Dhe ngrohtësia detare 
  Ma përshkojnë, 
  Zemrën, shpirtin!... 
  Kur flas me ty Shqipëri! 

  Flaka e zjarrit më përcëllon! 
  Tymi sytë po m´i verbon! 
  Kur ty oj Nënë Shqipëri: 
  Kaq shumë më mungon!...
  avatar
  biligoa
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 308
  Join date : 08/01/2009
  Location : MK. DIBËR

  Re: Poezi- nga poete te ndryshem,

  Mesazh nga biligoa prej Thu 12 Feb 2009, 01:06

  Fadil Shyti
  RIBASHKIMI KOMBËTAR

  Na duhet si uji, 
  Na duhet si buka! 
  Na duhet si ajri, 
  Na duhet si dielli! 
  Na duhet si toka, 
  Na duhet si qielli! 
  Me Shqipëri të ndarë: 
  Jeta s´ ka kuptim! 
  Nuk gëzohet paqja, 
  Pa RIBASHKIM! 
  Prapë na kërcënon lufta, 
  Atdheu, s'po gjen shpëtim!

  Sponsored content

  Re: Poezi- nga poete te ndryshem,

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora është Sat 19 Jan 2019, 18:39